Ռաֆիկ Հակոբյան. «Միշտ պատրաստ եմ սփյուռքից ժամանած երեխաներ հյուրընկալել իմ տանը…»
Ռաֆիկ Հակոբյանը երկար տարիներ է, ինչ «Մարաթուկ» համույթի երգիչներից է: Դեռևս մանկության տարիներից նրան ուղեկցել է հայկական երաժշտությունը, քանի որ ծնողները նույնպես հայկական ազգային երգերը կատարելու մեծ փորձ են ունեցել: Ռաֆիկ Հակոբյանն արմատներով սասունցի է:
Խոսելով «Մարաթուկ» համույթի գործունեության մասին՝ պարոն Հակոբյանը պատմում է, որ կազմավորման ընթացքը համընկել է կոմունիստական տարիների ժամանակաշրջանի հետ, որի ընթացքում բազում խոչընդոտների են հանդիպել. նրանց վրա ճնշումներ են գործադրել, արգելել են ելույթներ ունենալ, սակայն համույթի անդամները չեն ընկրկել այդ ամենից եւ պատվով շարունակել են կատարել իրենց ստեղծագործական աշխատանքները: Այդ բոլորը իհարկե հայրենասիրության ու հայ երգին անդավաճան մնալու վճռականության արդյունք էր:
Այժմ Ռաֆիկ Հակոբյանը Մարտունիի մի շարք գյուղերում, տարիների ամբարած գիտելիքներն ու հմտությունները, որոնք ստացել է իր ուսուցիչներից՝ Թաթուլ Կրպեյանից, Մկրտիչ Սարգսյանից, պարուսույց Արտյուշա Կարապետյաինց, փոխանցում է մատաղ սերնդին. նա տեղում հիմնած խմբակներում, երիտասարդներին հայկական-աշուղական, գուսանական երգեր և հայկական պարեր է սովորեցնում:
«Մարաթուկ» համույթի գործունեության անքակտելի մասն է կազմում սփյուռքի տարբեր համայնքներում համերգային շրջագայություններով հանդես գալը: Հայկական գրեթե բոլոր համայնքներում նրանք ելույթներ են ունեցել՝ արժանանալով տեղի հայության ջերմ ընդունելությանն ու ծափահարություններին: Եղել են դեպքեր, երբ համերգի ավարտից հետո մոտեցել են խնդրելու, որ տարազներն իրենց նվիրեն, և տեսնելով նրանց հուզական վիճակը՝ չեն կարողացել մերժել: Երգիչն առանձնահատուկ տպավորված է Այնճարի, Հալեպի, Դամասկոսի, Քեսապի և Լաթաքիայի հայ համայնքների ընդունելությունից. «Այս համայնքներում փառահեղ համերգներ ունեցանք, իսկ ստացած տպավորություններն անջնջելի հետ թողեցին ինձ վրա»,-նշեց պարոն Հակոբյանը:
Հակոբյանների ընտանիքը դեռևս 2009 թվականից ՀՀ սփյուռքի նախարարության Սփյուռքի երիտասարդների հայրենաճանաչության «Արի տուն» ծրագրի շրջանակներում իր տանը հյուրընկալում է ծրագրին մասնակից երեխաներին, որի մասին Ռաֆիկ Հակոբյանը հետևյալը պատմեց. «Առաջին անգամ հարսս պատմեց ինձ ծրագրի մասին, որը շատ հետաքրքրեց ինձ, ծանոթանալով պայմաններին՝ ինքնակամ որոշեցի սփյուռքահայ երեխաներ հյուրընկալել իմ օջախում, քանի որ այն հայրենիքիս հանդեպ հոգուս պարտքն եմ համարում կատարել, մինչև հիմա աշխարհի տարբեր երկրներից՝ Կիպրոսից, Դոնի – Ռոստովից, Վրաստանից և այլն, արդեն ութ երեխայի առջև եմ տանս դռները բացել, բոլորին հայկական երգն ու պարն եմ սովորեցրել: Պետք է ասեմ, որ սիրով և ոգևորությամբ էին սովորում, ամեն անգամ խնդրում էին ինձ, որ նոր երգեր ու պարեր սովորեցնեմ, չէի թողնում, որ տանն այլ լեզվով խոսեին, ստիպում էի միայն հայերենով շփվել մեզ հետ,իսկ ազատ ժամանակ զրուցում էի նրանց հետ, տանում զբոսանքի, ցույց տալիս պատմական շինություններն ու հուշարձանները, մի խոսքով՝ ամեն ինչ արել եմ, որ Հայաստանի հանդեպ նրանց մոտ սեր արթնացնեմ, միշտ պատրաստ եմ սփյուռքից ժամանած երեխաներ հյուրընկալել իմ տանը, կոչ եմ անում բոլոր հայ ընտանիքներին հնարավորության դեպքում նրանք նույնպես այս նախաձեռնությամբ հանդես գան»:

Рафик АКОПЯН: «Всегда готов принять в своем доме прибывших из Диаспоры детей…»
Рафик Акопян долгие годы поет в ансамбле «Маратук». Еще с детства его неизменно сопровождала армянская музыка, поскольку родители также обладают большим опытом исполнения армянских народных песен. Корнями он из Сасуна.
Говоря о деятельности ансамбля «Маратук», господин Акопян рассказывает, что процесс формирования совпал с советским периодом, и сопровождался множеством препятствий: на них оказывалось давление, запрещали выступать, однако члены ансамбля не унывали от всего этого и с честью продолжали выполнять свою творческую работу. Все это, конечно, было результатом патриотизма и решимости сохранить верность армянской песне.
Ныне Рафик Акопян в ряде сел Мартуни передает знания и навыки, накопленные за долгие годы и полученные от своих учителей – Татула Крпеяна, Мкртича Саркисяна, хореографа Артюши Карапетяна, – передает молодому поколению: в основанных на местах кружках обучает молодежь армянским ашугским, гусанским песням и армянским танцам.
Неотъемлемой частью деятельности ансамбля «Маратук» являются гастрольные выступления с концертами в различных колониях Диаспоры. Они выступали почти во всех армянских общинах, удостаиваясь теплого приема и оваций со стороны армянства. Бывали случаи, когда по окончании концерта подходили с просьбами подарить им армянские костюмы, и видя волнение людей, не могли отказать. Особенно большое впечатление произвел на певца прием в армянских общинах Айнчара, Алеппо, Дамаска, Кесаба и Латакии: «В этих общинах у нас были славные концерты, а впечатления произвели на меня неизгладимый след», – отметил господин Акопян.
Семья Акопянов еще в 2009 года в рамках программы ознакомления молодежи Диаспоры с родиной «Ари тун» Министерства Диаспоры РА принимает в своем доме детей-участников программы, о чем Рафик Акопян рассказал следующее: «Впервые о программе мне рассказала невестка, что очень заинтересовало меня. А познакомившись с условиями, добровольно решил принимать детей из армянской Диаспоры в своем доме, поскольку считаю это долгом души перед Родиной. До сих пор из разных стран мира – Кипра, Ростова на Дону, Грузии и других, – уже перед восемью детьми распахнул двери моего дома, обучил их армянским песням и танцам. Должен сказать, что они учатся охотно и с воодушевлением, каждый раз просят научить новым песням и танцам. Дома я не позволял говорить на ином языке, заставлял, чтобы общались с нами только на армянском, а в свободное время беседовал с ними, водил на прогулку, показывал исторические памятники – одним словом, делал все, чтобы пробудить в них любовь к Армении. Всегда готов принимать в своем доме детей из Диаспоры, призываю все армянские семьи по мере возможности также выступать с подобной инициативой».