Նախագահն ընդունել է սիրիահայ համայնքային կառույցների, կազմակերպությունների և հոգևոր դասի ներկայացուցիչներին
Սեպտեմբերի 22-ին նախագահ Սերժ Սարգսյանն  ընդունել է Հայաստան-Սփյուռք 5-րդ համաժողովին մասնակցելու նպատակով Հայաստան ժամանած սիրիահայ համայնքային կառույցների, կազմակերպությունների և հոգևոր դասի ներկայացուցիչներին` Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսության Բերիո թեմի առաջնորդ Տեր Շահան արքեպիսկոպոս Սարգսյանին, Սիրիայի Հայ Ավետարանական եկեղեցիների միության նախագահ Դոկտոր Հարություն Սելիմյանին, ՀՅԴ ներկայացուցիչ Կարապետ Յուզբաշյանին, ՌԱԿ Հյուսիսային Սիրիայի շրջանային վարչության ատենապետ, ՌԱԿ Դատական գերագույն ատյանի անդամ Լևոն Պըլըքյանին, ՍԴՀԿ Հալեպի շրջանի ատենապետ Սարգիս Կավլակյանին, ՀՅԴ ներկայացուցիչ, Բերիո Հայոց թեմի մամուլի քարտուղար, Սիրիայի Հայ Առաքելական, Կաթողիկե և Ավետարանական համայնքների ընդհանուր խոսնակ Ժիրայր Ռեիսյանին:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել սիրիական ճգնաժամի հետևանքով այսօր էլ դժվարին ու տագնապալի օրեր ապրող սիրիահայ համայնքի խնդիրներին, դրանց լուծման ուղղությամբ հայկական բոլոր կառույցների ներգրավվածությանը, Սիրիայից Հայաստան տեղափոխված մեր հայրենակիցներին հայրենիքում ցուցաբերվող աջակցությանն ու առաջիկա ծրագրերին:
Քննարկվել են Մերձավոր Արևելքի՝ վտանգված քրիստոնյա համայնքների վիճակը, այդ տարածաշրջանում քրիստոնեական հոգևոր-մշակութային ժառանգության պահպանության խնդիրներն ու համազգային մարտահրավերները: Զրուցակիցներն իրենց լուրջ մտահոգությունն են հայտնել և խստորեն դատապարտել են ս.թ. սեպտեմբերի 21-ին ահաբեկիչների կողմից Հայոց Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված, Մեծ Եղեռնի բազմաթիվ նահատակների մասունքներն ամփոփող Դեր Զորի Սրբոց Նահատակաց հայկական եկեղեցու բարբարոսաբար պայթեցումը:
Վերոնշյալ խնդիրների լուծման, առկա մարտահրավերների դիմակայման, այդ նպատակով ազգային շահերի և նպատակների շուրջ հայության համախմբման գործում ընդգծվել է Հայաստան-Սփյուռք 5-րդ համաժողովի Հայտարարության մեջ տեղ գտած առաջնահերթությունների և դրույթների կարևորությունը:

President receives representatives of Syrian-Armenian community structures, organizations and the clergy
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2014/09/Untitled-148.jpg)
On September 22, RA President Serzh Sargsyan received representatives of Syrian-Armenian community structures, organizations and the clergy who are in Armenia to participate in the 5th Armenia-Diaspora Conference. Among them were Prelate of the Diocese of Aleppo of the Catholicosate of the Great House of Cilicia, Father, Archbishop Shahan Sarkisian; President of the Armenian Missionary Association of Syria , Dr. Harutyun Selimyan; ARF-D representative Garabed Yuzbashian; Chairman of the Regional Committee of the Armenian Democratic-Liberal Party (Ramgavar) in Northern Syria, member of the Supreme Judicial Body of the Armenian Democratic-Liberal Party (Ramgavar) Levon Belekian; Chairman of the Aleppo Region of the Social Democrat Hunchakian Party Sarkis Kavlakian and ARF-D representative, press speaker of the Armenian Diocese of Aleppo, general speaker for the Armenian Apostolic, Catholic and Evangelical Communities of Syria Jirair Reyisian.
During the meeting, the sides addressed the problems facing the Syrian-Armenian community undergoing trials and tribulations as a result of the Syrian crisis, the involvement of all Armenian organizations in providing solutions to those problems, as well as the support to Syrian-Armenians in Armenia and the upcoming programs.
The sides also discussed the state of Christian communities at risk in the Near East, as well as the problems with preservation of the spiritual and cultural heritage of Christians in that region and the challenges facing the nation. The interlocutors expressed their serious concern about and strictly condemned the September 21 barbaric explosion of the Holy Martyrs Armenian Church of Deir Zor, which was dedicated to the memory of the victims of the Armenian Genocide and contained relics of numerous martyrs of the Armenian Genocide.
The importance of the priorities and provisions stated in the Declaration adopted by the participants of the 5th Armenia-Diaspora Conference were underlined for the solution to the above mentioned issues, resistance to the current challenges and the consolidation of all Armenians around the goals and interests of the nation for that purpose.