Վահրամ Փիրջանյան. «Անմիջական շփման ընթացքում է հնարավոր միայն ցանկալի արդյունքի հասնել»
Սեպտեմբերի 19-20-ը Երևանում ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ կկայանա Հայաստան-Սփյուռք 5-րդ համաժողովը: Համահայկական կառույցների ղեկավարներ և անդամներ, լրագրողներ, մշակույթի, կրթության գործիչներ, գործարարներ և հոգևոր դասի շուրջ 700 ներկայացուցիչ` ավելի քան 60 երկրից, կքննարկի համահայկական նշանակություն ունեցող հարցեր:
Համաժողովին մասնակցելու է նաև Հայկական առևտրային ցանցի (ՀԱՑ) և Հայ-կանադական առևտրի պալատի նախագահ Վահրամ Փիրջանյանը: Կանադահայ գործարարը, ով մասնակցել է Հայաստան-Սփյուռք նախորդ 4 համաժողովներին, ունի հստակեցված պատկերացումներ, ինչ և ակնկալում է նմանօրինակ համաժողովներից.
«Մեր ոլորտի մարդկանց համար Հայաստան-Սփյուռք համաժողովին մասնակցությունը կարևորվում է նախևառաջ համագործակցության խնդրով: Ինչպես տեղեկացա ծրագրից, համաժողովի ամենակարևոր հարցը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցն է, բայց դրան զուգահեռ օրակարգում են նաև համահայկական նշանակություն ունեցող այլ հարցեր, ինչպես օրինակ` սիրիահայերի խնդիրը, Հայաստանի հետ համայնքների համագործակցության, ներդրումների հետ կապված հարցերը և այլն:
Իրականում, Հայաստան-Սփյուռք համաժողովին ներկա գտնվելու իմ ամենամեծ պատճառն այն է, որ կարողանամ մոտիկից ծանոթանալ այն երկրների աշխատանքներին, համայնքային կառույցներին, որտեղ Հայկական առևտրային ցանցն աշխատանքներ է իրականացնում: Օրինակ` եվրոպական կամ ամերիկյան երկրները, և վստահ եմ, որ այդ երկրներից ներկայացուցիչներ կլինեն համաժողովին: Նախորդ 4 համաժողովների ժամանակ ես նկատել եմ, որ մասնակիցների մեծամասնությունը գործարար ոլորտի ներկայացուցիչներ են կամ մարդիկ, որոնք իրենց համայնքներում, երկրներում նշանակալի դերակատարություն ունեն, համայնքների կարևոր անձերն են:
Դեմ դիմաց նստելը տարբեր հարց է, հեռախոսով, նամակագրությամբ ծանոթությունը, շփումը` տարբեր: Անմիջական շփման ընթացքում դու երկու, հինգ, տասը րոպեի ընթացում կարող ես հանգիստ զրուցել և ճիշտ ձևով բացատրել, թե որն է Հայկական առևտրային ցանցի գաղափարը, նպատակն ու առաքելությունը: Որ եթե նույնիսկ իրենք չեն պատասխանատուները, կարողանան իրենց համայնքներում ճիշտ ձևով ներկայացնել մեր աշխատանքները, խոսեն պատասխանատու անձերի հետ, որ վերջիններս ևս կարողանան մասնակցել ցանցի ծրագրերին: Հայաստան-Սփյուռք համաժողովին մասնակցելու իմ հիմնական նպատակը սա է»:

Vahram Pirjanian: “Only through direct communication will it be possible to achieve the desired outcomes”
On 19-20 September, nearly 700 leaders and members of pan-Armenian organizations, journalists, educators, cultural figures, businesspeople and representatives of the clergy from over 60 countries will discuss issues of pan-national significance during the 5th Armenia-Diaspora Conference to be hosted by the RA Ministry of Diaspora in Yerevan.
Among the participants will be President of the Armenian Trade Network (ATN) and the Armenian-Canadian Chamber of Commerce Vahram Pirjanian, who has participated in the previous four Armenia-Diaspora Conferences. The Canadian-Armenian businessman has a clear understanding and expects to see that at such forums and conferences.
“For us businesspeople, participation in the Armenia-Diaspora Conference is first and foremost important in terms of cooperation. As I was reading the program for the conference, I found out that the major issue is the Centennial of the Armenian Genocide, but alongside that the agenda also includes other issues of pan-Armenian significance such as the issue of the Syrian-Armenians, cooperation between Armenia and Diaspora Armenian communities, as well as investments and other issues.
Actually, the main reason why I’m participating in the Armenia-Diaspora Conference is because I want to be able to become more familiarized with the activities of countries and community organizations for which the Armenian Trade Network carries out its activities. Some of those countries are the countries across Europe and the Americas, and I’m certain that the representatives of those countries will be attending the conference. During the previous four conferences, I have noticed that the majority of the participants are businesspeople or people who play a major role in their respective countries and communities.
Face-to-face communication is one thing, communication via the telephone and correspondence is another thing. During direct communication, I can easily talk and explain the idea, goal and mission of the Armenian Trade Network in just ten minutes. Even if my interlocutors aren’t the correspondents, they can present the Network’s activities the right way in their communities and talk to the correspondents so that the latter take part in the Network’s programs as well. This is the main purpose for participating in the Armenia-Diaspora Conference.”