Վահրամ Փիրջանյան. «Անմիջական շփման ընթացքում է հնարավոր միայն ցանկալի արդյունքի հասնել»
Սեպտեմբերի 19-20-ը Երևանում ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ կկայանա Հայաստան-Սփյուռք 5-րդ համաժողովը: Համահայկական կառույցների ղեկավարներ և անդամներ, լրագրողներ, մշակույթի, կրթության գործիչներ, գործարարներ և հոգևոր դասի շուրջ 700 ներկայացուցիչ` ավելի քան 60 երկրից, կքննարկի համահայկական նշանակություն ունեցող հարցեր:
Համաժողովին մասնակցելու է նաև Հայկական առևտրային ցանցի (ՀԱՑ) և Հայ-կանադական առևտրի պալատի նախագահ Վահրամ Փիրջանյանը: Կանադահայ գործարարը, ով մասնակցել է Հայաստան-Սփյուռք նախորդ 4 համաժողովներին, ունի հստակեցված պատկերացումներ, ինչ և ակնկալում է նմանօրինակ համաժողովներից.
«Մեր ոլորտի մարդկանց համար Հայաստան-Սփյուռք համաժողովին մասնակցությունը կարևորվում է նախևառաջ համագործակցության խնդրով: Ինչպես տեղեկացա ծրագրից, համաժողովի ամենակարևոր հարցը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցն է, բայց դրան զուգահեռ օրակարգում են նաև համահայկական նշանակություն ունեցող այլ հարցեր, ինչպես օրինակ` սիրիահայերի խնդիրը, Հայաստանի հետ համայնքների համագործակցության, ներդրումների հետ կապված հարցերը և այլն:
Իրականում, Հայաստան-Սփյուռք համաժողովին ներկա գտնվելու իմ ամենամեծ պատճառն այն է, որ կարողանամ մոտիկից ծանոթանալ այն երկրների աշխատանքներին, համայնքային կառույցներին, որտեղ Հայկական առևտրային ցանցն աշխատանքներ է իրականացնում: Օրինակ` եվրոպական կամ ամերիկյան երկրները, և վստահ եմ, որ այդ երկրներից ներկայացուցիչներ կլինեն համաժողովին: Նախորդ 4 համաժողովների ժամանակ ես նկատել եմ, որ մասնակիցների մեծամասնությունը գործարար ոլորտի ներկայացուցիչներ են կամ մարդիկ, որոնք իրենց համայնքներում, երկրներում նշանակալի դերակատարություն ունեն, համայնքների կարևոր անձերն են:
Դեմ դիմաց նստելը տարբեր հարց է, հեռախոսով, նամակագրությամբ ծանոթությունը, շփումը` տարբեր: Անմիջական շփման ընթացքում դու երկու, հինգ, տասը րոպեի ընթացում կարող ես հանգիստ զրուցել և ճիշտ ձևով բացատրել, թե որն է Հայկական առևտրային ցանցի գաղափարը, նպատակն ու առաքելությունը: Որ եթե նույնիսկ իրենք չեն պատասխանատուները, կարողանան իրենց համայնքներում ճիշտ ձևով ներկայացնել մեր աշխատանքները, խոսեն պատասխանատու անձերի հետ, որ վերջիններս ևս կարողանան մասնակցել ցանցի ծրագրերին: Հայաստան-Սփյուռք համաժողովին մասնակցելու իմ հիմնական նպատակը սա է»:

Ваграм П�?РДЖАНЯН: «Только в процессе непосредственного общения возможно достичь желаемого результата»
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2014/09/15.jpg)
По инициативе Министерства Диаспоры РА 19-20 сентября в Ереване состоится V форум Армения-Диаспора, в котором примут участие около 700 руководителей и членов общеармянских структур, журналистов, деятелей культуры и образования, бизнесменов и представителей духовного сословия из более чем 60 стран. На форуме будут обсуждены вопросы общеармянской значимости.
В форуме примет участие также председатель Армянской торговой сети и Армяно-канадской торговой палаты Ваграм Пирджанян. Бизнесмен-армянин из Канады, принявший участие в четырех предыдущих форумах Армения-Диаспора, имеет четкое представление, чего ожидать от подобных форумов.
«Для людей нашей сферы участие в форуме Армения-Диаспоры прежде всего важно вопросом сотрудничества. Как узнал из программы, самым важным вопросом форума является 100-летие Геноцида, но параллельно в повестке имеются и другие вопросы общеармянской значимости – такие, например, как проблема сирийских армян, сотрудничество с Арменией общин, вопросы, связанные с инвестициями и др.
В действительности, самая главная причина моего присутствия на форуме Армения-Диаспора состоит в том, чтобы иметь возможность ближе познакомиться с работой тех стран, общинных структур, где Армянская торговая сеть осуществляет работу. Например, европейские или американские страны – уверен, что представители их будут на форуме. Во время четырех предыдущих форумов я заметил, что большинство участников являлись представителями бизнес-сферы, либо люди, которые в своих общинах, странах играют значительную роль, являются важными лицами общин.
Сидеть лицом к лицу – одно, знакомство, общение по телефону или переписке – совсем другое. В процессе непосредственного общения ты в течение двух, пяти, десяти минут можешь спокойно беседовать и верно объяснить, в чем состоит идея, цель и миссия Армянской торговой сети. �? если даже собеседник не является ответственным лицом, сумеет в своей общине верно представить нашу работу, поговорить с ответственными лицами, чтобы последние также могли участвовать в программах сети. В этом и состоит главная цель моего участия в форуме Армения-Диаспора».