«Սփյուռքի կառույցների 600 և ավելի ղեկավարներ հաստատել են իրենց մասնակցությունը Հայաստան-Սփյուռք 5-րդ համաժողովին».Հրանուշ Հակոբյան
Վարչապետի առաջարկով ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը տեղեկացրել է, թե ինչ աշխատանք է կատարվել ս.թ. սեպտեմբերի 18-21-ը տեղի ունենալիք Հայաստան-Սփյուռք հերթական համահայկական համաժողովի նախապատրաստության ուղղությամբ:
«Նախորդ համաժողովը տեղի է ունեցել 2011 թվականին: Այս տարի 600 և ավելի սփյուռքի կառույցների ղեկավարներ հաստատել են իրենց մասնակցությունը, և այդ գործընթացը շարունակվում է: Համաժողովին մասնակցում են Հայաստանի, Արցախի և Սփյուռքի ղեկավարությունը և բոլոր համահայկական կառույցների ղեկավարները, այդ թվում՝ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը, Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսը, Կաթողիկե պատրիարքը և մյուս բոլոր առաջնորդները:
Համաժողովի բացումը տեղի կունենա Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում, այն կբացի հանրապետության վարչապետը:
Տեղի կունենան երեք լիագումար և ըստ ուղղությունների չորս նիստեր: Օրակարգում կլինեն Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին առնչվող թեմաները, երկրորդը՝ սիրիահայերի և արտակարգ իրավիճակներում հայտնված հայերի անվտանգության հիմնախնդիրները, երրորդ հարցը կվերաբերի լեզվի պատշպանությանը և մամուլին, չորրորդ հարցը՝ Հայրենիք-Սփյուռք գործակցության կառուցակարգերի կատարելագործմանը: Այս համաժողովի շրջանակում  տեղի կունենա նաև զանգվածային լրատվամիջոցների 7-րդ համաժողովը, որին մասնակցելու են 120 խմբագիր սփյուռքից և Հայաստանի մամուլի ներկայացուցիչները:
Նախապատրաստական բոլոր աշխատանքները համապատասխան գերատեսչությունների, նախարարությունների, կառույցների հետ մենք իրականացնում ենք: Ակնկալում ենք, որ կառավարության անդամները, գերատեսչությունների ղեկավարները կմասնակցեն համաժողովին և քննարկումներին»,- իր խոսքում ասել է  Հրանուշ Հակոբյանը:

Leaders of more than 600 Diaspora Armenian organizations have confirmed their participation in the 5th Armenia-Diaspora Conference-Hranush Hakobyan
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2014/09/11515_am_71.jpg)
RA Prime Minister Hovik Abrahamyan moderated today a regular session of the Government of the Republic of Armenia.
By the Prime Minister’s proposal, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan provided information about the preparations for the subsequent Armenia-Diaspora Conference to be held on 18-21 September 2014.
“The previous conference was held in 2011. This year, the leaders of more than 600 Diaspora Armenian organizations have confirmed their participation, and the process is ongoing. The conference will bring together the elite of Armenia, Artsakh and the Diaspora and the leaders of all pan-Armenian organizations, including the Catholicos of All Armenians, the Catholicos of the Great House of Cilicia, the Catholic Patriarch and all the other leaders.
The opening ceremony of the conference will be held at Alexander Spendiaryan National Academic Theater of Opera and Ballet with a speech by the Prime Minister of the Republic of Armenia.
The conference will include three plenary sessions and four sessions according to areas. The agenda includes topics related to the Centennial of the Armenian Genocide, the key issues related to the safety of Syrian-Armenians and Armenians in emergency situations, the protection of the Armenian language and the media, as well as the perfection of mechanisms for the Armenia-Diaspora partnership. During this conference, 120 editors from the Armenian Diaspora and representatives of Armenia’s media outlets will take part in the 7th Pan-Armenian Forum of Mass Media.
The Ministry of Diaspora is preparing for the conference along with the relevant structures, ministries and government agencies. We expect to see government officials and heads of ministries take part in the conference and the discussions,” Hranush Hakobyan said, reports the press service of the RA Government to “Hayern Aysor”.