«Սփյուռքի կառույցների 600 և ավելի ղեկավարներ հաստատել են իրենց մասնակցությունը Հայաստան-Սփյուռք 5-րդ համաժողովին».Հրանուշ Հակոբյան
Վարչապետի առաջարկով ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը տեղեկացրել է, թե ինչ աշխատանք է կատարվել ս.թ. սեպտեմբերի 18-21-ը տեղի ունենալիք Հայաստան-Սփյուռք հերթական համահայկական համաժողովի նախապատրաստության ուղղությամբ:
«Նախորդ համաժողովը տեղի է ունեցել 2011 թվականին: Այս տարի 600 և ավելի սփյուռքի կառույցների ղեկավարներ հաստատել են իրենց մասնակցությունը, և այդ գործընթացը շարունակվում է: Համաժողովին մասնակցում են Հայաստանի, Արցախի և Սփյուռքի ղեկավարությունը և բոլոր համահայկական կառույցների ղեկավարները, այդ թվում՝ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը, Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսը, Կաթողիկե պատրիարքը և մյուս բոլոր առաջնորդները:
Համաժողովի բացումը տեղի կունենա Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում, այն կբացի հանրապետության վարչապետը:
Տեղի կունենան երեք լիագումար և ըստ ուղղությունների չորս նիստեր: Օրակարգում կլինեն Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին առնչվող թեմաները, երկրորդը՝ սիրիահայերի և արտակարգ իրավիճակներում հայտնված հայերի անվտանգության հիմնախնդիրները, երրորդ հարցը կվերաբերի լեզվի պատշպանությանը և մամուլին, չորրորդ հարցը՝ Հայրենիք-Սփյուռք գործակցության կառուցակարգերի կատարելագործմանը: Այս համաժողովի շրջանակում  տեղի կունենա նաև զանգվածային լրատվամիջոցների 7-րդ համաժողովը, որին մասնակցելու են 120 խմբագիր սփյուռքից և Հայաստանի մամուլի ներկայացուցիչները:
Նախապատրաստական բոլոր աշխատանքները համապատասխան գերատեսչությունների, նախարարությունների, կառույցների հետ մենք իրականացնում ենք: Ակնկալում ենք, որ կառավարության անդամները, գերատեսչությունների ղեկավարները կմասնակցեն համաժողովին և քննարկումներին»,- իր խոսքում ասել է  Հրանուշ Հակոբյանը:

«Более 600 руководителей структур Диаспоры подтвердили свое участие в V форуме Армения-Диаспора»: Грануш Акопян
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2014/09/11515_am_71.jpg)
Сегодня состоялось очередное заседание правительства РА, которое вел премьер-министр РА Овик Абрамян. По предложению премьер-министра, министр Диаспоры РА Грануш Акопян проинформировала членов правительства о ходе организационных работ по проведению предстоящего 18-21 сентября общеармянского форума.
«Предыдущий форум состоялся в 2011 году. Более 600 руководителей структур Диаспоры подтвердили свое участие, и процесс этот продолжается. Ожидается, что форум пройдет при участии руководителей Армении, Арцаха и организаций Диаспоры, а также всех общеармянских структур, в том числе – Католикос Всех армян, Католикос Великого Дома Киликийского, Патриарх армянской католической церкви.
Открытие форума пройдет в зале Национального академического театра оперы и балета им. А.Спендиаряна, его откроет премьер-министр Республики. Запланировано проведение трех пленарных и четырех специализированных заседаний. Программой форума предусмотрено обсуждение вопросов, касающихся 100-летия Геноцида армян, положения сирийский армян и проблем безопасности наших соотечественников, оказавшихся в других горячих точках планеты. Участники форума также обменяются мнениями по темам сохранения армянского языка и прессы, совершенствования структур взаимодействия по линии Армения-Диаспора.
В рамках форума будет проведен также VII фоорум армянских средств массовой информации, в котором примут участие 120 редакторов СМ�? Диаспоры и представители прессы Армении.
Все подготовительные работы мы осуществляем совместно с соответствующими министерствами, ведомствами и специализированными структурами. Надеемся, что члены правительства, руководители ведомств членов правительства примут активное участие в работе и обсуждениях форума», – сказала Грануш Акопян.