Բարեգործական համերգ Քեսաբի ազգային ուսումնասիրաց վարժարանը վերականգնելու նպատակով
Օգոստոսի 26-ին «Քեսաբ հայրենակցական միավորում» հասարակական կազմակերպության նախաձեռնությամբ և ՀՀ սփյուռքի նախարարության աջակցությամբ Արամ Խաչատրյան համերգասրահում տեղի ունեցավ բարեգործական համերգ: Համերգից ստացված հասույթը ուղղվելու է Քեսաբի ազգային ուսումնասիրաց վարժարանի վերականգնմանը, որտեղ սովորում են 200 քեսաբահայ երեխաներ:
Համերգին ներկա էր ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը: Ողջունելով միջոցառման կազմակերպիչներին, նախաձեռնությանը մասնակցած արվեստագետներին ու հանդիսատեսին՝ նախարարը կարևորեց նման միջոցառումների կազմակերպումը նոր տարհանման, աղետի մեջ հայտնված մեր հայրենակիցներին աջակցելու, հայրենասիրական ոգին արթնացնելու, ազգային միասնականությունը կերտելու գործում: Նա մասնավորապես ասաց. «Քեսաբը Կիլիկյան Հայաստանի մի պատառիկն է, նրա մշակույթի ու հերոսական ոգու կրողն ու ժառանգորդը: Մենք պետք է պահպաննենք Քեսաբի բարձր մշակույթն ու մեծ ավանդույթներ ունեցող համայնքը, աջակցենք ավերված համայնքային կառույցների ու կրթօջախների վերականգնմանը, բարոյապես սատարենք մեծ փորձությունների բովով անցած մեր հայրենակիցներին»:
Համերգը վարեցին ճանաչված հաղորդավարներ Նազենի Հովհաննիսյանը և Ավետ Բարսեղյանը:
«Սասնա ծռեր» երգի-պարի համույթի հետ հանդես եկավ Մրոն՝ Արսեն Գրիգորյանը: Իրենց կատարումներով հանդես եկան հայկական էստրադայի ճանաչված ներկայացուցիչներ Անդրեն, Արմինկան, Էմմին, Սոֆի Մխեյանը, Գոհար Հովհաննիսյանը, Արամոն, Էրիկը, Մարտին Ահարոնյանը, Աղասի Իսպիրյանը:
Համերգն ավարտվեց «Ինտեր դանս» պարային համույթի «Բերդ» պարով:
Համերգի կազմակերպմանն աջակցել էին Արամ Խաչատրյան համերգասրահը, «ATD» և «3points» ընկերությունները:
«Քեսաբ» հայրենակցական միավորումը հիմնադրվել է 2014 թվականի ապրիլի 6-ին՝ 1946-1947 թթ.-ին հայրենադարձված քեսաբահայերի ժառանգների կողմից: Կառույցն իր առջև խնդիր է դրել համախմբել Հայաստանում և Սփյուռքում ապրող քեսաբահայերին, աջակցել Քեսաբում ապրող և վերջին զարգացումների հետևանքով Հայաստանում գտնվող քեսաբցիների նյութական և ֆինանսական վիճակի բարելավմանը: Բարոյահոգեբանական և իրավական աջակցություն ցուցաբերել նրանց, պահպանել Քեսաբի մշակութային ժառանգությունը, իրականացնել տարաբնույթ սոցիալ-տնտեսական, կրթական, առողջապահական, բարեգործական ծրագրեր` թեթևացնելու կարիքավոր հայրենակիցների հոգսերը:

Благотворительный концерт с целью восстановления Национальной педагогической гимназии Кесаба
По инициативе общественной организации «Земляческий союз Кесаб» и при поддержке Министерства Диаспоры РА 26 мая в концертном зале «Арам Хачатрян» состоялся благотворительный концерт. Вся прибыль от концерта будет направлена на восстановление Национальной педагогической гимназии Кесаба, где обучаются 200 детей кесабских армян.
На концерте присутствовала министр Диаспоры РА Грануш Акопян. Приветствовав организаторов мероприятия, участвовавших в инициативе деятелей искусства и зрителей, министр отметила важность организации подобных мероприятий в деле содействия нашим соотечественникам, пострадавшим от новой депортации и оказавшимся в беде, пробуждении патриотического духа, формирования национального единства. Она в частности сказала: «Кесаб – частица Киликийской Армении, носитель и наследник ее культуры и героического духа. Мы должны сохранить высокую культуру Кесаба и богатую традициями общину, содействовать восстановлению разоренных общинных структур и очагов образования, морально поддержать наших соотечественников, прошедших через горнило больших испытаний».
Концерт вели известные дикторы Назели Ованнисячн и Авет Барсегян.
С вокально-танцевальным ансамблем «Сасна црер» выступил Мро – Арсен Григорян. Выступили известные представители армянской эстрады – Андре, Арминка, Эмми, Софи Мхеян, Гоар Ованнисян, Арамо, Эрик, Мартин Агаронян, Агаси �?спирян.
Концерт завершился танцем «Берд» в исполнении танцевального ансамбля «�?нтер данс».
Организации концерта содействовали концертный зал «Арам Хачатрян», компании «ATD» и «3points».
Земляческий союз «Кесаб» основан 6 апреля 2014 года наследниками кесабских армян, репатриировавших в 1946-47гг. Структура поставила перед собой задачу сплотить проживающих в Армении и Диаспоре кесабских армян, содействовать улучшению материального и финансового положения проживавших в Кесабе и вследствие последних событий находящихся в Армении кесабских армян. Оказывать морально-психологическое и правовое содействие им, сохранять культурное наследие Кесаба, осуществлять разнообразные социально-экономические, образовательные, медицинские, благотворительные программы, чтобы облегчить заботы нуждающихся соотечественников.