«Բազե 2014» համահայկական երիտասարդական հավաքի մասնակից սփյուռքի երիտասարդական թիմը Սփյուռքի նախարարությունում
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2014/08/2-21.jpg)
Օգոստոսի 25-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի կողմից 2014թ. օգոստոսի 18-ից մինչև 24-ը կազմակերպված «Բազե 2014» համահայկական երիտասարդական հավաքի մասնակից սփյուռքի երիտասարդական թիմին:
Խմբի ղեկավար, Սփյուռքահայ ուսանողների խորհրդի նախագահ Սամվել Մկոյանը նշեց, որ ծրագրին մասնակցել է աշխարհի 7 երկրից 18 մասնակից՝ Ֆրանսիայից, Իրանից, Իրաքից, Սիրիայից, Բելոռուսից, Ռուսաստանից և Վրաստանից: Նա ներկայացրեց ծրագրում սփյուռքահայ երիտասարդների ձեռք բերած հաջողությունները:
Սփյուռահայ ուսանողներն ու երիտասարդները ծրագրին մասնակցել են 2 ջոկատով: Նրանց թիմը Ճանաչվել է «լավագույն» ջոկատ:
Բազկամարտում, սեղանի թենիս, բրեյն ռինգ, ֆուտբոլ, վոլեյբոլ պարանի ձգում մարզաձևերի մրցումներում նրանք գրավեցին առաջատար մրցանակային տեղեր:
Իսկ լողի մրցաձևում 1-ին տեղը գրավեց Սիրիայի Հալեպ քաղաքից հատուկ ծրագրին մասնակցելու համար Հայաստան ժամանած Շողիկ Ավետիսյանը:
Խմբի ղեկավարը հպարտությամբ ներկայացրեց նվաճած 9 մեդալներն ու 26 պատվոգրերը, իսկ 2 ԲԱԶԵ արձանիկներից մեկը Սփյուռքահայ բազեականները նվիրեցին Սփյուռքի նախարարության թանգարանին:
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը ջերմորեն ողջունեց սփյուռքահայ երիտասարդներին, շնորհավորեց նրանց գալիք ուսումնական տարվա կապակցությամբ և մաղթեց ձեռքբերումներ, գիտելիքների մեծ պաշար, որպեսզի սփյուռքում դառնան մրցունակ ու կայացած մասնագետներ և առաջիկայում իրենց հնարավորություններով նպաստեն հայրենիքի առաջընթացին:
«21-րդ դարը գիտելիքի և նորարարության, նոր գաղափարների ու մտահղացումների դար է: Դուք պետք է համալրեք հայ մտավորականների այն հզոր շերտը, որը իր ներուժն է ներդնում համահայկական խնդիրների լուծման և Հայաստանի զարգացման գործում»,- ասաց Հրանուշ Հակոբյանը:
Նախարարը Սփյուռքահայ երիտասարդների համար կարևորեց նման ծրագրերին մասնակցությունը, քանի որ դրանք հնարավորություն են ընձեռում այցելել հայրենիք, ձեռք բերել ընկերներ, ստեղծել առողջ ու բարենպաստ համահայկական մթնոլորտ՝ միաժամանակ կոփվելով և ձեռք բերելով նոր գիտելիքներ ու հմտությունններ: Նախարարը մասնավորապես ասաց. «Կարծում եմ չափազանց օգտակար է ձեր ունեցած հանդիպումներն ու շփումները Հանրապետության ղեկավարության հետ: Ձեր ջոկատը պետք է դառնա հայապահպանության կարևոր երաշխավորներից մեկը: Տեսնելով և ճանաչելով Հայրենիքը՝ դուք մշտապես պետք է պահեք ու զարգացնեք այն կապերը, որ ձեռք եք բերել անցած մեկ շաբաթվա ընթացքում, դուք պետք է հայ մնաք և հայրենիքից ստացած լիցքերն ու զգացողությունները փոխանցեք ձեր ընկերներին ու հարազատներին: Դուք չպետք է հեռու մնաք հակական սովորույթներից ու ավանդույթներից և որ ամենակարևորն է խոսեք, հաղորդակցվեք մայրենիով, կապված լինեք ձեր արմատներին: Մաղթում եմ, որ դուք բոլորդ լինեք լավ մարդ, լավ հայ և լավ մասնագետ և Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նախօրեին գիտակցեք ձեր միասնականության կարևորությունը, ձեր ուժն ու կարողությունը մեկտեղելու պատրաստակամությունը: Ձեզանից յուրաքանչյուրը պետք է առաջնորդվի առաջինը լինելու մղումով:
Ահա, թե ինչու եմ հորդորում, խնդրում և պահանջում՝ սովորեք, գտեք ձեր տեղը, դարձեք առաջավոր և հաղթող բոլոր բնագավառներում: Միշտ հիշեք, որ դուք պարտական եք ձեր գենին, հպարտ եղեք, որ հայ եք, և գիտակցեք լավ հայ լինելու ձեր պարտավորվածությունը՝ պահպանեք ձեր հավատը, լեզուն, ընտանիքն ու ավանդույթները և միշտ ինքներդ ձեզ տվեք. «Իսկ ես ի՞նչ եմ արել իմ Հայրենիքի համար հարցը»:

Молодежная команда Диаспоры, участвующая в Общеармянском молодежном слете «Базе-2014» – в Министерстве Диаспоры
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2014/08/2-21.jpg)
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 25 августа приняла молодежную команду Диаспоры, участвующую в Общеармянском молодежном слете «Базе-2014», организованном Молодежным фондом Армении с 18 по 24 августа 2014 года.
Руководитель группы, председатель Совета армянских студентов Диаспоры Самвел Мкоян, отметил, что в программе участвовали 18 человек из 7 стран мира – Франции, �?рана, �?рака, Сирии, Беларуси, России и Грузии. Он представил успехи, достигнутые молодыми армянами из Диаспоры, участвовавшими в программе.
Студенты и молодежь Диаспоры участвовали в программе двумя отрядами. �?х команда признана лучшим отрядом.
В армреслинге, настольном теннисе, брейн ринге, футболе, волейболе, перетягивании каната они были заняли ведущие призовые места.
А в плавании первое место заняла Шогик Аветисян, специально приехавшая в Армению из сирийского города Алеппо для участия в программе.
Руководитель группы с гордостью представил 9 завоеванных медалей и 26 Грамот, а одна из двух статуэток «Базе» молодые участники из Диаспоры преподнесли музею Министерства Диаспоры.
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян тепло приветствовала молодых армян Диаспоры, поздравила их с наступающим учебным годом и пожелала достижений, большого запаса знаний, чтобы в Диаспоре стали конкурентоспособными и состоявшимися специалистами и в дальнейшем своими возможностями способствовали прогрессу Родины.
«XXI век – век знаний и новаторства, новых идея и замыслов. Вы должны пополнить тот мощный пласт армянской интеллигенции, который вкладывает свой потенциал в решение общеармянских проблем и развитие Армении», – сказала Грануш Акопян.
Министр отметила важность участия армянской молодежи Диаспоры в подобных программах, поскольку они предоставляют возможность посещать Родину, приобретать друзей, создавать здоровую и благоприятную общеармянскую атмосферу, в то же время закаляясь и приобретая новые знания и навыки. Министр, в частности, сказала: «Думая, чрезвычайно полезны ваши встречи и общение с руководством Республики. Ваш отряд должен стать одним из важных гарантов сохранения армянства. Видя и узнавая Родину, вы постоянно должны сохранять и развивать связи, налаженные за минувшую неделю, вы должны оставаться армянами и передать заряды и ощущения, полученные на Родине, своим друзьям и родственникам. Вы не должны оставаться в стороне от армянских традиций и обычаев, и что самое важное – говорить и общаться на родном языке, быть привязаны к своим корням. Желаю, чтобы все вы стали хорошими людьми, хорошими армянами и специалистами, и в канун 100-летия Геноцида армян сознавали важность вашего единства, готовности объединения ваших сил и потенциала. Каждый из вас должен руководствоваться стремлением быть первым.
Вот почему призываю, прошу и требую – учитесь, найдите свое место, станьте передовиками и победителями во всех сферах. Помните всегда, что вы обязаны своему гену, гордитесь тем, что вы армяне и сознавайте свой долг быть хорошими армянами, сохраняйте вашу веру, язык, семью и традиции и всегда задавайте сами себе вопрос: «А что я сделал для своей родины».