Ավարտվեց «Արի տուն» ծրագրի ևս մեկ փուլ
Օգոստոսի 22-ին Ծաղկաձորի «Արի տուն» ճամբարում տեղի ունեցավ ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Արի տուն» ծրագրի 7-րդ փուլի փակման հանդիսավոր արարողությունը, որին մասնակցում էին ՀՀ սփյուռքի նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Ֆիրդուս Զաքարյանը, ՀՀ սփյուռքի նախարարության Համահայկական ծրագրերի վարչության պետ Արմեն Անդրեասյանը, հյուրեր Արցախից, Հայաստանի մարզերից հյուընկալ ընտանիքներ:
Ողջունելով ներկաներին՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Ֆիրդուս Զաքարյանը մասնավորապես ասաց. «Սիրելի՛ բարեկամներ, ուզում եմ ՀՀ սփյուռքի նախարարի ողջույնը փոխանցել ձեզ: Բարո ՛վ եք եկել Հայաստան, հուսով եմ՝ ծրագրի շրջանակներում անմոռաց օրեր եք ունեցել և այս օրերի ընթացքում ավելի եք կապվել Հայաստանի հետ: Ուրախ ենք ձեզ տեսնելու այստեղ: Հայրենիքում ասես մաքրվում եք, նոր շունչ առնում ու ոգևորված, ավելի հայացած տուն եք վերադառնում: Տարեցտարի ընդլայնվում է մեր ծրագիրը. այս տարի արդեն 1070 մասնակից ունենք: Մեզ համար շատ կարևոր է, որ այս անգամ ծրագրին մասնակցելու ենք հրավիրել արցախցի ձեր հասակակիցներին: Այստեղ ենք զգում Հայաստան-Սփյուռք-Արցախ եռամիասնությունը: Սիրելի՛ պատանիներ, վաղվա օրը ձերն է, դուք՝ մեր երկրի վաղվա տերերը: Ուզում եմ, որ այս ճամբարից հեռանաք մեր հայրենիքի հանդեպ մեծ պատասխանատվության զգացումով, ձեզ հետ տանեք մեր միասնության, համախմբվածության գաղափարը»:
Ֆ.Զաքարյանը շնորհակալություն հայտնեց մասնակիցների ծնողներին և հյուրընկալ ընտանիքներին վստահության, համագործակցության համար:
Ծրագրի 7-րդ փուլին մասնակցելու համար Հայաստան են ժամանել 80 պատանի և աղջիկ Ռուսաստանի Դաշնությունից, ԱՄՆ-ից, Նիդերլանդներից, Բելգիայից, Գերմանիայից, Սիրիայից, Լիբանանից, Կիպրոսից, Ուզբեկստանից, Վրաստանից, Ուկրաինայից և Արցախից:
Արիտունցիները հանդես եկան համերգային ծրագրով, որը պատրաստել էին ճամբարային օրերի ընթացքում: Ծրագրի մասնակիցներին ողջունեց «Հայկազունք» համույթը՝ գուսան Հայկազունի գլխավորությամբ:

Another stage of the “Ari Tun” Program draws to an end
On August 22, Chief of Staff of the RA Ministry of Diaspora Firdus Zakaryan, Head of the Department of All-Armenian Programs at the RA Ministry of Diaspora Armen Andreasyan, guests from Artsakh and the host families of Armenia’s provinces participated in the solemn closing ceremony of the 7th stage of the “Ari Tun” Program organized by the RA Ministry of Diaspora at the “Ari Tun” Camp in Tsakhkadzor.
Greeting the gathered, Chief of Staff of the RA Ministry of Diaspora Firdus Zakaryan particularly said: “Dear friends, I’d like to convey the greetings of the RA Minister of Diaspora. Welcome to Armenia! I hope you spent unforgettable days and became more connected to Armenia. We’re happy to see you here. In the Homeland you seem to become purified, motivated and return, feeling more Armenian. We see growth every year. This year, we have 1,070 participants. It’s very important for us to host your compatriots from Artsakh this year. Here is where we see the Armenia-Diaspora-Artsakh triumvirate. Dear youth, the future is yours. You are the owners of our country. I’d like to see you leave the camp with a great sense of responsibility for our homeland and take with you the idea of unity and consolidation.”
Zakaryan also thanked the parents of the participants and the host families for their trust and cooperation.
Among the participants of the 7th stage were 80 Armenian boys and girls from the Russian Federation, the USA, the Netherlands, Belgium, Germany, Syria, Lebanon, Cyprus, Uzbekistan, Georgia, Ukraine and Artsakh.
The participants of the program gave a concert that they had rehearsed during their days at the camp and were greeted with a performance by Haykazunk Ensemble led by Gusan Haykazun.