Ավարտվեց «Արի տուն» ծրագրի ևս մեկ փուլ
Օգոստոսի 22-ին Ծաղկաձորի «Արի տուն» ճամբարում տեղի ունեցավ ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Արի տուն» ծրագրի 7-րդ փուլի փակման հանդիսավոր արարողությունը, որին մասնակցում էին ՀՀ սփյուռքի նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Ֆիրդուս Զաքարյանը, ՀՀ սփյուռքի նախարարության Համահայկական ծրագրերի վարչության պետ Արմեն Անդրեասյանը, հյուրեր Արցախից, Հայաստանի մարզերից հյուընկալ ընտանիքներ:
Ողջունելով ներկաներին՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Ֆիրդուս Զաքարյանը մասնավորապես ասաց. «Սիրելի՛ բարեկամներ, ուզում եմ ՀՀ սփյուռքի նախարարի ողջույնը փոխանցել ձեզ: Բարո ՛վ եք եկել Հայաստան, հուսով եմ՝ ծրագրի շրջանակներում անմոռաց օրեր եք ունեցել և այս օրերի ընթացքում ավելի եք կապվել Հայաստանի հետ: Ուրախ ենք ձեզ տեսնելու այստեղ: Հայրենիքում ասես մաքրվում եք, նոր շունչ առնում ու ոգևորված, ավելի հայացած տուն եք վերադառնում: Տարեցտարի ընդլայնվում է մեր ծրագիրը. այս տարի արդեն 1070 մասնակից ունենք: Մեզ համար շատ կարևոր է, որ այս անգամ ծրագրին մասնակցելու ենք հրավիրել արցախցի ձեր հասակակիցներին: Այստեղ ենք զգում Հայաստան-Սփյուռք-Արցախ եռամիասնությունը: Սիրելի՛ պատանիներ, վաղվա օրը ձերն է, դուք՝ մեր երկրի վաղվա տերերը: Ուզում եմ, որ այս ճամբարից հեռանաք մեր հայրենիքի հանդեպ մեծ պատասխանատվության զգացումով, ձեզ հետ տանեք մեր միասնության, համախմբվածության գաղափարը»:
Ֆ.Զաքարյանը շնորհակալություն հայտնեց մասնակիցների ծնողներին և հյուրընկալ ընտանիքներին վստահության, համագործակցության համար:
Ծրագրի 7-րդ փուլին մասնակցելու համար Հայաստան են ժամանել 80 պատանի և աղջիկ Ռուսաստանի Դաշնությունից, ԱՄՆ-ից, Նիդերլանդներից, Բելգիայից, Գերմանիայից, Սիրիայից, Լիբանանից, Կիպրոսից, Ուզբեկստանից, Վրաստանից, Ուկրաինայից և Արցախից:
Արիտունցիները հանդես եկան համերգային ծրագրով, որը պատրաստել էին ճամբարային օրերի ընթացքում: Ծրագրի մասնակիցներին ողջունեց «Հայկազունք» համույթը՝ գուսան Հայկազունի գլխավորությամբ:

В Цахкадзорском лагере «Ари тун» 22 августа состоялась торжественная церемония завершения 7-го этапа программы «Ари тун» Министерства Диаспоры РА, в которой участвовали руководитель аппарата Министерства Диаспоры РА Фирдус Закарян, начальник Управления общеармянских программ Министерства Армен Андреасян, гости из Арцаха, принимающие семьи из областей Армении.
Приветствовав присутствующих, руководитель аппарата Министерства Диаспоры РА Фирдус Закарян, в частности, сказал: «Дорогие друзья, хочу передать вам приветствие министра Диаспоры РА. Добро пожаловать  в Армению. Надеюсь, в рамках программы вы пережили незабываемые дни и еще больше привязались к Армении. Рады видеть вас здесь. На Родине вы будто очищаетесь, обретаете новое дыхание, и воодушевленные, еще более арменизированные возвращаетесь по домам. Год от года наша программа расширяется: в этом году в ней участвовало уже 1070 человек. Для нас очень важно, что на этот раз мы пригласили участвовать в программе ваших сверстников из Арцаха. Здесь мы ощущаем триединство Армения-Архцах-Диаспора. Дорогие юные друзья, завтрашний день принадлежит вам, вы – завтрашние хозяева нашей страны. Хочу, чтобы покидали этот лагерь с большим чувством ответственности за нашу Родину, увозили с собой идею нашего единства, сплоченности».
Ф.Закарян выразил благодарность родителям участников и принимающим семьям за доверие и сотрудничество.
Для участия в 7-м этапе программы в Армению прибыли 80 юношей и девушек из Российской Федерации, США, Нидерландов, Бельгии, Германии, Сирии, Ливана, Кипра, Узбекистана, Грузии, Украины и Арцаха.
Аритунцы выступили с концертной программой, которую подготовили в течение лагерных дней. Участников программы приветствовал ансамбль «Айказунк» под руководством гусана Айказуна.