Կայացավ «Արի տուն» ծրագրի երրորդ փուլի բացումը
Հուլիսի 6-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում տեղի ունեցավ «Արի տուն» ծրագրի երրորդ փուլի բացման հանդիսավոր արարողությունը:
Բացման խոսքով հանդես եկավ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը՝ նշելով. «Սիրելի´ երիտասարդներ, պատանիներ, շատ ուրախ եմ և հպարտ, որ այսքան երիտասարդ աշխարհի 17 երկրից որոշել է գալ  Հայաստան, տեսնել, ճանաչել Հայրենիքը և ընդմիշտ կապվել Հայաստանին: Ձեր յուրաքանչյուր օրն այստեղ պետք է լինի Հայրենիքի բացահայտման օր: Ձեր յուրաքանչյուր օրը դուք սկսելու եք հայերեն լեզվի ուսուցմամբ: Պետք է սովորե´ք, պահպանե´ք և տարածե´ք մեր Մեսրոպյան ոսկեղենիկ լեզուն: Վստահ եմ, որ ճամբարային օրերի ընթացքում ձեռք կբերեք նոր ընկերներ, կծանոթանաք հայկական ավանդույթներին, մշակույթին և առավել խորը կճանաչեք Ձեր Հայրենիքը: Հավատացած եմ, որ Հայրենիքից պետք է մեկնեք Ձեր սիրտն ու հոգին Հայստանում թողնելով: Շատ կուզեի, որ վերադառնաք և ավելի ուժեղացնեք մեր Հայրենիքը»: Հրանուշ Հակոբյանը կարևորեց ՀՀ տարբեր գերատեսչությունների, մարզային ու համայնքային կառույցների աջակցությունը «Արի տուն» ծրագրին:
Նախարարը շնորհակալություն հայտնեց նաև հյուրընկալող ընտանիքներին, որոնք  այդքան սիրով, հոգատարությամբ և ջերմությամբ իրենց հարկի տակ են ընդունել երիտասարդներին:
ՀՀ սփյուռքի նախարարը, ավանդույթի համաձայն, ամենակրտսեր մասնակցին՝ 16-ամյա Մարիամ Սաքանյանին (Չինաստան) հագցրեց «Արի տուն» ծրագրի տարբերանշանով շապիկն ու գլխարկը և հանձնեց պայուսակը:
Արիտունցիներին ողջունելու էր եկել  ՀՀ ԳԱԱ Պատմության ինստիտուտի տնօրեն Աշոտ Մելքոնյանը, ով այս անգամ հանդես է եկել որպես հյուընկալ ընտանիք: Ողջունելով ծրագրի մասնակիցներին՝ Մելքոնյանը նշեց.«Թանկագի´ն պատանիներ, հայրենասիրությունը միայն խոսքով չպետք է լինի, այն պետք է լինի գործնական: Ես կարող եմ վստահաբար ասել, որ այսօր ՀՀ-ում իրականցվող ծրագրերի մեջ «Արի տուն» ծրագիրը ունի իր ուրույն տեղը: Ցանկանում եմ, որ այս ծրագիրը ավարտվի միայն այն ժամանակ, երբ բոլոր հայերը կվերադառնան հայրենի տուն»:
Ներկաներին ողջունեց նաև Վանաձորի պոեզիայի թատրոնի հիմնադիր ղեկավար Ջիվան Սարգսյանը:
«Արի տուն» ծրագրի երրորդ փուլին մասնակցում է 151 երիտասարդ՝ աշխարհի 17 երկրից. ՌԴ-ից, Աբխազիայից,  Ֆրանսիայից, Վրաստանից, Ուկրաինայից, Ղազախստանից, Շվեդիայից, ԱՄՆ-ից, Գերմանիայից, Բելգիայից, Լեհաստանից, Լիբանանից, Բելառուսից, Սիրիայից, Չեխիայից, Իտալիայից, առաջին անգամ նաև Չինաստանից:

Состоялось открытие третьего этапа программы «Ари тун»
В Министерстве Диаспоры РА 6 июля состоялась торжественная церемония открытия третьего этапа программы «Ари тун».
Со вступительной речью выступила министр Диаспоры РА Грануш Акопян, отметившая: «Дорогие молодежь, юноши, очень рада и горда, что столько молодых людей из 17 стран мира решили приехать в Армению, увидеть, узнать Родину и навсегда привязаться к Армении. Каждый ваш день здесь должен быть днем открытия Родины. Каждый свой день вы будете начинать с изучения армянского языка. Вы должны выучить, сохранять и распространять наш прекрасный месроповский язык. Уверена, что в дни пребывания в лагере вы обретете новых друзей, познакомитесь с армянскими традициями, культурой, глубже узнаете вашу Родину. Уверена, что вы будете уезжать с Родины, оставив в Армении свои сердца и души. Очень хотела бы, чтобы вернулись и еще более усилили нашу Родину». Грануш Акопян отметила важность содействие различных ведомств, областных и общинных структур программе «Ари тун».
Министр выразила благодарность также принимающим семьям, которые с такой любовью, заботой и теплотой принимают под своим кровом молодежь.
Министр Диаспоры РА согласно традиции самой младшей участнице программы, 16-летней Мариам Саканян (Китай) надела майку и панаму с эмблемой программы «Ари тун» и вручила сумку.
Аритунцев пришел приветствовать директор �?нститута истории НАН РА Ашот Мелконян, который на этот раз выступил в роли принимающей семьи. Приветствовав участников программы, Мелконян отметил: «Дорогие юноши, патриотизм не может быть только на словах, он должен быть подкреплен делом. Я могу с уверенностью сказать, что среди программ , осуществляемых сегодня в РА, «Ари тун» занимает особое место. Желаю, чтобы эта программа завершилась только тогда, когда все армяне возвратятся в родной дом».
Присутствующих приветствовал также основатель-руководитель Ванадзорского театра поэзии Дживан Саркисян.
В третьем этапе программы «Ари тун» участвуют 151 молодой человек из 17 стран мира: РФ, Абхащии, Франции, Грузии, Украины, Казахстана, Швеции, США, Германии, Бельгии, Польши, Ливана, Беларуси, Сирии, Чехии, �?талии, впервые также из Китая.