Լրագրողների համակարգող մարմնի նիստ ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում
Օգոստոսի 22-ին ՀՀ սփյուռքի նախարությունում կայացավ Լրագրողների համակարգող մարմնի նիստը, որը վարում էր համակարգող խորհրդի նախագահ Շահան Գանտահարյանը: Նիստին հեռակապով միացել էին «Կալիֆորնիա Կուրիեր» թերթի խմբագիր Հարութ Սասունյանը, «Զարթոնք» օրաթեթրի գլխավոր խմբագիր Պայծիկ Գալաջյանը, Իրանի «Ալիք» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Դերենիկ Մելիքյանը:
Ողջունելով նիստի մասնակիցներին՝ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը մասնավորապես նշեց. «Ուզում եմ արձանագրել, որ լրագրողների համակարգող մարմինը ամենաակտիվ և մշտական գործող կառույցներից մեկն է:Ակնկալում եմ, որ համաժողովին հնչեն ավելի կոնկրետ հարցադրումներ:Արդեն պատրաստ է համաժողովի հռչակագիր-հայտարարության նախագիծը, այն խմբագրվելու և ուղարկվելու է համահայկական բոլոր կառույցներին, հաշվի ենք առնելու բոլորի կարծիքը: Սա այն եզակի դեպքերից է, երբ մենք պարտավոր ենք վեր կանգնել մեր ներքին տարաձայնություններից, անձնական նկրտումներից, կուսակցական և այլաբնույթ մոտեցումներից: Քննարկումները լինելու են մինչև սեպտեմբերի 18-ը: Իսկ սեպտեմբերի 20-ին հռչակագիր-հայտարարությունը պետք է ընդունվի միաձայն, միակամք: Դա մեր միասնության երաշխիքներից է: Համաժողովը մեկ անգամ ևս պետք է ազդարարի, որ հայ ժողովուրդը միակամ է, համախմբված, և ուժեղ է իր միասնականությամբ: Այն համախմբվածությունը, որն առկա է այսօր և՛ քաղաքական, և՛ հասարակական կյանքում, պետք է արտացոլվի նաև մամուլում, տեղեկատվական ոլորտում»:
Համակարգող խորհրդի նախագահ Շահան Գանտահարյանը ներկայացրեց Լրագրողների համահայկական 7-րդ համաժողովի նիստերին առաջարկվող թեմաները՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և պահանջատիրության լուսաբանումը մամուլում, հայոց լեզվի իմացության անաղարտության և պահպանման հիմնախնդիրները և հեռանկարները, քարոզչություն, հակաքարոզչություն, տեղեկատվական անվտանգության հիմնախնդիրները, Հայաստան-Սփյուռք գործակցության զարգացման միտումները և հեռանկարները:
2014թ. «Սփյուռք ամառային դպրոցի» շրջանակներում Սփյուռքի լրագրողների համար կազմակերպած դասընթացների և դրանց արդյունքների մասին զեկուցեց Նաղաշ Մարտիրոսյանը:

Session of the Coordinating Body of Journalists held at the RA Ministry of Diaspora
On August 22, Session of the Coordinating Body of Journalists moderated by the President of the Coordinating Board Shahan Kantaharian , was held at the RA Ministry of Diaspora. Editor of ″California Courier″ newspaper Harut Sassounian, Chief Editor of ″Zartonk″ daily Baydzig Kaladjianand Chief Editor of ″Alik″ daily Derenik Melikian participated in the session via telecommunication network.
Greeting the participants of the session, the RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan, particularly stated: “I would like to state that the coordinating body of journalists is one of the most active and permanently operational structures. I assume that more concrete questions will be raised during the conference. The draft declaration-statement of the conference has been already prepared; it will be edited and sent to all the pan-Armenian structures; all the comments will be taken into consideration. This is one of those exceptional cases, where we have to rise above our internal disagreements, personal aspirations, party related attitudes and other approaches. The consultations will last till September 18. And on September 20, the declaration-statement will be adopted unanimously and with a single heart. This is one of the guarantees of our solidarity. Once again, the conference should herald that the Armenian people is solidary, consolidated and is powerful due to its unity. The consolidation that is available today both in the political and social life should be also reflected in the media and the informational sphere”.
President of the Coordinating Board Shahan Kantaharian presented the topics proposed for the session of the 7th Pan-Armenian Conference of Journalists – coverage of recognition of the Armenian Genocide and the Armenian claims in media; the main problems of purity and preservation of the knowledge of the Armenian language, and the perspectives thereof; advocacy; counterpropaganda; the problems of the information security; the trends and the perspectives of the Armenia-Diaspora partnership development.
Naghash Martirosyan reported on the courses organized for the Diaspora journalists,within the frameworks of “Diaspora Summer School” 2014, and their results.