Լրագրողների համակարգող մարմնի նիստ ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում
Օգոստոսի 22-ին ՀՀ սփյուռքի նախարությունում կայացավ Լրագրողների համակարգող մարմնի նիստը, որը վարում էր համակարգող խորհրդի նախագահ Շահան Գանտահարյանը: Նիստին հեռակապով միացել էին «Կալիֆորնիա Կուրիեր» թերթի խմբագիր Հարութ Սասունյանը, «Զարթոնք» օրաթեթրի գլխավոր խմբագիր Պայծիկ Գալաջյանը, Իրանի «Ալիք» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Դերենիկ Մելիքյանը:
Ողջունելով նիստի մասնակիցներին՝ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը մասնավորապես նշեց. «Ուզում եմ արձանագրել, որ լրագրողների համակարգող մարմինը ամենաակտիվ և մշտական գործող կառույցներից մեկն է:Ակնկալում եմ, որ համաժողովին հնչեն ավելի կոնկրետ հարցադրումներ:Արդեն պատրաստ է համաժողովի հռչակագիր-հայտարարության նախագիծը, այն խմբագրվելու և ուղարկվելու է համահայկական բոլոր կառույցներին, հաշվի ենք առնելու բոլորի կարծիքը: Սա այն եզակի դեպքերից է, երբ մենք պարտավոր ենք վեր կանգնել մեր ներքին տարաձայնություններից, անձնական նկրտումներից, կուսակցական և այլաբնույթ մոտեցումներից: Քննարկումները լինելու են մինչև սեպտեմբերի 18-ը: Իսկ սեպտեմբերի 20-ին հռչակագիր-հայտարարությունը պետք է ընդունվի միաձայն, միակամք: Դա մեր միասնության երաշխիքներից է: Համաժողովը մեկ անգամ ևս պետք է ազդարարի, որ հայ ժողովուրդը միակամ է, համախմբված, և ուժեղ է իր միասնականությամբ: Այն համախմբվածությունը, որն առկա է այսօր և՛ քաղաքական, և՛ հասարակական կյանքում, պետք է արտացոլվի նաև մամուլում, տեղեկատվական ոլորտում»:
Համակարգող խորհրդի նախագահ Շահան Գանտահարյանը ներկայացրեց Լրագրողների համահայկական 7-րդ համաժողովի նիստերին առաջարկվող թեմաները՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և պահանջատիրության լուսաբանումը մամուլում, հայոց լեզվի իմացության անաղարտության և պահպանման հիմնախնդիրները և հեռանկարները, քարոզչություն, հակաքարոզչություն, տեղեկատվական անվտանգության հիմնախնդիրները, Հայաստան-Սփյուռք գործակցության զարգացման միտումները և հեռանկարները:
2014թ. «Սփյուռք ամառային դպրոցի» շրջանակներում Սփյուռքի լրագրողների համար կազմակերպած դասընթացների և դրանց արդյունքների մասին զեկուցեց Նաղաշ Մարտիրոսյանը:

Заседание координационного органа журналистов в Министерстве Диаспоры РА
В Министерстве Диаспоры РА 22 августа состоялось заседание координационного органа журналистов, которое вел председатель координационного совета Шаан Гантаарян. По системе дальней связи в нем участвовали редактор газеты «Калифорниа курьер» Арут Сасунян, главный редактор ежедневной газеты «Зартонк» Пайцик Галаджян, главный редактор �?ранской ежедневной газеты «Алик» Дереник Меликян.
Приветствовав участников заседания, министр Диаспоры РА Грануш Акопян, в частности, отметила: «Хочу констатировать, что координационный орган журналистов является одной из самых активных и постоянно действующих структур. Надеюсь, что на форуме прозвучат более конкретные вопросы. Уже подготовлен проект заявления-декларации форума, он будет отредактирован и разослан во все общеармянские структуры, будут учтены мнения всех. Это тот редкий случай, когда мы обязаны встать выше наших внутренних разногласий, личных устремлений, партийных и иных подходов. Обсуждения продлятся до 18 сентября. А 20 сентября заявление-декларация должно быть принято единогласно. Это один из гарантов нашего единства. Форум должен еще раз заявить, что армянский народ един и сплочен, силен своим единством. Сплоченность, имеющаяся сегодня в политической и общественной жизни, должна отразиться также в прессе, информационной сфере».
Председатель координационного совета Шаан Гантаарян представил темы, предлагаемые на заседаниях VII Общеармянского форума журналистов – освещение в прессе признания Геноцида армян и требования; проблемы и перспективы знания, чистоты и сохранения армянского языка; пропаганда; контрпропаганда; проблемы информационной безопасности; тенденции и перспективы развития взаимодействия Армения-Диаспора.
С докладом об организованных в рамках Летней школы «Спюрк» 2014 года курсах для журналистов Диаспоры и их результатах выступил Нагаш Мартиросян.