«Հայաստան-Սփյուռք» համահայկական 5-րդ համաժողովի ընդունած հայտարարությունը
Հայաստան-Սփյուռք 5-րդ համաժողովը, որը կայացավ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նախաշեմին, վերստին հաստատեց, որ
Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք գործակցության հետագա ընդլայնումն ու զարգացումը նպաստում է համազգային առաջնահերթությունների հստակեցման և իրականացման գործընթացին, հայ ժողովրդի անվտանգ գոյատևմանը, ազգային շահերի ու նպատակների շուրջ հայության համախմբմանը:
Ողջ հայությունն իր միասնական ջանքերը պետք է նպատակաուղղի.
- Հայաստանի Հանրապետության առավել զորացմանը, հետագա առաջընթացին և ապահովությանը,
- Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի արդարացի և միջազգային իրավունքի հիման վրա լուծմանը,
- Սփյուռքի առավել կազմակերպմանը,
- ազգային ինքնության պահպանմանը և աշխարհասփյուռ հայության ներուժի համախմբմանը,
- Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանը, դատապարտմանը և հետևանքների վերացմանը,
- հայ եկեղեցու շուրջ հայության համախմբմանը,
- արտակարգ իրավիճակներում հայտնված հայերի օգնությանն ու աջակցությանը:
Մենք` համաժողովի մասնակիցներս,
նկատի ունենալով աշխարհաքաղաքական զարգացումներն ու տարածաշրջանի մարտահրավերները`
հռչակում ենք
1. հետևյալ համազգային առաջնահերթությունները՝ որպես Հայաստան-Սփյուռք գործակցության գաղափարական հենք.
1.1 Հզոր և ապահով Հայաստանի կառուցում
Մենք հաստատում ենք, որ միասնական ջանքերով շարունակելու ենք կառուցել ապահով Հայաստան՝ առավել անվտանգ և հզոր դարձնելով այն:
Հայաստանը համայն հայության Հայրենիքն է, և Հայաստանի առջև ծառացած խնդիրների լուծումը, համահայկական ծրագրերի իրականացումը հնարավոր են միայն հայության մտավոր, նյութական և կազմակերպչական կարողությունների ու հնարավորությունների մեկտեղմամբ, քանզի Հայրենիքի զարգացման, անվտանգության համար պատասխանատվություն կրում է ամեն մի հայ` անկախ բնակության վայրից:
Հայաստանում աղքատության և արտագաղթի մակարդակի կրճատման կարևոր ճանապարհը պետական-վարչական, ընկերային և տնտեսական /գյուղատնտեսություն, զբոսաշրջություն, առևտուր, սպասարկում, տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ, սննդարդյունաբերություն, էկոլոգիա, հանքարդյունաբերություն, էներգետիկա, քաղաքաշինություն և այլն/ բնագավառներում իրականացվող բարեփոխումների շարունակականությունն է, գործարար միջավայրի բարելավումը, ներդրումների ծավալների ավելացումը, աշխատատեղերի ստեղծումը, ավելի մեծ թվով սփյուռքահայերի ներգրավումը տնտեսության մեջ և նրանց շահ ստանալու համար պայմանների ապահովումը:
Մեր միասնության գերխնդիրը պետք է լինի ապագա սերունդներին թողնել զարգացած և ժողովրդավարական, հզոր և ապահով Հայաստան:
1.2. Անկախ և անվտանգ Արցախ
Մենք հպարտ ենք Արցախում ապրող մեր ժողովրդի խիզախությամբ և տոկունությամբ:
Համաժողովրդական ազատագրական պայքարի շնորհիվ Արցախի ժողովուրդը 23 տարի շարունակ կառուցում է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը՝ հիմնված միջազգային իրավունքի նորմերի և ժողովուրդների ազատ ինքնորոշման սկզբունքի վրա:
ԼՂՀ ընկերային-տնտեսական խնդիրների լուծումը իրականացվել և իրականացվում է նաև սփյուռքահայության նպատակային աջակցության շնորհիվ:
Մենք միասնաբար պայքարելու ենք` Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը քաղաքական-դիվանագիտական հարթության վրա լուծելու համար և սատարում ենք Մինսկի խմբի համանախագահների գործադրած ջանքերին ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ միջազգային իրավունքի՝ ժողովուրդների իրավահավասարության և ինքնորոշման սկզբունքի հիման վրա:
Ողջ հայությունը հնարավոր բոլոր միջոցներով պայքարելու է Ադրբեջանի ապակառուցողական քաղաքականության, ուժի կիրառման սպառնալիքի ամենօրյա դրսևորումների, հայկական սահմանների նկատմամբ ոտնձգությունների և ռազմատենչ կեցվածքի դեմ:
Մենք մեր երախտագիտությունն ենք հայտնում տարբեր երկրների նահանգային, քաղաքային իշխանություններին, որոնք ճանաչել են Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախությունը, ինչը վկայում է այդ իշխանությունների և ժողովուրդների արդար դիրքորոշման և բարի կամքի, ինչպես նաև տեղերում հայկական կառույցների նպատակային աշխատանքի մասին, որը պետք է ընդլայնվի և շարունակական դառնա:
Մենք ևս մեկ անգամ վերահաստատում ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը մեր պատմական Հայրենիքի մասն է, և նրա ճակատագիրը բախտորոշ նշանակություն ունի ողջ հայ ժողովրդի համար, ուստի մեր պայքարը կշարունակվի մինչև ղարաբաղյան հիմնախնդրի արդարացի և վերջնական կարգավորումը:
1.3. Կազմակերպված Սփյուռք
Մենք՝ համայն հայության ներկայացուցիչներս, հաստատում ենք, որ հայ ժողովրդի և Հայաստանի պատմական զարգացման ներկա հանգրվանին Սփյուռքը կարևորագույն գործոն է թե’ հայ դատի պայքարին ավելի մեծ թափ հաղորդելու, թե’ Հայաստանի Հանրապետության և ԼՂՀ-ի համար կենսական նշանակություն ունեցող խնդիրների լուծմանը Սփյուռքի համակարգված մասնակցության ապահովման համար:
Սփյուռքի կառույցներն ու կազմակերպություններն ազգային և համաշխարհային մարտահրավերների հաշվառմամբ պետք է վերատեսության ենթարկեն իրենց ծրագրերը, առավել մեծ թվով հայեր, նորեկներ ներգրավեն կառույցների աշխատանքներում:
Հայկական կառույցները Հայաստանի, Արցախի պետական և ոչ պետական հաստատությունների հետ միասին ծրագրավորված պետք է`
- առաջադրեն նոր մոտեցումներ` վերանայելու Հայաստան- Սփյուռք ռազմավարությունը,
- իրենց ջանքերը նպատակաուղղեն Սփյուռքի ուծացմանը դիմակայելու, լեզվամշակութային կորստի կանխմանը և Սփյուռքի նոր սերնդի մեջ հայկական ինքնության պահպանմանը,
- հատուկ հոգածության արժանացնեն այն համայնքներին, որոնք դեռևս ամբողջովին կազմակերպված չեն,
- օժանդակեն հայկական համայքների, համայնքային կառույցների շուրջ հայության համախմբմանը:
Սփյուռքը, սփյուռքյան կազմակերպությունները մի յուրօրինակ կամուրջ են Հայաստանի և միջազգային հանրության միջև, ուստի և առավելագույնս պետք է նպաստեն ժողովուրդների և քաղաքակրթությունների երկխոսությանը, խորացնեն և զարգացնեն Հայաստան-Սփյուռք, Սփյուռքի տարբեր հատվածների միջև գործակցությունը, ինչպես նաև ամրապնդեն տարբեր ժողովուրդներին պատկանող սփյուռքների հետ բարեկամական կապերը:
1.4. Հայոց լեզուն՝ որպես հայապահպանության կռվան
Մենք հանձնառու ենք՝ մայրենի լեզուն իր արևելահայ և արևմտահայ ճյուղերով` որպես մեր լինելիության և գոյության գլխավոր հենասյուներից մեկը, անաղարտ պահելու, իրապաշտ և տրամաբանական մոտեցումով մերձեցնելու, զարգացնելու և փոխանցելու սերունդներին:
Սփյուռքում հայապահպանությունը Հայաստանի Հանրապետության կենսական հիմնախնդիրներից է, որին տարբեր ձևաչափերով օժանդակում է պետությունը՝ գործակցելով համահայկական կառույցների, հայկական կազմակերպությունների հետ, անընդհատ կատարելագործելով և զարգացնելով գործակցության կառուցակարգերը:
Մեր ամենօրյա հոգածության առարկան պետք է դառնան հայկական դպրոցներն ու մշակութային օջախները, մեր պատմական ժառանգության պահպանումը, հայ մտքի ստեղծագործ զարգացումը:
Մեր ջանքերը պետք է նպատակաուղղենք հայ ընտանիքի ամրապնդմանը, ավան-դույթների և սովորույթների, հայկական անունների և ազգանունների պահպանմանը, հայ ընտանիքում, հայկական միջավայրում հայերենի գործածության ապահովմանը:
Մեր գլխավոր մտահոգություններից մեկն էլ այն պետք է դառնա, որ հայ երիտասարդը, Հայրենիքի վերացական գաղափարից բացի, կարողանա իրականում ճանաչել իր Մայր Հայրենիքը:
Մենք հստակ գիտակցում ենք, որ Հայոց լեզուն և հայ ազգային ինքնագիտակցությունը մեր ժողովրդի հավերժության անհրաժեշտ պայմաններն են, և դրանց պահպանումը Հայոց պետության և սփյուռքյան կառույցների գերխնդիրն է:
1.5. Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը
Մենք արձանագրում ենք, որ Հայաստանի Հանրապետությունում, Արցախում և Սփյուռքում համակողմանի աշխատանքներ են կատարվում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նախաշեմին՝ ձևավորելով հսկայածավալ շարժում «Հիշում եմ և պահանջում…» կարգախոսով:
ՀՀ Նախագահի գլխավորած Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի պետական հանձնաժողովի և 50-ից ավելի տարածաշրջանային հանձնախմբերի ստեղծումը նոր որակ հաղորդեց Օսմանյան Թուրքիայում և Արևմտյան Հայաստանում պետականորեն մշակված և իրագործված Հայոց ցեղասպանության ճանաչման, դատապարտման և հետևանքների վերացմանն ուղղված գործընթացներին:
Մեր երախտագիտությունն ենք հայտնում բոլոր պետություններին, հասարակական-քաղաքական գործիչներին, բարեգործներին, միսիոներներին, ովքեր ցեղասպանությունից հետո ապահով տանիք և խաղաղ պայմաններ ստեղծեցին հայության համար, ովքեր քաղաքական խիզախություն ունեցան` ասելու ճշմարտությունը հայ ժողովրդի ցեղասպանության մասին:
Առանձնակի շնորհակալ ենք նաև այն երկրներին ու միջազգային կազմակերպություններին, ովքեր ճանաչել և դատապարտել են Հայոց ցեղասպանությունը` որպես մարդկության դեմ ուղղված սոսկալի ոճրագործություն և պահանջում են Թուրքիայից ազատվելու այդ ծանր բեռից, առերեսվելու իր պատմությանը և ճանաչելու Հայոց ցեղասպանությունը:
Հայ ժողովուրդը, հիմք ընդունելով մարդու իրավունքների մասին միջազգային իրավունքի նորմերը և 1948 թվականին ՄԱԿ-ի կողմից ընդունված «Ցեղասպանություն հանցագործությունը կանխարգելու և պատժելու մասին» կոնվենցիան` պայքարելու է յուրաքանչյուր հայի անհատական, համայնքային և համազգային իրավունքների վերականգնման համար:
Հաշվի առնելով, որ Հայոց ցեղասպանությունը մարդկության դեմ ուղղված միջազգային հանցագործություն է, որի ճանաչումն ու դատապարտումը չունի վաղեմության ժամկետ, և մեր պայքարն ուղղված է ոչ միայն պատմական արդարության վերականգնմանը, մի ամբողջ հայրենազրկված ժողովրդի իրավունքների ճանաչմանը, այլև այն բանին, որ`
- ալևս երբեք և ոչ մի տեղ չկրկնվի, և ոչ մի ժողովուրդ ցեղասպանության չենթարկվի,
- Թուրքիան ճանաչի և զբաղվի հետևանքների վերացման հարցերով՝ կրելով ոճիրի ողջ պատասխանատվությունը,
- ցանկացած հայ` ծպտյալ կամ բռնի կրոնափոխված, կարողանա իրեն հայ հայտարարել` վերջ դնելով հոգեկան տառապանքներին:
Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը, դատապարտումը և հետևանքների վերացումը այսուհետ ևս մնալու է մեր քաղաքական պայքարի օրակարգում, և համազգային դատի վերջնական լուծմանը հասնելու ենք հայության բոլոր հատվածների միասնական ջանքերով՝ հիշելով և պահանջելով:
1.6. Համախմբում Հայ եկեղեցու շուրջ
Հայ եկեղեցին դարեր շարունակ եղել է և մնում է հայոց ոգու և ազգային ինքնության հիմնասյուներից մեկը, հավատքը և համամարդկային արժեքները սերնդեսերունդ փոխանցողը, ազգանպաստ ու հայրենանվեր ձեռնարկների նախաձեռնողն ու իրագործողը:
Հայ եկեղեցին իր հոգևոր և ազգային առաքելությամբ դարերի ողջ ընթացքին անգնահատելի ներդրում է բերել նաև ազգապահպանության նվիրական գործին և անփոխարինելի դերակատարություն ունի մեր պետության և աշխարհում քրիստոնեությունը պետականորեն առաջինը ընդունած մեր ազգի պատմության մեջ: Աշխարհասփյուռ դարձած հայ ժողովուրդը Հայ եկեղեցու շնորհիվ երբեք չկորցրեց իր կապն այն վեհ արժեքների հետ, որոնք կազմում են հայոց ինքնությունը:
Մենք կարևորում ենք հայ եկեղեցու ամրապնդումն ու հետագա զորացումը` հանուն հայ ոգու և ազգային ինքնության հարատևման, հայ եկեղեցու շուրջ ազգի համախմբվածությունը:
1.7. Արտակարգ իրավիճակներում հայտնված հայերի անվտանգությունը
Աշխարհի տարբեր անկյուններում առկա հակամարտությունները վտանգում են նաև հայ ժողովրդի զավակներին և նոր մարտահրավեր դառնում Հայաստանի Հանրապետության համար: Այսօր սիրիահայությունը ծանր օրեր է ապրում և պատերազմի հետևանքով արյունաքամ է լինում մեր մայր գաղութը, որի անդամների կեսից ավելին փախստական է դարձել, իսկ մյուս կեսը պատերազմական իրավիճակում ամեն օր կորուստներ է կրում:
Հայաստանում այսօր հաստատվել է ավելի քան հազարավոր սիրիահայ, և մենք գոհունակությամբ արձանագրում ենք, որ պետությունը ջանացել է ստեղծել պայմաններ նրանց մատչելի կրթության, առողջապահության, զբաղվածության ապահովման, վերապատրաստման ուղղությամբ:
Սփյուռքի գրեթե բոլոր համայնքներն իրենց նյութական և բարոյական օգնությամբ կանգնեցին սիրիահայերի, այդ թվում՝ քեսաբահայության կողքին:
Մենք վերահաստատում ենք, որ Հայոց պետությունն ու Սփյուռքը միասնաբար օգնության ձեռք պետք է մեկնեն արտակարգ իրավիճակում հայտնված յուրաքանչյուր հայորդու` օգնության ձևաչափն ու կառուցակարգերը քննարկելով պետության և Հայ եկեղեցու հետ:
2.Հավանություն տալ ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի առաջարկին, որպեսզի Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովը 2015թ.ապրիլի 24-ից հետո վերանվանվի «Համահայկական խորհուրդ»՝ համակարգելու համազգային հրատապ խնդիրները:
3. Հայաստանի Հանրապետությունում, Արցախում և Սփյուռքում գործող զանգվածային լրատվության միջոցները՝ որպես համահայկական տեղեկատվական հսկայածավալ ցանց, ելնելով համազգային առաջնահերթություններից, այսուհետ ևս առավել հետևողական և ծրագրավորված աշխատանքներ պետք է իրականացնեն Հայաստանի ձեռքբերումների, ղարաբաղյան հիմնախնդրի վերաբերյալ միջազգային հանրության իրազեկվածության աստիճանի բարձրացման ուղղությամբ, հստակ քայլեր ձեռնարկեն թուրք-ադրբեջանական կեղծարար, ապատեղեկատվական քարոզչամեքենայի դեմ և իրենց ուժերը համախմբեն նաև օտարալեզու զանգվածային լրատվամիջոցներում հայկական հիմնախնդիրներն արծարծելու, հայ դատի լուծմանը նպաստելու համար:
4. Սույն ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆԸ հիմք է ծառայում, որպեսզի ՀՀ կառավարությունը՝ ի դեմս ՀՀ սփյուռքի նախարարության և այլ պետական գերատեսչությունների, համահայկական կառույցներն ու հայկական կազմակերպությունները, հանձնառու լինեն` համապատասխան ձեռնարկներով և ծրագրերով իրականացնելու հայտարարության գաղափարները և նախանշած խնդիրները:
Մենք ուժեղ ենք միասին և միասնաբար ենք կերտելու մեր պատմությունն ու ապագան` հանուն հզոր և ապահով ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ, հանուն անկախ ու հաղթանակած ԱՐՑԱԽԻ և կազմակերպված ՍՓՅՈՒՌՔԻ:

ЗАЯВЛЕН�?Е принятое V форумом Армения-Диаспора
Пятый форум Армения-Диаспора, состоявшийся в канун 100-й годовщины Геноцида армян, вновь подтвердил, что дальнейшее расширение и развитие взаимодействия Армения-Арцах-Диаспора способствует процессу уточнения и осуществления общенациональных приоритетов, безопасному существованию армянского народа, сплочению армянства вокруг национальных интересов и целей.
Все армянство должно направить свои совместные усилия на
• максимальное усиление Республики Армения, дальнейший прогресс и безопасность;
• справедливое решение проблемы Нагорного Карабаха на основе международного права;
• максимальную организованность Диаспоры;
• сохранение национальной идентичности и сплочение потенциала разбросанного по всему миру армянства;
• международное признание, осуждение Геноцида армян и устранение его последствий;
• сплочение армянства вокруг Армянской церкви;
• помощь и содействие армянам, оказавшимся в чрезвычайных ситуациях.
Мы, участники форума, учитывая геополитические развития и региональные вызовы
Декларируем
1. следующие общенациональные приоритеты, как идеологическую основу взаимодействия Армения-Диаспора:
1.1.Построение могучей и безопасной Армении
Мы подтверждаем, что совместными усилиями продолжим строить обеспеченную Армению, сделав ее более безопасной и могучей.
Армения – Родина всего армянства, и решение стоящих перед Арменией проблем, осуществление  общеармянских программ возможно только при сплочении интеллектуальных, материальных и организационных потенциала и возможностей всего армянства, поскольку ответственность за развитие, безопасность Родины несет каждый армянин, независимо от места проживания.
Важным путем снижения уровня бедности и миграции в Армении является последовательное проведение реформ в государственно-административной, социальной и экономической (сельское хозяйство, туризм, торговля, обслуживание, информационные технологии, пищевая промышленность, экология, горно-добывающая промышленность, энергетика, градостроительство и т. д.) сферах, улучшение предпринимательской среды, увеличение объемов инвестиций, создание рабочих мест, вовлечение большего числа армян Диаспоры в экономику и обеспечение условий для получения ими прибыли.
Сверхзадачей нашего единства должно быть – оставить будущим поколениям развитую и демократическую, могучую и обеспеченную Армению.
1.2 Независимый и безопасный Арцах
Мы гордимся отвагой и стойкостью народа Арцаха.
Благодаря общенародной освободительной борьбе народ Арцаха уже 23 года строит Нагорно-Карабахскую Республику, основываясь на нормах международного права и принципе свободного самоопределения народов.
Решение социально-экономических проблем НКР осуществлялось и осуществляется также благодаря целевому содействию армянства Диаспоры.
Мы будем и впредь совместно бороться за решение проблемы Нагорного Карабаха в политико-дипломатической плоскости и поддерживаем усилия сопредседателей Минской группы по мирному урегулированию Карабахской проблемы на основе принципов равноправия и самоопределения народов международного права.
Все армянство всеми возможными способами будет бороться против деструктивной политики Азербайджана, каждодневных проявлений угрозы применения силы, посягательств на границы Армении и воинствующей позиции.
Мы выражаем нашу признательность региональным, городским властям различных стран, признавшим независимость Нагорно-Карабахской Республики, что свидетельствует о справедливой позиции и доброй воле этих властей и народов, а также целевой работе на местах армянских структур, которая должна расшириться и стать последовательной.
Мы еще раз подтверждаем, что Нагорно-Карабахская Республика является частицей нашей исторической Родины и ее судьба имеет решающее значение для всего армянского народа, посему наша борьба продолжится вплоть до справедливого и окончательного урегулирования Карабахской проблемы.
1.3.Организованная Диаспора
Мы, представители всего армянства, подтверждаем, что на нынешнем этапе исторического развития Армении и армянского народа Диаспора является важнейшим фактором и придания большего размаха борьбе Ай-Дат, и обеспечения систематизированного участия Диаспоры в решении жизненно важных вопросов как Республики Армения, так и НКР.
Структуры и организации Диаспоры, с учетом  национальных и мировых вызовов, должны пересмотреть свои программы, вовлечь большее число армян, новичков в деятельность структур.
Армянские структуры, совместно с государственными и негосударственными учреждениями Республики Армения, НКР должны в плановом порядке:
• выдвигать новые подходы к пересмотру стратегии Армения-Диаспора;
• целенаправить свои усилия на противодействие ассимиляции Диаспоры, предотвращение языко-культурных потерь и сохранение в новом поколении Диаспоры армянской идентичности;
• сделать предметом особой заботы общины, которые пока еще не вполне организованы;
• содействовать сплочению армянства вокруг армянских общин, общинных структур.
Диаспора, ее организации являются своеобразным мостом между Арменией и мировым сообществом, посему следует максимально способствовать диалогу между народами и цивилизациями, углублять и развивать взаимодействие между Арменией и Диаспорой, различными сегментами Диаспоры, а также укреплять дружественные связи с диаспорами разных народов.
1.4. Армянский язык – как залог сохранения армянства
Мы ответственны за сохранение в чистоте родного языка с его восточноармянским и западноармянским ответвлениями, как одного из главных столпов нашего существования, реалистичным и логичным подходами обеспечить сближение, развитие и передачу поколениям.
Сохранение армянства в Диаспоре – одна из жизненно важных задач Республики Армения, которой в различных форматах содействует государство, сотрудничая с общеармянскими структурами, армянскими организациями, постоянно совершенствуя и развивая системы взаимодействия.
Предметом нашей каждодневной заботы должны стать армянские школы и очаги культуры, сохранение нашего исторического наследия, творческое развитие армянской мысли.
Мы должны направить свои усилия на укрепление армянской семьи, сохранение традиций и обычаев, армянских имен и фамилий, обеспечение применения армянского языка в армянских семьях, армянской среде.
Одной из главных наших забот должно стать то, чтобы молодой армянин, помимо абстрактной идеи Родины, имел возможность реально познать Мать-Родину.
Мы четко осознаем, что армянский язык и армянское национальное самосознание являются необходимым условием вечности нашего народа и их сохранение является сверхзадачей Армянского государства и структур Диаспоры.
1.5. 100-я годовщина Геноцида армян
Мы констатируем, что в Республике Армения, Арцахе и Диаспоре совершаются всесторонние работы в канун 100-й годовщины Геноцида армян, формируя широкомасштабное движение под девизом «Помню и требую…»
Создание Государственной комиссии к 100-й годовщины Геноцида армян во главе с Президентом РА и более 50 региональных комиссий придало новое качество процессам, направленным на признание, осуждение  и устранение последствий Геноцида армян, на государственном уровне разработанного и осуществленного в Османской Турции и Западной Армении.
Мы выражаем нашу признательность всем государствам, общественным и политическим деятелям, благотворителям, миссионерам, которые после Геноцида предоставили надежную крышу и мирные условия для армянства, кто имел политическую смелость сказать правду о Геноциде армянского народа.
Особая благодарность тем странам и международным организациям, которые признали и осудили Геноцид армян как ужасное преступление против человечества и требуют от Турции избавиться от этого тяжкого бремени, посмотреть в лицо собственной истории и признать Геноцид армян.
Армянский народ, взяв за основу нормы международного права о правах человека и  принятую ООН в 1948 году Конвенцию «О предотвращении и наказании преступления Геноцид», будет бороться за восстановление личных прав  каждого армянина, общинных и общенациональных прав.
Учитывая, что Геноцид армян является международным преступлением, направленным против человечества, признание и осуждение которого не имеет срока давности и наша борьба с которым направлена не только на восстановление исторической справедливости, признание прав целого народа, лишенного родины, но и на то, чтобы:
• нигде и никогда больше не повторялось и ни один народ не подвергался геноциду;
• Турция признала и  занялась вопросами устранения последствий, понеся всю ответственность за преступление;
• любой армянин, скрытый или насильственно изменивший веру, мог объявить себя армянином, покончив с душевными муками.
Признание, осуждение Геноцида армян и устранение его последствий и впредь останется в повестке нашей политической борьбы и окончательного решения всенародного  суда мы достигнем совместными усилиями всех сегментов армянства, помня и требуя.
1.6. Сплочение вокруг Армянской церкви
На протяжении веков Армянская церковь была и остается одним из столпов армянского духа и национальной идентичности, передающей из поколения в поколение веру и общечеловеческие ценности, инициатором и реализатором патриотических начинаний на благо нации.
Армянская церковь своей духовной и национальной миссией на протяжении веков внесла неоценимый вклад также в священное дело сохранения нации и играет незаменимую  роль в истории нашего государства и нашей нации, первой в мире провозгласившей христианство государственной религией. Благодаря Армянской церкви разбросанный по всему миру армянский народ  никогда не терял связи с теми величественными ценностями, которые составляют армянскую идентичность.
Мы придаем важность укреплению и дальнейшему развитию Армянской церкви во имя существования армянского духа и национальной идентичности, сплоченности нации вокруг Армянской церкви.
1.7. Безопасность армян, оказавшихся в чрезвычайных ситуациях
Конфликты, происходящие в разных уголках мира, угрожают также сынам армянского народа и становятся новыми вызовами для Республики Армения. Тяжелые дни переживает сегодня сирийское армянство, и вследствие войны истекает кровью наша главная колония, более половины членов которой стали беженцами, а другая половина в условиях войны каждодневно несет потери.
В Армении сегодня обосновались тысячи сирийских армян, и мы с удовлетворением констатируем, что государство постаралось создать условия по их доступному образованию, медицинскому обслуживанию, обеспечению занятости и переподготовке.
Почти все общины Диаспоры своей материальной и моральной поддержкой встали рядом с  сирийскими, в том числе и кесабскими армянами.
Мы подтверждаем, что Армянское государство и Диаспора совместно должны протянуть руку помощи каждому армянину, оказавшемуся в чрезвычайной ситуации, обсуждая формат и структуру помощи с государством и Армянской церковью.
2. Одобрить предложение Президента РА Сержа Саргсяна о том, чтобы Государственная комиссия по координации мероприятий к 100-й годовщины Геноцида армян после 24 апреля 2015 года была переименована в «Общеармянский  совет» по координации актуальных общеармянских проблем.
3. Средства массовой информации, функционирующие в Республике Армения, Арцахе и Диаспоре, как широкомасштабная армянская информационная сеть, исходя из общенациональных приоритетов, и впредь должны осуществлять наиболее последовательную и плановую работу по повышению информированности мирового сообщества о достижениях Армении, Карабахской проблеме, предпринимать четкие шаги против турко-азербайджанской лживой, дезинформационной  пропагандистской машины и объединить свои усилия также на отражении армянских проблем в иноязычных СМ�?, дабы способствовать решению Ай-Дат.
4. Данное заявление служит основой для того, чтобы правительство РА в лице Министерства Диаспоры РА и других государственных ведомств, общеармянские структуры и армянские организации взялись за осуществление соответствующими программами и инициативами идей заявления и намеченных сверхзадач.
Мы сильны вместе и совместно будем создавать нашу историю и будущее – во имя могучей и обеспеченной Армении, во имя независимого и победившего Арцаха и организованной  Диаспоры.