«Հայաստան-Սփյուռք» համահայկական 5-րդ համաժողովի ընդունած հայտարարությունը
Հայաստան-Սփյուռք 5-րդ համաժողովը, որը կայացավ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նախաշեմին, վերստին հաստատեց, որ
Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք գործակցության հետագա ընդլայնումն ու զարգացումը նպաստում է համազգային առաջնահերթությունների հստակեցման և իրականացման գործընթացին, հայ ժողովրդի անվտանգ գոյատևմանը, ազգային շահերի ու նպատակների շուրջ հայության համախմբմանը:
Ողջ հայությունն իր միասնական ջանքերը պետք է նպատակաուղղի.
- Հայաստանի Հանրապետության առավել զորացմանը, հետագա առաջընթացին և ապահովությանը,
- Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի արդարացի և միջազգային իրավունքի հիման վրա լուծմանը,
- Սփյուռքի առավել կազմակերպմանը,
- ազգային ինքնության պահպանմանը և աշխարհասփյուռ հայության ներուժի համախմբմանը,
- Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանը, դատապարտմանը և հետևանքների վերացմանը,
- հայ եկեղեցու շուրջ հայության համախմբմանը,
- արտակարգ իրավիճակներում հայտնված հայերի օգնությանն ու աջակցությանը:
Մենք` համաժողովի մասնակիցներս,
նկատի ունենալով աշխարհաքաղաքական զարգացումներն ու տարածաշրջանի մարտահրավերները`
հռչակում ենք
1. հետևյալ համազգային առաջնահերթությունները՝ որպես Հայաստան-Սփյուռք գործակցության գաղափարական հենք.
1.1 Հզոր և ապահով Հայաստանի կառուցում
Մենք հաստատում ենք, որ միասնական ջանքերով շարունակելու ենք կառուցել ապահով Հայաստան՝ առավել անվտանգ և հզոր դարձնելով այն:
Հայաստանը համայն հայության Հայրենիքն է, և Հայաստանի առջև ծառացած խնդիրների լուծումը, համահայկական ծրագրերի իրականացումը հնարավոր են միայն հայության մտավոր, նյութական և կազմակերպչական կարողությունների ու հնարավորությունների մեկտեղմամբ, քանզի Հայրենիքի զարգացման, անվտանգության համար պատասխանատվություն կրում է ամեն մի հայ` անկախ բնակության վայրից:
Հայաստանում աղքատության և արտագաղթի մակարդակի կրճատման կարևոր ճանապարհը պետական-վարչական, ընկերային և տնտեսական /գյուղատնտեսություն, զբոսաշրջություն, առևտուր, սպասարկում, տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ, սննդարդյունաբերություն, էկոլոգիա, հանքարդյունաբերություն, էներգետիկա, քաղաքաշինություն և այլն/ բնագավառներում իրականացվող բարեփոխումների շարունակականությունն է, գործարար միջավայրի բարելավումը, ներդրումների ծավալների ավելացումը, աշխատատեղերի ստեղծումը, ավելի մեծ թվով սփյուռքահայերի ներգրավումը տնտեսության մեջ և նրանց շահ ստանալու համար պայմանների ապահովումը:
Մեր միասնության գերխնդիրը պետք է լինի ապագա սերունդներին թողնել զարգացած և ժողովրդավարական, հզոր և ապահով Հայաստան:
1.2. Անկախ և անվտանգ Արցախ
Մենք հպարտ ենք Արցախում ապրող մեր ժողովրդի խիզախությամբ և տոկունությամբ:
Համաժողովրդական ազատագրական պայքարի շնորհիվ Արցախի ժողովուրդը 23 տարի շարունակ կառուցում է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը՝ հիմնված միջազգային իրավունքի նորմերի և ժողովուրդների ազատ ինքնորոշման սկզբունքի վրա:
ԼՂՀ ընկերային-տնտեսական խնդիրների լուծումը իրականացվել և իրականացվում է նաև սփյուռքահայության նպատակային աջակցության շնորհիվ:
Մենք միասնաբար պայքարելու ենք` Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը քաղաքական-դիվանագիտական հարթության վրա լուծելու համար և սատարում ենք Մինսկի խմբի համանախագահների գործադրած ջանքերին ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ միջազգային իրավունքի՝ ժողովուրդների իրավահավասարության և ինքնորոշման սկզբունքի հիման վրա:
Ողջ հայությունը հնարավոր բոլոր միջոցներով պայքարելու է Ադրբեջանի ապակառուցողական քաղաքականության, ուժի կիրառման սպառնալիքի ամենօրյա դրսևորումների, հայկական սահմանների նկատմամբ ոտնձգությունների և ռազմատենչ կեցվածքի դեմ:
Մենք մեր երախտագիտությունն ենք հայտնում տարբեր երկրների նահանգային, քաղաքային իշխանություններին, որոնք ճանաչել են Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախությունը, ինչը վկայում է այդ իշխանությունների և ժողովուրդների արդար դիրքորոշման և բարի կամքի, ինչպես նաև տեղերում հայկական կառույցների նպատակային աշխատանքի մասին, որը պետք է ընդլայնվի և շարունակական դառնա:
Մենք ևս մեկ անգամ վերահաստատում ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը մեր պատմական Հայրենիքի մասն է, և նրա ճակատագիրը բախտորոշ նշանակություն ունի ողջ հայ ժողովրդի համար, ուստի մեր պայքարը կշարունակվի մինչև ղարաբաղյան հիմնախնդրի արդարացի և վերջնական կարգավորումը:
1.3. Կազմակերպված Սփյուռք
Մենք՝ համայն հայության ներկայացուցիչներս, հաստատում ենք, որ հայ ժողովրդի և Հայաստանի պատմական զարգացման ներկա հանգրվանին Սփյուռքը կարևորագույն գործոն է թե’ հայ դատի պայքարին ավելի մեծ թափ հաղորդելու, թե’ Հայաստանի Հանրապետության և ԼՂՀ-ի համար կենսական նշանակություն ունեցող խնդիրների լուծմանը Սփյուռքի համակարգված մասնակցության ապահովման համար:
Սփյուռքի կառույցներն ու կազմակերպություններն ազգային և համաշխարհային մարտահրավերների հաշվառմամբ պետք է վերատեսության ենթարկեն իրենց ծրագրերը, առավել մեծ թվով հայեր, նորեկներ ներգրավեն կառույցների աշխատանքներում:
Հայկական կառույցները Հայաստանի, Արցախի պետական և ոչ պետական հաստատությունների հետ միասին ծրագրավորված պետք է`
- առաջադրեն նոր մոտեցումներ` վերանայելու Հայաստան- Սփյուռք ռազմավարությունը,
- իրենց ջանքերը նպատակաուղղեն Սփյուռքի ուծացմանը դիմակայելու, լեզվամշակութային կորստի կանխմանը և Սփյուռքի նոր սերնդի մեջ հայկական ինքնության պահպանմանը,
- հատուկ հոգածության արժանացնեն այն համայնքներին, որոնք դեռևս ամբողջովին կազմակերպված չեն,
- օժանդակեն հայկական համայքների, համայնքային կառույցների շուրջ հայության համախմբմանը:
Սփյուռքը, սփյուռքյան կազմակերպությունները մի յուրօրինակ կամուրջ են Հայաստանի և միջազգային հանրության միջև, ուստի և առավելագույնս պետք է նպաստեն ժողովուրդների և քաղաքակրթությունների երկխոսությանը, խորացնեն և զարգացնեն Հայաստան-Սփյուռք, Սփյուռքի տարբեր հատվածների միջև գործակցությունը, ինչպես նաև ամրապնդեն տարբեր ժողովուրդներին պատկանող սփյուռքների հետ բարեկամական կապերը:
1.4. Հայոց լեզուն՝ որպես հայապահպանության կռվան
Մենք հանձնառու ենք՝ մայրենի լեզուն իր արևելահայ և արևմտահայ ճյուղերով` որպես մեր լինելիության և գոյության գլխավոր հենասյուներից մեկը, անաղարտ պահելու, իրապաշտ և տրամաբանական մոտեցումով մերձեցնելու, զարգացնելու և փոխանցելու սերունդներին:
Սփյուռքում հայապահպանությունը Հայաստանի Հանրապետության կենսական հիմնախնդիրներից է, որին տարբեր ձևաչափերով օժանդակում է պետությունը՝ գործակցելով համահայկական կառույցների, հայկական կազմակերպությունների հետ, անընդհատ կատարելագործելով և զարգացնելով գործակցության կառուցակարգերը:
Մեր ամենօրյա հոգածության առարկան պետք է դառնան հայկական դպրոցներն ու մշակութային օջախները, մեր պատմական ժառանգության պահպանումը, հայ մտքի ստեղծագործ զարգացումը:
Մեր ջանքերը պետք է նպատակաուղղենք հայ ընտանիքի ամրապնդմանը, ավան-դույթների և սովորույթների, հայկական անունների և ազգանունների պահպանմանը, հայ ընտանիքում, հայկական միջավայրում հայերենի գործածության ապահովմանը:
Մեր գլխավոր մտահոգություններից մեկն էլ այն պետք է դառնա, որ հայ երիտասարդը, Հայրենիքի վերացական գաղափարից բացի, կարողանա իրականում ճանաչել իր Մայր Հայրենիքը:
Մենք հստակ գիտակցում ենք, որ Հայոց լեզուն և հայ ազգային ինքնագիտակցությունը մեր ժողովրդի հավերժության անհրաժեշտ պայմաններն են, և դրանց պահպանումը Հայոց պետության և սփյուռքյան կառույցների գերխնդիրն է:
1.5. Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը
Մենք արձանագրում ենք, որ Հայաստանի Հանրապետությունում, Արցախում և Սփյուռքում համակողմանի աշխատանքներ են կատարվում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նախաշեմին՝ ձևավորելով հսկայածավալ շարժում «Հիշում եմ և պահանջում…» կարգախոսով:
ՀՀ Նախագահի գլխավորած Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի պետական հանձնաժողովի և 50-ից ավելի տարածաշրջանային հանձնախմբերի ստեղծումը նոր որակ հաղորդեց Օսմանյան Թուրքիայում և Արևմտյան Հայաստանում պետականորեն մշակված և իրագործված Հայոց ցեղասպանության ճանաչման, դատապարտման և հետևանքների վերացմանն ուղղված գործընթացներին:
Մեր երախտագիտությունն ենք հայտնում բոլոր պետություններին, հասարակական-քաղաքական գործիչներին, բարեգործներին, միսիոներներին, ովքեր ցեղասպանությունից հետո ապահով տանիք և խաղաղ պայմաններ ստեղծեցին հայության համար, ովքեր քաղաքական խիզախություն ունեցան` ասելու ճշմարտությունը հայ ժողովրդի ցեղասպանության մասին:
Առանձնակի շնորհակալ ենք նաև այն երկրներին ու միջազգային կազմակերպություններին, ովքեր ճանաչել և դատապարտել են Հայոց ցեղասպանությունը` որպես մարդկության դեմ ուղղված սոսկալի ոճրագործություն և պահանջում են Թուրքիայից ազատվելու այդ ծանր բեռից, առերեսվելու իր պատմությանը և ճանաչելու Հայոց ցեղասպանությունը:
Հայ ժողովուրդը, հիմք ընդունելով մարդու իրավունքների մասին միջազգային իրավունքի նորմերը և 1948 թվականին ՄԱԿ-ի կողմից ընդունված «Ցեղասպանություն հանցագործությունը կանխարգելու և պատժելու մասին» կոնվենցիան` պայքարելու է յուրաքանչյուր հայի անհատական, համայնքային և համազգային իրավունքների վերականգնման համար:
Հաշվի առնելով, որ Հայոց ցեղասպանությունը մարդկության դեմ ուղղված միջազգային հանցագործություն է, որի ճանաչումն ու դատապարտումը չունի վաղեմության ժամկետ, և մեր պայքարն ուղղված է ոչ միայն պատմական արդարության վերականգնմանը, մի ամբողջ հայրենազրկված ժողովրդի իրավունքների ճանաչմանը, այլև այն բանին, որ`
- ալևս երբեք և ոչ մի տեղ չկրկնվի, և ոչ մի ժողովուրդ ցեղասպանության չենթարկվի,
- Թուրքիան ճանաչի և զբաղվի հետևանքների վերացման հարցերով՝ կրելով ոճիրի ողջ պատասխանատվությունը,
- ցանկացած հայ` ծպտյալ կամ բռնի կրոնափոխված, կարողանա իրեն հայ հայտարարել` վերջ դնելով հոգեկան տառապանքներին:
Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը, դատապարտումը և հետևանքների վերացումը այսուհետ ևս մնալու է մեր քաղաքական պայքարի օրակարգում, և համազգային դատի վերջնական լուծմանը հասնելու ենք հայության բոլոր հատվածների միասնական ջանքերով՝ հիշելով և պահանջելով:
1.6. Համախմբում Հայ եկեղեցու շուրջ
Հայ եկեղեցին դարեր շարունակ եղել է և մնում է հայոց ոգու և ազգային ինքնության հիմնասյուներից մեկը, հավատքը և համամարդկային արժեքները սերնդեսերունդ փոխանցողը, ազգանպաստ ու հայրենանվեր ձեռնարկների նախաձեռնողն ու իրագործողը:
Հայ եկեղեցին իր հոգևոր և ազգային առաքելությամբ դարերի ողջ ընթացքին անգնահատելի ներդրում է բերել նաև ազգապահպանության նվիրական գործին և անփոխարինելի դերակատարություն ունի մեր պետության և աշխարհում քրիստոնեությունը պետականորեն առաջինը ընդունած մեր ազգի պատմության մեջ: Աշխարհասփյուռ դարձած հայ ժողովուրդը Հայ եկեղեցու շնորհիվ երբեք չկորցրեց իր կապն այն վեհ արժեքների հետ, որոնք կազմում են հայոց ինքնությունը:
Մենք կարևորում ենք հայ եկեղեցու ամրապնդումն ու հետագա զորացումը` հանուն հայ ոգու և ազգային ինքնության հարատևման, հայ եկեղեցու շուրջ ազգի համախմբվածությունը:
1.7. Արտակարգ իրավիճակներում հայտնված հայերի անվտանգությունը
Աշխարհի տարբեր անկյուններում առկա հակամարտությունները վտանգում են նաև հայ ժողովրդի զավակներին և նոր մարտահրավեր դառնում Հայաստանի Հանրապետության համար: Այսօր սիրիահայությունը ծանր օրեր է ապրում և պատերազմի հետևանքով արյունաքամ է լինում մեր մայր գաղութը, որի անդամների կեսից ավելին փախստական է դարձել, իսկ մյուս կեսը պատերազմական իրավիճակում ամեն օր կորուստներ է կրում:
Հայաստանում այսօր հաստատվել է ավելի քան հազարավոր սիրիահայ, և մենք գոհունակությամբ արձանագրում ենք, որ պետությունը ջանացել է ստեղծել պայմաններ նրանց մատչելի կրթության, առողջապահության, զբաղվածության ապահովման, վերապատրաստման ուղղությամբ:
Սփյուռքի գրեթե բոլոր համայնքներն իրենց նյութական և բարոյական օգնությամբ կանգնեցին սիրիահայերի, այդ թվում՝ քեսաբահայության կողքին:
Մենք վերահաստատում ենք, որ Հայոց պետությունն ու Սփյուռքը միասնաբար օգնության ձեռք պետք է մեկնեն արտակարգ իրավիճակում հայտնված յուրաքանչյուր հայորդու` օգնության ձևաչափն ու կառուցակարգերը քննարկելով պետության և Հայ եկեղեցու հետ:
2.Հավանություն տալ ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի առաջարկին, որպեսզի Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովը 2015թ.ապրիլի 24-ից հետո վերանվանվի «Համահայկական խորհուրդ»՝ համակարգելու համազգային հրատապ խնդիրները:
3. Հայաստանի Հանրապետությունում, Արցախում և Սփյուռքում գործող զանգվածային լրատվության միջոցները՝ որպես համահայկական տեղեկատվական հսկայածավալ ցանց, ելնելով համազգային առաջնահերթություններից, այսուհետ ևս առավել հետևողական և ծրագրավորված աշխատանքներ պետք է իրականացնեն Հայաստանի ձեռքբերումների, ղարաբաղյան հիմնախնդրի վերաբերյալ միջազգային հանրության իրազեկվածության աստիճանի բարձրացման ուղղությամբ, հստակ քայլեր ձեռնարկեն թուրք-ադրբեջանական կեղծարար, ապատեղեկատվական քարոզչամեքենայի դեմ և իրենց ուժերը համախմբեն նաև օտարալեզու զանգվածային լրատվամիջոցներում հայկական հիմնախնդիրներն արծարծելու, հայ դատի լուծմանը նպաստելու համար:
4. Սույն ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆԸ հիմք է ծառայում, որպեսզի ՀՀ կառավարությունը՝ ի դեմս ՀՀ սփյուռքի նախարարության և այլ պետական գերատեսչությունների, համահայկական կառույցներն ու հայկական կազմակերպությունները, հանձնառու լինեն` համապատասխան ձեռնարկներով և ծրագրերով իրականացնելու հայտարարության գաղափարները և նախանշած խնդիրները:
Մենք ուժեղ ենք միասին և միասնաբար ենք կերտելու մեր պատմությունն ու ապագան` հանուն հզոր և ապահով ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ, հանուն անկախ ու հաղթանակած ԱՐՑԱԽԻ և կազմակերպված ՍՓՅՈՒՌՔԻ:

Declaration adopted by the participants of the 5th Armenia-Diaspora Conference
The 5th Armenia-Diaspora Conference, which was held ahead of the Centennial of the Armenian Genocide, reaffirmed that
the future enlargement and development of the Armenia-Artsakh-Diaspora partnership will help specify and implement the priorities of the nation, will contribute to the security of the Armenian people, as well as to the consolidation of all Armenians around the nation’s interests and goals.
All Armenians must gear their efforts towards
• further reinforcement, advancement and security of the Republic of Armenia;
• the resolution of the Nagorno-Karabakh conflict that is fair and hinged on international law;
• further organization of the Diaspora;
• preservation of the national identity and consolidation of the potential of all Armenians;
• international recognition and condemnation of the Armenian Genocide and elimination of the consequences;
• consolidation of all Armenians around the Armenian Church;
• support and assistance to Armenians in states of emergency.
We, the participants of the Conference,
Taking into consideration the geopolitical developments and the challenges facing the region,
declare
1. the following priorities of the nation as the ideological basis for the Armenia-Diaspora partnership:
1.1  Building a Strong and Secure Armenia
We, representatives of all Armenians around the world, affirm that, through combined efforts, we will continue to build a  country that is protected, making it stronger and more secure.
Armenia is the Homeland of all Armenians, and the solution to problems facing Armenia and the implementation of pan-Armenian programs will only be possible through the consolidation of the intellectual, financial and organizational capacities of all Armenians since every Armenian is responsible for the development and security of the Homeland, regardless of place of residence.
The main route to take to reduce poverty in Armenia and the level of emigration is to continue the reforms being made in administration, society and economy (agriculture, tourism, trade, service, information technologies, food industry, ecology, mining industry, energy, urban development, etc.), improve the business environment, increase investments, create jobs, engage more Diaspora Armenians in the economy and ensure conditions for them to gain profit.
The ultimate objective for our unity must be to create a developed, democratic, strong and secure Armenia for the future generations.
1.2. Independent and Secure Artsakh
We take pride in the courage and endurance of the people of Artsakh.
Due to the pan-national liberation struggle, for the past 23 years, the people of Artsakh have been building the Nagorno-Karabakh Republic hinged on norms of international law and the principle of the right of nations to self-determination.
The social and economic issues of the NKR have been solved and continue to be solved through the goal-oriented assistance from Diaspora Armenians as well.
Together we are going to fight to settle the Nagorno-Karabakh conflict at the political and diplomatic levels, and we support the efforts of the Minsk Group for a peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict hinged on international law, that is, the principle of equal rights and self-determination.
All Armenians are going to do everything they can to fight against Azerbaijan’s destructive policy, its daily manifestations of the threat to use force, its attacks on Armenia’s border and its belligerent stance.
We express our gratitude to the state and municipal authorities of different countries for recognizing the independence of the Nagorno-Karabakh Republic. This is evidence of the just position and good will of those governments and nations, as well as the goal-oriented efforts of local Armenian organizations that need to be expanded and ongoing.
Once again, we reaffirm that the Nagorno-Karabakh Republic is a part of our historic Homeland and that its fate is of crucial importance for the Armenian nation. Thus, our struggle will continue until a just and ultimate resolution of the Nagorno-Karabakh conflict.
1.3. Organized Diaspora
We, the representatives of all Armenians around the world, affirm that at the current milestone for the historic development of the Armenian people and Armenia, the Diaspora is the most important factor in terms of bringing a new sweep to the struggle for the Armenian Cause and in terms of ensuring the coordinated participation of Diaspora Armenians in the solution to issues that are of vital importance for the Republic of Armenia and the Nagorno-Karabakh Republic.
By taking into consideration the challenges facing the nation and the world, Diaspora Armenian structures and organizations must review their plans and engage more and more Armenians and newcomers in the activities of the structures and organizations.
Diaspora Armenian organizations, along with the state and private institutions of Armenia and Artsakh, must plan and do the following:
•  set forth new approaches to review the Armenia-Diaspora Strategy;
• gear their efforts towards resistance to assimilation of Armenians in the Diaspora, prevention of th loss of language and culture and preservation of the Armenian identity among the new generation of Armenians in the Diaspora;
• take special care of the Armenian communities that still haven’t become fully organized;
• assist in the consolidation of Armenians around Armenian communities and community organizations.
The Diaspora and Diaspora Armenian organizations serve as a unique bridge between Armenia and the international community. Thus, they must do their best to contribute to the dialogue between nations and civilizations, deepen and enhance the partnership between Armenia and the Diaspora and between different sectors of the Armenian Diaspora, as well as reinforce the friendly relations with the Diasporas of different nations.
1.4. Armenian Language as a Guarantee for Preservation of the Armenian Identity
We are committed to preserve the purity of the native language with its Eastern Armenian and Western Armenian ramifications and as one of the major pillars for our existence, as well as to develop and transmit it to the generations with a realistic and logical approach.
Preservation of the Armenian identity in the Diaspora is one of the key objectives of the Republic of Armenia. The State assists in different formats as it collaborates with pan-Armenian structures, Armenian organizations and constantly improves and enhances the mechanisms for partnership.
Armenian schools and cultural centers, as well as preservation of our historical heritage and enhancement of Armenians’ creativity must become the matter of daily concern.
We must gear our efforts towards the strengthening of the Armenian family, the preservation of national customs, traditions, names and last names, as well as the use of the Armenian language at home and in an Armenian environment.
One of our main concerns must also be to make sure that young Armenians get to know their Mother Homeland in addition to having an abstract idea of the Homeland.
We clearly realize that the Armenian Language and the national awareness are the necessary conditions for the eternity of our nation and that preserving them is the key objective of the Armenian State and Diaspora Armenian organizations.
1.5. Centennial of the Armenian Genocide
We record that activities are being carried out in the Republic of Armenia, Artsakh and the Diaspora ahead of the Centennial of the Armenian Genocide through the creation of a large-scale movement with the motto “I Remember and Demand…”
The creation of the State Commission in charge of Coordinating Events Dedicated to the 100th Anniversary of the Armenian Genocide led by the President of the Republic of Armenia and more than 50 regional committees brought a new sweep to the recognition and condemnation and elimination of the consequences of the Armenian Genocide planned and perpetrated at the state level in Ottoman Turkey and Western Armenia.
We express our gratitude to all the countries, public and political figures, benefactors and missionaries who provided the Armenians with homes and ensured peaceful conditions for them after the Genocide and who had the political courage to tell the truth about the Armenian Genocide.
We are especially grateful to the countries and international organizations that have recognized and condemned the Armenian Genocide as a horrible crime against humanity and demand that Turkey lift that heavy burden, come to grips with its past and recognize the Armenian Genocide.
The Armenian people, accepting as a basis the norms of international law in relation to human rights and the UN Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide adopted in 1948, will fight for the restoration of the individual rights of every Armenian, as well as the rights of the communities and the entire nation.
Taking into consideration the fact that the Armenian Genocide is an international crime against humanity, the recognition and condemnation of which has no expiration and the fight against which is for not only the restoration of historical justice and acknowledgement of the rights of an entire nation deprived of its homeland, but also to make sure that
• genocide is never repeated in any part of the world an no nation is subject to genocide;
•  Turkey recognizes it and eliminates the consequences of genocide by taking full responsibility for the crime;
• every Armenian, incognito or forcefully converted, is able to declare himself or herself Armenian and put an end to the psychological suffering.
From now on, recognition and condemnation of the Armenian Genocide and elimination of the consequences thereof will be on the agenda for our political struggle, and we will reach the final solution to the Armenian Cause through the combined efforts of all sectors of Armenians, by remembering and demanding.
1.6. Consolidation Around the Armenian Church
For centuries, the Armenian Church has been and remains one of the main pillars for the Armenian spirit and national identity, the one that transmits our faith and universal values to all generations, as well as the one that initiates and implements pro-national and patriotic initiatives.
Throughout the centuries, the Armenian Church has carried out its mission and has also made invaluable contributions to national preservation, which is a cherished act, and plays an irreplaceable role in the history of our country and our nation, which was the first to adopt Christianity as a state religion.
The Armenians were scattered across the globe, but thanks to the Armenian Church, they never lost their connection to the great values that form the Armenian identity.
We attach importance to the strengthening and further reinforcement of the Armenian Church for the eternity of the spirit and national identity of the Armenians, as well as the consolidation of the nation around the Armenian Church.
1.7. Security of Armenians in States of Emergency
The conflicts in different parts of the world also put the lives of Armenians at risk and are becoming a new challenge for the Republic of Armenia. Today, the Syrian-Armenians are in difficult conditions. The main Armenian community is being emptied as a result of the war. More than half of the Syrian-Armenians have become refugees, and the other half are suffering losses in a state of war on a daily basis.
Today, thousands of Syrian-Armenians have settled in Armenia, and we state with satisfaction that the government has made efforts to create suitable conditions for healthcare, education, employment and training.
Almost all the Armenian communities of the Diaspora provided their moral and financial assistance to the Syrian-Armenians, including the Kessab-Armenians.
We reaffirm that the Armenian State and the Diaspora will extend a helping hand to every Armenian in a state of emergency by discussing the format and mechanisms of assistance with the given country and the Armenian Church.
2. Approve the proposal of RA President Serzh Sargsyan to rename the State Commission in charge of Coordinating the Events Dedicated to the 100th Anniversary of the Armenian Genocide as the “Pan-Armenian Council” after April 24, 2015 in order to coordinate urgent issues of national concern.
3. The mass media in the Republic of Armenia, Artsakh and the Diaspora serve as a large-scale pan-Armenian network of information. Due to the priorities of the nation, from this point forth, the mass media must work more consistently and systematically in order to raise the level of the international community’s awareness about Armenia’s achievements and the Nagorno-Karabakh conflict. They must also take action against the falsifications and misinformation of Turkey and Azerbaijan and combine their efforts to reflect on key issues of Armenians in foreign mass media and to contribute to the solution of the Armenian Cause.
4. This DECLARATION shall serve as a basis for the Government of the Republic of Armenia, including the Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia and other government agencies, pan-Armenian structures and Armenian organizations, to be committed to implement the ideas stated in the Declaration and solve the problems indicated in the Declaration through the implementation of relevant programs and initiatives.
We are strong together, and together we will shape our history and future for a strong and secure ARMENIA, for an independent and victorious ARTSAKH and an organized DIASPORA.