«Սփյուռք ամառային դպրոց-2014». «Ամեն ինչ հրաշալի էր կազմակերպված, շնորհակալություն ՀՀ սփյուռքի նախարարությանը»
«Հայերն այսօրը» շարունակում է ներկայացնել «Սփյուռք ամառային դպրոց-2014» ծրագրի մասնակիցների կարծիքներն ու տպավորությունները.
Ալլա Վարդանյան, Պորտուգալիա
Ծրագրից ստացա գիտելիքներ` և՛ առաջնորդ, և՛ հայ, և՛ մարդ լինելու համար: Ծրագրի ընթացքում ամեն մարդ ազատ էր իր կարծիքն արտահայտելու մեջ:
Ելենա Ոսկանյան, Ուկրաինա, Լվով
Ես շատ շնորհակալ եմ այս ծրագրին մասնակցելու համար: Հայաստանում անցկացրած այս հիասքանչ օրերը ոգևորեցին ինձ: Շատ հետաքրքիր էր հանդիպել տարբեր երկրներում ապրող հայերի հետ, որոնք եկել էին հայրենիք: Նրանք ինձ համար օրինակ էին: Հիանալի նվեր էր այցելությունները Նորավանք, Սմբատաբերդ, Գառնի, Գեղարդ և այլն:
Շնորհակալ եմ բոլորին ծրագրի կազմակերպման և ջերմ ընդունելության համար:
Գայանե Բաբայան, Ուկրաինա, Չեռնիգով
Մասնակցությունը երիտասարդ առաջնորդների դասընթացներին առաջին հերթին ինձ հնարավորություն տվեց Հայաստան այցելել, ուր ես 18 տարի չէի եղել, և զգալ հայրենիքիս շունչն ու ջերմ միջավայրը:
Մարիաննա Մուսաելյան, Ռուսաստանի Դաշնություն, Պոդոլսկ
Ուզում եմ իմ երախտագիտությունը հայտնել ՀՀ սփյուռքի նախարարությանը մեզ ընձեռած այս հնարավորության համար: Դասընթացները տվեցին նոր գիտելիքներ, ծանոթություններ և կապեր, բայց ամենակարևորը, որ ինձ համոզեցին վերադառնալ հայրենիք:
Ինձ շատ դուր եկավ հայրենադարձների հետ հանդիպումը, իսկ ամենահիասքանչ տպավորությունները ստացանք էքսկուրսիաներից:
Ամեն ինչ գերազանց էր:
Հռիփսիմե Շմավոնյան, Ռուսաստանի Դաշնություն, Նովոսիբիրսկ
Առաջին հերթին կուզենայի արտահայտել իմ խորին երախտագիտությունը` հայ երիտասարդների համար կազմակերպվող այսպիսի օգտակար ծրագրի համար: Ես անչափ ուրախ եմ, որ մասնակիցն եմ նման ծրագրի և հետաքրքիր ու օգտակար տեղեկություններ ստանալու հնարավորություն ունեմ, որը կարող եմ փոխանցել Նովոսիբիրսկի հայ երիտասարդներին: Հայաստան այցելելու իմ նպատակը կարելի է համարել հայրենիքիս նկատմամբ նոր հայացքի ձևավորումը:
Անչափ շնորհակալ եմ մեր նկատմամբ հոգատար վերաբերմունքի, համեղ ճաշի և հարմարավետ տրանսպորտի համար: Ոզում եմ իմ խորին երախտագիտությունը հայտնել նաև ուսումնական դասընթացների, հետաքրքիր և ուրախ ծրագրի համար: Կարևորն այն է, որ ես ինձ զգացի մի մեծ ընկերական ընտանիքի մաս, իսկ դա շնորհիվ մեր կազմակերպիչների հոգատարության:
Շարունակե´ք զարգանալ և նոր տպավորություններով ուրախացնել մասնակիցներին:
Նոր հանդիպումների սպասումով: Հնարավորության դեպքում հաջորդ տարի ևս ուրախությամբ կմասնակցեմ:
Անի Ասատրյան, Ռուսաստանի Դաշնություն, Եկատերինբուրգ
Առաջին հերթին ուզում եմ իմ երախտագիտությունն արտահայտել կազմակերպիչներին աշխատանքի և համբերության համար: Ինձ ամեն ինչ դուր եկավ և երբեք չեմ զղջա, որ եկել ու մասնակցել եմ այս դասընթացներին: Այս ծրագրի շնորհիվ ես գտա լավ ընկերներ, հաստատեցի նոր կապեր` հետագա համագործակցության համար, ինչպես նաև` ձեռք բերեցի մեծ փորձ, որը կուզենայի փոխանցել իմ համայնքի անդամներին:
Հնարավորության դեպքում հաջորդ տարի ևս ուրախությամբ կմասնակցեմ:
Մարիաննա Ղուբասարյան, Վրաստան, Ծալկա
Ես շատ ուրախ եմ, որ ինձ հնարավորություն ընձեռնվեց մասնակցելու «Սփյուռք ամառային դպրոց» ծրագրին: Ես առաջին անգամ եմ Հայաստանում և շատ տպավորված եմ: Շատ հետաքրքիր անցան ոչ միայն դասընթացները, այլև` արշավները դեպի Գառնի, Գեղարդ ու Սմատաբերդ, հանդիպումները հայտնի մարդկանց հետ, այցելությունը ՀՀ Նախագահի նստավայր և այլն:

Летняя школа «Спюрк-2014»: «Все было прекрасно организовано, спасибо Министерству Диаспоры РА»
«Армяне сегодня» продолжает представлять мнения и впечатления участников программы Летняя школа «Спюрк-2014».
Алла ВАРДАНЯН, Португалия: – Участвуя в программе, получила знания, необходимые для того, чтобы быть и лидером, и армянкой, и человеком. В ходе программы каждый свободно высказывал свое мнение.
Елена ВОСКАНЯН, Украина, Львов: – Я очень благодарна на участие в этой программе. Замечательные дни, проведенные в Армении, воодушевили меня. Очень интересно было встретиться с армянами, живущими в разных странах, которые приехали на родину. Они служили для меня примером. Замечательным подарком были экскурсии в Нораванк, Смбатаберд, Гарни, Гегард и др.
Благодарна всем за организацию программы и теплый прием.
Гаяне БАБАЯН, Украина, Чернигов: – Участие в курсах молодых лидеров, прежде всего, дало мне возможность посетить Армению, где я не бывала 18 лет, и почувствовать дыхание, теплую атмосферу Родины.
Марианна МУСАЕЛЯН, Российская Федерация, Подольск: – Хочу выразить мою благодарность Министерству Диаспоры РА за предоставленную нам эту возможность. Курсы дали новые знания, знакомства и связи, но самое главное – убедили меня возвратиться на Родину.
Мне очень понравилась встреча с репатриантами, а самые прекрасные впечатления получила от экскурсий.
Все было отлично.
Рипсиме ШМАВОНЯН, Российская Федерация, Новосибирск: – Прежде всего хотела бы выразить мою глубокую признательность за столь полезную программу, организуемую для армянской молодежи. Чрезвычайно рада, что участвую в такой программе, имею возможность получить интересные и полезные сведения, которые смогу передать армянской молодежи Новосибирска. Моей целью посещения Армении можно считать формирование нового взгляда на Родину.
Чрезмерно благодарна за заботливое отношение к нам, вкусные обеды и удобный транспорт. Хочу выразить мою глубокую признательность также за учебный курс, интересную и веселую программу. Главное, что я почувствовала себя частицей большой дружной семьи, а это – результат заботы организаторов.
Продолжайте развиваться и новыми впечатлениями радовать участников.
В ожидании новых встреч. При возможности в следующем году также охотно приму участие.
Ани АСАТРЯН, Российская Федерация, Екатеринбург: – В первую очередь, хочу выразить мою признательность организаторам за труд и терпение. Мне все понравилось и никогда не пожалею, что участвовала в этих курсах. Благодаря этой программе я обрела хороших друзей, наладила новые связи для дальнейшего сотрудничества, а также приобрела большой опыт, который хотела бы передать членам нашей общины.
При возможности в будущем году также охотно приму участие.
Марианна ГУБАСАРЯН, Грузия, Цалка: – Очень рада, что мне выпала возможность участвовать в программе Летняя школа «Спюрк». Я впервые в Армении и впечатлений очень много. Очень интересно прошли не только курсы, но и экскурсии в Гарни, Гегард, Смбатаберд, встречи с известными людьми, посещения резиденции Президента РА и другие.