«Սփյուռք ամառային դպրոց-2014». «Ամեն ինչ հրաշալի էր կազմակերպված, շնորհակալություն ՀՀ սփյուռքի նախարարությանը»
«Հայերն այսօրը» շարունակում է ներկայացնել «Սփյուռք ամառային դպրոց-2014» ծրագրի մասնակիցների կարծիքներն ու տպավորությունները.
Ալլա Վարդանյան, Պորտուգալիա
Ծրագրից ստացա գիտելիքներ` և՛ առաջնորդ, և՛ հայ, և՛ մարդ լինելու համար: Ծրագրի ընթացքում ամեն մարդ ազատ էր իր կարծիքն արտահայտելու մեջ:
Ելենա Ոսկանյան, Ուկրաինա, Լվով
Ես շատ շնորհակալ եմ այս ծրագրին մասնակցելու համար: Հայաստանում անցկացրած այս հիասքանչ օրերը ոգևորեցին ինձ: Շատ հետաքրքիր էր հանդիպել տարբեր երկրներում ապրող հայերի հետ, որոնք եկել էին հայրենիք: Նրանք ինձ համար օրինակ էին: Հիանալի նվեր էր այցելությունները Նորավանք, Սմբատաբերդ, Գառնի, Գեղարդ և այլն:
Շնորհակալ եմ բոլորին ծրագրի կազմակերպման և ջերմ ընդունելության համար:
Գայանե Բաբայան, Ուկրաինա, Չեռնիգով
Մասնակցությունը երիտասարդ առաջնորդների դասընթացներին առաջին հերթին ինձ հնարավորություն տվեց Հայաստան այցելել, ուր ես 18 տարի չէի եղել, և զգալ հայրենիքիս շունչն ու ջերմ միջավայրը:
Մարիաննա Մուսաելյան, Ռուսաստանի Դաշնություն, Պոդոլսկ
Ուզում եմ իմ երախտագիտությունը հայտնել ՀՀ սփյուռքի նախարարությանը մեզ ընձեռած այս հնարավորության համար: Դասընթացները տվեցին նոր գիտելիքներ, ծանոթություններ և կապեր, բայց ամենակարևորը, որ ինձ համոզեցին վերադառնալ հայրենիք:
Ինձ շատ դուր եկավ հայրենադարձների հետ հանդիպումը, իսկ ամենահիասքանչ տպավորությունները ստացանք էքսկուրսիաներից:
Ամեն ինչ գերազանց էր:
Հռիփսիմե Շմավոնյան, Ռուսաստանի Դաշնություն, Նովոսիբիրսկ
Առաջին հերթին կուզենայի արտահայտել իմ խորին երախտագիտությունը` հայ երիտասարդների համար կազմակերպվող այսպիսի օգտակար ծրագրի համար: Ես անչափ ուրախ եմ, որ մասնակիցն եմ նման ծրագրի և հետաքրքիր ու օգտակար տեղեկություններ ստանալու հնարավորություն ունեմ, որը կարող եմ փոխանցել Նովոսիբիրսկի հայ երիտասարդներին: Հայաստան այցելելու իմ նպատակը կարելի է համարել հայրենիքիս նկատմամբ նոր հայացքի ձևավորումը:
Անչափ շնորհակալ եմ մեր նկատմամբ հոգատար վերաբերմունքի, համեղ ճաշի և հարմարավետ տրանսպորտի համար: Ոզում եմ իմ խորին երախտագիտությունը հայտնել նաև ուսումնական դասընթացների, հետաքրքիր և ուրախ ծրագրի համար: Կարևորն այն է, որ ես ինձ զգացի մի մեծ ընկերական ընտանիքի մաս, իսկ դա շնորհիվ մեր կազմակերպիչների հոգատարության:
Շարունակե´ք զարգանալ և նոր տպավորություններով ուրախացնել մասնակիցներին:
Նոր հանդիպումների սպասումով: Հնարավորության դեպքում հաջորդ տարի ևս ուրախությամբ կմասնակցեմ:
Անի Ասատրյան, Ռուսաստանի Դաշնություն, Եկատերինբուրգ
Առաջին հերթին ուզում եմ իմ երախտագիտությունն արտահայտել կազմակերպիչներին աշխատանքի և համբերության համար: Ինձ ամեն ինչ դուր եկավ և երբեք չեմ զղջա, որ եկել ու մասնակցել եմ այս դասընթացներին: Այս ծրագրի շնորհիվ ես գտա լավ ընկերներ, հաստատեցի նոր կապեր` հետագա համագործակցության համար, ինչպես նաև` ձեռք բերեցի մեծ փորձ, որը կուզենայի փոխանցել իմ համայնքի անդամներին:
Հնարավորության դեպքում հաջորդ տարի ևս ուրախությամբ կմասնակցեմ:
Մարիաննա Ղուբասարյան, Վրաստան, Ծալկա
Ես շատ ուրախ եմ, որ ինձ հնարավորություն ընձեռնվեց մասնակցելու «Սփյուռք ամառային դպրոց» ծրագրին: Ես առաջին անգամ եմ Հայաստանում և շատ տպավորված եմ: Շատ հետաքրքիր անցան ոչ միայն դասընթացները, այլև` արշավները դեպի Գառնի, Գեղարդ ու Սմատաբերդ, հանդիպումները հայտնի մարդկանց հետ, այցելությունը ՀՀ Նախագահի նստավայր և այլն:

“Diaspora Summer School – 2014”. “Everything was wonderfully organized; Thanks to the RA Ministry of Diaspora”
“Hayern Aysor” continues to share the opinions and impressions of the participants of “Diaspora Summer School – 2014” Program.
AllaVardanyan, Portugal
The program gave me knowledge useful for becoming a leader, as well as an Armenian and an individual. In course of the program everyone was free to express his/her own opinion.
Yelena Voskanyan, Lvov, Ukraine
I am very grateful for participation in this program. The wonderful days spent in Armenia inspired me a lot. It was interesting to meet Armenians that have visited the Homelandfrom different countries. They were exemplary for me. Our tour to Noravank, Smbataberd, Garni and Geghardwas a good present.
Thanks to everyone for organizing the program and for the warm hosting.
Gayane Babayan, Chernigov, Ukraine
Inthe first place, participation in the young leaders’ courses offered me an opportunityof visiting Armenia, where I hadn’t been for 18 years, and feeling the spirit and warm atmosphere in the Homeland.
Marianna Musayelyan, Podolsk, Russia
I want to extend my gratitude to the RA Ministry of Diaspora for this opportunity offered to us. The training courses gave us new knowledge, acquaintances and contacts; however, the most important thing is that it convinced me to come back to the Homeland.
I liked our meeting with the repatriates, and my best impressions were connected with our tours.
Everything was excellent.
Hripsime Shmavonyan, Novosibirsk, the Russian Federation
First of all, I would like to extend my gratitude for such a useful program organized for the Armenian youth. I am very happy for being a participant of the program and was offered an opportunity of getting interesting and useful information, which I can convey to the Armenian youth living in Novosibirsk. The purpose of visiting Armenia can be considered the new viewpoint about Armenia that I made.
Thank you very much for your considerate attitude to us, for tasty meals and comfortable means of transport. I want to also extend my deep gratitude for the training courses, interesting and joyful program. I appreciate it to be able to feel myself as a part of a big friendly family, all due to the thoughtfulness of the organizers.
Keep on moving forward and enjoy the participants with new impressions!
Looking forward to new meetings! I’d be glad to participate in the program next year upon availability.
AniAsatryan, Yekaterinburg, theRussianFederation
First of all, I want to extend my gratitude for the work and patience of the organizers. I liked everything, and would never regret for coming and participating in the courses. Due to this program, I could make good friends, establish new contacts for further cooperation, as well as acquired a great experience, which I would love to convey to the members of my community.
Upon availability, I would be glad to participate in the program next year.
MariannaGhubasaryan, Tsalka, Georgia
I am very happy for this opportunity of participating in “Diaspora Summer School” program. This is my first visit to Armenia and I am very much impressed. Not only the classes were interesting, but our tours to Garni, Geghard and Smbataberd, meeting renowned people, the visit to the Residence of the RA President also were fascinating.