Ստորագրվեց համագործակցության հուշագիր
Օգոստոսի 3-ին նախարար ՀՀ սփյուռքի Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Հայ մարմնակրթական ընդհանուր միության կենտրոնական վարչության պատվիրակությանը վարչության ատենապետ Գառնիկ Մկրտիչյանի գլխավորությամբ: Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը և ՀՄԸՄ կենտրոնական վարչության ատենապետ Գառնիկ Մկրտիչյանը ստորագրեցին ՀՀ սփյուռքի նախարարության և ՀՄԸՄ միջև համագործակցության հուշագիր:
Նախարարը բարձր գնահատեց Հայ մարմնակրթական ընդհանուր միության հետ արդյունավետ համագործակցությունը և նշեց, որ նախորդ 5 տարիների ընթացքում կողմերն ակտիվորեն համագործակցել են: Այժմ հուշագրի ստորագրմամբ համագործակցությունը դրվում է իրավական հիմքի վրա: Հրանուշ Հակոբյանը նշեց, որ կատարելով Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի հանձնարարությունը՝ ակտիվացնել համագործակցությունը համահայկական կառույցների հետ, սփյուռքի նախարարությունն այսօր ավելի բարձր մակարդակի է բարձրացնում համագործակցությունը համահայկական ամենախոշոր կառույցներից մեկի հետ:
Կարևորելով Հայաստան-Սփյուռք գործակցության զարգացման հեռանկարները, այդ գործակցությունում հայ երիտասարդության դերի և մասնակցության բարձրացումն ու ընդլայնումը՝ կողմերը համաձայնություն ձեռք բերեցին ՀՀ-ում, Արցախում և Սփյուռքում մշակել և համատեղ իրականացնել մարզամշակութային, կրթադաստիարակչական, ռազմահայրենասիրական ծրագրեր ու ձեռնարկներ, աջակցել սկաուտական բանակումների կազմակերպչական աշխատանքներին:
Համագործակցության առաջիկա փուլում կարևորվեց հատկապես տարածաշրջանային սպարտակիադաների, մրցումների, հավաքների կազմակերպումը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ծրագրերի շրջանակներում:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին նաև համահայկական բոլոր ձեռնարկների միջոցով մայրենիի պահպանումը և տարածումը խթանելուն ուղղված քայլերը: Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը ներկայացրեց այդ ուղղությամբ նախարարության ձեռնարկները: Հանդիպման ավարտին ՀՄԸՄ վարչության անդամները դիտեցին ՀՀ սփյուռքի նախարարության ծրագրերի մասին պատմող տեսաֆիլմ:
«Հայ մարմնակրթական ընդհանուր միություն և սկաուտներ» կազմակերպությունը հիմնադրվել է 1918 թվականին Կ.Պոլսում: Միության նպատակն է ֆիզիկական առողջ դաստիարակություն տալ հայ անհատին` համակելով նրա միտքն ու սիրտը մարզական ազնիվ ոգով, սովորեցնել նրան լինել արի, օրինապահ, ազգասեր ու հայրենասեր, զարգացնել նրա մեջ պատասխանատվության և պատվի զգացում:
ՀՄԸՄ կենտրոնական Վարչութեան նստավայրը գտնվում է Լիբանանում: Այն ունի 105 մասնաճյուղ աշխարհի բոլոր հայաշատ համայնքներում:

Подписан меморандум о сотрудничестве
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 3 августа приняла делегацию центрального правления Всеобщего армянского спортивного союза во главе с председателем правления Гарником Мкртичяном. Министр Грануш Акопян и председатель центрального правления ВАСС Гарник Мкртичян подписали меморандум о сотрудничестве Министерства Диаспоры РА и ВАСС.
Министр высоко оценила эффективное сотрудничество со Всеобщим армянским спортивным союзом, отметив, что в течение предыдущих пяти лет стороны активно сотрудничали. Ныне, с подписанием меморандума, сотрудничество ставится на правовую основу. Грануш Акопян отметила, что выполняя поручение Президента Республики Армения активизировать сотрудничество с общеармянскими структурами, Министерство Диаспоры сегодня поднимает на более высокий уровень сотрудничество с одной из крупнейших общеармянских структур.
Отметив важность перспектив развития взаимодействия Армения-Диаспора, повышения роли и участия в этом взаимодействии армянской молодежи, стороны достигли соглашения о разработке и совместном осуществлении в Армении, Арцахе и Диаспоре спортивно-культурных, воспитательно-образовательных, военно-патриотических программ и инициатив, содействии работам по организации скаутских слетов.
На предстоящем этапе сотрудничества особо отмечена важность организации региональных спартакиад, соревнований, слетов в рамках программ 100-летия Геноцида армян.
В ходе встречи были обсуждены также шаги, направленные на стимулирование сохранения родного языка посредством всех общеармянских инициатив. Министр Грануш Акопян представила инициативы Министерства в этом направлении. В завершение встречи члены правления ВАСС просмотрели видеофильм, рассказывающий о программах Министерства Диаспоры РА.
Организация «Всеобщий армянский союз и скауты» основана в 1918 году в Константинополе. Цель союза – дать здоровое физическое воспитание армянской личности, преисполнив его мысль и сердце честным спортивным духом, научив его быть мужественным, законопослушным, преданным нации и патриотичным, развивать в нем ответственность и чувство чести.
Штаб-квартира Центрального правления ВАСС находится в Ливане. Она имеет 105 филиалов во всех крупных армянских общинах.