Ստորագրվեց համագործակցության հուշագիր
Օգոստոսի 3-ին նախարար ՀՀ սփյուռքի Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Հայ մարմնակրթական ընդհանուր միության կենտրոնական վարչության պատվիրակությանը վարչության ատենապետ Գառնիկ Մկրտիչյանի գլխավորությամբ: Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը և ՀՄԸՄ կենտրոնական վարչության ատենապետ Գառնիկ Մկրտիչյանը ստորագրեցին ՀՀ սփյուռքի նախարարության և ՀՄԸՄ միջև համագործակցության հուշագիր:
Նախարարը բարձր գնահատեց Հայ մարմնակրթական ընդհանուր միության հետ արդյունավետ համագործակցությունը և նշեց, որ նախորդ 5 տարիների ընթացքում կողմերն ակտիվորեն համագործակցել են: Այժմ հուշագրի ստորագրմամբ համագործակցությունը դրվում է իրավական հիմքի վրա: Հրանուշ Հակոբյանը նշեց, որ կատարելով Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի հանձնարարությունը՝ ակտիվացնել համագործակցությունը համահայկական կառույցների հետ, սփյուռքի նախարարությունն այսօր ավելի բարձր մակարդակի է բարձրացնում համագործակցությունը համահայկական ամենախոշոր կառույցներից մեկի հետ:
Կարևորելով Հայաստան-Սփյուռք գործակցության զարգացման հեռանկարները, այդ գործակցությունում հայ երիտասարդության դերի և մասնակցության բարձրացումն ու ընդլայնումը՝ կողմերը համաձայնություն ձեռք բերեցին ՀՀ-ում, Արցախում և Սփյուռքում մշակել և համատեղ իրականացնել մարզամշակութային, կրթադաստիարակչական, ռազմահայրենասիրական ծրագրեր ու ձեռնարկներ, աջակցել սկաուտական բանակումների կազմակերպչական աշխատանքներին:
Համագործակցության առաջիկա փուլում կարևորվեց հատկապես տարածաշրջանային սպարտակիադաների, մրցումների, հավաքների կազմակերպումը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ծրագրերի շրջանակներում:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին նաև համահայկական բոլոր ձեռնարկների միջոցով մայրենիի պահպանումը և տարածումը խթանելուն ուղղված քայլերը: Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը ներկայացրեց այդ ուղղությամբ նախարարության ձեռնարկները: Հանդիպման ավարտին ՀՄԸՄ վարչության անդամները դիտեցին ՀՀ սփյուռքի նախարարության ծրագրերի մասին պատմող տեսաֆիլմ:
«Հայ մարմնակրթական ընդհանուր միություն և սկաուտներ» կազմակերպությունը հիմնադրվել է 1918 թվականին Կ.Պոլսում: Միության նպատակն է ֆիզիկական առողջ դաստիարակություն տալ հայ անհատին` համակելով նրա միտքն ու սիրտը մարզական ազնիվ ոգով, սովորեցնել նրան լինել արի, օրինապահ, ազգասեր ու հայրենասեր, զարգացնել նրա մեջ պատասխանատվության և պատվի զգացում:
ՀՄԸՄ կենտրոնական Վարչութեան նստավայրը գտնվում է Լիբանանում: Այն ունի 105 մասնաճյուղ աշխարհի բոլոր հայաշատ համայնքներում:

Memorandum of Cooperation signed
On August 3, the RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan received the delegation of Central Bureau of the Armenian General Physical Education (Training) Union led by President of Bureau Garnik Mkrtchyan. Minister Hranush Hakobyan and President of the Central Bureau of A.G.Ph.E.U Garnik Mkrtchyan signed Memorandum of Cooperation between the RA Ministry of Diaspora and A.G.Ph.E.U.
The Minister rated high the efficient cooperation with the Armenian General Physical Education (Training) Union and stated that through the last 5 years the parties have been actively cooperated. By signature of the Memorandum, legal basis will be established for the cooperation. Hranush Hakobyan stated that, in compliance with the assignment by the President of the Republic of Armenia, i.e. to intensify the cooperation with pan-Armenian organizations, the Ministry of Diaspora upgrades the cooperation with one of the largest pan-Armenian organizations.
Rated high the perspectives for development of the Armenian-Diaspora partnership, enhancement and enlargement of the role and participation of the Armenian youth in the partnership, the parties reached an agreement on developing and jointly implementing sports-cultural, educational-training and military-patriotic programs and initiatives in the RA, Artsakh and Diaspora, and assisting in the organization work for the scouting.
In the first stage of the cooperation, the organization of regional Spartakiada Games, contests, gatherings in frame of the 100th anniversary of the Armenian Genocide was particularly prioritized.
During the meeting, measures aiming at promotion of preservation and dissemination of the mother tongue through all the pan-Armenian initiatives were discussed. Minister Hranush Hakobyan presented the Ministry’s initiatives in that regard.
At the end of the meeting, the members of A.G.Ph.E.U watched a video film on the programs of the RA Ministry of Diaspora.
The Armenian General Physical Education Union and Scouts Organization was established in 1918 in Konstantynopol. The goals of the union is giving sound physical education to Armenian individual, through saturating his mind and heart with true sports spirit, teaching him being brave, lawful and patriotic, developing in him the sense of responsibility and honor.
The Residence of A.G.Ph.E.U Central Bauru is located in Lebanon. It has 105 branches in all Armenian communities around the world.