Մեկնարկեց ՀՄԸՄ համահայկական 10-րդ hոբելյանական բանակումը
Հուլիսի 31-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության աջակցությամբ Հանրապետության հրապարակում տեղի ունեցավ ՀՄԸՄ համահայկական 10-րդ hոբելյանական բանակումի բացման հանդիսավոր արարողությունը:
Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի օրհնության խոսքը ներկաներին փոխանցեց Տեր Անուշավան եպիսկոպոս Ժամկոչյանը:
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ուղերձը փոխանցեց ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանը:
Ողջունելով բանակումի մասնակիցներին՝ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը մասնավորապես նշեց. «Սիրելի սկաուտներ, պատանիներ և աղջիկներ, սրտի անհուն բերկրանքով ողջունում եմ ձեզ համայն հայության մայրաքաղաք Երևանում: Վստա’հ եղեք, Ձեր կողքին է Հայոց պետությունը, Ձեր աջակիցն ու մեծ բարեկամն է ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը: ՀՄԸՄ համահայկական բանակումը Հայրենիքում անցկացնելն ազդակ է հայկական Սփյուռքի և Մայր Հայրենիքի միջև կապերն ամրապնդելու, մայրենի հողից նոր լիցքեր ստանալու և ձեր բնակության երկրներում հայանպաստ նոր ծրագրեր ու նոր գաղափարներ իրականացնելու համար:
Սիրելի’ աշխարհասփյուռ երիտասարդներ, այս շիկացած օրերի զգացումները մշտապես կջերմացնեն ձեր սրտերն ու հոգիները ու կսերտացնեն այն կապերը, որոնք դուք ձեռք եք բերելու բանակումի օրերի ընթացքում:
Մաղթում եմ, որ մշտարթուն լինի ձեր մեջ մրցակցության ոգին: Սնվեք Հայրենիքի կենարար ուժով, ձեր ներուժով ծառայե՛ք Հայրենիքին, նպաստե՛ք նոր ու ապահով կյանքի կերտմանը»:
Ելույթ ունեցան ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարը, Համազգային հայ կրթական և մշակութային միության հիմնադրամի նախագահ Լիլիթ Գալստյանը, ՀՅԴ Երևանի քաղաքային կոմիտեի ներկայացուցիչ Բագրատ Եսայանը և այլք:
Հուլիսի 31-ից օգոստոսի 9-ը Բյուրականում տեղի կունենա ՀՄԸՄ համահայկական 10-րդ hոբելյանական բանակումը: Բանակումին մասնակցում են 17 երկրի 720 սկաուտ:
Օգոստոսի 3-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում կնքվելու է ՀՀ սփյուռքի նախարարության և Հայ մարմնակրթական ընդհանուր միության (ՀՄԸՄ)` միջև համագործակցության հուշագիր:

Стартовал 10-й юбилейный слет ВАСС
При содействии Министерства Диаспоры РА 31 июля на площади Республики состоялась торжественная церемония открытия 10-го юбилейного слета Всеобщего армянского спортивного союза.
Послание благословения Его Святейшества Католикоса Всех армян Гарегина II присутствующим передал епископ Анушаван Жамкочян.
Послание Президента РА Сержа Саргсяна огласил руководитель аппарата главы государства Виген Саркисян.
Приветствовав участников слета, министр Диаспоры РА Грануш Акопян, в частности, сказала: «Дорогие скауты, юноши и девушки. От всего сердца приветствую вас в столице всего армянства Ереване. Будьте уверены, Армянское государство всегда рядом с вами, Министерство Диаспоры РА – ваш союзник и большой друг. Проведение общеармянского слета ВАСС на Родине – мессидж к укреплению связей между армянской Диаспорой и матерью-Родиной, возможность получить новый заряд от родной земли и осуществлять в странах вашего проживания новых программ и идей.
Дорогие юноши и девушки Диаспоры. Чувства, испытываемые вами в эти жаркие дни навсегда согреют ваши сердца и души, укрепят связи, которые вы наладите в дни слета. Желаю, чтобы в вас всегда присутствовал дух конкуретнтности. Подпитывайтесь жизнетворной силой Родины, своим потенциалом служите Родине, содействуйте построению новой обеспеченной жизни».
С речами выступили министр спорта и по вопросам молодежи РА Габриел Казарян, президент Общенационального фонда Армянского  образовательного и культурного союза Лилит Галстян, представитель Ереванского городского комитета АРФД Баграт Есаян и другие.
В Бюракане с 31 июля по 9 августа проходит 10-й юбилейный слет ВАСС, в котором участвуют 720 скаутов из 17 стран мира.
В Министерстве Диаспоры РА 3 августа будет заключен Меморандум о сотрудничестве между Министерством Диаспоры РА и ВАСС.