Գրողների միությունը նշեց իր 80-ամյակը
Հուլիսի 4-ին մայրաքաղաք Երևանի Հ. Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի պետական թատրոնում տեղի ունեցավ Հայաստանի գրողների միության հիմնադրման 80-ամյակին նվիրված հանդիսություն, որին մասնակցում էին ստեղծագործական միավորման գրեթե բոլոր անդամները, ինչպես նաև սփյուռքահայ գրողներ, որոնք վերջերս են անդամագրվել ՀԳՄ-ին:
Հանդիսությունը բացեց ՀԳՄ նախագահ Էդուարդ Միլիտոնյանը, ով համառոտ ներկայացրեց այն հիմնասկզբունքները, որոնք դրված են միության առջև: Սա հաշվետու կամ ճանաչողական զեկուցում չէր, այլ խոսք՝ նվիրված միությանը: ՀԳՄ-ն ստեղծվել է 1934 թվականին, Հայաստանում տվյալ ժամանակաշրջանում գործող մի շարք գրական միավորումների հենքի վրա և իր շուրջ համախբել բոլորին՝ իր շարքերում ունենալով հայ գրականության մեծեր Ավետիք Իսահակյանին, Դերենիկ Դեմիրճյանին, Ստեփան Զորյանին, Եղիշե Չարենցին, Ակսել Բակունցին, Վահան Թոթովենցին, Զապել Եսայանին, այլոց: Անցած ութսուն տարվա ընթացքում ՀԳՄ-ն գրողներին համախմբող, նրանց ստեղծագործական և ընկերային խնդիրները լուծող կառույց է հանդիսացել, նպաստել է գրական կյանքի կազմակերպմանը, գրողների ստեղծագործությունների հանրահռչակմանը, Սփյուռքում՝ հայապահպանությանը: Տասնամյակներ շարունակ հայ գրականությունն իր ներկայությունն է հաստատել նախկին ԽՍՀՄ գեղարվեստական կյանքում, ինչը ՀԳՄ-ի ջանքն ու ձեռքբերումն է եղել:
Էդուարդ Միլիտոնյանի խոսքից հետո ընթերցվեց ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ողջույնի ուղերձը: Հրապարակվեցին Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի և ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի ողջույնի ուղերձները: Ապա բեմ հրավիրվեց Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը: ՀԳՄ անդամներին ուղղված շնորհավորական ուղերձում հանրապետության վարչապետը, մասնավորապես, նշել է. «Միության հոբելյանը նշանակալից իրադարձություն է Հայաստանի հասարակական և մշակութային կյանքում։ Այն անգնահատելի դերակատարություն է ունեցել մեր ժողովրդի հոգևոր զարգացման, ազգային ավանդույթների պահպանման, հայրենասիրական գաղափարախոսության կերտման գործում։ Միության անցած ստեղծագործական ճանապարհը հեշտ չի եղել, սակայն գրողը մնացել է մտավորական, հայրենիքի նվիրյալ»։ Հովիկ Աբրահամյանի խոսքով՝ միությունն ստեղծվել է դժվարին շրջանում, հայրենի գրականության նվիրյալներ Եղիշե Չարենցի, Ակսել Բակունցի, Ավետիք Իսահակյանի, Դերենիկ Դեմիրճյանի և մյուսների ջանքերով, իսկ հետագա սերունդները շարունակել և զարգացրել են նրանց ստեղծած գրական ավանդույթները՝ ինչպես խորհրդային տարիներին, այնպես էլ մեր երկրի անկախության վերականգնումից հետո։ «Այսօր մեր գրականությունն, ինչպես և երկիրը, գտնվում է նոր իրավիճակում՝ իր խնդիրներով և մարտահրավերներով։ Ձեր առջև դրված խնդիրները և´ հին են, և´ նոր։ Հին, որովհետև գրականությունը մշտապես անդրադարձել է մարդուն, նրա ցավին ու հույսին, նոր, որովհետև համաշխարհայնացման պայմաններում մեր ինքնագիտակցության և ընկալումների մեջ տեղի են ունեցել տեղաշարժեր։ Ձեր խնդիրն է գեղարվեստորեն արտացոլել այդ նոր պայմաններն ու իրողությունը, սակայն շարունակել առաջնայինը համարել հայրենիքի ու նրա քաղաքացու շահերը», – ասել է Հայաստանի վարչապետը։ Կառավարության ղեկավարը համոզմունք է հայտնել, որ ՀԳՄ-ն իր ստեղծագործական ներուժով՝ ի դեմս բանաստեղծների ու արձակագիրների, ձեռնամուխ կլինի այդ բարձր առաքելության իրականացմանը։ Հովիկ Աբրահամյանն ընդգծել է, որ չնայած ժամանակակից տեխնոլոգիաների և հաղորդակցության էլեկտրոնային միջոցների աննախադեպ զարգացմանը, տպագիր գիրքը մշտապես կմնա ընթերցողի հավատարիմ ուղեկիցը և կնպաստի մտավոր ու հոգևոր աշխարհի հարստացմանը: Վարչապետը հավաստիացրել է, որ ՀՀ կառավարությունն իր հնարավորությունների շրջանակում մշտապես աջակցելու է միությանը և ստեղծագործական հաջողություններ ու քաջառողջություն մաղթել գրողներին:
Հայ գրականության մեջ ներդրած նշանակալի ավանդի համար և Հայաստանի գրողների միության 80-ամյակի առթիվ Հովիկ Աբրահամյանը ՀԳՄ անդամներ, արձակագիրներ Վահագն Մուղնեցյանին, Նելլի Շահնազարյանին, Սաթենիկ Մկրտչյանին, Թադևոս Տոնոյանին, Վահան Սևանին և Ռաֆայել Սահակյանին պարգևատրել է Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի հուշամեդալով: ՀՀ կառավարությունը Հայաստանի գրողների միությանը նաև նվիրել է ծառայողական ավտոմեքենա:
Մեծ թվով գրողներ պարգևատրվեցին ՀՀ մշակույթի նախարարության, ՀՀ պաշտպանության նախարարության, այլ գերատեսչությունների մեդալներով և շնորհակալագրերով:
Հոբելյանական հանդիսությանը մասնակցում էին նաև ՀՀ Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը և ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը:

Союз писателей отметил свое 80-летие
В столичном государственном театре музыкальной комедии им. А.Проняна 4 июля состоялось торжество, посвященное 80-летию основания Союза писателей Армении, в котором участвовали почти все члены творческого объединения, а также писатели из армянской Диаспоры, недавно пополнившие ряды СПА.
Торжество открыл председатель СПА Эдуард Милитонян, который кратко представил основные принципы, заложенные в основу деятельности Союза. Это был не отчетный или ознакомительный доклад, а слово, посвященное Союзу. СПА был создан в 1934 году на основе ряда функционирующих в то время в Армении литературных объединений, сплотив вокруг себя всех, насчитывая в своих рядах такие величины армянской литературы, как Аветик �?саакян, Дереник Демирчян, Степан Зорян, Егише Чаренц, Аксель Бакунц, Запел Есаян и другие. За истекшие восемь десятилетий  СПА выступал структурой, сплачивающей писателей, решающей их творческие и социальные  проблемы, способствовал организации литературной жизни, пропаганде произведений писателей, в Диаспоре – сохранению армянства. На протяжении десятилетий армянская литература утвердила свое присутствие в художественной жизни бывшего СССР, что явилось результатом усилий и достижением СПА.
После речи Эдуарда Милитоняна было оглашено приветственноке послание Президента РА Сержа Саргсяна. Были зачитаны также приветственные послания Католикоса Всех армян Гарегина II и председателя НС Галуста Саакяна.
Затем на сцену был приглашен премьер-министр РА Овик Абрамян. В адресованном членам СПА приветственном послании глава правительства, в частности, отметил: «Юбилей союза – знаменательное событие в общественной и культурной жизни Армении. Он сыграл неоценимую роль в деле духовного развития нашего народа, сохранении национальных традиций, формировании патриотической идеологии.  Пройденный Союзом творческий путь был нелегок, однако писатель остался интеллигентом, преданным родине». По словам Овика Абрамяна, Собюз был создан в тяжелейший период, усилиями преданных служителей армянской литеруры Егише Чаренца, Акселя Бакунца, Аветика �?саакяна, Дереника Демирчяна и других, а последующие  поколения продолжили и развити заложенные ими литературные традиции как в советские годы, так и после восстановления независимости нашей страны. «Сегодня наша литература, как и страна, находятся в новой ситуации – с ее проблемами и вызовами. Стоящие перед вами и стары, и новы. Стары – поскольку литература всегда затрагивала человека, его боли и надежды, новы – поскольку в условиях глобализации в наших самосознании и восприятии произошли смещения. Ваша задача – художественно отразить эти новые условия и реалии, продолжая считать приоритетным интересы Родины и ее граждан», – сказал премьер-министр Армении.
Глава правительства выразил уверенность, что СПА с его творческим потенциалом в лице поэтов и прозаиков предпримет реализацию этой высокой миссии. Овик Абрамян подчеркнул, что, несмотря на беспрецедентное развитие технологий и электронных средств коммуникации, печатная книга навсегда останется верным спутником читателя и поспособствует обогащению интеллектуального и духовного мира. Премьер заверил, что правительство РА по мере своих возможностей будет постоянно содействовать Союзу и пожелал писателям творческих успехов и крепкого здоровья.
За значительный вклад в армянскую литературу и в связи с 80-летием Союза писателей Армении Овик Абрамян наградил Памятной медалью премьер-министра РА членов СПА, прозаиков Ваагна Мугнецяна, Нелли Шахназарян, Сатеник Мкртчян, Татевоса Тонояна, Ваана Севана и Рафаеля Саакяна. Правительство РА также преподнесло Союзу писателей Армении служебный автомобиль.
Большое число писателей было награждено медалями и Благодарственными грамотами Министерства культуры РА, Министерства обороны РА и других ведомств.
В юбилейных торжествах участвовали также министр Диаспоры РА Грануш Акопян и министр культуры РА Асмик Погосян.