Օշականը պատրաստվում է հյուրընկալելու «Իմ Հայաստան» փառատոնի մասնակիցներին
Գեղեցիկ բնություն, օշականյան հյուրընկալություն, համեղ քաղցրավենիքներ, պար, երգ, տոնախմբություն… Այս ամենը ՀՀ Սփյուռքի նախարարության «Իմ Հայաստան» համահայկական 2-րդ փառատոնի շրջանակներում, երբ աշխարհի հեռու և մոտիկ վայրերից Հայաստան ժամանած պարախմբերը հուլիսի 5-ին կհյուրընկալվեն Օշականում և մասնակիցը կդառնան օշականյան ավանդական քաղցրավենիքի օր՝ «Գյուղի տատիկ» միջոցառմանը:
Գաղափարն այսպես է ծնվել. «Մի անգամ իմ բարեկամների հետ պարոն Հարոյանը («Իմ Հայաստան» փառատոնի ղեկավար-հեղ.) հյուրընկալվել էր մեր տանը: Տեսնելով ընդարձակ տարածքը, հյուրասիրությունը` որոշեց փառատոնի մեկ օրն անցկացնել Օշականում և հյուընկալվել «Գյուղի տատիկին»: Մենք սիրով համաձայնեցինք և մեծ ոգևորությամբ սկսել ենք նախապատրաստվել: Մեծ պատիվ է մեր գյուղում հյուրընկալելու սփյուռքահայ երիտասարդներին»,-մեզ հետ զրույցում ասաց «Գյուղի կին» հասարակական կազմակերպության նախագահ Վերա Զաքարյան-Գրիգորյանը, ով այս միջոցառման անմիջական կազմակերպիչներից է:
Տիկին Վերան պատմեց, որ Օշականում գեղեցիկ, ազատ տարածք ունեն` շրջապատված ծառերով: Դա կլինի յուրատեսակ բեմ, որտեղից կհնչի պար, ասմունք, երաժշտություն: Տարածքում կլինեն տաղավարներ, որտեղ կներկայացվեն օշականյան քաղցրավենիքներ, այն ամենն ինչն ավանդաբար պատրաստվում է Օշականում: Պարախմբերի անմիջական մասնակցությամբ տեղի կունենա սուջուխի պատրաստման արարողություն: Գյուղի տատիկները` 92-ամյա Թամար տատիկի գլխավորությամբ, իրենց պատրաստած սուջուխը կհրամցնեն սփյուռքահայ երիտասարդներին, նվերներ կտան` «համեմված» ծերունական մաղթանքներով և օրհնանքներով:
Սփյուռքյան պարախմբերի ելույթներին կմիանան գյուղի տարբեր սերնդի ներկայացուցիչները (մանկապարտեզի սաներ, դպրոցականներ, երիտասարդներ)` օշականյան երգ ու պարով, ասմունքով: Գյուղը հրաշալի ժողնվագարանների խումբ ունի (ղեկավար` Աշոտ Ամիրբեկյան), որը հանդես կգա իր հրաշալի կատարումներով, երիտասարդ քանդակագործները, նկարիչները կցուցադրեն իրենց գործերը: Կկազմակերպվի «Իմ Հայաստան» խորագրով նկարների ցուցահանդես, որին կմասնակցեն Օշականի Մշակույթի տան նկարչական խմբակի սաները:
«Կկազմակերպվի հյուրասիրություն արդեն ավագ սերնդի կողմից: Պատվախնդիր օշականցիները, բոլորն ովքեր տեղյակ են, փորձում են ինչ-որ կերպ օգտակար լինել: Շատ հետաքրքիր կլինի ամեն ինչ»,-հավելեց տիկին Վերան:
Բոլորին սիրով հրավիրում ենք Օշական` մասնակիցը լինելու այս հրաշալի տոնին: Այդ օրը Օշականում տեղի կունենա ազգային յուրատեսակ հանդիսություն, հոգու տոն: Սփյուռքահայերն իրենց պարով ու «կարոտով», հյուրասեր օշականցիները` բերք ու բարիքով, քաղցրավենիքով կջերմացնեն միմյանց ու ներկաներին: Պարի ոգով կկամրջվեն ոչ միայն Հայաստանն ու Սփյուռքը, այլև Սփյուռքի տարբեր գաղթօջախները:
Եվ այսպես` հանդիպում ենք հուլիսի 5-ին` Օշականում:
Հ.Գ. Ժամը 16.00-ին փառատոնի մասնակից պարախմբերը Օշականում կայցելեն «Մեսրոպ Մաշտոց» եկեղեցի;
Ժամը 18.00-ին «Պարարվեստի օրերի» շրջանակներում Օշականում տեղի կունենա «Գյուղի տատիկ» խորագրով բացօթյա համերգ:
Լրագրողներին Օշական տեղափողող ավտոբուսը կշարժվի ժամը 16.30-ին, «Էրեբունի պլազա» բիզնես կենտրոնի բակից:

Oshakan preparing to host participants of “My Armenia” Pan-Armenian Festival | Hayern Aysor
Beautiful nature, the hospitality of the residents of Oshakan, tasty pastry, songs, dances, a celebration-this is all part of the 2nd “My Armenia” Pan-Armenian Festival organized by the RA Ministry of Diaspora and will be a part of the “Gyughi Tatik” (Grandmother of the Village) traditional pastry day event to be held in Oshakan for the dance ensembles from Armenia and the Diaspora on July 5.
The following is how the idea was born: “One time, we hosted Mr. Haroyan (director of “My Armenia” Pan-Armenian Festival-ed.) at our house. Seeing the spacious area and the hospitality, he decided to spend one of the days of the festival in Oshakan and to be hosted by the “Gyughi Tatik” (Grandmother of the Village). We agreed with pleasure and started preparations. It’s a great honor for us to host the Diaspora Armenian youth in our village,” said President of the “Gyughi Tatik” (Grandmother of the Village) NGO Vera Zakaryan-Grigoryan in an interview with “Hayern Aysor”. Zakaryan-Grigoryan is one of the organizers of this event.
Mrs. Zakaryan-Grigoryan said there is a beautiful area in Oshakan surrounded by trees and will serve as a unique “stage” for performances of songs, dances and poems. There will be booths presenting the pastry of Oshakan and everything that is made traditionally in Oshakan. The members of the dance ensembles will join the residents in making Sujukh. The grandmothers of the village led by 92-year old Tamar will serve their Sujukh to the young Diaspora Armenians and will give them gifts with an “addition” of old women’s wishes and blessings.
Besides the performances by the Diaspora Armenian dance ensembles, there will also be performances of songs, dances and poetry of Oshakan by the villagers of all generations, including children attending the local kindergarten, schoolchildren and youth. The wonderful folk instruments ensemble of Oshakan will perform under the direction of Ashot Amirbekyan, and young painters and sculptors will showcase their works. The members of the painting club of the Cultural Center in Oshakan will participate in a painting exhibition called “My Armenia”.
“The elders will host a reception. The residents of Oshakan who are aware of the event are doing their best to help. It’s going to be very interesting,” Mrs. Zakaryan-Grigoryan added.
We cordially invite everyone to Oshakan to take part in this wonderful celebration. The day will be a day of the nation and a soulful celebration in Oshakan. The Diaspora Armenians, with their dances and “longing”, and the hospital residents of Oshakan, with their crops and pastry, will warm each other’s hearts and the hearts of the gathered. The spirit of dance will serve as a bridge between not only Armenia and the Diaspora, but also between the communities of the Armenian Diaspora.