ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի ողջույնի խոսքը Ռումինիայի հայաբնակ Գեռլա քաղաքի և քաղաքում անցկացվող Ս. Գրիգոր Լուսավորչի տոնի առթիվ
Ռումինիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան հարգարժան պարո՛ն Գասպարյան,
Ռումինահայոց միության նախագահ մեծահարգ պարո՛ն Ոսկանյան,
Մեծահարգ պարո՛ն քաղաքապետ, գերաշնորհ Սրբազա՛ն հայր,
Գեռլայի հայ համայնքի ներկայացուցիչնե՛ր,
Սիրելի՛ հայրենակիցներ և հյուրեր,
ՀՀ սփյուռքի նախարարության անունից շնորհավորում եմ ձեզ Գեռլա քաղաքի Օրվան և Սուրբ Գրիգոր Լուսավորչին նվիրված այս գեղեցիկ տոնի առիթով:
Հայ գաղթականների կողմից 17-18-րդ դարում հիմնված Արմենոպոլիս քաղաքը, որը հետագայում անվանվեց Գեռլա, ունի հարուստ պատմություն և իր մշակութային ժառանգությամբ մեծ հետք է թողել թե՛ հայկական սփյուռքի և թե՛ Ռումինիայի պատմության էջերում:
Աղետների ու արհավիրքների պարտադրանքով հաճախ հայերի մի մասը լքել է իր բնօրրանը և հաստատվել այլ վայրերում, ինտեգրվել այդ հասարակություններում, սակայն օտար ափերում շարունակել հայ մշակույթի պահպանումն ու տարածումը:
Այս առումով հատկանշական է, որ Ռումինիայի այս վայրում հաստատվելուց հետո հայերի առաջնային նախաձեռնություններից մեկը եղավ քաղաքում հայկական եկեղեցիների կառուցումը՝ որպես ազգային ինքնության պահպանման ու հարատևման կարևորագույն հենասյուն, որոնք նաև նոր շունչ հաղորդեցին նորաստեղծ քաղաքին: Այս համատեքստում պետք է նշեմ 18-րդ դարում հայերի կողմից Գեռլայի կետնտրոնում կառուցված Սուրբ Երրորդություն եկեղեցու մասին, որը գեղեցիկ ճարտարապետական կառույց լինելուց զատ, հայկական մշակութային ժառանգության հիանալի օրինակ է:
Հարգարժա՛ն պարոն քաղաքապետ,
Խնդրում եմ՝ ընդունեք իմ խորին հարգանքն ու երախտագիտությունը՝ հայ համայնքի նկատմամբ Ձեր ունեցած հիանալի վերաբերմունքի համար: Այս միջոցառումները, հիրավի, վկայությունն են հայ և ռումին ժողովուրդների դարավոր բարեկամության, նույն արժեհամակարգին դավանելու, ինչպես նաև երկու ժողովուրդների պատմությունն ու մշակույթը պահպանելու և դարերին փոխանցելու արժեքավոր գործի:
Շնորհակալության իմ խոսքն եմ հղում մեր դեսպանությանը, ռումինահայոց հոգևոր թեմին, Ռումինահայոց միության ղեկավարությանը և հայ համայնքի ներկայացուցիչներին այս միջոցառումների կազմակերպմանն աջակցելու համար և գեռլայաբնակ բոլոր սիրելի հայրենակիցներին, որ հանդիսանալով Ռումինիայի օրինապաշտ քաղաքացիներ՝ սերնդեսերունդ, դարեր ի վեր ապրել և այժմ էլ շարունակում են ապրել և գործել որպես հոգով հպարտ հայեր՝ պահպանելով հայկական ոգին, մշակույթն ու ավանդույթները:
Մեկ անգամ ևս շնորահավորում եմ բոլորիդ այս պատմական օրվա, հիասքանչ տոնակատարությունների առթիվ և մաղթում հաջողություններ՝ հանուն ռումինահայ համայնքի զորացման և մեր երկու ժողովուրդների բարեկամության:

RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan’s welcome speech on the occasion of the day of the Armenian-populated Gerla city of Romania and St. Gregory the Illuminator Day
Dear RA Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Romania, Mr. Gasparyan,
Distinguished President of the Union of Armenians of Romania, Mr. Vosganian,
Dear Mr. Mayor, Your Holiness,
Representatives of the Armenian community of Gerla,
Dear guests and compatriots,
On behalf of the RA Ministry of Diaspora, I congratulate you on Gerla Day and this beautiful celebration dedicated to Saint Gregory the Illuminator.
Established by Armenian migrants in the 17th-18th centuries, the city of Armenopolis, which was later named Gerla, has a rich history and has left a big trace in the history of the Armenian Diaspora and Romania with its cultural heritage.
Due to disasters, some Armenians have often left their homes and have settled in different places and have integrated, but they have continued to preserve and disseminate Armenian culture abroad.
In this sense, it should be mentioned that after settling in Gerla, one of the Armenians’ first initiatives was to build Armenian churches, which serve as the most important pillar for the preservation and eternity of the national identity and which conveyed new air to the newly created city. In this context I must mention the Holy Trinity Church built by the Armenians in central Gerla in the 18th century. IN addition to being a beautiful architectural structure, the church is also a wonderful example of Armenian cultural heritage.
Dear Mayor,
Please accept my deep respect and gratitude to you for your wonderful attitude towards the Armenian community. These events are truly evidence of the centuries-old friendship between the Armenians and the Romanians, their faith in the same system of values, as well as the valuable act of preserving the history and culture of both nations and transmitting them to the generations to come.
I express gratitude to our embassy, the Romanian-Armenian Diocese, the leaders of the Union of Armenians of Romania and the representatives of the Armenian community for helping organize these events and to all our compatriots of Gerla who, being the law-abiding citizens of Romania, have lived here for centuries and continue to live and work as proud Armenians, preserving the Armenian spirit, culture and traditions.
Once again, I congratulate you all on this historic day, these wonderful celebrations and wish you success for the reinforcement of the Romanian-Armenian community and the friendship between our two nations.