ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը շնորհավորել է Տ. Վահան եպիսկոպոս Հովհաննիսյանին Ֆրանսիայի Հայոց թեմի առաջնորդ ընտրվելու առթիվ
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2014/11/Untitled-17.jpg)
ՀԱՅ ԱՌԱՔԵԼԱԿԱՆ ՍՈՒՐԲ ԵԿԵՂԵՑՈՒ
ՖՐԱՆՍԻԱՅԻ ՀԱՅՈՑ ԹԵՄԻ ԱՌԱՋՆՈՐԴ
ԳԵՐԱՇՆՈՐՀ ՏԵՐ ՎԱՀԱՆ ԵՊԻՍԿՈՊՈՍ ՀՈՎՀԱՆՆԻՍՅԱՆԻՆ
Սրբազա´ն Հայր,
Իմ ջերմ ողջույններն ու շնորհավորանքներն եմ հղում Ձեզ` Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Ֆրանսիայի Հայոց թեմի առաջնորդ ընտրվելու առթիվ: Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նախաշեմին Ձեր ընտրությունը վկայում է Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու հանդեպ Ձեր նվիրվածության և Նրա Գահակալի՝ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի՝ Ձեր նկատմամբ ունեցած մեծ վստահության մասին:
Բարեկամ Ֆրանսիայի ժողովրդի հյուրընկալ հողում բնակվող հայությունն իր ազգային արմատներին ամուր կառչած է մնացել Հայրենիքի կենարար հոգևոր-մշակութային արժեքներով մշտապես սնուցվելու և Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնից հորդած Հայրապետական մաղթանքերի և օրհնանքների շնորհիվ:
Վստահ եմ, որ Ձեր թեմակալ առաջնորդությամբ Ֆրանսիայի Հայոց թեմը շարունակելու է լավագույն ավանդները և տեղի հայության համար դառնալու է հայապահպանության և հայեցի դաստիարակության քարոզչության, հոգևոր-մշակութային նոր լիցքեր ստանալու, հայ ազգային քրիստոնեական մտածելակերպի հիմնատարրերով հագեցած սրբատեղի:
Սրբազա´ն Հայր, երիցս ոգևորիչ է, որ Ձեր հոգևոր ծառայությունը այսուհետ ևս շարունակվելու է առնչվել աշխարհասփյուռ հայությանը: Ընդգծելով Ձեր ազգանվեր գործունեությունը և բազմամյա փորձն ու վաստակը Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Ամերիկյան և Եվրոպական թեմերում՝ համոզված ենք, որ Ֆրանսիայի հայ համայնքում Ձեր ծառայությամբ նպատակային կհամարեք Հայաստան-Սփյուռք-Արցախ եռամիասնության գործակցության խթանումը և զարգացումը, Հայաստանի և Արցախի վերաբերյալ իրական կարծիքի ձևավորմանն աջակցելը:
Համոզված եմ, որ հաշվի առնելով Ֆրանսիայի հայ համայնքների առջև ծառացած նոր մարտահրավերները, ուծացման վտանգը, Ձեր թեմակալ առաջնորդությամբ կմշակվեն ազգային ավանդույթների պահպանմանը և ազգային ինքնության բարձրացմանը նպաստող նոր կառուցակարգեր, որոնց համատեքստում չի անտեսվի նաև օգնությունը սիրիահայ մեր եղբայրներին:
Սրբազա´ն Հայր, Ձեր անմիջական աջակցությամբ ակնկալում ենք Հայրենիք – Սփյուռք գործակցության առավել խորացում, ինչպես նաև ֆրանսահայ համայնքի աշխույժ մասնակցություն ու ներգրավվածություն ՀՀ սփյուռքի նախարարության համահայկական ծրագրերին:
Մաղթում եմ Ձեզ նոր հաջողություններ՝ ի շահ Ֆրանսիայի հայ համայնքի ազգային և հոգևոր միասնության, համայնք–եկեղեցի կապերի առավել խորացման և ամրապնդման:
Թո՛ղ Աստծո Ամենակարող Աջը միշտ հովանի լինի Ֆրանսիայի Հայոց թեմին, Ձե՛զ, Սրբազա´ն Հայր, և Ֆրանսիայի հայությանը:

Министр Диаспоры РА Грануш Акопян поздравила епископа Ваана Ованнисяна в связи с избранием предстоятелем армянской епархии Франции
Предстоятелю Французской епархии
Святой Армянской Апостольской церкви
Высокочтимому епископу Ваану Ованнисяну
Святейший Отец,
Мои горячие приветы и поздравления шлю Вам в связи с избранием предстоятелем Французской епархии Святой Армянской Апостольской церкви. Ваше избрание в канун 100-летия Геноцида армян свидетельствует о Вашей преданности Святой Армянской Апостольской церкви и большого доверия к Вам ее владыки – Его Святейшества, Верховного Патриарха и Католикоса Всех армян Гарегина II.
Армянство, проживающее на гостеприимной земле дружественной Франции сохранило прочные связи со своими национальными корнями благодаря постоянной подпитке жизнетворными духовно-культурными ценностями Родины и Патриаршими благословениями и пожеланиями, излучаемыми Первопрестольным Святым Эчмиадзином.
Уверена, что при вашем предстоятельстве армянская епархия Франции продолжит лучшие традиции и станет для местного армянства святым местом пропаганды сохранения армянства и армянского воспитания, получения новых духовно-культурных зарядов, насыщенным элементами армянского национального христианского образа мышления.
Святейший Отец, трижды воодушевляет, что Ваше духовное служение и впредь будет связано с разбросанным по всему миру армянством. Подчеркивая Вашу патриотическую деятельность и многолетний опыт и заслуги в Американской и Европейской епархиях Святой Армянской Апостольской церкви, убеждены, что своим служением в армянской общине Франции Вы сочтете целью стимулирование и развитие взаимодействия триединства Армения-Диаспора-Арцах, содействие формированию реального мнения об Армении и Арцахе.
Убеждена, что учитывая новые вызовы, стоящие перед армянскими общинами Франции, угрозу ассимиляции, под Вашим предстоятельством будут выработаны новые структуры, способствующие сохранению национальных традиций и повышению национальной идентичности, к контексте чего не будет забыта и помощь нашим братьям – сирийским армянам.
Святейший Отец, при Вашем непосредственном содействии надеемся на еще большее углубление взаимодействия Родина-Диаспора, а также активное участие и вовлеченность армянской общины Франции в общеармянские программы Министерства Диаспоры РА.
Желаю Вам новых успехов на благо национального и духовного единства армянской общины Франции, дальнейшего углубления и укрепления связей община-церковь.
Пусть Всемогущая Длань Бога всегда будет опорой армянской общине Франции, Вам, Святейший Отец и армянству Франции.