ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը շնորհավորել է Տ. Վահան եպիսկոպոս Հովհաննիսյանին Ֆրանսիայի Հայոց թեմի առաջնորդ ընտրվելու առթիվ
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2014/11/Untitled-17.jpg)
ՀԱՅ ԱՌԱՔԵԼԱԿԱՆ ՍՈՒՐԲ ԵԿԵՂԵՑՈՒ
ՖՐԱՆՍԻԱՅԻ ՀԱՅՈՑ ԹԵՄԻ ԱՌԱՋՆՈՐԴ
ԳԵՐԱՇՆՈՐՀ ՏԵՐ ՎԱՀԱՆ ԵՊԻՍԿՈՊՈՍ ՀՈՎՀԱՆՆԻՍՅԱՆԻՆ
Սրբազա´ն Հայր,
Իմ ջերմ ողջույններն ու շնորհավորանքներն եմ հղում Ձեզ` Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Ֆրանսիայի Հայոց թեմի առաջնորդ ընտրվելու առթիվ: Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նախաշեմին Ձեր ընտրությունը վկայում է Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու հանդեպ Ձեր նվիրվածության և Նրա Գահակալի՝ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի՝ Ձեր նկատմամբ ունեցած մեծ վստահության մասին:
Բարեկամ Ֆրանսիայի ժողովրդի հյուրընկալ հողում բնակվող հայությունն իր ազգային արմատներին ամուր կառչած է մնացել Հայրենիքի կենարար հոգևոր-մշակութային արժեքներով մշտապես սնուցվելու և Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնից հորդած Հայրապետական մաղթանքերի և օրհնանքների շնորհիվ:
Վստահ եմ, որ Ձեր թեմակալ առաջնորդությամբ Ֆրանսիայի Հայոց թեմը շարունակելու է լավագույն ավանդները և տեղի հայության համար դառնալու է հայապահպանության և հայեցի դաստիարակության քարոզչության, հոգևոր-մշակութային նոր լիցքեր ստանալու, հայ ազգային քրիստոնեական մտածելակերպի հիմնատարրերով հագեցած սրբատեղի:
Սրբազա´ն Հայր, երիցս ոգևորիչ է, որ Ձեր հոգևոր ծառայությունը այսուհետ ևս շարունակվելու է առնչվել աշխարհասփյուռ հայությանը: Ընդգծելով Ձեր ազգանվեր գործունեությունը և բազմամյա փորձն ու վաստակը Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Ամերիկյան և Եվրոպական թեմերում՝ համոզված ենք, որ Ֆրանսիայի հայ համայնքում Ձեր ծառայությամբ նպատակային կհամարեք Հայաստան-Սփյուռք-Արցախ եռամիասնության գործակցության խթանումը և զարգացումը, Հայաստանի և Արցախի վերաբերյալ իրական կարծիքի ձևավորմանն աջակցելը:
Համոզված եմ, որ հաշվի առնելով Ֆրանսիայի հայ համայնքների առջև ծառացած նոր մարտահրավերները, ուծացման վտանգը, Ձեր թեմակալ առաջնորդությամբ կմշակվեն ազգային ավանդույթների պահպանմանը և ազգային ինքնության բարձրացմանը նպաստող նոր կառուցակարգեր, որոնց համատեքստում չի անտեսվի նաև օգնությունը սիրիահայ մեր եղբայրներին:
Սրբազա´ն Հայր, Ձեր անմիջական աջակցությամբ ակնկալում ենք Հայրենիք – Սփյուռք գործակցության առավել խորացում, ինչպես նաև ֆրանսահայ համայնքի աշխույժ մասնակցություն ու ներգրավվածություն ՀՀ սփյուռքի նախարարության համահայկական ծրագրերին:
Մաղթում եմ Ձեզ նոր հաջողություններ՝ ի շահ Ֆրանսիայի հայ համայնքի ազգային և հոգևոր միասնության, համայնք–եկեղեցի կապերի առավել խորացման և ամրապնդման:
Թո՛ղ Աստծո Ամենակարող Աջը միշտ հովանի լինի Ֆրանսիայի Հայոց թեմին, Ձե՛զ, Սրբազա´ն Հայր, և Ֆրանսիայի հայությանը:

RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan congratulates Father, Bishop Vahan Hovhannisyan on being elected Prelate of the Armenian Diocese of France
TO PRELATE OF THE ARMENIAN DIOCESE OF FRANCE
OF THE ARMENIAN HOLY APOSTOLIC CHURCH
HIS EMINENCE, FATHER, BISHOP VAHAN HOVHANNISYAN
I convey my warm greetings and congratulatory remarks to you on being elected Prelate of the Armenian Diocese of France of the Armenian Holy Apostolic Church. Your election ahead of the Centennial of the Armenian Genocide is evidence of your devotion to the Armenian Holy Apostolic Church and the trust that His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians has in you.
The Armenians living in the hospitable country of Frenchmen have stayed clung to their roots since they have always been nourished by the spiritual and cultural values of the Homeland, as well as by the Patriarchal Wishes and Blessings from the Mother See of Holy Etchmiadzin.
I am certain that under your leadership the Armenian Diocese of France will continue the best traditions and will become a holy place that will advocate preservation of the Armenian identity and an Armenian upbringing, will convey new energy in terms of religion and culture and will be a place with the essential elements for Christian Armenians.
Your Holiness, it is also inspiring that you will continue to serve all Armenians around the world. Highlighting your pro-national activities and longstanding merit and experience within the U.S. and European Dioceses of the Armenian Holy Apostolic Church, we are certain that by serving within the French-Armenian community you will set a goal to promote and enhance the Armenia-Diaspora-Artsakh partnership and support the formation of a real opinion on Armenia and Artsakh.
I am certain that, by taking into consideration the new challenges and the danger of assimilation facing the Armenian communities of France, the Diocese, under your leadership, will develop new mechanisms aimed at helping preserving Armenian national traditions and raising awareness of the national identity and will not overlook our Syrian-Armenian brothers and sisters in that context.
Your Holiness, with your direct support, we anticipate further deepening of the Homeland-Diaspora partnership, as well as the active participation and involvement of the French-Armenian community in the pan-Armenian programs carried out by the RA Ministry of Diaspora.
I wish you more success for the benefit of the national and spiritual unity of the French-Armenian community, as well as for further deepening and strengthening of community-church relations.
May the hand of God be upon the Armenian Diocese of France, upon you-Your Holiness, and upon all Armenians of France.