Սիրիահայության գոյությունը վտանգված է
Սիրիայում` մասնավորապես Հալեպում, վտանգված է հայկական երբեմնի ծաղկուն ու բարգավաճ հայ համայնքի գոյությունը: Վերջին ժամանակներում առավել մեծ հաճախականությամբ են ռմբահարվում Հալեպի հայաշատ թաղամասերը, ի մասնավորի` բացառապես հայերով բնակեցված Նոր Գյուղ թաղամասը: Դժբախտաբար կան զոհեր ու վիրավորներ: Գրեթե ավերվել են երբեմնի շեն ու ծաղկուն թաղամասերը, խոնարհվում են հայկական եկեղեցիներն ու դպրոցները, ակումբներն ու մշակութային կենտրոնները:
Սիրիայի մեր քույրներն ու եղբայրները զրկված են գոյատևելու ամենատարրական միջոցներից, օրերով զրկված են ջրից ու սնունդից…
ՀՀ նախագահ, «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Սերժ Սարգսյանի առաջարկով Հիմնադրամում բացվել է դրամային և արտարժույթային բանկային հաշիվներ` աղետի մեջ հայտնված սիրիահայությանը օգնելու նպատակով:
Դիմելով մեր համահայկական կազմակերպություններին, հայկական կառույցներին` խնդրում ենք Ձեր բնակության երկրների քաղաքական ղեկավարությունից պահանջել աջակցելու Սիրիայում խաղաղության հաստատման գործընթացին, ինչպես նաև կազմակերպել նյութական միջոցների հավաքում` Սիրիայում բնակվող մեր հայրենակիցներին օգնելու համար:
Ստորև նշվում են «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հաշվեհամարները սիրիահայությանը օժանդակության նպատակով:

Syrian-Armenians are at risk
The once thriving and prosperous Armenian community is at risk in Syria, particularly Aleppo. Recently, more and more bombs have been thrown in Armenian-populated districts of Aleppo, particularly the exclusively Armenian-populated district of New Village. Unfortunately, there are injured and victims. The bombings have partially destroyed the once thriving districts, as well as Armenian schools, clubs, churches and cultural centers.
Our brothers and sisters in Syria are deprived of the most primitive means of survival and lack food and water for days…
By the proposal of President of the Republic of Armenia, Chairman of the Board of Trustees of Hayastan All-Armenian Fund Serzh Sargsyan, the Fund has opened bank accounts to help the devastated Syrian-Armenians.
We call on pan-Armenian structures and organizations to demand that the political elites of their respective countries of residence support the establishment of peace in Syria and organize fundraisers to help our compatriots living in Syria.