Սիրիահայության գոյությունը վտանգված է
Սիրիայում` մասնավորապես Հալեպում, վտանգված է հայկական երբեմնի ծաղկուն ու բարգավաճ հայ համայնքի գոյությունը: Վերջին ժամանակներում առավել մեծ հաճախականությամբ են ռմբահարվում Հալեպի հայաշատ թաղամասերը, ի մասնավորի` բացառապես հայերով բնակեցված Նոր Գյուղ թաղամասը: Դժբախտաբար կան զոհեր ու վիրավորներ: Գրեթե ավերվել են երբեմնի շեն ու ծաղկուն թաղամասերը, խոնարհվում են հայկական եկեղեցիներն ու դպրոցները, ակումբներն ու մշակութային կենտրոնները:
Սիրիայի մեր քույրներն ու եղբայրները զրկված են գոյատևելու ամենատարրական միջոցներից, օրերով զրկված են ջրից ու սնունդից…
ՀՀ նախագահ, «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Սերժ Սարգսյանի առաջարկով Հիմնադրամում բացվել է դրամային և արտարժույթային բանկային հաշիվներ` աղետի մեջ հայտնված սիրիահայությանը օգնելու նպատակով:
Դիմելով մեր համահայկական կազմակերպություններին, հայկական կառույցներին` խնդրում ենք Ձեր բնակության երկրների քաղաքական ղեկավարությունից պահանջել աջակցելու Սիրիայում խաղաղության հաստատման գործընթացին, ինչպես նաև կազմակերպել նյութական միջոցների հավաքում` Սիրիայում բնակվող մեր հայրենակիցներին օգնելու համար:
Ստորև նշվում են «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հաշվեհամարները սիրիահայությանը օժանդակության նպատակով:

Существование сирийских армян под угрозой
В Сирии, в частности в Алеппо, под угрозой оказалось существование некогда процветающей армянской общины. В последнее время с большей частотой бомбардируются армянонаселенные района Алеппо, в частности, заселенный армянами квартал Нор Гюх. К сожалению, есть убитые и раненые. Почти полностью разрушены некогда благоустроенные и цветущие кварталы, разрушаются армянские церкви и школы, клубы и культурные центры.
Наши братья и сестры в Сирии лишены элементарнейших средств к существованию, днями не имеют воды и пищи.
По предложению Президента РА, председателя Совета попечителей Общеармянского фонда «Айастан» Сержа Саргсяна в фонде открыты драмовые и валютные банковские счета с целью помощи сирийскому армянству, оказавшемуся в беде.
Обращаясь к нашим общеармянским организациям, армянским структурам, просим потребовать от политического руководства стран Вашего проживания содействовать процессу установления мира в Сирии, а также организовать сбор материальных средств в помощь нашим соотечественникам, проживающим в Сирии.
Ниже приводятся расчетные счета Общеармянского фонда «Айастан» с целью содействия сирийскому армянству: