Թուրքիա Հայկական Ցեղասպանութիւնը Ուրանալու Կոչ Կ՛ընէ Ֆինլանտային
Ֆինլանտայի խորհրդարանի նախագահ Էրօ Հայնալուօմա Հինգշաբթի, Մայիս 29ին Անգարա եկած էր հանդիպումներ ունենալու համար Թուրքիոյ խորհրդարանական շրջանակներուն հետ։ Ան անջատ տեսակցութիւն մը ունեցած է Թուրքիոյ իր պաշտօնակիցին՝ Ճեմիլ Չիչեքի հետ, որ առիթէն օգտուելով՝ սեղանի վրայ դրած է նաեւ Հայկական Ցեղասպանութեան հարցը եւ խիստ բառերով մերժած հայերու պնդումները։
Չիչեք ըսած է, որ Հայաստանն ու Հայկական Սփիւռքը կը ջանան «ամբողջ աշխարհը մոլորեցնել»՝ պնդելով, որ «1915ին ապրուած ցաւալի եղելութիւնները» ցեղասպանութեան համազօր էին։ «Հայերը կը շարունակեն թուրքերը արատաւորելու քաղաքականութիւն գործադրել, մինչդեռ ամենամեծ նախատինքն ու անարգանքն է այս երկիրը ամբաստանել Ցեղասպանութեան անհիմն պնդումով մը։ 2015ի նախօրեակին, Հայաստան կը շարունակէ աշխատիլ, որպէսզի զանազան երկիրներու խորհրդարանները ցեղասպանութիւնը դատապարտող որոշումներ ընդունուին։ Շատ յստակ կերպով ըսեմ, որ մենք կողմնակից ենք պատմաբաններու հասարակաց յանձնախումբ մը հաստատելու գաղափարին։ Ո՞ր երկիրի պատմաբանը, որ ուզէ եւ որ ունի փաստաթուղթ, թող գայ, բայց այս գործին մէջ խորհրդարանները պէտք չէ գործածուին։ Անցեալը գիտնականներուն ու պատմաբաններուն գործն է։ Բայց հայերը այսպիսի ճակատումէ մը կը վախնան։ Կը ջանան մոլորեցնել զանազան երկիրներու խորհրդարանները։ Այս նիւթին մէջ ձեզմէ կը սպասենք բծախնդիր կեցուածք։ Ասիկա երկիրներու հետ մեր յարաբերութիւնները խանգարող գլխաւոր հարցերէն մէկն է։ Մեր վարչապետը Ապրիլ 24ի կապակցութեամբ պատգամ մը տուաւ, հիմա Հայաստանէն եւ Սփիւռքէն կը սպասենք անոր փոխադարձը», դիտել տուաւ Չիչեք։
Ֆինլանտայի խորհրդարանի նախագահը պատասխանեց որ հայկական հարցին մէջ թուրքերուն նոյն զգացումները կը բաժնէ եւ կը հաւատայ, որ պատմութիւնը պէտք է արժեւորուի պատմաբաններու կողմէ։

Турция призывает Финляндию к отрицанию Геноцида армян
Председатель парламента Финляндии Эро Хайналоума 29 мая прибыл в Анкару для встречи с парламентскими кругами Турции. Состоялась его отдельная встреча с турецким коллегой Джемилем Чичеком, который, пользуясь случаем, поднял вопрос Геноцида армян и весьма резко отверг утверждения армян.
Чичек заявил, что Армения и армянская Диаспора стремятся «ввести в заблуждение весь мир», утверждая, что «болезненные события 1915 года» были равносильны Геноциду. «Армяне продолжают порочащую турков политику, между тем самым большим укором и оскорблением является беспочвенное обвинение этой страны в совершении геноцида. В канун 2015 года Армения продолжает стремиться к тому, чтобы парламенты разных стран приняли решения, осуждающие Геноцид. Я четко заявляю, что мы сторонники идеи создания комиссии историков.
�?сторик любой страны, желающий и имеющий документы, пусть приезжает, но парламенты в этом деле не должны быть использованы. Прошлое – дело ученых и историков. Но армяне боятся такой конфронтации. Они стремятся ввести в заблуждение парламенты разных стран. Мы ожидаем от вас непредвзятой позиции в этом вопросе. Это один из главных вопросов, мешающих нашим отношениям со странами. Наш премьер-министр выступил с посланием по поводу 24 апреля, сейчас мы ждем ответа на него от Армении и Диаспоры», – заметил Чичек.
Председатель парламента Финляндии ответил, что в Армянском вопросе разделяет чувства турок и верит, что история должна оцениваться историками.