Հայոց ցեղասպանութեան 99-րդ տարելիցին նւիրւած բանավէճ (talk show) Նոր Ջուղայում
«Ոչ մի զիջում. այս է գոչում սերունդն արթուն»  կարգախօսի ներքոյ    հինգշաբթի՝ մայիսի 15-ի, ժամը 19:00-ին,  Նոր Ջուղայի Հայ Մ.Մ. «Արարատ» միութեան  կենտրոնատեղիում կայացաւ բանականութեան վէճ(talk show): Ձեռնարկը  կազմակերպել էր Հ.Յ.Դ «Ռուբէն» երիտասարադական միութիւնը,  եւ նւիրւած էր Հայոց ցեղասպանութեան 99-րդ տարելիցին: Ծրագրի ընթացքում  քննարկւեցին հետեւեալ նիւթերը՝
-Թուրքիայի պետութեան ձեռնարկած հակահայ  քայլերը եւ մշակւած ծրագրերը՝Հայոց ցեղասպանութեան100-ամեակի շէմին
– Հայաստանի ծրագրերը՝ Ցեղասպանութեան ճանաչեցման եւ պահանջատիրական առումով
– Թուրքիայի հակահայ գործունէութիւնները հայաբնակ Քեսապ ավանում
Երիտասարդական միութեան անդամները վերոնշեալ նիւթերի շուրջ կատարել էին նաեւ հարցազրոյցներ  Սպահանի Հայոց թեմի առաջնորդ Տ.Բաբգէն եպիսկոպոս Չարեանի, շրջանի Հայ դատի յանձնախմբի ներկայացուցիչ Աշոտ Դաւթեանի եւ  Թեմական խորհուրդի  ատենապետ Նոյէլ Մինասեանի հետ, որոնք ցուցադրւեցին ծրագրի ընթացքում : Ցուցադրւեցին նաեւ   թեմաներին առնչւող  տեսանիւթներ:

Talk show dedicated to the 99th anniversary of the Armenian Genocide held in New Julfa
On Thursday, May 15 at 19:00, a talk show with the topic “No concessions-this is what the alert generation is calling for” was held at the central headquarters of Ararat Armenian Sport-Cultural Union in New Julfa. The talk show was organized by the ARF-D “Ruben” Youth Union and was dedicated to the 99th anniversary of the Armenian Genocide. The following were discussed during the talk show:
– The Turkish government’s plans and actions against the Armenians ahead of the Centennial of the Armenian Genocide
-Armenia’s plans to make the Armenian Genocide recognized and in terms of territorial claims
– Turkey’s actions against the Armenians in the Armenian-populated town of Kessab
The members of the youth union had also conducted interviews devoted to the above mentioned topics with Prelate of the Armenian Diocese of Isfahan, Bishop Babgen Charian, representative of the region’s Armenian National Committee Ashot Davtian and Chairman of the Diocesan Council Noel Minassian, which were shown during the program. The event also included screenings of videos devoted to the topics.