Հայոց ցեղասպանութեան 99-րդ տարելիցին նւիրւած բանավէճ (talk show) Նոր Ջուղայում
«Ոչ մի զիջում. այս է գոչում սերունդն արթուն»  կարգախօսի ներքոյ    հինգշաբթի՝ մայիսի 15-ի, ժամը 19:00-ին,  Նոր Ջուղայի Հայ Մ.Մ. «Արարատ» միութեան  կենտրոնատեղիում կայացաւ բանականութեան վէճ(talk show): Ձեռնարկը  կազմակերպել էր Հ.Յ.Դ «Ռուբէն» երիտասարադական միութիւնը,  եւ նւիրւած էր Հայոց ցեղասպանութեան 99-րդ տարելիցին: Ծրագրի ընթացքում  քննարկւեցին հետեւեալ նիւթերը՝
-Թուրքիայի պետութեան ձեռնարկած հակահայ  քայլերը եւ մշակւած ծրագրերը՝Հայոց ցեղասպանութեան100-ամեակի շէմին
– Հայաստանի ծրագրերը՝ Ցեղասպանութեան ճանաչեցման եւ պահանջատիրական առումով
– Թուրքիայի հակահայ գործունէութիւնները հայաբնակ Քեսապ ավանում
Երիտասարդական միութեան անդամները վերոնշեալ նիւթերի շուրջ կատարել էին նաեւ հարցազրոյցներ  Սպահանի Հայոց թեմի առաջնորդ Տ.Բաբգէն եպիսկոպոս Չարեանի, շրջանի Հայ դատի յանձնախմբի ներկայացուցիչ Աշոտ Դաւթեանի եւ  Թեմական խորհուրդի  ատենապետ Նոյէլ Մինասեանի հետ, որոնք ցուցադրւեցին ծրագրի ընթացքում : Ցուցադրւեցին նաեւ   թեմաներին առնչւող  տեսանիւթներ:

Диспут (talk show) в Новой Джуге, посвященный 99-й годовщине Геноцида армян
«Никаких уступок: этого требует недремлющее поколение» – под таким девизом в пятницу, 15 мая, в 19:00 в штаб-квартире КС союза «Арарат» Новой Джуги состоялся диспут (talk show). Организованный молодежным союзом «Рубэн» АРФД, он был посвящен 99-й годовщине Геноцида армян. В ходе мероприятия были обсуждены следующие вопросы:
– предпринятые Турецким государством антиармянские шаги и разработанные программы в канун 100-летия Геноцида армян;
– планы Армении в плане признания Геноцида армян и возмездия;
– антиармянские действия Турции в армянонаселенном поселке Кесаб.
Члены молодежного союза провели по вышеуказанным темам также интервью с предстоятелем армянской епархии �?сфагана епископом Бабгеном Чаряном, представителем комиссии Ай-Дат региона Ашотом Давтяном и председателем епархиального совета Ноэлем Минасяном, которые были продемонстрированы в ходе программы. Были также продемонстрированы видеоматериалы по теме.