Դասախոսություն Ալմելոյում Հայոոց ցեղասպանության թեմայով
Մայիսի  11-ին ՀԲԸՄ Նիդերլանդների մասնաճյուղի հրավերով Ալմելոյի Հայ Առաքելական եկեղեցու սրահում էր հյուրընկալվել Կալիֆորնիայի համալսարանի դասախոս, հայտնի  հայագետ, դոկտոր-պրոֆեսոր Ռիչարդ  Հովհաննիսյանը:
Հանդիպմանը ներկա էին Նիդերլանդներում ՀՀ դեսպան Ձյունիկ Աղաջանյանը, հայկական տարբեր կառույցների ղեկավարներ և ներկայացուցիչներ:
Բացման խոսքով հանդես եկավ ՀԲԸՄ փոխնախագահ Հարութ Փալանջյանը, ով ողջունեց Ռ.Հովհաննիսյանին՝ հրավերն ընդունելու կապակցությամբ:
Քանի որ մայիսի 11-ը Նիդերլանդներում նշվում է որպես Մայրության օր, այդ առիթով Հարութ Փալանջյանը ծաղկեփունջ նվիրեց պրոֆեսորի կնոջը՝ Վարդիթեր Հովհաննիսյանին:
Ելույթով հանդես եկավ նաև ՀՀ դեսպան Ձյունիկ Աղաջանյանը:
Ռ. Հովհաննիսյանը հանգամանորեն ներկայացրեց Հայոց ցեղասպանության հետևանքները: Լուսանկարների և տեսաֆիլմերի միջոցով ներկայացվեց ներկայիս Թուրքիայի տարածքում ապրող ծպտված հայերի կարգավիճակը, անրադարձ եղավ  Համշենահայերի ներկայիս կյանքին, կենցաղին,զբաղմունքին և խնդիրներին:

Lecture on the Armenian Genocide in Almelo
On 11 May, UCLA lecturer, famous Armenologist, Doctor, Professor Richard Hovhannisian was hosted at the hall of the Armenian Apostolic Church in Almelo at the invitation of AGBU Netherlands Chapter.
RA Ambassador to the Netherlands Dzyunik Aghajanyan, as well as leaders and members of different Armenian organizations attended the meeting.
The event began with opening remarks by AGBU Vice-President Harout Palanjian, who greeted Hovhannisian and thanked him for accepting the invitation.
Since May 11th is Mothers’ Day in the Netherlands, Harout Palandjian donated a bouquet to the Professor’s wife, Varditer Hovhannisian.
RA Ambassador Dzyunik Aghajanyan delivered a speech at the event.
Hovhannisian presented in detail the consequences of the Armenian Genocide, the status of incognito Armenians living in modern-day Turkey through photos and videos and reflected on the life and problems of Hamshen-Armenians.