Մահացել է Կոնստանտին Օրբելյանը
Ապրիլի 24-ի առավոտյան, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Լոս-Անջելես քաղաքում մահացել է ԽՍՀՄ ժող. արտիստ, մեծանուն հայ կոմպոզիտոր Կոնստանտին Օրբելյանը: Նշենք, որ հուլիսի 29-ին Կոնստանտին Օրբելյանը կդառնար 86 տարեկան: Այս մասին տեղեկանում ենք Կոմպոզիտորների միության կայքից։
Կոնստանտին Օրբելյանը ծնվել է 1928թ. հուլիսի 29-ին, Ռուսաստանի Արմավիր քաղաքում: Երաժշտական ունակությունները ի հայտ են եկել դեռ մանուկ հասակում: Վաղ տարիքից սովորել է Բաքվի կոնսերվատորիային կից տաղանդավոր երեխաների համար նախատեսված երաժշտական հատուկ դպրոցում: Ծնողները դարձել են ստալինյան բռնությունների զոհ, որի պատճառով նրան հեռացրել են դպրոցից և եղբայրների հետ տեղափոխվել է Լեռնային Ղարաբաղի փոքրիկ գյուղերից մեկը:
1942թ. աշխատել է ավիացիոն կորպուսի ջազային խմբում` որպես դաշնակահար և ակարդիոնահար: Որոշ ժամանակ անց, ռազմական օրկեստրի հետ, համերգներով հադես է եկել Երևանում, ապա` Հայաստանի էստրադային նվագախմբում: 1945թ-ից նվագախմբի համար վերամշակել է ժողովրդական երգեր, ինչպես նաև ստեղծել է նոր մեղեդիներ: Առաջին գործերից է «Օրորոցայինը»: 1952թ. ընդունվել է Երևանի Ռ.Մելիքյանի անվան երաժշտական ուսումնարան, որից հետո` Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիա: 1955թ. գրել է «Սիրտը երգում է» ֆիլմի երաժշտությունը: 1956թ-ից եղել է Հայաստանի էստրադային նվագախմբի դիրիժորն ու գեղարվեստական ղեկավարը: 1957թ. դարձել է ԽՍՀՄ Կոմպոզիտորների միության անդամ:
1962թ. Մոսկվայում անցկացվող ԽՍՀՄ երիտասարդ կոմպոզիտորներ մրցույթի հաղթող է ճանաչվել: 1969թ. գրել է «Անմահություն» բալետը: 36 տարի գլխավորել է Հայաստանի պետական էստրադային նվագախումբը: Նրա հայտնի երգերը բազմաթիվ կատարողների ներկայացմամբ արժանացել են մի շարք մրցանակների` «Երգել, նշանակում է ապրել», «100 երջանիկ ժամեր», «Շնորհակալություն կյանքին», «Սերը չի ծերանում», «Դու այն չէս, ով պետք է ինձ», «Հիշեք» և այլն: 1974թ. արժանացել է ՀԽՍՀ, 1979թ.` ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստի կոչմանը: 1992թ. մեկնել է ԱՄՆ և բնակություն հաստատել Սան-Ֆրանցիսկոյում: 2012թ. պարգևատրվել է ՀՀ Պատվո շքանշանով:

Скончался Константин Орбелян
24 апреля в городе Лос-Анджелес Соединенных Штатов Америки скончался народный артист СССР, величайший армянский композитор Константин Орбелян. Отметим, что 29 июля Константину Орбеляну исполнилось бы 86 лет. Об этом сообщает сайт Союза композиторов.
Константин Орбелян родился 29 июля 1928 года в городе Армавир России. Музыкальные способности проявились еще в детстве. С раннего возраста учился в специальной музыкальной школе для талантливых детей при Бакинской консерватории. Родители стали жертвами сталинских репрессий, вследствие чего его исключили из школы, вместе с братьями они переселились в одно из маленьких сел Нагорного Карабаха.
С 1942 года работал в джазовой группе авиационного корпуса в качестве пианиста и аккордеониста. Спустя какое-то время выступал с концертами в Ереване с военным оркестром, затем – в Эстрадном оркестре Армении. С 1945 года перерабатывал для оркестра народные песни, создавал новые мелодии. Одно из первых его произведение – «Колыбельная». В 1952 году поступил в Ереванское музыкальное училище им. Р.Меликяна, после чего – в Ереванскую государственную консерваторию им. Комитаса. В 1955г. написал музыку к фильму «Сердце поет». С 1956 года был дирижером и художественным руководителем Эстрадного оркестра Армении. В 1957-м стал членом Союза кормпозиторов СССР.
В 1962 году был признан победителем конкурса молодых композиторов СССР, состоявшегося в Москве. В 1969-м – написал балет «Бессмертие». 36 лет возглавлял Государственный эстрадный оркестр Армении. Его известные песни, представленные многими исполнителями, удостоились ряда наград: «»Петь, значит жить», «100 счастливых часов», «Спасибо жизни», «Любови не стареет», «Ты не та, кто мне нужен», «Помните» и другие. В 1974 году удостоился звание Народного артиста Армянской ССР, а в 1979-м – СССР. В 1992 году уехал в США и поселился в Сан-Франциско. В 2012 году был награжден «Орденом Почета».