Նիդերլանդներում հարգելու են Հայոց Մեծ եղեռնի 99-րդ տարելիցը
Հոլանդահայ կազմակերպությունները 2014 թվականին ևս պատրաստվում են լայնամասշտաբ կերպով նշելու Մեծ եղեռնի տարելիցը: Հայոց ցեղասպանության 99-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներ կանցկացվեն ողջ Հոլանդիայի տարածքով մեկ, անգամ այն բնակավայրերում, որտեղ սակավաթիվ հայեր են ապրում: Անմեղ զոհերի ոգեկոչման արարողություններն արդեն մեկնարկել են և շարունակվելու են ապրիլի 24-ից հետո էլ:
Ապրիլի 11-ին ՈՒտրեխտում Գլաձոր հայ ուսանողական միությունը Ցեղասպանության թեմայով ընթերցանության երեկոյին հյուր էր հրավիրել երիտասարդ գրող-տեսաբան Էնթոնի Հոլսլագին, ով հետազոտություն է կատարել Հայոց ցեղասպանության հետևանքների մասին: Նա հայ ուսանողներին է ներկայացրել Իր «In het Gesteente van Ararat» գիրքը:
Նույն օրը’ ապրիլի 11-ին, Նիդերլանդների հարավում գտնվող Օսթբուրգ քաղաքում բացվել է “T Armeense Hoekje” (Հայկական անկյուն) անունը կրող ռեստորանը: Dear Angel հոլանդահայ կազմակերպությունը Մեծ եղեռնին նվիրված թեմատիկ նյութեր է պատրաստում ցուցադրել այստեղ այցելող հաճախորդներին, իսկ ապրիլի 24-ին նախատեսված է ցուցադրել Հայոց ցեղասպանության մասին ֆիլմեր, նաև հարցազրույց է կազմակերպվելու մարզային ռադիոյով:
Ապրիլի 22-ին Հոլանդիայի Հայ դատի հանձնախումբը Հաագայում, համագործակցող հոլանդահայ կազմակերպությունների հետ համատեղ, Հայոց ցեղասպանության 99-րդ տարելիցին նվիրված բողոքի ակցիա է իրականացնելու: Ցույցն սկսվելու է Հաագայի Պլեյն հրապարակում` Հոլանդիայի խորհրդարանի մոտից, այնուհետև շարունակվելու է երթով դեպի Թուրքիայի դեսպանատուն՝ Քեսաբի դեմ ագրեսիան դադարեցնելու ու նոր ցեղասպանությունը կանխելու կոչերով:
Նույն օրը’ երեկոյան, Հոլանդիայի Հայ դատի հանձնախմբի Հ.Յ.Դ «Գարեգին Նժդեհ» երիտասարդական կազմակերպության անդամներն ու նրանց համախոհները Դեն Հաագում իրականացնելու են գիշերային քայլարշավ և մոմավառություն:
Հաջոդ օրը’ ապրիլի 23-ին, Հոլանդահայ կազմակերպությունների ֆեդերացիայի (FAON) Ապրիլ 24 հանձնախումբը կազմակերպում է հուշ երեկո: Այս միջոցառումը տեղի կունենա Ամստերդամի վերանորոգված Հայ Առաքելական Սուրբ Հոգի եկեղեցում, որի 300-ամյակը նշվելու է այս տարի: Ծրագիրը պարունակում է ելույթներ և երաժշտություն: Ելույթ կունենան Նիդերլանդներում Հայաստանի դեսպան տիկին Ձյունիկ Աղաջանյանը, Հոլանդիայի խորհրդարանի Քրիստոնեական միություն խմբակցության պատգամավոր պարոն Գերտ Յան Սեգերսը, Իսրայելի տեղեկատվական CIDI կենտրոնի նախկին տնօրեն պարոն Ռոնի Նաֆտանիելը և այլ անձինք:
Կցուցադրվեն Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին ցեղասպանության թեմայով հոլանդական թերթերում լույս տեսած նյութեր, այդ թվում՝ Հոլանդիայի դեսպանի զեկույցները: Այս ցուցահանդեսը ներկայացնելու է քաղաքական գործիչ Պետեր վան դեր Ֆելդենը: Կցուցադրվեն Հայոց ցեղասպանության մասին հրատարակված գրքերի հավաքածու:
Ապրիլի 24-ին, ժամը 11-ին տեղի կունենա հոգեհանգստյան արարողություն և ծաղկեպսակների զետեղում Ասենի Մեծ եղեռնի հուշարձանին, որը գտնվում է այդ քաղաքի «Դե Բոսկամպ» գերեզմանատանը: Այս միջոցառումը նախաձեռնել են Ասենի «Արմենիա» հաստատությունն ու հոլանդահայ Ֆեդերացիայի «Ապրիլ 24» կոմիտեն: Մեկ այլ վայրում՝ Ալմելո հայաշատ քաղաքում, բացվելու է Եվրոպայում իր տեսակի մեջ եզակի Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված հուշահամալիրը: Այն կառուցվել է հայկական եկեղեցիների սխեմայով` տասնվեց սյուների վրա: Համալիրի հիմքը հանդիսացող տասնվեց տուֆից խաչքարերը պատրաստվել են Հայաստանում: Այդ օրը Նիդերլանդների, նաև հարևան երկրների հայաշատ վայրերից բազմաթիվ պատվիրակություններ են ժամանելու՝ հարգանքի իրենց տուրքը մատուցելու բարերար Քրիստիան Գելիջիի նախաձեռնությամբ հիմք դրված նահատակների հուշհամալիրին:
Ապրիլի 26-ին Վստերվորդում Հայ տիկնանց միությունը Արնեմի Հայ Եկեղեցու խորհրդի հետ համատեղ կազմակերպելու են հուշ-երեկո:
Հայոց Մեծ եղեռնի 99-րդ տարելիցին նվիրված բազմաթիվ միջոցառումներ տեղի կունենան Նիդերլանդների մեծ ու փոքր բնակավայրերում, ամենուր, որտեղ ապրում են հայեր:

В Нидерландах отметят 99-ю годовщину Геноцида армян
Армянские организации Голландии в 2014 году также готовятся широкомасштабныфм образом отметить годовщину Геноцида армян. Мероприятия, посвященные 99-й годовщине Геноцида армян, состоятся по всей территории Голландии, даже в тех населенных пунктах, где проживает мало армян. Помингальные мероприятия по невинным жертвам уже начались и продолжатся также после 24 апреля.
Армянский студенческий союз «Гладзор» в Утрехте 11 апреля на литературный вечер по теме Геноцида пригласил молодого писателя-теоретикаЭнтони Холслага, который представил армянским студентам свою книгу «In het Gesteente van Ararat».
В городе Остбург на юге Нидерландов в тот же день, 11 апреля, открылся ресторан под названием “T Armeense Hoekje” («Армянский уголок»). Организация голландских армян Dear Angel готовит тематические материалы по Геноциду, которые будут представлены здесь посетителям, а 24 апреля намечено продемонстрировать филдьм о Геноцитде армян. Будет также организовано интервью пол областному радио.
Комиссия Ай-Дат Голландии, совместно с сотрудничающими армянскими организациями Голландии, 22 апреля проведут в Гааге акцию протеста, посвященную 99-й годовщине Геноцида армян. Оная начнется на площади Плейн Гааги, от парламента Голландии, затем продолжится шествием к посольству Турции с призывом прекратить агрессию против Кесаба и предотвратить новый геноцид.
В тот же день, вечером, члены молодежной организации АРФД «Гарегин Нжде» комиссии Ай-Дат Голландии и их единомышленники организуют в Ден Гааге ночное шествие и зажжение свечей.
На следующий день, 23 апреля, комиссия «24 Апреля» Федерации армянских организаций Голландии (FAON) организует вечер памяти. Это мероприятие состоится в отремонтированной Армянской Апостольской церкви Святого Духа Амстердама, 300- летие которой будет отмечаться в этом году. В готовящуюся программу будут включены
выступления и музыка. Выступит посол Армении в Нидерландах госпожа Дзюник Агаджанян, депутат фракции Христианского союза парламента Голландии господин Герт Ян Сегерс, бывший директор израильского информационного CIDI центра господин Рони Нафтаниел и другие.
Будут продемонстрированы материалы на тему Геноцида, опубликованные в голландских газетах в годы Первой Мировой войны, в том числе доклады посла Голландии. Эту выставку представит политический деятель Петер ван дер Фелден. Будет пролдемонстрирована также коллекция книг, изданных о Геноциде армян.
24 апреля в 11:00 состоится поминальная церемония и возложение венков памятнику Геноциду армян, находящемуся на кладбище «Де Боскамп» Асена. Это мероприятие инициировали учреждение «Армения» Асена и комитет «Апрель 24» армянской федерации Голландии. В другом месте, армянонаселенном городе Алмело, откроется единственный в своем роде в Европе мемориал Геноцида армян. Он построен по схеме армянских церквей – на 16 колоннах. Служащие фундаментом мемориала 16 хачкаров из туфа изготовлены в Армении. В этот день прибудет множество делегаций
из армянонаселенных мест Нидерландов, а также соседних стран, чтобы отдать дань уважения мемориалу мучеников, основанному по инициативе благотворителя Кристиана Гелиджи.
В Встверворде 26 апреля Союз армянских женщин совместно с советом Армянской церкви Арнема организуют вечер памяти.
Многочисленные мероприятия, посвященные 99-й годовщине Геноцида армян, состоятся в больших и малых населенных пунктах Нидерландов, повсюду, где живут армяне.