Նիդերլանդներում հարգելու են Հայոց Մեծ եղեռնի 99-րդ տարելիցը
Հոլանդահայ կազմակերպությունները 2014 թվականին ևս պատրաստվում են լայնամասշտաբ կերպով նշելու Մեծ եղեռնի տարելիցը: Հայոց ցեղասպանության 99-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներ կանցկացվեն ողջ Հոլանդիայի տարածքով մեկ, անգամ այն բնակավայրերում, որտեղ սակավաթիվ հայեր են ապրում: Անմեղ զոհերի ոգեկոչման արարողություններն արդեն մեկնարկել են և շարունակվելու են ապրիլի 24-ից հետո էլ:
Ապրիլի 11-ին ՈՒտրեխտում Գլաձոր հայ ուսանողական միությունը Ցեղասպանության թեմայով ընթերցանության երեկոյին հյուր էր հրավիրել երիտասարդ գրող-տեսաբան Էնթոնի Հոլսլագին, ով հետազոտություն է կատարել Հայոց ցեղասպանության հետևանքների մասին: Նա հայ ուսանողներին է ներկայացրել Իր «In het Gesteente van Ararat» գիրքը:
Նույն օրը’ ապրիլի 11-ին, Նիդերլանդների հարավում գտնվող Օսթբուրգ քաղաքում բացվել է “T Armeense Hoekje” (Հայկական անկյուն) անունը կրող ռեստորանը: Dear Angel հոլանդահայ կազմակերպությունը Մեծ եղեռնին նվիրված թեմատիկ նյութեր է պատրաստում ցուցադրել այստեղ այցելող հաճախորդներին, իսկ ապրիլի 24-ին նախատեսված է ցուցադրել Հայոց ցեղասպանության մասին ֆիլմեր, նաև հարցազրույց է կազմակերպվելու մարզային ռադիոյով:
Ապրիլի 22-ին Հոլանդիայի Հայ դատի հանձնախումբը Հաագայում, համագործակցող հոլանդահայ կազմակերպությունների հետ համատեղ, Հայոց ցեղասպանության 99-րդ տարելիցին նվիրված բողոքի ակցիա է իրականացնելու: Ցույցն սկսվելու է Հաագայի Պլեյն հրապարակում` Հոլանդիայի խորհրդարանի մոտից, այնուհետև շարունակվելու է երթով դեպի Թուրքիայի դեսպանատուն՝ Քեսաբի դեմ ագրեսիան դադարեցնելու ու նոր ցեղասպանությունը կանխելու կոչերով:
Նույն օրը’ երեկոյան, Հոլանդիայի Հայ դատի հանձնախմբի Հ.Յ.Դ «Գարեգին Նժդեհ» երիտասարդական կազմակերպության անդամներն ու նրանց համախոհները Դեն Հաագում իրականացնելու են գիշերային քայլարշավ և մոմավառություն:
Հաջոդ օրը’ ապրիլի 23-ին, Հոլանդահայ կազմակերպությունների ֆեդերացիայի (FAON) Ապրիլ 24 հանձնախումբը կազմակերպում է հուշ երեկո: Այս միջոցառումը տեղի կունենա Ամստերդամի վերանորոգված Հայ Առաքելական Սուրբ Հոգի եկեղեցում, որի 300-ամյակը նշվելու է այս տարի: Ծրագիրը պարունակում է ելույթներ և երաժշտություն: Ելույթ կունենան Նիդերլանդներում Հայաստանի դեսպան տիկին Ձյունիկ Աղաջանյանը, Հոլանդիայի խորհրդարանի Քրիստոնեական միություն խմբակցության պատգամավոր պարոն Գերտ Յան Սեգերսը, Իսրայելի տեղեկատվական CIDI կենտրոնի նախկին տնօրեն պարոն Ռոնի Նաֆտանիելը և այլ անձինք:
Կցուցադրվեն Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին ցեղասպանության թեմայով հոլանդական թերթերում լույս տեսած նյութեր, այդ թվում՝ Հոլանդիայի դեսպանի զեկույցները: Այս ցուցահանդեսը ներկայացնելու է քաղաքական գործիչ Պետեր վան դեր Ֆելդենը: Կցուցադրվեն Հայոց ցեղասպանության մասին հրատարակված գրքերի հավաքածու:
Ապրիլի 24-ին, ժամը 11-ին տեղի կունենա հոգեհանգստյան արարողություն և ծաղկեպսակների զետեղում Ասենի Մեծ եղեռնի հուշարձանին, որը գտնվում է այդ քաղաքի «Դե Բոսկամպ» գերեզմանատանը: Այս միջոցառումը նախաձեռնել են Ասենի «Արմենիա» հաստատությունն ու հոլանդահայ Ֆեդերացիայի «Ապրիլ 24» կոմիտեն: Մեկ այլ վայրում՝ Ալմելո հայաշատ քաղաքում, բացվելու է Եվրոպայում իր տեսակի մեջ եզակի Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված հուշահամալիրը: Այն կառուցվել է հայկական եկեղեցիների սխեմայով` տասնվեց սյուների վրա: Համալիրի հիմքը հանդիսացող տասնվեց տուֆից խաչքարերը պատրաստվել են Հայաստանում: Այդ օրը Նիդերլանդների, նաև հարևան երկրների հայաշատ վայրերից բազմաթիվ պատվիրակություններ են ժամանելու՝ հարգանքի իրենց տուրքը մատուցելու բարերար Քրիստիան Գելիջիի նախաձեռնությամբ հիմք դրված նահատակների հուշհամալիրին:
Ապրիլի 26-ին Վստերվորդում Հայ տիկնանց միությունը Արնեմի Հայ Եկեղեցու խորհրդի հետ համատեղ կազմակերպելու են հուշ-երեկո:
Հայոց Մեծ եղեռնի 99-րդ տարելիցին նվիրված բազմաթիվ միջոցառումներ տեղի կունենան Նիդերլանդների մեծ ու փոքր բնակավայրերում, ամենուր, որտեղ ապրում են հայեր:

The Netherlands to commemorate the 99th anniversary of the Armenian Genocide
In 2014, Dutch-Armenian organizations will be holding large-scale events dedicated to the 99th anniversary of the Armenian Genocide across the country, even in the residential areas where there are few Armenians. The commemoration events have already been launched and will continue even after April 24th.
On Apr. 11, the Gladzor Armenian Student Union of Utrecht hosted an evening devoted to the Armenian Genocide with young writer, theoretician Anthony Holslag, who has conducted a study on the consequences of the Armenian Genocide. Holslag also presented his book entitled In het Gesteente van Ararat.
On Apr. 11, a restaurant named T Armeense Hoekje (Armenian Corner) was opened in the Dutch city of Ostburg located in the south of the Netherlands. The Dear Angel Dutch-Armenian organization will be showing theme-based materials devoted to the Armenian Genocide for visitors and plans on showing films about the Armenian Genocide and organizing an interview on the regional radio on April 24th.
On Apr. 22, the Armenian National Committee of The Netherlands, in association with the Dutch-Armenian organizations of The Hague, will hold a protest devoted to the 99th anniversary of the Armenian Genocide. The protest will start at Plane Square in The Hague (near the Parliament of Holland) and will continue with a march toward the Embassy of Turkey with calls to put an end to the aggression against Kessab and to prevent genocide.
On the same day, members of the ARF-D “Garegin Nzhdeh” youth organization of the Armenian National Committee of The Netherlands and their supporters will hold a march and candle-lighting ceremony in Den Haague at night.
On Apr. 23, the April 24th Committee of the Federation of Armenian Organizations of The Netherlands (FAON) will hold a commemoration event at the renovated Holy Spirit Armenian Apostolic Church of Amsterdam, which will mark its 300th anniversary this year. The event will include speeches by RA Ambassador to The Netherlands Dzyunik Aghajanyan, Deputy of the Christian Union’s parliamentary faction Gert Jan Segers, former Director of Israel’s CIDI Information Center Roni Naftaniel and others, as well as musical performances.
Articles on the Armenian Genocide published in Dutch newspapers during the years of WWI will also be shown, including the reports by the Dutch Ambassador. The exhibition will be held by political figure Peter van der Felden and will showcase a collection of books about the Armenian Genocide.
On Apr. 24, a Requiem Mass will be followed by a wreath-laying ceremony at the Armenian Genocide Memorial located at the De Boscamp Cemetery in Assen. The event is organized by the Armenia Institution in Assen and the April 24 Committee of the Dutch-Armenian Federation. An Armenian Genocide Memorial, which is the only one of its kind in Europe, will be opened in the Armenian-populated city of Almelo. The memorial has 16 columns, which is the scheme of Armenian churches. The cross-stones were made from tuff in Armenia. On that day, several delegations from Armenian-populated areas of neighboring countries will visit and pay tribute at the memorial complex established at the initiative of benefactor Christian Geliji.
On Apr. 26, the Armenian Women’s Union of Vstervord and the Armenian Church Council of Armeni will hold a commemoration event.
Several other events dedicated to the 99th anniversary of the Armenian Genocide will be held in small and large residential areas of The Netherlands where there are Armenians.