Հայ երգի երեկո Լոնդոնում
Ապրիլի 13 և 14-ին Լոնդոնի հանրահայտ Շեքսպիրյան «Գլոբուս» թատրոնում ներկայացվեց «Համերգ մոմի լույսի տակ. Արմանիա՝ հայկական երգի, պարի և բանաստեղծության ճամփաներով» խորագիրը կրող համերգային ծրագիրը: Միջոցառումը կազմակերպվել էր Լոնդոնի «Հայ հիմնարկ» մշակութային միության և «Գլոբուս» թատրոնի համատեղ ջանքերով ու ՄԹ-ում Հայաստանի դեսպանության աջակցությամբ: Հնչեցին հայկական ժողովրդական, հոգևոր և դասական երգեր և երաժշտություն (Նարեկացի, Սայաթ Նովա, Եկմալյան, Կոմիտաս): Հանդիսատեսի ուշադրությանը ներկայացվեցին նաև հատվածներ ժամանակակից հայ կոմպոզիտորներ Տիգրան Մանսուրյանի ու Վաչե Շարաֆյանի ստեղծագործություններից:
Համերգին ելույթ ունեցան լոնդոնաբնակ հայտնի հայ երաժիշտներ՝ ջութակահար Լևոն Չիլինգիրյանը, թավջութակահար Ալեքսանդր Չաուշյանը, սոպրանո Թերեզա Գևորգյանը, տավիղահար Սևան Հորոքս-Հոփայանը, ինչպես նաև դերասան Քոլին Հըրլին: Վերջինս անգլերեն թարգմանությամբ ասմունքեց Զապել Բոյաջյանի, Սայաթ Նովայի, Հովհաննես Թումանյանի, Վահան Թեքեյանի և Ռազմիկ Դավոյանի բանաստեղծություններից: Երեկոյին հատուկ հմայք տվեց Հայաստանից հրավիրված «Դուդուկներ» խմբի ելույթը: Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ ԱԳՆ մամլո գրասենյակից:

Концерт армянской песни в Лондоне
В известном шекспировском театре «Глобус» Лондона 13 и 14 апреля была представлена концертная программа «Концерт при свете свечи: Арманиа – путями армянской песни, танца и поэзии». Мероприятие было организовано совместными усилиями культурного союза «Ай имнарк» («Армянское учреждение») Лондона и театра «Глобус» при содействии посольства РА в Великобритании. Прозвучали армянские народные, духовные и классические песни и музыка (Нарекаци, Саят Нова, Екмаляна, Комитаса). Вниманию зрителей были предложены также отрывки из произведений современных армянских композиторов Тиграна Мансуряна и Ваче Шарафяна.
На концерте выступили известные армянские музыканты, проживающие в Лондоне – скрипач Левон Чилингирян, виолончелист Александр Чаушян, сопрано Тереза Геворгян, мастер игры на тавиге Севан Хорокс-Опанян, а также актер Колин Хэрлин. Последний продекламировал стихи Запел Бояджян, Саят Нова, Ованеса Туманяна, Ваана Текеяна и Размика Давояна в переводе на английский.
Особое очарование придало концерту выступление группы «Дудукнер», приглашенной из Армении. Об этом сообщает пресс-служба М�?Д РА.