ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը ցավակցական նամակ է հղել Հայր Րաֆայել վարդապետ Անտոնյանի մահվան առիթով
Մխիթարյան միաբանության աբբահայր  Եղիա Ծ. Վրդ. Քիլաղբյանին.
Հոգեշնո՛րհ Հայր,
Խորը վշտով և ցավով տեղեկացանք Մխիթարյան միաբանության անդամ Հայր Րաֆայել վարդապետ Անտոնյանի մահվան մասին:
Մեծ է նրա վաստակը հայկական սփյուռքում հոգևոր կրթության զարգացման և տարածման գործում: Հավատարիմ հայ մանկավարժի բարձր կոչմանն ու ազգանվեր գործին, ամենայն պատասխանատվությամբ և բծախնդրությամբ պաշտոնավարելով Վենետիկի Մուրադ Ռաֆայելյան և Փարիզի Սամուել Մուրադյան  վարժարաններում՝ Հայր Րաֆայելը կրթել է մատաղ սերնդին՝ նպաստելով հայ հոգևորականների պատրաստմանն ու կայացմանը, և որ շատ կարևոր է, իր սեփական օրինակով դարձել բազմաթիվ սաների համար հայ հոգևորականի ընդօրինակելի կերպար: Տարիներ շարունակ նա իր սաներին ոգեշնչել է հայրենասիրությամբ ու ազգասիրությամբ:
Անգնահատելի են նվիրյալ հոգևորականի ջանքերը Եվրոպայում հայաստանաբնակ աշակերտների կրթության կազմակերպման գործում: Նրա բազմաթիվ սաներն այսօր զբաղեցնում են պետական պաշտոններ՝ իրենց մեծ նպաստը բերելով Հայաստան-Իտալիա, Հայաստան-Վատիկան հարաբերությունների զարգացման գործին:
Հայր Րաֆայելը ապրեց Հայրենի պետության հոգսերով և մշտապես սատար կանգնեց կարիքավորին: Այս տողերը գրելիս չէի կարող չհիշել, որ Իտալիայի Վենետո նահանգային խորհրդի աջակցությամբ և հոգեշնորհ հոր անմիջական նախաձեռնությամբ Սպիտակի երկրաշարժի տարիներին աղետի գոտու 100 երեխա ամիսներ շարունակ բարոյական ու նյութական օժանդակություն ստացավ՝ օթևանելով օտար պետության տանիքի տակ:
Հայ տպագիր մամուլում՝ մասնավորապես «Բազմավէպ»-ում, հրատարակված նրա բազմաթիվ հայագիտական հոդվածներն արժեքավոր են ազգային ինքնության պահպանման, հայ մշակույթի զարգացման ու տարածման տեսանկյունից:
Լուսահոգի վարդապետն Ամերիկայի հեռավոր ափերում ապաստան գտած Բելմոնթի Հայ Կաթողիկէ Սուրբ Խաչ եկեղեցու հավատացյալներին ազգային հոգևոր արժեքների քարոզմանն ու ամրապնդմանն ավելի քան քսան տարի նվիրվելով՝ հաստատեց իր ուրույն տեղը սփյուռքի ազգանվեր մանկավարժ-հոգևորականների շարքում:

Министр Диаспоры РА Грануш Акопян направила письмо соболезнования по случаю кончины вардапета Отца Рафаела Антоняна
Аббату конгрегации Мхитаристов архимандриту Егии Килахбяну
Святой Отец,
С глубокой скорбью и болью восприняли весть о кончине члена конгрегации Мхитаристов вардапета Отца Рафаела Антоняна.
Велики его заслуги в деле развития и распространения духовного образования в Диаспоре. Верный высокому призванию и патриотическому делу армянского педагога,  со всей ответственностью служа в гимназиях Мурад Рафаелян Венеции и Самуел Мурадян Парижа, Отец  Рафаел воспитывал молодое поколение, способствуя подготовке и становлению армянского духовенства и, что очень важно, своим личным примером стал для своих воспитанников образцом представителя армянского духовенства. Долгие годы он вдохновлял своих воспитанников патриотизмом и любовью к нации.
Неоценимы усилия преданного духовника в деле организации образования в Европе школьников из Армении. Его многочисленные воспитанники занимают сегодня государственные посты, внося свой большой вклад в дело развития отношений Армения-�?талия, Армения-Ватикан.
Отец Рафаел жил заботами родного государства и постоянно поддерживал нуждающихся. Написав эти строки, я не могла не вспомнить, что при содействии совета провинции Венето �?талии и по непосредственной инициативе Отца Рафаела в годы Спитакского землетрясения 100 детей в зоне бедствия на протяжении месяцев получали моральную и материальную помощь, приютившись под кровом чужого государства.
Его многочисленные арменоведческие статье, опубликованные в армянской печатной прессе, в частности в «Базмавеп», ценны с точки зрения сохранения национальной идентичности, развития и распространения армянской культуры.
Светлой памяти вардапет, более 20 лет посвятив проповеди и укреплению национальных духовных ценностей среди нашедших приют на далеких берегах Америки верующих Армянской Католической церкви  Сурб Хач города Белмонт, утвердил свое особое место среди патриотичных духовников-педагогов Диаспоры.