Ավետման տոնը Ջավախքում
Սբ. Մարիամ Աստվածածնի Ավետման տոնին Ջավախքի ընդհանուր առաջնորդական փոխանորդ Տ. Բաբգէն վրդ Սալբիյանի անմիջական նախաձեռնությամբ և օրհնությամբ Ջավախքի բոլոր գործող եկեղեցիներում մատուցվեց տոնական Սբ. և Անմահ պատարագ: Տոնական օրվա պատարագիչը Ախալքալաքի Սբ Խաչ եկեղեցում Տ. Տաթև քահանա Մարուքյանն էր:
տոնի առիթով Ջավախքի ընդհանուր առաջնորդական փոխանորդություն գեղեցիկ անակնկալ մատուցեց Ախալքալաքի շրջանային հիվանդանոցի ծննդատան աշխատող կանանց և օրվա մայրերին: Տ. Տաթև քահանա Մարուքյանն անձամբ շնորհավորեց ծննդկաններին և բժիշկներին՝ նվիրելով մեկական վարդ և «Մանկական Աստվածաշունչ» մատյաններ:
Տեր հայրը բարձր գնահատեց ծննդատան աշախատակիցների կատարած գործը՝ նշելով. «Այստեղից է սկսվում կյանքը, և Դուք այն նվիրյալներն եք, ովքեր արժանապատվորեն իրականացնում են իրենց գործը»:
Հայ Առաքելական Եկեղեցու այս անակնկալ փոքրիկ ուշադրությունը ուրախությամբ լցրեց ներկաների սրտերը:
Տոնական օրվա ավարտին արդեն Ջավախքի Առաջնորդարանի դահլիճում կիրակնօրյա դպրոցի սաներն էին գորվերգում հայոց մայրերին: Կիրակնօրյա դպրոցի տնօրեն  Զարհուհի Բարբառյանի շուրջ 80 սաներ գեղարվեստական յուրօրնակ երեկո էին կազմակերպել իրենց մայրերի համար:
Ամեն տարի ապրիլի 7-ին Հայ Առաքելական Ս. եկեղեցին նշում է Ս. Մարիամ Աստվածածնի Ավետման տոնը: Ամենայն Հայոց Գարեգին Բ Կաթողիկոսն այդ օրը հռչակել է որպես մայրերի և մայրության բերկրանքին սպասող կանանց օրհնության օր:

Праздник Благовеста в Джавахке
В праздник Благовеста Святой Богородицы по непосредственной инициативе и с благословения общего викария Джавахка вардапета Бабгена Салбияна во всех действующих церквях Джавахка была отслужена праздничная священная и бессмертная Литургия. В церкви Св. Хач Ахалкалаки ее отслужил иерей Татев Марукян.
По случаю праздника общий викариат Джавахка подарил замечательный сюрприз женщинам-работницам роддома районной больницы Ахалкалаки и женщинам, ставшим в этот день матерями. �?ерей Татев Марукян лично поздравил их, подарив по одной розе и «Детскую Библию».
Святой отец высоко оценил работу, выполняемую сотрудниками роддома, отметив: «Здесь начинается жизнь, и вы – преданные люди, достойно выполняющие свою работу».
Это маленькое неожиданное внимание Армянской Апостольской церкви преисполнила радости сердца присутствующих.
В конце праздничного дня в зале предстоятельства Джавахка воспитанники воскресной школы чествовали своих матерей. Около 80 воспитанников директора школы Заруи Барбарян организовали своеобразный художественный вечер для своих матерей.
Ежегодно 7 апреля Святая Армянская Апостольская церковь отмечает праздник Благовеста Святой Богородицы. Католикос Всех армян Гарегин II провозгласил этот день как день благословения матерей и женщин, ожидающих счастья материнства.