Մեկնարկեց «My club, my space» ծրագիրը
Երիտասարդական ակումբների դաշնությունը (FYCA) ապրիլի 4-ից 14-ը Եվրամիության «Youth in Action» ծրագրի շրջանակում իրականացնում է «My club, my space» երիտասարդական փոխանակման ծրագիրը, որը համախմբել է Հայաստանի, Վրաստանի, Լեհաստանի, Ուկրաինայի, Մոլդովայի, Ռումինիայի, Լիտվայի, Բելառուսի, Թուրքիայի և Հունգարիայի երիտասարդական հասարակական կազմակերպությունների 54 ներկայացուցիչների:
«My club, my space» ծրագրի նպատակն է հնարավորություն տալ տարբեր երկրների երիտասարդական ակումբների առաջնորդներին զարգացնելու իրենց հմտությունները, ծանոթանալ ԵՄ «Youth in Action», “ERASMUS PLUS” ծրագրերի գաղափարախոսությանը, խրախուսել երիտասարդների ձեռնարկատիրական նախաձեռնությունները, զարգացնել ղեկավարման հմտություններ, ստեղծել մասնագիտական և ոչ ֆորմալ երիտասարդական ակումբներ`համախմբելով տարբեր երիտասարդների միևնույն նպատակի շուրջ:
«Սույն ծրագրի գաղափարը վաղուց է ծագել: Մասնակից բոլոր երկրներում կան երիտասարդական ակումբներ և դրանք միավորող կազմակերպություններ: Երիտասարդական ակումբների դաշնությունը, որպես Հայաստանի ամենամեծ երիտասարդական կազմակերպություն, իր եվրոպական գործընկերների հետ նախաձեռնեց «Իմ ակումբը, իմ տարածքը» ծրագիրը` պարզելու, թե եվրոպական տարբեր երկրների երիտասարդական ակումբներում որքան հարմարավետ են իրենց զգում երիտասարդները, ինչ ինքնադրսևորման հնարավորություններ ունեն նրանք, և որքանով են պետության կողմից խրախուսվում նրանց նախաձեռնությունները», – իր բացման խոսքում ասաց Երիտասարդական ակումբների դաշնության նախագահ Ատոմ Մխիթարյանը:
Ծրագրի ընթացքում մասնակիցները կքննարկեն երիտասարդության զբաղվածության, իրավունքների, երիտասարդական նախաձեռնությունների և շարժունակության խնդիրները, հասարակական կյանքի մասին իրենց տեսլականը: Տասը եվրոպական երկրների երիտասարդական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները Հայաստանում կծանոթանան երիտասարդական քաղաքականությանը, կհանդիպեն ոլորտում հայտնի կազմակերպությունների ներկայացուցիչների և փորձագետների, կայցելեն Հայաստանի մարզերում գործող երիտասարդական ակումբներ: Նրանք, միաժամանակ, կհասցնեն ծանոթանալ Հայաստանի հազարամյա պատմությանն ու մշակույթին, կներկայացնեն իրենց երկրները, ավանդույթները:
Ծրագիրը հնարավորություն կտա երիտասարդներին աշխատել համատեղ և սովորել միմյանցից, մշակել և հետագայում իրականացնել երիտասարդական ակումբների միջազգային գործակցությանը վերաբերող այլ ծրագրեր:

Стартовала программа «My club, my space»
Федерация молодежных клубов (FYCA) с 4 по 14 апреля в рамках программы «Youth in Action» осуществляет программу молодежного обмена «My club, my space», которая объединила 54 представителя молодежных общественных организаций Армении, Грузии, Польши, Украины, Молдовы, Румынии, Литвы, Беларуси, Турции и Венгрии.
Цель программы «My club, my space» – дать возможность лидерам молодежных клубов разных стран развивать свои навыки, знакомиться с идеологией программ ЕС «Youth in Action», “ERASMUS PLUS”, поощрять предпринимательские инициативы молодых,  развивать навыки руководства, создавать профессиональные и неформальные молодежные клубы, объединяя различную молодежь вокруг общей цели.
«�?дея данной программы возникла давно. Во всех странах-участницах есть молодежные клубы и объединяющие их организации.  Федерация молодежных клубов, как самая крупная молодежная организация Армении, совместно со своими европейскими коллегами инициировала программу «Мой клуб – моя территория», чтобы выяснить, несколько комфортно чувствует себя молодежь в молодежных клубах различных  европейских стран, какие возможности самовыражения они имеют и насколько поощряются государством их инициативы», – в своей вступительной речи сказал председатель Федерации молодежных клубов Атом Мхитарян.
В ходе программы участники обсудят проблемы занятости молодежи, прав, молодежных инициатив и мобильности, их видение общественной жизни. Представители молодежных организаций десяти европейских стран познакомятся в Армении с молодежной политикой, встретятся с представителями и экспертами известных в сфере  организаций, посетят функционирующие в областях Армении молодежные клубы.  В то же время они успеют познакомиться с многовековой историей и культурой Армении, представят свои страны, традиции.
Программа даст молодежи возможность работать вместе и учиться друг у друга разрабатывать и впоследствии осуществлять иные программы, касающиеся международного сотрудничества молодежных клубов.