Դեսպան Կիրակոսյանի ելույթը ԵԱՀԿ մշտական խորհրդում
Մարտի 27-ին ԵԱՀԿ Մշտական Խորհրդի հանդիպմանը Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Արման Կիրակոսյանը հանդես եկավ հայտարարությամբ Քեսաբի շուրջ ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ:
Խորը մտահոգություն հայտնելով Սիրիայի հյուսիս-արևմուտքում իրադրության կտրուկ սրման կապակցությամբ՝ ՀՀ դեսպանը նշեց, որ Թուրքիայի տարածքից ահաբեկչական խմբավորումների կողմից հայաբնակ Քեսաբի վրա տեղի է ունեցել հարձակում, որի արդյունքում տարհանվել է քաղաքի բնակչությունը:
Դեսպան Կիրակոսյանը ուշադրություն հրավիրեց այն հանգամանքի վրա, որ ծայրահեղական խմբերի կողմից բնակիչների սեփականությանը հասցվել է զգալի կորուստներ, վնասվել են հայկական եկեղեցիները: Այս մասին «Հայերն այսօր»-ին հայտնեցին ՀՀ ԱԳՆ մամլո գրասենյակից:

Ambassador Kirakossian’s speech at the OSCE Permanent Council
During the March 27 meeting of the OSCE Permanent Council, Armenia’s Permanent Representative, Ambassador Arman Kirakossian made a statement on the situation in Kessab.
Expressing deep concern over the sharp intensification of the situation in northwest Syria, the RA Ambassador mentioned that Turkish terrorist groups attacked the Armenian-populated city of Kessab, as a result of which the citizens were deported.
Ambassador Kirakossian drew attention to the fact that the extremist groups’ deportations of the residents have led to severe losses and have damaged Armenian churches, reports the RA MFA press office to “Hayern Aysor”.