«Այս հավատից մեզ ոչ ոք չի կարող խախտել. ո´չ հրեշտակները, ո´չ մարդիկ,
Հայոց իրականությանը հարազատ և բնորոշ է, երբ Եկեղեցին, հատկապես մեր պատմության օրհասական օրերին, անբաժան է եղել ժողովրդից: Դրա վառ օրինակն է Վարդանանց պատերազմը` հայրենյաց և հավատի համար մղված հիրավի սրբազան պատերազմը: Եվ պատահական չէ, որ Ավարայրի ոգի Մամիկոնյան Վարդան զորավարի` սբ. Վարդանի կերպարը, հերոսի և նահատակի նրա լուսեղեն երևույթը , սբ. Ներսես Շնորհալի հայրապետի բնորոշմամբ` «Նորահրաշ Պսակավորի» նրա տեսակը ահա ավելի քան 1,5 հազարամյակ Ազգին և Եկեղեցուն նվիրումի չափանիշ է, ոգեշնչման աղբյուր տասնյակ ու տասնյակ հայ սերունդների համար: Իսկ զորավարի անունը վաղուց է դասվել մեր Եկեղեցու սրբերի շարքը:
Մեծ պահքին նախորդող հինգշաբթի օրը (այս տարի` փետրվարի 12-ին), ըստ Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու տոնացույցի, Վարդանանց սուրբ նահատակների հիշատակի օրն է: Դրան նախորդող երեքշաբթի օրը Հայ Եկեղեցին ավանդաբար ոգեկոչում է Սուրբ Ղևոնդյանց հիշատակը, այսինքն` Ղևոնդ Երեցի, Հովսեփ Հողոցմեցի կաթողիկոսի և ևս 7 հոգևորականների նահատակությունը, ովքեր Ավարայրի ճակատամարտից հետո շղթայակապ տարվեցին Պարսկաստան, բանտարկվեցին և բազմաթիվ կտտանքներից հետո մահվան դատապարտվեցին` ընդունելով երկնային արքայության անթառամ պսակը:
428 թ. Հայաստանում վերջ դրվեց Արշակունյաց թագավորությանը: Հայաստանի` պարսկական տիրապետությանն անցած մասը դարձավ մարզպանություն, և մարզպան նշանակվեց Վասակ Սյունին: Պարսից թագավոր Հազկերտը` Վռամի որդին, խիստ մոլեռանդ էր իրենց կրոնի օրենքները պահելու հարցում և ձգտում էր իր տերության սահմաններում բնակվող բոլոր հպատակներին զրադաշտական հավատի դարձնել: Նա 449 թ. մի հրովարտակ է արձակում, որով տերության սահմաններում գտնվող բոլոր հպատակներին պարտադրվում էր զրադաշտական կրոնը(կրակապաշտությունը):
Այս ընթացքում հայ նախարարները սպարապետ Վարդան Մամիկոնյանի և կաթողիկոս Հովսեփ Հողոցմեցու գլխավորությամբ Արտաշատում ժողով են գումարում, որտեղ Հազկերտին պատասխան են գրում. «Այս հավատից մեզ ոչ ոք չի կարող խախտել. ո´չ հրեշտակները, ո´չ մարդիկ, ո´չ սուրը և ո´չ հուրը, ո´չ ջուրը և ո´չ էլ որևէ այլ դառն հարված: Մեր ամբողջ գույքն ու ստացվածքը քո ձեռքում են, և մեր մարմինները քո առաջ են, քո կանքի համաձայն արա´, ինչ ուզում ես: Եթե այս հավատի մեջ թողնես, ո´չ երկրի վրա ուրիշ տեր կընդունենք քո փոխարեն և ո´չ էլ երկնքում ուրիշ Աստված` Հիսուս Քրիստոսի փոխարեն, Որից բացի ուրիշ Աստված չկա»:
Պատասխանը խիստ զայրացնում է Հազկերտին: Մեծանուն նախարարներից տասը կանչվում են Տիզբոն, ուր, ենթարկվելով բազում կտտանքների, առերես հրաժարվում են քրիստոնեությունից այն մտադրությամբ, որ կեղծուրացությամբ կենդանի մնալով ու վերադառնալով հայրենիք` սկսեն դիմադրության պատրաստվել:
Հայաստանում, լսելով նախարարների ուրացության լուրը, ժողովուրդը ոտքի է կանգնում: Ծաղկոտն գավառի Անգղ ավանում ծերունի Ղևոնդ երեցը և Եկեղեցու միաբաններն ու ժողովուրդը փայտերով ու քարերով հարձակվում են մոգերի վրա և ծեծելով` քշում նրանց:
451 թ. գարնանը պարսկական զորքը Մուշկան Նյուսալավուրտի գլխավորությամբ մտնում է Հայաստան և հասնում Արտազ գավառ` բանակ դնելով Տղմուտ գետի աջ ափին: Պարսկական զորքը 200 հազար էր` հայակականից 3 անգամ ավելի: Մայիսի 25-ին զորքերը պատրաստվում են վճռական ճակատամարտի: Վարդան Մամիկոնյանը քաջալերիչ խոսքերով խրախուսում է նախարարների միաբանությանը, զորքին և աշխարհազոր բազմությանը.
«…Չերկնչենք ու չվախենանք հեթանոսների բազմությունից և ո´չ էլ մահկանացու մարդու ահռելի սրի դեմ թիկունքներս դարձնենք. որպեսզի եթե Տերը հաղթությունը մեր ձեոքը տա, ոչնչացնենք նրանց զորությունը, որպեսզի բարձրանա ճշմարտության կողմը. իսկ եթե հասել է ժամանակը մեր կյանքը սուրբ մահով ավարտելու այս պատերազմում, մահն ընդունենք ուրախ սրտով, միայն թե արիության ու քաջության մեջ վախկոտություն չխառնենք…
Վախը թերահավատության նշան է, թերահավատությունը մենք վաղուց մերժել ենք մեզանից. նրա հետ թող վախն էլ փախչի մեր մտքից ու խորհուրդներից…»
Հոգևորականները մկրտում են չմկրտված անձանց: Բոլորը Սուրբ Ավետարանի վրա երդումով միաբանվում են, որով Հայոց բանակատեղին նմանվում է շարժական Եկեղեցու` Սուրբ Ավազանով, Ավետարաններով, Խաչերով, Սուրբերի նշխարներով և անգամ եկեղեցական նվիրապետությամբ` կաթողիկոսից մինչև սաղմոսասաց:
Մայիսի 26-ին սկսվում է ճակատամարտը: Ավարայրում, հերոսաբար մարտնչելով, իր զինվորների հետ ընկնում է քաջ Վարդանը, և նրա հետ 7 երևելի նախարարներ` Արտակ Պալունին, Խորեն Խորխոռունին, Հմայակ Դիմաքսյանը, Տաճատ Գնթունին, Վահան Գնունին, Արսեն Ընծայեցին, Գարեգին Սրվանձտյանը` իրենց տոհմակից ազնվականներով` 296 հոգի: Նույն օրը տարբեր վայրերում կռիվներ տալով` ` հայ կամավորները կորցնում են ևս 740 մարդու` նահատակների ընդհանուր թիվը դարձնելով 1036:
Թշնամու կորուստը երեք անգամ ավելի էր: Կենդանի մնացած դավաճան Վասակը ավելի ուշ, պարսից արքայի հրամանով, իր անպատիվ վախճանն է կնքում բանտում:
Ավարայրի ճակատամարտին մասնակցում էին նաև հոգևորականները, ովքեր իրենց անմնացորդ ծառայությունը մատուցեցին Հայ Եկեղեցուն, հավատքի և հայրենիքի պաշտպանության սուրբ գործին: Նրանցից էին սուրբ Ղևոնդյանները:
Ղևոնդյաններն իրենց անունը վերցրին հոգևոր զորավարության և նահատակության պարագլխից` երանելի Ղևոնդ Երեցից, ով աշակերտներից էր սբ. Սահակ Պարթևի և սբ. Մեսրոպ Մաշտոցի: Ղևոնդյանց մեջ ավագն էր սբ. Հովսեփ Հողոցմեցի ամենայն հայոց կաթողիկոսը: Ղևոնդյան նահատակ հոգևորականներից մեկն էլ սբ. Սահակ Ռշտունյաց եպիսկոպոսն էր:
Սուրբ Ղևոնդյանց մարտիրոսությունը տեղի ունեցավ Վարդանանց նահատակությունից երեք տարի հետո, բայց Տոնացույցի մեջ սկզբում դրված է Ղևոնդյանց տոնը` իբրև Վարդանանց պատերազմի գաղափարախոս նախապատրաստողների:
Վարդանանց խորհուրդը հավերժական է: Պատմության քառուղիներում այն միշտ ուղեկցել է մեզ: Վարդանանց ոգին է, որ այսօր էլ առհավատչյան է մեր հարատևման ու հաղթանակների: Այսօր էլ մեր կյանքը յուրատեսակ Ավարայր է` ընդդեմ այլազան օտարամուտ աղանդների ու նորօրյա հերձվածների, որոնք ուզում են «ավարտին հասցնել» հազկերտյան հրովարտակը:
Բայց մենք «Մեզ հայր ենք ճանաչում Սուրբ Ավետարանը, և մայր` Առաքելական Կաթողիկե Եկեղեցին, և թող ոչ ոք իբրև չար անջրպետ մեջ ընկնելով` մեզ սրանից չբաժանի»(Եղիշե):

«От этой веры нас никто не может отклонить – ни ангелы, ни люди, ни меч, и ни огонь, ни вода, и ни какой-либо горький удар…»
Вардапет Егише
Армянской действительности близко и характерно, что Церковь, особенно в тяжелейшие дни нашей истории, была неотделима от народа. Ярким примером тому служит битва Вардананц – воистину священная война за родину и веру. �? не случайно, что дух Аварайра, святой облик зоравара Вардана Мамиконяна, его светлое явление героя и мученика, по характеристике святого католикоса Нерсеса Шнорали, его тип «Чудотворного Венценосца» вот уже более полутора тысячелетий служит критерием преданности Нации и Церкви, источник вдохновения для десятков и сотен поколений армян. А имя Зоравара давно причислено к лику святых нашей церкви.
Предшествующий Великому Посту четверг (в этом году 27 февраля), согласно календаря Святой Армянской Апостольской церкви – является Днем памяти святых мучеников Вардананц. В предшествующий же ему вторник Армянская церковь традиционно отмечает память Святых Гевондянц – мученичество Гевонда Ереца, Католикоса Овсепа Огоцмеца и еще семи духовных лиц, которые после Аварайрской битвы закованными в цепи были увезены в Персию, держались в заключении и после долгих истязаний были казнены, приняв невянущий венец Царствия Небесного.
В 428 году в Армении завершилось царствование Аршакидов. Часть Армении, перешедшая под протекторат Персии, стала марзпанством, и марзпаном был назначен Васак Сюни. Персидский царь Азкерт, сын Врама, был крайне фанатичен в вопросе соблюдения законов их религии и стремился всех подданных в пределах своей империи обратить в веру Зороастризма. В 449 году он издает манифест, которым всем подданным в пределах империи предписывалась вера Зороастризма (огнепоклонничество).
В этот период армянские нахарары под предводительством спарапета Вардана Мамиконяна и католикоса Овсепа Огоцмеци созывают в Арташате собрание, на котором пишут ответ Азкерту: ««От этой веры нас никто не может отклонить – ни ангелы, ни люди, ни меч, и ни огонь, ни вода, и ни какой-либо горький удар. Все наше имущество в твоих руках, и наши тела – пред тобой. Согласно своей воле делай, что хочешь. Если оставишь нас в этой вере, ни другого владыки на этой земле не примем вместо тебя, и ни другого бога на небе вместо �?исуса Христа, кроме Которого нет другого Бога».
Ответ крайне раздражает Азкерта. 10 именитых нахараров призываются в Тизбон, где, подвергаясь многочисленным истязаниям, формально отказываются от христианства в надежде, что, ложным отречением сохранив себе жизнь и вернувшись на родину, начнут готовиться к сопротивлению.
В Армении, услышав весть об отречении нахараров, народ поднимается на ноги. В поселке Ангх уезда Цахкотн, старец Гевонд Ерец, вместе с церковной братией и народом, с палками и камнями нападают на зороастрийских жрецов и, избивая, изгоняют их.
Весной 451 года персидское войско во главе с Мушканом Ньюсалавуртом вторгается в Армению и достигает уезда Артаз, разбив лагерь на правом берегу реки Тхмут. Персидское войско насчитывало 200 тысяч человек – втрое больше армянского. 25 мая войска готовятся к решительной битве. Вардан Мамиконян вдохновляющими словами поощряет сплоченность нахараров, войско и народное ополчение.
«…Не будем колебаться и пугаться многочисленности язычников, и не обратимся спиной к ужасному мечу смертного человека: дабы, если Владыка дарует в наши руки победу, уничтожить их могущество, чтобы возвысилась сторона справедливости, если же настало время завершить нашу жизнь священной кончиной в этой войне – примем смерть с радостным сердцем, только бы не примешать трусость к отваге и храбрости…
Страх – признак недоверия, а недоверие мы давно отвергли в себе: вместе с ним пусть и страх бежит из наших мыслей и таинств…»
Духовники крестят некрещеных. Все объединяются в клятве на Святом Евангелие, вследствие чего лагерь армянской армии уподобляется передвижной Церкви – со Святой Купелью, Евангелиями, Крестами, Просвирами, и даже присутствием духовенства – от Католикоса до чтецов сагмоса.
26 мая начинается битва. В Аварайре, героически сражаясь вместе со своими воинами, гибнет отважный Вардан, и вместе с ним 7 видных нахараров – Артак Палуни, Хорен Хорхоруни, Амаяк Димаксян, Таджат Гнтуни, Ваган Гнуни, Арсен Энцаеци, Гарегин Срвандзтян со своими родственниками и близкими, всего 296 человек. В тот же день, сражаясь в различных местах, армянские добровольцы теряют еще 740 человек, общее число жертв достигает 1036 человек.
Потери врага были втрое больше. Оставшись в живых изменник Васак позднее по приказу персидского царя находит свой конец в тюрьме.
В Аварайрской битве участвовали также представители духовенства, воздавшие свое безграничное служение Армянской Церкви, святому делу защиты Родины и Веры. Среди них были Святые Гевондяны.
Гевондяны свое имя взяли с главы духовного воинства и мученичества, блаженного Гевонда Ереца, который был учеником Святого Саака Партева и Святого Месропа Маштоца. Старшим среди Гевондянцев был Католикос Всех армян Св.Овсеп Огоцмеци. Одним из Гевондянов-мучеников был епископ св. Саак Рштунянц.
Гибель Святых Гевондянцев произошла спустя три года после мученичества Вардананц, но в календаре сначала проставлен праздник Гевондянц – как идейных подготовителей сражения Вардананц.
Символ Вардананц вечен. На путях истории он всегда был с нами. �?менно дух Вардананц является сегодня залогом нашей вечности и побед. �? сегодня наша жизнь – своеобразный Аварайр против разнообразных привнесенных сект и новейших еретиков, которые стремятся «довести до конца» манифест Азкерта.
Но мы «Признаем своим отцом святое Евангелие и мать – Святу Апостольскую христианскую веру, и пусть никто, подобно злому водоразделу, не пытается, вмешиваясь, отделить нас от этого» (Егише).