Արգենտինահայերը բողոքի ցույց են անցկացրել Ադրբեջանի դեսպանատան առջև
Փետրվարի 24-ին մի խումբ արգենտինահայ երիտասարդներ բողոքի ակցիա են կազմակերպել Արգենտինայում Ադրբեջանի դեսպանատան մոտ ու նամակ են փոխանցել՝ դատապրտելով դեսպանությանը «Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հակամարտության հանգուցալուծումը ու դրա հետևանքները տարածաշրջանի համար» խորագրով սեմինարի անցկացման համար:
Նամակում, մասնավորապես, ասվում է, որ Բուենոս Այրեսում Ադրբեջանի դեսպանատան բացումից ի վեր այնտեղ բազմիցս են անցկացվել հանդիպումներ, որոնց նպատակը եղել է Կովկասի պատմության խեղաթյուրումը, Իլհամ Ալիևի ռասիստական ու հակահայ հայտարարությունների տարածումը: Ադրբեջանցի դիվանագետները հրաժարվել են վերցնել նամակը, հայտնում է Agencia Prensa Armenia-ն: Սեմինարը կայացել է Սումգայիթյան ջարդերի զոհերի հիշատակին նվիրված հանրահավաքից երկու օր առաջ:
«Այդ սեմինարը սադրանք է: Դա մեզ ուժ է տալիս, նոր թափով շարունակելու մեր պայքարը»,-ասել է ակցիայի մասնակիցներից մեկը:
Հայ հեղափոխական դաշնակցության կազմակերպած հանրահավաքը տեղի կունենա փետրվարի 26-ին: Հաջորդ օրն ակցիան կկրկնվի Մոնտեվիդեոյում:

Армяне Аргентины провели акцию протеста перед посольством Азербайджана
24 февраля группа молодых аргентинских армян провели акцию протеста у посольства Азербайджана в Аргентине и передали письмо, в котором осудили проведение в посольстве семинара «Разрешение конфликта между Арменией и Азербайджаном и его последствия для региона».
В письме, в частности, отмечается, что с момента открытия посольства Азербайджана в Буэнос-Айресе, оно неоднократно проводило встречи, направленные на искажение истории Кавказа, повторяя расистские и антиармянские �?льхама Алиева. Азербайджанские дипломаты отказались принять письмо, сообщает Agencia Prensa Armenia. Семинар проходил за два дня до митинга в память о 26-й годовщине погромов в Сумгаите. «Этот семинар является провокацией. Это дает нам больше сил продолжать нашу борьбу», – сказал один из участников акции .
Митинг, организованный Армянской федерацией молодежи состоится 26 февраля. На следующий день акция повториться в Монтевидео.