Արգենտինահայերը բողոքի ցույց են անցկացրել Ադրբեջանի դեսպանատան առջև
Փետրվարի 24-ին մի խումբ արգենտինահայ երիտասարդներ բողոքի ակցիա են կազմակերպել Արգենտինայում Ադրբեջանի դեսպանատան մոտ ու նամակ են փոխանցել՝ դատապրտելով դեսպանությանը «Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հակամարտության հանգուցալուծումը ու դրա հետևանքները տարածաշրջանի համար» խորագրով սեմինարի անցկացման համար:
Նամակում, մասնավորապես, ասվում է, որ Բուենոս Այրեսում Ադրբեջանի դեսպանատան բացումից ի վեր այնտեղ բազմիցս են անցկացվել հանդիպումներ, որոնց նպատակը եղել է Կովկասի պատմության խեղաթյուրումը, Իլհամ Ալիևի ռասիստական ու հակահայ հայտարարությունների տարածումը: Ադրբեջանցի դիվանագետները հրաժարվել են վերցնել նամակը, հայտնում է Agencia Prensa Armenia-ն: Սեմինարը կայացել է Սումգայիթյան ջարդերի զոհերի հիշատակին նվիրված հանրահավաքից երկու օր առաջ:
«Այդ սեմինարը սադրանք է: Դա մեզ ուժ է տալիս, նոր թափով շարունակելու մեր պայքարը»,-ասել է ակցիայի մասնակիցներից մեկը:
Հայ հեղափոխական դաշնակցության կազմակերպած հանրահավաքը տեղի կունենա փետրվարի 26-ին: Հաջորդ օրն ակցիան կկրկնվի Մոնտեվիդեոյում:

Young Argentine-Armenians protest in front of Azeri embassy
A group of young Argentine-Armenians attended Monday, Feb 24, the embassy of Azerbaijan in Argentina to deliver a letter to Azeri diplomats, who were conducting a seminar entitled “The resolution of the conflict between Armenia and Azerbaijan and its implications for the region”.
“We write to inform our strongest condemnation of the conference that is currently taking place at the embassy of Azerbaijan in Argentina. Since its establishment in the City of Buenos Aires, the Embassy has repeatedly conducted meetings that aim to distort the Caucasian history, repeating the racist and anti-Armenian speech that the government of Ilham Aliyev maintains in actions and statements,” said the letter, the Azeri diplomats refused to accept, according to Agencia Prensa Armenia.
The seminar was held two days prior the rally to commemorate the 26th anniversary of the Sumgait pogroms.
“This seminar is a provocation. It gives us more strength to continue our fight,” one of the protesters said.
The rally organized by the Armenian Youth Federation will take place Wednesday. The next day, there will be an “urban intervention” in Montevideo.