«Արևմտահայերենի խնդիրներ և հեռանկարներ». քննարկում, որն անհրաժեշտություն էր
Մայրենիի օրվան նվիրված միջոցառումների շարքում իր առանձնակի տեղը գրավեց «Արևմտահայերենի խնդիրներ և հեռանկարներ» քննարկումը, որը նախաձեռնել էին ՀՀ Սփյուռքի նախարարությունը, Հայաստանի Գիտությունների ազգային ակադեմիան և Հ. Աճառյանի անվան Լեզվի ինստիտուտը: Իսկ քննարկման հյուրերի շարքում էին նշանավոր լեզվաբաններ ու բանասերներ, ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս-քարտուղար Յուրի Սուվարյանը, ՀՀ ԳԱԱ թղթակից-անդամներ Աելիտա Դոլուխանյանը, Աշոտ Մելքոնյանը, ԵՊՀ պրոֆեսորներ Վազգեն Գաբրիելյանը, Սամվել Մուրադյանը, Խ. Աբովյանի անվան մանկավարժական համալսարանի պրոֆեսոր Լալիկ Խաչատրյանը, Մատենադարանի տնօրեն, բանասիրական գիտությունների դոկտոր Հրաչյա Թամրազյանը, ՀՀ ԳԱԱ գրականության ինստիտուտի տնօրեն, բանասիրական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Ավիկ Իսահակյանը, ՀՀ ԲՈՀ նախագահ, բանասիրական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Լիլիթ Արզումանյանը, Լեզվի պետական տեսչության պետ, բանասիրական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Սերգո Երիցյանը, ուրիշներ:
ՀՀ ԳԱԱ նիստերի լեփ-լեցուն դահլիճում ներկաներին ողջունեց և արևմտահայերենի խնդիրներին անդրադարձավ ՀՀ Սփյուռքի նախարար, իրավագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Հրանուշ Հակոբյանը: Նա կարևորեց այն ահռելի նշանակությունը, որն ունեցել է արևմտահայերենը գրական նոր լեզվի ձևավորման ճանապարհին, նպաստել արևմտահայության կրթական խնդիրների իրագործմանը, հարուստ գրականության գոյավորմանը: Արդի ժամանակներում արևմտահայերենը վտանգված է, առաջացել են բազմաթիվ խնդիրներ, անհանգստություններ, ուստի անհրաժեշտություն է ցանկացած քննարկում, որը կնպաստի խորապես արժևորելու արևմտահայերենը, ձևավորելու գործուն առնչություններ արևելահայերենի հետ, մշակելու փոխշփման եզրեր: Անընդհատ շփվելով Սփյուռքի ահռելի հայազանգվածի հետ՝ նախարար Հրանուշ Հակոբյանը տեղյակ է այն անհանգստություններին, որոնք հնչում են Հայաստանից դուրս: Ուստի այս քննարկումը մի նոր կամուրջ է մեր երկու գրական լեզվի միջև, նաև հանգրվան է՝ համակողմանիորեն վերլուծելու արևմտահայերենի գերակայությունները:
Մինչ գիտական զեկուցումների սկիզբը, ներկաներին ցուցադրվեց Formica ընկերության տնօրեն Շահեն Նազարենկոյի պատրաստած տեսանյութերի շարքը՝ նվիրված Մայրենիի օրվան: Ինչպես աշխարհի շատ երկրներում, Հայաստանում ևս Մայրենիի օր են հռչակել: Այսինքն՝ մեր ոսկեղենիկին,մեր հազարագանձին, դարերի փորձությունների միջով անցածին, որին Վահան Տերյանը ճկուն ու բարբարոս էր կոչում, տոն է նվիրվել: Հարգանքի, անգամ երկրպագության արժանի նախաձեռնություն, որը հաջորդում է գիրք նվիրելու օրվան: Ուրեմն, այսպես թե այնպես, աղերսվում է նաև մեծն Թումանյանին: Երևի աշխարհի ոչ մի ժողովուրդ չունի երկու գրական լեզու, չունի երկու աշխարհաբար: Մենք ունենք: Սա մեր հարստության ու նաև դաժան ճակատագրի մասին է խոսում: Մայրենիի օրվա հանդիսություններն արդեն մեր  իրականության անկապտելի մասն են դարձել, ու Շահեն Նազարենկոն արձանագրել է հրաշալի ակնթարթները, որոնք արդեն պատմություն են և իրենց շարունակականությունն ունեն:
Այնուհետև լսվեցին ուշագրավ զեկուցումներ, որոնց բոլորի առանցքում արևմտահայերենն էր: «Արևմտահայերենի հիմնախնդիրներ և հեռանկարներ», զեկուցող՝ Վ. Կատվալյան, «Արևմտահայերենի հիմնահարցեր և հեռանկարներ»,  զեկուցող՝  Յու. Ավետիսյան, «Գրական արևմտահայերենի նորմավորման խնդիրների շուրջ», զեկուցող՝ Վ. Համբարձումյան, «Արևմտահայ մամուլի ուսումնասիրության խնդիրներ», զեկուցող՝ Ն. Մարտիրոսյան: Առանձնակի հետաքրքրություն էին ներկայացնում ՀՀ Սփյուռքի նախարարի տեղակալ, բանասիրական գիտությունների թեկնածու Սերժ Սրապիոնյանի «Արևմտահայերենի պահպանության ուղիների մասին», բանասիրական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Սուրեն Դանիելյանի «Արևմտահայերենի զարգացման ճանապարհները Հայաստանի կրթական համակարգում», բանասիրական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Լալիկ Խաչատրյանի «Սիրիահայերի լեզվական խնդիրների շուրջ» և բանասիրական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Ռուբեն Սաքապետոյանի «Արևելահայերենի և արևմտահայերենի առնչությունների մի քանի հարցեր» զեկուցումները: Ուշագրավն այն էր, որ Սփյուռքում մշտապես հառնող արևմտահայերենի և արևելահայերենի բախումների խնդիրները գտան իրենց գիտական բացատրություններն ու հիմնավորումները:
Վերջում տեղի ունեցավ Հրաչուհի Փալանդուզյանի «Գործածական բառացանկ. Օտարամուտ բառերի հայերեն համարժեքներ» գրքի շնորհանդեսը:

“Issues and Perspectives of Western Armenian”-a discussion that was necessary
The discussion on “Issues and Perspectives of Western Armenian Language” stood out among the events dedicated to Mother Language Day. The discussion was organized by the RA Ministry of Diaspora, the National Academy of Sciences of Armenia and H. Atcharyan Language Institute and included speeches by notable linguists and philologists, including academician-secretary of the NAS RA Yuri Suvaryan; correspondent members of the NAS RA Aelita Dolukhanyan and Ashot Melkonyan; Professors of Yerevan State University Vazgen Gabrielyan and Samvel Muradyan; Professor of the Armenian State Pedagogical University after Kh. Abovyan Lalik Khachatryan; Director of the Matenadaran, Doctor of Philological Sciences Hrachya Tamrazyan; Director of the NAS RA Institute of Literature, Doctor of Philological Sciences, Professor Avik Isahakyan; Doctor of Philological Sciences, Professor Lilit Arzumanyan; Head of the State Language Inspectorate, Doctor of Philological Sciences, Professor Sergo Yeritsyan and others.
RA Minister of Diaspora, Doctor of Law, Professor Hranush Hakobyan greeted the gathered and addressed the issues of Western Armenian language in the full auditorium of the NAS RA. Hakobyan attached importance to the great significance of the Western Armenian language in the formation of the new literary language and its contribution to the solution to issues on Western Armenian language instruction and the creation of rich literature. These days, Western Armenian is at risk. There are several problems and concerns, and any discussion that will help Armenians deeply appreciate Western Armenian, link it to Eastern Armenian and work on ways of coming to terms in both languages is necessary. Minister Hranush Hakobyan is always in contact with the large number of Armenians living abroad and is aware of their concerns. Thereby, this discussion can serve as a new bridge between Eastern Armenian and Western Armenian and as a new milestone for a comprehensive analysis of the major issues of Western Armenian.
Before the speeches, the participants of the discussion watched a series of videos made by director of Formica Company Shahen Nazarenko devoted to Mother Language Day. Like many other countries, Armenia has also declared a Mother Language Day. This means that there is a holiday for our wonderful language, the language that has gone through trials and tribulations and the language that Vahan Teryan called ��?flexible and barbaric’. This is respectable, especially since the day follows Book Donation Day. So, in either way, it is also linked to the Great Tumanyan. Perhaps there is no other nation that has two languages in literature and two classic styles of usage, but the Armenians do. This is our wealth and also says a lot about our destiny. The ceremonies dedicated to Mother Language Day are already an inseparable part of our reality, and Shahen Nazarenko has recorded the wonderful moments that have gone down in history and will continue.
The showing was followed by speeches in which all the speakers emphasized Western Armenian language. Among the speakers were V. Katvalyan (“Key Issues and Perspectives of Western Armenian”). Y. Avetisyan (“Issues and Perspectives of Western Armenian”), V. Hambardzumyan (“On the Issues of Establishing Norms for Literary Western Armenian”) and N. Martirosyan (“Issues on the Study of Western Armenian Media”). Among the more interesting speeches were the speeches by RA Deputy Minister of Diaspora, candidate of philological sciences Serzh Srapionyan (“On the Ways of Preserving the Western Armenian Language”); Doctor of Philological Sciences, Professor Suren Danielyan (“Roads for the Development of Western Armenian in Armenia’s System of Education”); Doctor of Philological Sciences, Professor Lalik Khachatryan (“On Linguistic Issues of Syrian-Armenians”) and Doctor of Philological Sciences, Professor Ruben Sakapetoyan (“Some Issues on the Relationship between Eastern Armenian and Western Armenian”). What’s interesting is that there were scientific explanations and justifications for the issues related to the constant clashes between Western Armenian and Eastern Armenian in the Armenian Diaspora.
The discussion ended with a presentation of Hrachuhi Palanduzyan’s book List of Functional Words: Armenian Equivalents of Foreign Words.