Սարկոզիի այցի շարունակվող արձագանքները
Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլա Սարկոզիի՝ հարավկովկասյան երկրներ կատարած այցից հետո արդեն որոշակի ժամանակ է անցել, սակայն թե՛ արևմտյան, թե՛ ադրբեջանական լրատվամիջոցները շարունակում են քննարկել այցերը, տալ գնահատականներ, վերլուծել Ֆրանսիայի նախագահի արտահայտած որոշ մտքեր: Նման ուշադրությունը պատահական չէ, քանզի տարածաշրջանային այց էր կատարել Եվրոպայի խոշորագույն երկրի ղեկավարը, այն երկրի, որն այսօր ութնյակի անդամ լինելով` ինքն է թելադրում եվրոպական քաղաքականության հիմնադրույթները, ձևավորում է տրամադրություններ, պատնեշում մի շարք որոշումներ, որոնք կարող են էական վտանգ ներկայացնել Եվրոպայի համար:
Սարկոզիի այցի հանդեպ ադրբեջանցիների համակ ուշադրությունն ունի իր պատճառաբանությունները: Անտարակույս, այս խորապատկերին չպետք է անուշադրության մատնել Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլա Սարկոզիի այցը Հայաստան և այստեղ արտասանած նրա խոսքը, որը ուղղակի բաց տեքստով Թուրքիային և Ադրբեջանին հղված հորդոր էր, նաև` պահանջ: Համանախագահող երկրներից մեկի նախագահի այցը Հայաստան, նրա հստակ արտահայտված դիրքորոշումը, ապա կարճատև հանդիպումը Բաքվում վկայությունն են այն բանի, որ ի դեմս Ֆրանսիայի, որը վերջին շրջանում պասիվ դիրք էր գրավել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում, այսօր արդեն ԼՂՀ-ն ունի բարեկամ մի երկիր, որը երբեք չի գնա այնպիսի հանգուցալուծման, ինչը կլինի ի վնաս Արցախի: Որքան էլ որ Սարկոզիի ելույթներում կարծես բացակայում էր ղարաբաղյան խնդրի համակողմանի քննարկումը, այնուամենայնիվ, ադրբեջանցիներն իսկական ցայտնոտի մեջ են: Նրանք Սարկոզիի` իրենց երկիր այցը որակել են իբրև Ֆրանսիայի նախագահի կողմից ցուցադրաբար նվաստացում Ադրբեջանին: Ինչպես հայտնի է, Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլա Սարկոզին Բաքվում մնացել է ընդամենը 2.5 ժամ, որը, ըստ ադրբեջանական լրատվամիջոցների, Ադրբեջան կատարած պաշտոնական այցերից ամենակարճաժամկետն է: Սարկոզին այդ ժամանակահատվածում առանձնազրույց է ունեցել Իլհամ Ալիևի հետ, նրա կնոջը` Մեհրիբան Ալիևային է հանձնել «Պատվո լեգեոն» շքանշան: Այնուհետև ճաշել է Ալիեւի հետ, մասնակցել ֆրանսիական դպրոցի բացման արարողությանը և հեռացել երկրից:
«Եվ դա այն դեպքում, երբ Սարկոզին գրեթե մեկ օր է անցկացրել Երևանում, այցելել է Ցեղասպանության զոհերի հուշարձան եւ հնչեղ հայտարարություն արել Թուրքիայի կողմից Ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ»,- գրում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները՝ ընդգծելով, որ Սարկոզին Հայաստանում սպառնացել է ընդունել Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծ, իսկ Բաքվում նույնիսկ ժամանակ չի գտել այցելելու Շեհիդների (նահատակ) ծառուղի և ճեպազրույց տալու: Այստեղ, իհարկե, ադրբեջանցիները միտումնաբար խեղաթյուրում են փաստերը, ընդունում վիրավորվածի կեցվածք` չկամենալով սեփական ժողովրդին առաջին հերթին ասել ճշմարտությունն այն մասին, որ Նիկոլա Սարկոզիի այցը Հայաստան սովորական այց չէր, այն պետական այց էր, մինչդեռ Բաքու և Թբիլիսի կատարած այցերը որակվում էին որպես աշխատանքային այցեր:
Ադրբեջանցիներին հատկապես վրդովվեցրել է փաստը, որ Երևանում Ֆրանսիայի նախագահը խոսել է Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման, ինչպես նաև այն մեծ սիրո մասին, որը ֆրանսիացիները տածում են Հայաստանի նկատմամբ։ «Մի խոսքով, նմանատիպ պահվածքով Սարկոզին ցուցադրաբար նվաստացրեց Ադրբեջանին»,- եզրահանգում է ադրբեջանական մամուլը։ Ադրբեջանական մամուլի հայտարարությունները և գնահատականները հանդիսանում են պաշտոնական Բաքվի գնահատականներ, քանի որ այս երկրում մամուլն ազատ չէ և չի կարող սեփական գնահատականներն ու դատողությունները ներկայացնել` չունենալով իշխանությունների պատվերն ու համաձայնությունը: Ադրբեջանական իշխանություններն, իհարկե, միամիտ չեն և գիտեն, որ աշխատանքային այցի շրջանակներում Սարկոզին չէր կարող ավելին անել կամ խախտել արարողակարգային սկզբունքները, սակայն միտումնաբար խեղաթյուրելով ճշմարտությունը` նրանք մի խնդիր են լուծում. անվստահություն սերմանել Ֆրանսիայի հանդեպ, կասկածի տակ դնել նրա սկզբունքայնությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում ընթացող բանակցությունների առթիվ: Բաքվում շատ լավ էլ գիտակցում են, որ Ֆրանսիայի կեցվածքն ու դիրքորոշումը դեռևս չեն կարող վճռորոշ լինել, որովհետև թե՛ պաշտոնական Վաշինգտոնը, թե՛ Մոսկվան հենց այն օղակներն են, որոնց համար գոյություն չունեն իրավական սկզբունքներ, կոնվենցիաներ. նրանք առաջնորդվում են սեփական շահերով, սեփական խնդիրների գերակայություններով:
Այսօր արդեն հայտնի է, որ ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալը մոտ օրերս ժամանում է Բաքու` իր հետ բերելով նոր առաջարկություներ: Ըստ տեղեկությունների՝ այդ առաջարկությունները վեցն են: Հայկական կողմը հավաստիացնում է, որ նոր առաջարկությունների փաստը խոսում է այն մասին, որ նախկին բոլոր առաջարկությունները, որոնք արել էր Ադրբեջանը, այլևս գոյություն չունեն, իսկ նոր առաջարկությունները չեն կարող շրջադարձային լինել, քանի որ ցանկացած առաջարկություն պետք է համաձայնեցվի Հայաստանի հետ: Բայց միայն համաձայնեցման խնդիրը չէ: Բազմաթիվ անգամներ հայկական կողմը հայտարարել է, որ իր համար գոյություն չունեն այնպիսի սկզբունքներ, որոնք վեր լինեն ազգերի ինքնորոշման սկզբունքից: Հետևաբար, ցանկացած առաջարկություն իր մեջ պետք է պարունակի այս դրույթը: Դրույթն, իհարկե, շատերը չեն մերժում, չեն հանում օրակարգից, սակայն դրույթի ընդունման հետ մեկտեղ չի բացառվում, որ հայկական կողմին առաջարկեն այնպիսի փոխզիջումներ, որոնք վտանգավոր լինեն մեր պետության անվտանգության և հենց Լեռնային Ղարաբաղի համար: Նկատենք, որ Կրեմլում հաճախ շրջանառվել են հենց փոխզիջումների այնպիսի տարբերակներ, որոնք ամրապնդեն Ռուսաստանի դիրքերը տարածաշրջանում` ի հաշիվ Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի: Ահա այստեղ է, որ Հայաստանը պետք է լինի չափազանց զգույշ և շրջահայաց: Օրերս ոչ պատահաբար Բաքվից հայտարարություններ հնչեցին այն մասին, թե իբր Հայաստանի բանակը 34 տոկոսով գերազանցում է ադրբեջանական բանակին, ինչն էլ նշանակում է, որ Հայաստանը խախտել է բանակի և սպառազինությունների մասին միջազգային պարտավորությունները: Ոչ մի հայտարարություն պատահական չի արվում, Բաքուն էլ իր որոշ հայտարարություններ անպայմանորեն համաձայնեցնում է իր մի շարք ռազմավարական գործընկերների հետ, որոնցից մեկն էլ Ռուսաստանն է: Այս հայտարարությունը կարող է պարունակել մի այնպիսի ենթատեքստ, որի մասին վերջերս բացահայտ խոսակցություններ եղել են: Խնդիրը վերաբերում է տարածաշրջանում այսպես կոչված խաղաղարար ուժերի տեղակայմանը, ինչին հավակնում է Ռուսաստանը: Ռուսական ուժերի տեղակայման դեպքում չի բացառվում, որ Թուրքիան, որպես Մինսկի խմբի անդամ երկիր, նույնպես ցանկություն հայտնի մասնակցել խաղաղարար գործողություներին, ինչն էլ կմեծացնի լարվածությունը տարածաշրջանում, ոտքի կհանի Իրանին, որը երբեք թույլ չի տա, որ իր սահմանի մոտ հայտնվեն թուրքական զորքեր: Մինչդեռ Թուրքիայի ռազմավարական գործընկեր ԱՄՆ-ի համար հենց այս տարբերակն է ձեռնտու, որպեսզի վերահսկողություն սահմանի այստեղ:
Հայաստանում ևս քաղաքագիտական շրջանակները Ֆրանսիայի նախագահի այցից առանձնակի ոգևորություն չեն ապրում հատկապես ԼՂ կարգավորման առումով: Հայ քաղաքագետ Երվանդ Բոզոյանի դիտարկմամբ՝ չնայած ակնհայտ էր, որ «Ադրբեջանում Սարկոզիի վերաբերմունքը ֆորմալ էր, ասիմետրիկ, սակայն դրանից մեծ սպասելիքներ պետք չէ ունենալ: Ֆրանսիացիները ԼՂ խնդրի լուծման առումով մեծ ջանքեր չեն գործադրի, եւ չարժե նորությունների սպասել։ ԼՂ բանակցային գործընթացի անցած փորձը ցույց է տալիս, որ արագ լուծում չի լինելու՝ անկախ ամեն ինչից, եթե նույնիսկ Լուսնից էլ մարդիկ իջնեն։ Խնդիրը մոտ ժամանակներս չի լուծվի, որովհետև խնդրի լուծումը շատ բարդ է, իսկ կողմերի դիրքորոշումները՝ խիստ տարբեր»:
Երևանում Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլա Սարկոզին ԼՂ հակամարտությանը լուծում տալու հետևյալ կոչով էր հանդես եկել. «Ոչ մի երկիր Ֆրանսիայից լավ չի կարող հասկանալ, թե ինչ է Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանի համար: Բայց այդքան մահ սփռած և վիշտ պատճառած պատերազմից 17 տարի անց ժամանակն է լուծել հակամարտությունը և գտնել հաշտեցման ուղին: Հայաստանն իրավունք ունի այլևս չապրել մեկուսացած պայմաններում, որովհետև այս պարտադրված կղզիացումն անասելիորեն արգելակում է նրա բարգավաճումը և երիտասարդության ապագան»:
Սարկոզին հատկապես ուշադրություն հրավիրեց ոչ վաղ շրջանի պատմությանը, եվրոպական իրողություններին և առաջ քաշեց այն միտքը, որ Ֆրանսիայի և Գերմանիայի պատմությունը ցույց է տալիս, որ ամենածանր պահերին ժողովուրդները կարող են հաշտվելու ուժ գտնել. «Սա հենց այն ուղին է, որ դուք` հայերդ ու ադրբեջանցիներդ, պետք է ընտրեք: Ձեզ համար նույնպես եկել է հանուն խաղաղության ռիսկի գնալու պահը: Գիտեմ, հայ ժողովուրդը բավական կամք, իսկ Հայաստանի նախագահն էլ` բավարար ուժ ունի, որ գնա նման քայլի: Այս ուղերձն է, որ հետս տանելու եմ Բաքու»:
ANS-ի տեղեկացմամբ, Բաքվում Սարկոզին մամուլի համար որեւէ հայտարարություն չի արել: «Հակառակ այն բանին, որ Նիկոլա Սարկոզիից առաջ խոսեց Իլհամ Ալիեւը, որի ելույթի մեծ մասը նվիրված էր ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացին, որքան էլ տարօրինակ է, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկիր հանդիսացող Ֆրանսիայի նախագահն իր ելույթներում բառ անգամ չասաց ԼՂ հիմնախնդրի մասին»,- նշում է ANS-ը։ Մինչդեռ ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Արման Նավասարդյանի` մամուլում հնչեցրած կարծիքով, Ֆրանսիան մեծ խաղացող է աշխարհաքաղաքական հարթությունում, և նման հայտարարություններն արդեն հայկական արտաքին քաղաքականության հաջողություն կարելի է համարել: «Դա ճեղք է դեպի Արևմուտք»,- նշել է դեսպանը: Արման Նավասարդյանը նաև այն հարցի պատասխանն է տվել, որը հետաքրքրում և անհանգստացնում է հատկապես ադրբեջանական հանրությանը. այդ հարցը վերաբերում է հակամարտող երկրներում արված հայտարարությունների տարբերությանը. «Սիմետրիկ չէր էլ կարող լինել, որովհետև ֆրանսիացիների մեջ նստած է հայկականության սինդրոմը: Ֆրանսիացին չի կարող ադրբեջանցու հետ վարվել այնպես, ինչպես հայի հետ, դա զուտ մարդկային ֆակտորն էր խոսում: Ուրիշ բան, որ կան աշխարհաքաղաքական խնդիրներ, որոնք չի կարող շրջանցել»:

Reactions to Sarkozy’s visit continue
Some time has already passed since President of France Nikola Sarkozy’s visit to the South Caucasus, but both Western and Azerbaijani presses are still discussing the visits, giving their evaluations and analyzing some thoughts that the French President expressed.
There are reasons why the Azerbaijani were so attentive to Sarkozy’s visit. There is no doubt that on the background, we should pay attention to French President Nikola Sarkozy’s visit to Armenia and the words that he pronounced here, which directly sent a message to Turkey and Azerbaijan, as well as a demand. The visit of the president of one of the Co-Chairing countries to Armenia, his clearly stated position and his short meeting in Baku go to show that France has recently become passive in the OSCE Minsk Group and that the NKR now has a friendly country that will never agree to a resolution that will not favor Artsakh. No matter how much the comprehensive discussion on the Karabakh issue lacked in Sarkozy’s speeches, the Azerbaijani are running amuck. They viewed Sarkozy’s visit to Azerbaijan as the French President demonstratively humiliating Azerbaijan. As is known, President of France Nikola Sarkozy stayed in Baku for only 2 and a half hours, and Azerbaijani presses say that was the shortest out of all official visits to Azerbaijan. In that period, Sarkozy held private talks with Ilham Aliyev, handed the “Legion of Honor” Medal to Aliyev’s wife Mehriba Aliyeva, dined with Aliyev, participated in the opening of a French school and left the country.
“Sarkozy spent an entire day in Yerevan, visited the Genocide memorial and made a clear statement on Turkey’s recognition of the Armenian Genocide,” Azerbaijani presses write, underlining that during his visit to Armenia, Sarkozy threatened to adopt the draft law criminalizing Armenian Genocide denial, and didn’t even find time to visit the Shehids (martyr) alley and give a briefing in Baku. Of course, the Azerbaijani are intentionally distorting the facts and acting like the side that is offended without wanting to tell the society the truth that Nikola Sarkozy’s visit to Armenia was not a typical visit, but a state visit, while the visits to Baku and Tbilisi were viewed as working visits.
What especially filled the Azerbaijani with indignation was the fact that during his visit to Yerevan, the French President had spoken of the Nagorno-Karabakh conflict resolution and the great love that the French have for Armenia. “In a word, Sarkozy’s behavior humiliated Azerbaijan,” the Azerbaijani media writes in closing. The Azerbaijani media’s statements and evaluations are the evaluations of the official Baku since the media isn’t free in Azerbaijan and can’t present its own judgements and evaluations without the authorities’ order and consent. Of course, the Azerbaijani authorities are not naive and know that Sarkozy couldn’t have done more or violated the principles of protocol during a working visit, but it intentionally distorted the truth with the objective of instilling lack of confidence in France and calling France’s principled approach in the negotiations taking place within the framework of the OSCE Minsk Group into question. Baku knows very well that France’s position still can’t be decisive because the official Washington and Moscow are the levers for which there are no real principles and conventions. They are guided by their own interests and place their issues first.
It has already been announced that the U.S. Deputy Secretary of State will soon visit Baku with new proposals. According to sources, there are six proposals. The Armenian side assures that the fact that there are new proposals goes to show that all of Azerbaijan’s previous proposals no longer exist and that the new proposals can’t be a turning point since they have to be agreed with Armenia, but it’s not only a matter of agreement. Armenia has declared several times that there are no principles that are above the right of nations to self-determination. Thus, any proposal must contain this provision. Of course, many don’t deny that provision and don’t take it out of the agenda, but alongside the adoption of that provision, Armenia may also be suggested mutual concessions that may put Armenia’s security and the security of Nagorno-Karabakh at risk. Let us note that the Kremlin has often circulated versions for mutual concessions that will strengthen Russia’s positions in the region at the price of Nagorno-Karabakh and Armenia. Here is where Armenia has to be very careful and considerate. Recently, it wasn’t by chance that Baku announced that Armenia’s army exceeds Azerbaijan’s army 34 times, meaning that Armenia has breached the international commitments regarding the army and arms. No declaration is made by chance. Baku comes to terms on certain declarations with several military partners, of which one is Russia. This declaration can contain a subtext that was recently talked about. The issue is related to the allocation of so-called peacekeeping forces in the region-something that Russia is going for. If Russian forces are allocated, it is not excluded that Turkey, as a member of the Minsk Group, will also express the desire to take part in peacekeeping actions, which will increase tension in the region and lead to active efforts on the part of Iran, which will never allow Turkish forces come close to its border. In the meantime, it is this version that favors Turkey’s military partner, the U.S. in order to set control.
Circles of political scientists in Armenia are not too motivated by the French President’s visit, especially in terms of the Nagorno-Karabakh conflict settlement. According to political scientist Yervand Bozoyan, even though it was clear that “Sarkozy was formal and asymmetric in Baku, there shouldn’t be great expectations from that. “The French won’t make great efforts for the Nagorno-Karabakh conflict settlement and it isn’t worth waiting for something new. The experience of the process of negotiations over the Nagorno-Karabakh conflict settlement has shown that there won’t be a speedy solution regardless of anything, even if stars fall from the sky. The issue won’t be solved anytime soon because the solution to this issue is very intricate, and the sides have varying positions.”
President of France Nikola Sarkozy made the following statement on the Nagorno-Karabakh conflict settlement during his visit to Yerevan: “No country better than France can understand what Nagorno-Karabakh is for Armenia. But 17 years after the war that caused so many deaths and so much sorrow, it is time to resolve the conflict and find the road toward reconciliation. Armenia has the right not to live isolated because this imposed isolation indescribably prohibits the country’s prosperity and the future of the youth.”
Sarkozy especially called people’s attention to the contemporary history, realities in Europe and expressed the view that the history of France and Germany has shown that nations can find the strength to reconcile at the most difficult moments. “This is the path that the Armenians and Azerbaijans must choose. The moment for taking risks for peace has come. I know that the Armenian people have enough will and the Armenian President has enough strength to take such a step. This is the message that I will take with me to Baku.”
According to ANS, Sarkozy didn’t make any statement to the media in Baku. “Contrary to the fact that Ilham Aliyev spoke before Nikola Sarkozy and devoted most of his speech to the process of resolving the Nagorno-Karabakh conflict, no matter how strange it sounds, the President of France, which is a co-chairing country of the OSCE Minsk Group, didn’t even mention a word about the Nagorno-Karabakh conflict in his speeches,” ANS mentions. In the meantime, according to Armenian Ambassador Arman Navasardyan’s opinion in the presses, France is a big player in geopolitics, and such statements can already be considered success of Armenia’s foreign policy. “It is a crevice that leads to the West,” the Ambassador mentioned. Arman Navasardyan also answered the question that especially interests and concerns the Azerbaijani society, and that question refers to the difference of the statements made in the conflicting countries. “It couldn’t have been symmetric because the French have the “Armenianness” syndrom. The French can’t treat the Azerbaijani like they do the Armenians. It is merely the human factor. There are geopolitical isses that we can’t ignore, but that is a different story.”