Սարկոզիի այցի շարունակվող արձագանքները
Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլա Սարկոզիի՝ հարավկովկասյան երկրներ կատարած այցից հետո արդեն որոշակի ժամանակ է անցել, սակայն թե՛ արևմտյան, թե՛ ադրբեջանական լրատվամիջոցները շարունակում են քննարկել այցերը, տալ գնահատականներ, վերլուծել Ֆրանսիայի նախագահի արտահայտած որոշ մտքեր: Նման ուշադրությունը պատահական չէ, քանզի տարածաշրջանային այց էր կատարել Եվրոպայի խոշորագույն երկրի ղեկավարը, այն երկրի, որն այսօր ութնյակի անդամ լինելով` ինքն է թելադրում եվրոպական քաղաքականության հիմնադրույթները, ձևավորում է տրամադրություններ, պատնեշում մի շարք որոշումներ, որոնք կարող են էական վտանգ ներկայացնել Եվրոպայի համար:
Սարկոզիի այցի հանդեպ ադրբեջանցիների համակ ուշադրությունն ունի իր պատճառաբանությունները: Անտարակույս, այս խորապատկերին չպետք է անուշադրության մատնել Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլա Սարկոզիի այցը Հայաստան և այստեղ արտասանած նրա խոսքը, որը ուղղակի բաց տեքստով Թուրքիային և Ադրբեջանին հղված հորդոր էր, նաև` պահանջ: Համանախագահող երկրներից մեկի նախագահի այցը Հայաստան, նրա հստակ արտահայտված դիրքորոշումը, ապա կարճատև հանդիպումը Բաքվում վկայությունն են այն բանի, որ ի դեմս Ֆրանսիայի, որը վերջին շրջանում պասիվ դիրք էր գրավել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում, այսօր արդեն ԼՂՀ-ն ունի բարեկամ մի երկիր, որը երբեք չի գնա այնպիսի հանգուցալուծման, ինչը կլինի ի վնաս Արցախի: Որքան էլ որ Սարկոզիի ելույթներում կարծես բացակայում էր ղարաբաղյան խնդրի համակողմանի քննարկումը, այնուամենայնիվ, ադրբեջանցիներն իսկական ցայտնոտի մեջ են: Նրանք Սարկոզիի` իրենց երկիր այցը որակել են իբրև Ֆրանսիայի նախագահի կողմից ցուցադրաբար նվաստացում Ադրբեջանին: Ինչպես հայտնի է, Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլա Սարկոզին Բաքվում մնացել է ընդամենը 2.5 ժամ, որը, ըստ ադրբեջանական լրատվամիջոցների, Ադրբեջան կատարած պաշտոնական այցերից ամենակարճաժամկետն է: Սարկոզին այդ ժամանակահատվածում առանձնազրույց է ունեցել Իլհամ Ալիևի հետ, նրա կնոջը` Մեհրիբան Ալիևային է հանձնել «Պատվո լեգեոն» շքանշան: Այնուհետև ճաշել է Ալիեւի հետ, մասնակցել ֆրանսիական դպրոցի բացման արարողությանը և հեռացել երկրից:
«Եվ դա այն դեպքում, երբ Սարկոզին գրեթե մեկ օր է անցկացրել Երևանում, այցելել է Ցեղասպանության զոհերի հուշարձան եւ հնչեղ հայտարարություն արել Թուրքիայի կողմից Ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ»,- գրում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները՝ ընդգծելով, որ Սարկոզին Հայաստանում սպառնացել է ընդունել Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծ, իսկ Բաքվում նույնիսկ ժամանակ չի գտել այցելելու Շեհիդների (նահատակ) ծառուղի և ճեպազրույց տալու: Այստեղ, իհարկե, ադրբեջանցիները միտումնաբար խեղաթյուրում են փաստերը, ընդունում վիրավորվածի կեցվածք` չկամենալով սեփական ժողովրդին առաջին հերթին ասել ճշմարտությունն այն մասին, որ Նիկոլա Սարկոզիի այցը Հայաստան սովորական այց չէր, այն պետական այց էր, մինչդեռ Բաքու և Թբիլիսի կատարած այցերը որակվում էին որպես աշխատանքային այցեր:
Ադրբեջանցիներին հատկապես վրդովվեցրել է փաստը, որ Երևանում Ֆրանսիայի նախագահը խոսել է Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման, ինչպես նաև այն մեծ սիրո մասին, որը ֆրանսիացիները տածում են Հայաստանի նկատմամբ։ «Մի խոսքով, նմանատիպ պահվածքով Սարկոզին ցուցադրաբար նվաստացրեց Ադրբեջանին»,- եզրահանգում է ադրբեջանական մամուլը։ Ադրբեջանական մամուլի հայտարարությունները և գնահատականները հանդիսանում են պաշտոնական Բաքվի գնահատականներ, քանի որ այս երկրում մամուլն ազատ չէ և չի կարող սեփական գնահատականներն ու դատողությունները ներկայացնել` չունենալով իշխանությունների պատվերն ու համաձայնությունը: Ադրբեջանական իշխանություններն, իհարկե, միամիտ չեն և գիտեն, որ աշխատանքային այցի շրջանակներում Սարկոզին չէր կարող ավելին անել կամ խախտել արարողակարգային սկզբունքները, սակայն միտումնաբար խեղաթյուրելով ճշմարտությունը` նրանք մի խնդիր են լուծում. անվստահություն սերմանել Ֆրանսիայի հանդեպ, կասկածի տակ դնել նրա սկզբունքայնությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում ընթացող բանակցությունների առթիվ: Բաքվում շատ լավ էլ գիտակցում են, որ Ֆրանսիայի կեցվածքն ու դիրքորոշումը դեռևս չեն կարող վճռորոշ լինել, որովհետև թե՛ պաշտոնական Վաշինգտոնը, թե՛ Մոսկվան հենց այն օղակներն են, որոնց համար գոյություն չունեն իրավական սկզբունքներ, կոնվենցիաներ. նրանք առաջնորդվում են սեփական շահերով, սեփական խնդիրների գերակայություններով:
Այսօր արդեն հայտնի է, որ ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալը մոտ օրերս ժամանում է Բաքու` իր հետ բերելով նոր առաջարկություներ: Ըստ տեղեկությունների՝ այդ առաջարկությունները վեցն են: Հայկական կողմը հավաստիացնում է, որ նոր առաջարկությունների փաստը խոսում է այն մասին, որ նախկին բոլոր առաջարկությունները, որոնք արել էր Ադրբեջանը, այլևս գոյություն չունեն, իսկ նոր առաջարկությունները չեն կարող շրջադարձային լինել, քանի որ ցանկացած առաջարկություն պետք է համաձայնեցվի Հայաստանի հետ: Բայց միայն համաձայնեցման խնդիրը չէ: Բազմաթիվ անգամներ հայկական կողմը հայտարարել է, որ իր համար գոյություն չունեն այնպիսի սկզբունքներ, որոնք վեր լինեն ազգերի ինքնորոշման սկզբունքից: Հետևաբար, ցանկացած առաջարկություն իր մեջ պետք է պարունակի այս դրույթը: Դրույթն, իհարկե, շատերը չեն մերժում, չեն հանում օրակարգից, սակայն դրույթի ընդունման հետ մեկտեղ չի բացառվում, որ հայկական կողմին առաջարկեն այնպիսի փոխզիջումներ, որոնք վտանգավոր լինեն մեր պետության անվտանգության և հենց Լեռնային Ղարաբաղի համար: Նկատենք, որ Կրեմլում հաճախ շրջանառվել են հենց փոխզիջումների այնպիսի տարբերակներ, որոնք ամրապնդեն Ռուսաստանի դիրքերը տարածաշրջանում` ի հաշիվ Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի: Ահա այստեղ է, որ Հայաստանը պետք է լինի չափազանց զգույշ և շրջահայաց: Օրերս ոչ պատահաբար Բաքվից հայտարարություններ հնչեցին այն մասին, թե իբր Հայաստանի բանակը 34 տոկոսով գերազանցում է ադրբեջանական բանակին, ինչն էլ նշանակում է, որ Հայաստանը խախտել է բանակի և սպառազինությունների մասին միջազգային պարտավորությունները: Ոչ մի հայտարարություն պատահական չի արվում, Բաքուն էլ իր որոշ հայտարարություններ անպայմանորեն համաձայնեցնում է իր մի շարք ռազմավարական գործընկերների հետ, որոնցից մեկն էլ Ռուսաստանն է: Այս հայտարարությունը կարող է պարունակել մի այնպիսի ենթատեքստ, որի մասին վերջերս բացահայտ խոսակցություններ եղել են: Խնդիրը վերաբերում է տարածաշրջանում այսպես կոչված խաղաղարար ուժերի տեղակայմանը, ինչին հավակնում է Ռուսաստանը: Ռուսական ուժերի տեղակայման դեպքում չի բացառվում, որ Թուրքիան, որպես Մինսկի խմբի անդամ երկիր, նույնպես ցանկություն հայտնի մասնակցել խաղաղարար գործողություներին, ինչն էլ կմեծացնի լարվածությունը տարածաշրջանում, ոտքի կհանի Իրանին, որը երբեք թույլ չի տա, որ իր սահմանի մոտ հայտնվեն թուրքական զորքեր: Մինչդեռ Թուրքիայի ռազմավարական գործընկեր ԱՄՆ-ի համար հենց այս տարբերակն է ձեռնտու, որպեսզի վերահսկողություն սահմանի այստեղ:
Հայաստանում ևս քաղաքագիտական շրջանակները Ֆրանսիայի նախագահի այցից առանձնակի ոգևորություն չեն ապրում հատկապես ԼՂ կարգավորման առումով: Հայ քաղաքագետ Երվանդ Բոզոյանի դիտարկմամբ՝ չնայած ակնհայտ էր, որ «Ադրբեջանում Սարկոզիի վերաբերմունքը ֆորմալ էր, ասիմետրիկ, սակայն դրանից մեծ սպասելիքներ պետք չէ ունենալ: Ֆրանսիացիները ԼՂ խնդրի լուծման առումով մեծ ջանքեր չեն գործադրի, եւ չարժե նորությունների սպասել։ ԼՂ բանակցային գործընթացի անցած փորձը ցույց է տալիս, որ արագ լուծում չի լինելու՝ անկախ ամեն ինչից, եթե նույնիսկ Լուսնից էլ մարդիկ իջնեն։ Խնդիրը մոտ ժամանակներս չի լուծվի, որովհետև խնդրի լուծումը շատ բարդ է, իսկ կողմերի դիրքորոշումները՝ խիստ տարբեր»:
Երևանում Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլա Սարկոզին ԼՂ հակամարտությանը լուծում տալու հետևյալ կոչով էր հանդես եկել. «Ոչ մի երկիր Ֆրանսիայից լավ չի կարող հասկանալ, թե ինչ է Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանի համար: Բայց այդքան մահ սփռած և վիշտ պատճառած պատերազմից 17 տարի անց ժամանակն է լուծել հակամարտությունը և գտնել հաշտեցման ուղին: Հայաստանն իրավունք ունի այլևս չապրել մեկուսացած պայմաններում, որովհետև այս պարտադրված կղզիացումն անասելիորեն արգելակում է նրա բարգավաճումը և երիտասարդության ապագան»:
Սարկոզին հատկապես ուշադրություն հրավիրեց ոչ վաղ շրջանի պատմությանը, եվրոպական իրողություններին և առաջ քաշեց այն միտքը, որ Ֆրանսիայի և Գերմանիայի պատմությունը ցույց է տալիս, որ ամենածանր պահերին ժողովուրդները կարող են հաշտվելու ուժ գտնել. «Սա հենց այն ուղին է, որ դուք` հայերդ ու ադրբեջանցիներդ, պետք է ընտրեք: Ձեզ համար նույնպես եկել է հանուն խաղաղության ռիսկի գնալու պահը: Գիտեմ, հայ ժողովուրդը բավական կամք, իսկ Հայաստանի նախագահն էլ` բավարար ուժ ունի, որ գնա նման քայլի: Այս ուղերձն է, որ հետս տանելու եմ Բաքու»:
ANS-ի տեղեկացմամբ, Բաքվում Սարկոզին մամուլի համար որեւէ հայտարարություն չի արել: «Հակառակ այն բանին, որ Նիկոլա Սարկոզիից առաջ խոսեց Իլհամ Ալիեւը, որի ելույթի մեծ մասը նվիրված էր ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացին, որքան էլ տարօրինակ է, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկիր հանդիսացող Ֆրանսիայի նախագահն իր ելույթներում բառ անգամ չասաց ԼՂ հիմնախնդրի մասին»,- նշում է ANS-ը։ Մինչդեռ ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Արման Նավասարդյանի` մամուլում հնչեցրած կարծիքով, Ֆրանսիան մեծ խաղացող է աշխարհաքաղաքական հարթությունում, և նման հայտարարություններն արդեն հայկական արտաքին քաղաքականության հաջողություն կարելի է համարել: «Դա ճեղք է դեպի Արևմուտք»,- նշել է դեսպանը: Արման Նավասարդյանը նաև այն հարցի պատասխանն է տվել, որը հետաքրքրում և անհանգստացնում է հատկապես ադրբեջանական հանրությանը. այդ հարցը վերաբերում է հակամարտող երկրներում արված հայտարարությունների տարբերությանը. «Սիմետրիկ չէր էլ կարող լինել, որովհետև ֆրանսիացիների մեջ նստած է հայկականության սինդրոմը: Ֆրանսիացին չի կարող ադրբեջանցու հետ վարվել այնպես, ինչպես հայի հետ, դա զուտ մարդկային ֆակտորն էր խոսում: Ուրիշ բան, որ կան աշխարհաքաղաքական խնդիրներ, որոնք չի կարող շրջանցել»:

Продолжаются отклики на визит Саркози
После визита Президента Франции Николя Саркози в южнокавказские страны прошло уже определенное время, однако и в западных, и в азербайджанских СМ�? продолжают обсуждать визиты, давать  оценки, анализировать некоторые мысли, высказанные Президентом Франции.
Подобное внимание не случайно, поскольку региональный визит был совершен главой крупнейшего европейского государства, страны, которая сегодня, будучи членом восьмерки, сама диктует основные положения европейской политики, формирует настроения, препятствует определенным решениям, способным представлять собой существенную опасность для Европы. Более того, свои визиты Саркози совершил в предвыборный период, а это означает, что в ходе визитов он должен был представить подходы, которые в период его президентства могут стать приоритетами политического сотрудничества. Предметом особого внимания западных и азербайджанских аналитиков стал, в частности, его визит в Армению, потому что из Европейских стран Франция обладает самой многочисленной армянской общиной – более 500 тысяч армян, многие из которых уже могут рассматриваться как коренное население. Отношением Саркози к «армянскому вопросу»  обусловлена позиция в отношении Турции, а Саркози, в особенности в период своего правления, проявил четкую политику, сделал все, чтобы Турция не стала членом Европейского Союза, что поставило бы    под угрозу будущее «старого мира». Саркози, порой идя на некие компромиссы, предотвратил принятие закона об уголовной ответственности за отрицание Геноцида, возможно, совершил ряд «поручений» США,  чтобы обеспечить «смягчающие тона» в политике, проводимой с Турцией, однако в целом Николя Саркози стал единственным европейским лидером, четко сформулировавшим отношения Турция-Европа и сделал насущным требование демократизации Турции.
Бдительное внимание Азербайджана к визиту Саркози имеет свои причины. Несомненно, на этом фоне не следует пренебрегать визитом Президента Франции Николя Саркози в Армению и произнесенное здесь им слово, которое открытым текстом прозвучало призывом и требованием к Турции и Азербайджану.  Визит Президента одного из государств-сопредседателей в Армению, его четко высказанная позиция, затем кратковременная встреча в Баку – свидетельства того, что в лице Франции, в последнее время занявшей пассивную позицию в рамках Минской группы ОБСЕ, Сегодня НКР уже имеет дружественное государство, которое никогда не пойдет на такое решение, которое нанесет вред Арцаху. �? как бы ни казалось, что в выступлениях Саркози  отсутствовало всестороннее обсуждение проблемы Карабаха, тем не менее, азербайджанцы находятся в    настоящем цейтноте. Визит Саркози в свою страну она квалифицировали как демонстративное унижение Президентом Франции Азербайджана. Как известно, Президент Франции Николя Саркози оставался в Баку всего 2,5 часа, что, по мнению азербайджанских СМ�?, было самым кратковременным из официальных визитов, совершенных в Азербайджан. В этот период Саркози имел отдельную беседу с �?льхамом Алиевым, вручил его супруге Мегрибан Алиевой орден «Почетного Легиона», затем пообедал с Алиевым, участвовал в церемонии открытия французской школы и удалился из страны.
«�? это в том случае, когда Саркози почти целый день провел в Ереване, посетил памятник жертвам Геноцида и сделал звонкое заявление о признании Геноцида армян со стороны Турции», – пишут азербайджанские СМ�?, подчеркивая, что в Армении Саркози пригрозил принять закон, криминализирующий отрицание Геноцида армян, а в Баку не нашел даже времени посетить Аллею шахидов (жертв) и дать брифинг. Здесь, конечно, азербайджанцы преднамеренно  фальсифицируют факты, становятся в позу обиженных, не желая в первую очередь собственному народу сказать правду о том, что визит Николя Саркози в Армению был не обычным визитом, а государственным, между тем поездки в Баку и Тбилиси квалифицировались как рабочие визиты.
Особенно возмутил азербайджанцев тот факт, что в Ереване Президент Франции говорил об урегулировании карабахской проблемы, а также о той великой любви, которую французы питают к Армении. «Одним словом, подобным поведением Саркизи демонстративно унизил Азербайджан», – заключает азербайджанская пресса.  Заявления и оценки азербайджанской прессы являются оценками официального Баку, поскольку пресса в этой стране не свободна и не может представлять собственные оценки и суждения, не имея заказа и «добро» властей. Азербайджанские власти, конечно, не наивны, и знают, что в рамках рабочего визита Саркози не мог сделать большего или нарушить протокольные принципы, однако умышленно фальсифицируя истину, они решают одну задачу – посеять недоверие к Франции, поставить под сомнение ее принципиальность в связи с проходящими в рамках Минской группы ОБСЕ переговорами. В Баку очень даже хорошо сознают, что позиция Франции еще не может быть решающей, поскольку и официальный Вашингтон, и Москва – именно те звенья, для которых не существую правовые принципы, концепции, они руководствуются собственными интересами, приоритетами собственных проблем.
Сегодня уже известно, что заместитель Госсекретаря США в ближайшие дни прибывает в Баку, везя с собой новые предложения. Согласно сведениям, этих предложений 6.  Армянская сторона заверяет, что факт новых предложений свидетельствует о том, что все прежние предложения, высказанные Азербайджаном, отныне не существуют, а новые предложения не могут стать поворотными, поскольку любое предложение должно быть согласовано с Арменией. Но проблема не только в согласовании. Множество раз армянская сторона заявляла, что для нее не существует принципов, способных быть выше принципа национального самоопределения. Следовательно, любое предложение должно содержать в себе этот постулат. Положение, конечно, многие не отрицают, не снимают с повестки, однако наряду с принятием положения не исключается, что армянской стороне предложат компромиссы, угрожающие безопасности нашего государства и самого Нагорного Карабаха. Заметим, что в Кремле частенько рассматривались именно такие варианты компромиссов, которые бы укрепили позиции России в регионе за счет Нагорного Карабаха и Армении.  �? вот здесь то Армения должна быть чрезвычайно осторожной и осмотрительной. Не случайно на днях из Баку прозвучали заявления о том, что якобы армянская армия на 34% превосходит азербайджанскую армию, что означает, что Армения нарушила международные обязательства об армии и вооружениях. Ни одно заявление не делается случайно.  Баку также некоторые свои заявления непременно согласовывает с рядом своих стратегических партнеров, одним из которых является Россия. Это заявление может содержать такой подтекст, о котором в последнее время были откровенные разговоры. Проблема касается дислокации в регионе так называемых миротворческих сил, на что претендует Россия. В случае дислокации российских сил не исключается, что Турция, как государство-член Минской группы, также изъявит желание участвовать в миротворческих действиях, что и повысит напряженность в регионе, поднимет на ноги �?ран, который никогда не позволит, чтобы у его границ появились турецкие войска. Между тем для стратегического партнера Турции США именно такой вариант наиболее выгоден  для того, чтобы установить здесь свой контроль.
В Армении также политологические круги не испытывают особого восторга от визита Президента Франции, особенно в плане карабахского урегулирования. По наблюдениям армянского политолога Ерванда Бозояна, хотя и было очевидно, что «в Азербайджане отношение Саркози было формальным, асимметричным, однако много от этого ждать не приходится. Французы не приложат больших усилий к урегулированию Карабахской проблемы, и не стоит ожидать новостей. Прошлый опыт переговорного процесса по НК показывает, что быстрого решения не будет независимо ни от чего, даже если с Луны спустятся люди. Проблема в ближайшее время не решится, потому что решение проблемы очень сложно, а позиции сторон крайне различны».
В Ереване Президент Франции Николя Саркози выступил со следующим призывом урегулирования конфликта: «Ни одна страна не способна лучше Франции понять, чем является Нагорный Карабах для Армении. Но спустя 17 лет после войны, унесшей столько жизней и причинившей столько страданий настало время урегулировать конфликт и найти путь примирения. Армения имеет право больше не жить в изоляции, потому что эта навязанная изоляция несказанным образом тормозит ее процветание и будущее молодежи».
Саркози привлек особое внимание к недавнему прошлому, европейским реалиям, и выдвинул мысль о том, что история Франции и Германии показывает, что даже в самые тяжелые моменты народы могут найти в себе силы к примирению. «Это именно тот путь который вы, армяне и азербайджанцы, должны избрать. Для вас также настал момент идти на риск во имя мира. Знаю, что армянский народ обладает достаточной волей, а Президент Армении – достаточной силой, чтобы пойти на такой шаг. Это послание я и увезу с собой в Баку».
По информацииANS, в Баку Саркози какого-либо заявления для прессы не делал. «В отличие от того, что раньше Николя Саркози  говорил �?льхам Алиев, большая часть речи которого была посвящена  процессу урегулирования Карабахского конфликта, как ни странно, Президент государства-сопредседателя Минской группы ОБСЕ Франции в своем выступлении ни слова не сказал о проблеме НК», отмечает ANS. Между тем по мнению Чрезвычайного и Полномочного посла РА Армана Навасардяна, озвученному в прессе,  Франция – крупный игрок на геополитическом поле, и подобные заявления уже можно расценивать успехом армянской внешней политики. «Это прорыв на Запад», – отметил посол. Арман Навасардян дал ответ и на тот вопрос, который интересует и волнует особенно азербайджанскую общественность: этот вопрос касается различия в заявлениях, сделанных противоборствующими сторонами: «Симметричным и не могло быть, потому что во французах сидит «синдром армянства». Француз не может обращаться с азербайджанцем так же, как с армянином. Тут говорит чисто человеческий фактор. �?ное дело, что существуют геополитические проблемы, которые не может обойти».