Իրանցիների նոր գյուտը Հայաստանի գյուղատնտեսությանը մեծ արդյունքներ է խոստանում
Իրանցի գյուտարարների ստեղծած օրգանական նոր նյութը՝ «Ալքազոթ փլաս», որը փոխարինում է քիմիական պարարտանյութերին, կիրառվելու է Հայաստանում և նպաստելու է գյուղատնտեսության զարգացմանը: Այս մասին այսօր «Ալքազոթ փլաս»–ը ներկայացնելիս ասաց Հայաստանում այդ նյութի արտադրությամբ զբաղվող «Արմեն Բիոթեք» ՍՊԸ տնօրեն Սիամաք Ալիզադեհը:
Գյուտի հեղինակները խոստանում են դրա միջոցով ստանալ մշակաբույսերի ավելի մեծ արդյունք՝ քիմիական պարարտանյութերից մոտ 40%-50% ավելի էժան գներով:
«Արմեն Բիոթեք» ՍՊԸ–ը մոտ 15 տարի Իրանում զբաղվում է պարարտանյութերի արտադրությամբ, և ուսումնասիրելով համաշխարհային շուկան՝ իրենք հարմարավետ են գտել Հայաստանում կազմակերպել այդ արտադրությունը: Այդ պատճառով էլ անցած տարվա ամռանն իրենց ընկերությունը գրանցել են Հայաստանում:
«Մենք արդեն Աբովյանում արտադրություն ենք կազմակերպել, մեր արտադրությամբ կկարողանանք ինչ-որ տնտեսական օգուտներ բերել Հայաստանին»,- ասաց նա:
Խոսելով նյութի մասին՝ ընկերության տնօրենը տեղեկացրեց, որ այն ցանքի ժամանակ սերմի հետ են կիրառում, քանի դրա բակտերիաներն արմատների վրա հիմնավորվում են և կարողանում են օգտագործել օդում եղած ազոտը և այդպիսով օգտակար լինել բույսին:
Սիամաք Ալիզադեհը բացատրեց, որ բույսը լավ աճեցնելու համար այս նյութի շնորհիվ արդեն կարիք չի լինի օգտվել քիմիական ազոտական պարարտանյութերից։
Ընկերության փոխտնօրեն Վանիկ Նաիրյանն էլ ասաց, որ այս տեխնոլոգիան օգնում է բույսին ստանալ պարարտ նյութեր օդից, հողից: Դրա մեկ սրվակը համարժեք է երեք պարկ քիմիական պարարտանյութին:
«Ամբողջ աշխարհը գնում է դեպի օրգանական արտադրություն, և այս կերպ մինչև 20-25% տնտեսական արդյունավետություն է ակնկալվում»,- ասաց նա՝ վստահեցնելով, որ Հայաստանի բոլոր մարզերում սահմանելու են գնային նույն քաղաքականությունը:
Վանիկ Նաիրյանը նաև նշեց, որ ստեղծված օրգանական պարարտանյութն արդեն ջերմոցներում փորձնական կիրառել են, և արդեն շատ լավ արդյունքներ են գրանցվում:

Новое изобретение иранцев обещает сельскому хозяйству Армении большие результаты
Новый органический материал «Алказот плас», созданный иранскими изобретателями, который заменяет химические удобрения, будет применяться в Армении и способствует развитию сельского хозяйства, сказал сегодня, представляя «Алказот плас», директор ООО «Армен Биотек», занимающегося в Армении производством этого материала, Сиамак Ализадех.
Авторы изобретения обещают при обработке им растений получать больший результат по ценам, на 40-50% меньшим, чем при химических удобрениях.
ООО «Армен Биотек» около 15 лет занимается в �?ране производством удобрений и, изучая мировой рынок, сочли удобным организовать в Армении его производство. �?менно поэтому летом прошлого года зарегистрировали свою компанию в Армении.
«Мы уже организовали производство в Абовяне, нашим производством сумеем принести какую-то экономическую выгоду Армении», – сказал он.
Говоря о новом материале, директор компании сообщил, что его используют вместе с семенами при севе, поскольку его бактерии обосновываются на корнях и используют имеющийся в воздухе азот, тем самым принося пользу растению.
Сиамак Ализадех пояснил, что для хорошего роста растения благодаря этому материалу уже не придется прибегать к химическим азотным удобрениям.
Замдиректора компании Вагик Наирян добавил, чт о эта технология помогает растению получать больше материалов из воздуха, земли. Одна его ампула адекватна трем мешкам химических удобрений.
«Весь мир идет по пути органического производства, и таким образом ожидается до 20-25% экономической эффективности», – сказал он, заверив, что во всех областях Армении будет установлена единая ценовая политика.
Ваник Наирян также отметил, что созданное органическое удобрение уже прошло испытания в теплицах и дало прекрасные результаты.