Իրանցիների նոր գյուտը Հայաստանի գյուղատնտեսությանը մեծ արդյունքներ է խոստանում
Իրանցի գյուտարարների ստեղծած օրգանական նոր նյութը՝ «Ալքազոթ փլաս», որը փոխարինում է քիմիական պարարտանյութերին, կիրառվելու է Հայաստանում և նպաստելու է գյուղատնտեսության զարգացմանը: Այս մասին այսօր «Ալքազոթ փլաս»–ը ներկայացնելիս ասաց Հայաստանում այդ նյութի արտադրությամբ զբաղվող «Արմեն Բիոթեք» ՍՊԸ տնօրեն Սիամաք Ալիզադեհը:
Գյուտի հեղինակները խոստանում են դրա միջոցով ստանալ մշակաբույսերի ավելի մեծ արդյունք՝ քիմիական պարարտանյութերից մոտ 40%-50% ավելի էժան գներով:
«Արմեն Բիոթեք» ՍՊԸ–ը մոտ 15 տարի Իրանում զբաղվում է պարարտանյութերի արտադրությամբ, և ուսումնասիրելով համաշխարհային շուկան՝ իրենք հարմարավետ են գտել Հայաստանում կազմակերպել այդ արտադրությունը: Այդ պատճառով էլ անցած տարվա ամռանն իրենց ընկերությունը գրանցել են Հայաստանում:
«Մենք արդեն Աբովյանում արտադրություն ենք կազմակերպել, մեր արտադրությամբ կկարողանանք ինչ-որ տնտեսական օգուտներ բերել Հայաստանին»,- ասաց նա:
Խոսելով նյութի մասին՝ ընկերության տնօրենը տեղեկացրեց, որ այն ցանքի ժամանակ սերմի հետ են կիրառում, քանի դրա բակտերիաներն արմատների վրա հիմնավորվում են և կարողանում են օգտագործել օդում եղած ազոտը և այդպիսով օգտակար լինել բույսին:
Սիամաք Ալիզադեհը բացատրեց, որ բույսը լավ աճեցնելու համար այս նյութի շնորհիվ արդեն կարիք չի լինի օգտվել քիմիական ազոտական պարարտանյութերից։
Ընկերության փոխտնօրեն Վանիկ Նաիրյանն էլ ասաց, որ այս տեխնոլոգիան օգնում է բույսին ստանալ պարարտ նյութեր օդից, հողից: Դրա մեկ սրվակը համարժեք է երեք պարկ քիմիական պարարտանյութին:
«Ամբողջ աշխարհը գնում է դեպի օրգանական արտադրություն, և այս կերպ մինչև 20-25% տնտեսական արդյունավետություն է ակնկալվում»,- ասաց նա՝ վստահեցնելով, որ Հայաստանի բոլոր մարզերում սահմանելու են գնային նույն քաղաքականությունը:
Վանիկ Նաիրյանը նաև նշեց, որ ստեղծված օրգանական պարարտանյութն արդեն ջերմոցներում փորձնական կիրառել են, և արդեն շատ լավ արդյունքներ են գրանցվում:

Alcazot Plus, which is a new organic substance created by Iranian inventors and is a substitute to chemical fertilizers, will be used in Armenia and will contribute to the development of the country’s agriculture. This is what Director of Armen Biotech Ltd. Siamak Alizadeh said as he presented Alcazot Plus today. Armen Biotech produces the organic substance.
The inventors promise to obtain more plants through the organic substance at prices that are 40-50% cheaper than the price of chemical fertilizers.
Armen Biotech has been producing fertilizers in Iran for nearly 15 years. After studying the global market, the company’s representatives found it appropriate to produce fertilizers in Armenia and registered their company in Armenia in Summer 2013.
“We’ve already produced fertilizers in Abovyan city and will be able to support Armenia’s economy to a certain extent,” Siamak Alizadeh said.
Talking about the substance, the company’s director said the substance is used with the seed while sowing since the bacteria go deep into the roots and can use the azot in the air and be of help to the plant.
Siamak Alizadeh explained that this substance will help plants grow better, without the use of azot fertilizers.
The company’s deputy director Vanik Nairyan said this technology helps the plant receive fertile substances from the air and land. One tube of the substance is equivalent to three bags of a chemical fertilizer.
“The whole world is starting to produce organic produce. Economic effectiveness is expected to be 20-25%,” Nairyan said, assuring that the company will define the same pricing policy in all regions across Armenia.
Vanik Nairyan also mentioned that the created organic fertilizer has already been tested in greenhouses and that the results are positive.