ՀՀ սփյուռքի նախարարության 2014 թվականի «Մեր մեծերը» որոշված են
Հաշվի առնելով համաշխարհային նորօրյա զարգացումները, որոնք ազգերին ու պետություններին թելադրում են գոյակցության, մրցակցության, առաջընթացի և հարատևության նորագույն մարտահրավերներ, ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը Հայաստան-Սփյուռք գործակցության պետական քաղաքականության շրջանակում 2009 թվականից իրականացնում է «Մեր մեծերը» ծրագիրը, որի գլխավոր նպատակը մեր փառապսակ մեծերի հայրենանվեր գործունեությունը, բարոյական դասերը սերունդներին փոխանցելն է ու նրանցում հայրենասիրության, հայրենատիրության զգացում ձևավորելն ու բարձր պահելը:
Հայրենանվեր անհատների ճանաչողությունը նպաստում է հայապահպանության հիմնախնդրի լուծմանը, երիտասարդության լայն շրջանում ազգային արմատների ճանաչմանն ու պետականակերտման հոգեբանության արմատավորմանը, ազգային ինքնության ամրապնդմանն ու հայազորացմանը, մատաղ սերնդի հայեցի դաստիարակությանը:
«Մեր մեծերը» ծրագրում ընդգրկվել են հետևյալ անունները՝ 2009 թվական՝ Վազգեն Առաջին Վեհափառ, Շառլ Ազնավուր, Ալեք Մանուկյան, Քըրք Քըրքորյան, 2010 թվական՝ Միսաք Մանուշյան, Վարդգես Սուրենյանց, Պողոս Նուբար, Լազարյան եղբայրներ, Մխիթար Սեբաստացի, Լևոն Շանթ, 2011 թվական` Գարեգին Նժդեհ, Մոնթե Մելքոնյան, Պետրոս Դուրյան, Ջիվանի, 2012 թվական՝ Հովսեփ Օրբելի, Գարեգին Հովսեփյան, Մարշալ Բաղրամյան, Սայաթ–Նովա, Գառզու, 2013 թվական՝ Վիլյամ Սարոյան, Արշակ Չոպանյան, Գևորգ Զ Չորեքչյան, Նիկոլ Աղբալյան և Հայաստանի շախմատի հավաքական:
2014 թ. «Մեր մեծերն» են Գալուստ Գյուլբենկյանը, Հովհաննես Թումանյանը, Կոմիտասը, Սիամանթոն և Արշիլ Գորկին:
Ծրագրի շրջանակներում ՀՀ բուհերում և դպրոցներում, ինչպես նաև ԼՂՀ-ի, Սփյուռքի կրթօջախներում կազմակերպվում են մեծարման միջոցառումներ (համաժողովներ, պոեզիայի տոներ, շարադրությունների մրցույթներ, համերգներ, բաց դասեր, հրատարակվում են գրքույկներ, պատրաստվում են խտասալիկներ և այլն):
Իրականացվող միջոցառումների մասին տեղեկատվությունը տարվա ընթացքում պարբերաբար տրամադրվում է նախարարությանը, նյութեր են պատրաստվում և տեղադրվում «Հայերն այսօր» պարբերականում:
Դարձե´ք ՀՀ սփյուռքի նախարարության հայապահպանական «Մեր մեծերը» ծրագրի իրականացման մասնակիցը, ձեր ձեռնարկներում անդրադարձե´ք 2014 թվականի «Մեր մեծերը» ծրագրում ընդգրկված անձանց, տարվա ընթացքում կազմակերպե´ք նրանց նվիրված միջոցառումներ:
Միջոցառումների մասին նյութերը կարող եք ուղարկել mshakuyt.diaspora@mail.ru, panarmenianyouthparliament@gmail.com հասցեներով: Դրանք կտեղադրվեն նախարարության կայքէջում և «Հայերն այսօր» պարբերականում (www.mindiaspora.am, hayernaysor.am):
Տեղեկությունների համար կարող եք այցելել ՀՀ սփյուռքի նախարարություն՝ Վազգեն Սարգսյան 26/1 հասցեով, կամ զանգահարել 585601 (117) հեռախոսահամարով:

Министерством Диаспоры РА определены «Наши великие» 2014 года
Учитывая новейшие мировые развития наших дней, которые диктуют нациям и государствам новые вызовы сосуществования, конкуренции, прогресса и долголетия, Министерство Диаспоры РА в рамках государственной политики взаимодействия Армения-Диаспора с 2009 года осуществляет программу «Наши великие», главной целью которой является передача поколениям патриотической деятельности, нравственных уроков наших прославленных великих и воспитание в молодежи патриотизма, чувства  хозяина родины.
Знание о преданных, патриотичных личностях способствует решению проблемы  сохранения армянства, знания широкими слоями молодежи национальных корней, привитие психологии государственного строительства, укрепления национальной идентичности и росту могущества армянства, армянского воспитания подрастающего поколения.
В программу «Наши великие» были включены следующие имена: 2009 год – Патриарх Вазген I, Шарль Азнавур, Алек Манукян, Керк Кркорян; 2010 год – Мисак Манушян, Вардгес Суренянц, Погос Нубар, братья Лазаряны, Мхитар Себастаци, Левон Шант; 2011 года – Гарегин  Нжде, Монте Мелконян, Петрос Дурян, Дживани; 2012 год – Овсеп Орбели, Гарегин Овсепян, маршал Баграмян, Саят-Нова, Гарзу; 2013 год – Вильям Сароян, Аршак Чопанян, Геворг IV Чорекчян, Никол Агбалян и сборная Армении по шахматам.
«Наши великие» 2014 года – Галуст Гюльбенкян, Ованес Туманян, Комитас, Сиаманто и Аршил Горки.
В рамках программы в вузах и школах РА, а также очагах образования НКР, Диаспоры организуются мероприятия чествования (форумы, праздники поэзии, конкурсы сочинений, концерты, открытые уроки, издаются брошюры, готовятся диски и т. д.).
�?нформация об осуществляемых мероприятиях в течение года периодически предоставляется Министерству, готовятся материалы, публикуемые в издании «Армяне сегодня».
Становитесь участниками программы Министерства Диаспоры РА по сохранению армянства «Наши великие», в своих начинаниях затрагивайте лиц, включенных в программу «Наши великие» 2014 года, в течение года организуйте посвященные им мероприятия.
Материалы о мероприятиях можно присылать по адресам mshakuyt.diaspora@mail.ru, panarmenianyouthparliament@gmail.com. Они будут помещены на сайте Министерства и в издании «Армяне сегодня» (www.mindiaspora.am, hayernaysor.am).
Для получения сведений можете посетить Министерство Диаспоры РА по адресу Вазгена Саркисяна, 26/1, или позвонить по телефону 585601 (117).