ՀՀ սփյուռքի նախարարության 2014 թվականի «Մեր մեծերը» որոշված են
Հաշվի առնելով համաշխարհային նորօրյա զարգացումները, որոնք ազգերին ու պետություններին թելադրում են գոյակցության, մրցակցության, առաջընթացի և հարատևության նորագույն մարտահրավերներ, ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը Հայաստան-Սփյուռք գործակցության պետական քաղաքականության շրջանակում 2009 թվականից իրականացնում է «Մեր մեծերը» ծրագիրը, որի գլխավոր նպատակը մեր փառապսակ մեծերի հայրենանվեր գործունեությունը, բարոյական դասերը սերունդներին փոխանցելն է ու նրանցում հայրենասիրության, հայրենատիրության զգացում ձևավորելն ու բարձր պահելը:
Հայրենանվեր անհատների ճանաչողությունը նպաստում է հայապահպանության հիմնախնդրի լուծմանը, երիտասարդության լայն շրջանում ազգային արմատների ճանաչմանն ու պետականակերտման հոգեբանության արմատավորմանը, ազգային ինքնության ամրապնդմանն ու հայազորացմանը, մատաղ սերնդի հայեցի դաստիարակությանը:
«Մեր մեծերը» ծրագրում ընդգրկվել են հետևյալ անունները՝ 2009 թվական՝ Վազգեն Առաջին Վեհափառ, Շառլ Ազնավուր, Ալեք Մանուկյան, Քըրք Քըրքորյան, 2010 թվական՝ Միսաք Մանուշյան, Վարդգես Սուրենյանց, Պողոս Նուբար, Լազարյան եղբայրներ, Մխիթար Սեբաստացի, Լևոն Շանթ, 2011 թվական` Գարեգին Նժդեհ, Մոնթե Մելքոնյան, Պետրոս Դուրյան, Ջիվանի, 2012 թվական՝ Հովսեփ Օրբելի, Գարեգին Հովսեփյան, Մարշալ Բաղրամյան, Սայաթ–Նովա, Գառզու, 2013 թվական՝ Վիլյամ Սարոյան, Արշակ Չոպանյան, Գևորգ Զ Չորեքչյան, Նիկոլ Աղբալյան և Հայաստանի շախմատի հավաքական:
2014 թ. «Մեր մեծերն» են Գալուստ Գյուլբենկյանը, Հովհաննես Թումանյանը, Կոմիտասը, Սիամանթոն և Արշիլ Գորկին:
Ծրագրի շրջանակներում ՀՀ բուհերում և դպրոցներում, ինչպես նաև ԼՂՀ-ի, Սփյուռքի կրթօջախներում կազմակերպվում են մեծարման միջոցառումներ (համաժողովներ, պոեզիայի տոներ, շարադրությունների մրցույթներ, համերգներ, բաց դասեր, հրատարակվում են գրքույկներ, պատրաստվում են խտասալիկներ և այլն):
Իրականացվող միջոցառումների մասին տեղեկատվությունը տարվա ընթացքում պարբերաբար տրամադրվում է նախարարությանը, նյութեր են պատրաստվում և տեղադրվում «Հայերն այսօր» պարբերականում:
Դարձե´ք ՀՀ սփյուռքի նախարարության հայապահպանական «Մեր մեծերը» ծրագրի իրականացման մասնակիցը, ձեր ձեռնարկներում անդրադարձե´ք 2014 թվականի «Մեր մեծերը» ծրագրում ընդգրկված անձանց, տարվա ընթացքում կազմակերպե´ք նրանց նվիրված միջոցառումներ:
Միջոցառումների մասին նյութերը կարող եք ուղարկել mshakuyt.diaspora@mail.ru, panarmenianyouthparliament@gmail.com հասցեներով: Դրանք կտեղադրվեն նախարարության կայքէջում և «Հայերն այսօր» պարբերականում (www.mindiaspora.am, hayernaysor.am):
Տեղեկությունների համար կարող եք այցելել ՀՀ սփյուռքի նախարարություն՝ Վազգեն Սարգսյան 26/1 հասցեով, կամ զանգահարել 585601 (117) հեռախոսահամարով:

Names for the 2014 “Our Greats” Program of the RA Ministry of Diaspora have been decided
Taking into consideration the current global developments that are making countries and nations face new challenges to survive, compete, advance and go on, since 2009, the RA Ministry of Diaspora has been implementing the “Our Greats” Program within the scope of the state policy on the Armenia-Diaspora partnership. The major purpose of the program is to transmit knowledge about the patriotic deeds and the moral lessons of glorious Armenian greats to the generations, as well as instill in the generations the love for the homeland, make them feel like the owners of the homeland and maintain that feeling.
Having knowledge of patriotic Armenians helps solve the issue of preservation of the Armenian identity, helps the youth know about their roots and instills in them a state mindset, contributes to the strengthening of the national identity, as well as to the reinforcement of Armenians and the Armenian education of the young generation.
The following are the names of Armenian greats included in the “Our Greats” Program in previous years: Supreme Patriarch Vazgen I, Charles Aznavour, Alex Manoogian and Kirk Kerkorian (2009); Missak Manouchian, Vardges Surenyants, Boghos Nubar, Brothers Lazaryan, Mkhitar Sebastatsi and Levon Shant (2010); Garegin Nzhdeh, Monte Melkonian, Petros Duryan and Jivani (2011); Hovsep Orbeli, Garegin Hovsepyan, Marshal Baghramian, Sayat-Nova and Garzou (2012); William Saroyan, Arshak Chopanyan, Gevorg VI Chorekchyan, Nikol Aghbalian and Armenia’s chess team (2013).
“Our Greats” for this year are Calouste Gulbenkian, Hovhannes Tumanyan, Komitas, Siamanto and Arshil Gorky.
Through the “Our Greats” Program, homage events (conferences, poetry events, essay contests, concerts, open lessons, book publications, DVD releases, etc.) are held at schools and universities in the Republic of Armenia, the Nagorno-Karabakh Republic and in the Armenian Diaspora.
Information about the events are sent to the ministry on a regular basis, materials are prepared and posted on “Hayern Aysor” online newspaper throughout the year.
Participate in the RA Ministry of Diaspora’s “Our Greats” Program for preservation of the Armenian identity, provide coverage of the great Armenians included in this year’s “Our Greats” Program and organize events devoted to them throughout the year!
You can send materials devoted to the events to mailto:mshakuyt.diaspora@mail.ru and panarmenianyouthparliament@gmail.com.
For more information, visit the RA Ministry of Diaspora (Address: 26/1 Vazgen Sargsyan St.) or call at 585601 (117).