«Մեր այբուբենը» Միսլատայում
«Մեր այբուբենը». այս խորագիրն էր կրում մանկական բեմականացումը, որը հանդիսատեսի դատին ներկայացվեց հունվարի 9-ին Միսլատայի մշակույթի տանը: Մի գեղեցիկ դաստիարակչական ներկայացում, որը երեխաները պատրաստել էին տարեվերջյան պատվոգրերի հանձնման կապակցությամբ:
Ներկայացման ռեժիսոր Արարատ Ղուկասյանը և գեղարվեստական ղեկավար Մարինե Արզումանյանը ջանք չէին խնայել հանդիսատեսին հաճելի պահեր նվիրելու համար: Իսկ դա հաջողվեց, քանի որ հերոսները տաղանդավոր հայ երեխաներն էին՝ լի անսպառ եռանդով ու էներգիայով:
Ներկայացումը մի շատ կարևոր խորհուրդ ուներ՝ լավ սովորել ու պահպանել մայրենին, փոխանցել այն սերունդներին, որպեսզի չկորչի ժամանակի թոհուբոհում: Իսկ ահա ներկայացման հերոսները կորցրել էին այն՝ ազգապահպան ամենակարևոր գրավականը՝ մայրենի լեզուն: Այնպես, որ նրանք նույնիսկ չէին կարողանում կարդալ իրենց նավի անունը: Իսկ նավը լիքն էր հայատառ գրքերով, որոնք կորցրել էին իրենց պահապաններին՝ ընթերցողներին:
Այս անփութության պատճառով նավը ծովից ծով էր ընկել՝ այբուբենը փնտրելու, որը գիտունիկն է հսկում ու պահպանում: Վերջինս վերադարձնում է նրանց հայապահպանության ամենակարևոր խորհուրդը՝ հայոց այբուբենը՝ պայմանով, որ վերջիններս միշտ կայցելեն հայկական դպրոց, կսովորեն հայոց տառերը և երբեք այլևս չեն կորցնի այն: Այս խոստումով էլ վերջանում է ներկայացումը՝ խորհուրդ տալով ծնողներին հավուր պատշաճի փոխանցել անգին մայրենին իրենց զավակներին:
Լեփ-լեցուն դահլիճը ծափողջույններով ճանապարհ դրեց հերոսներին՝ քիչ անց նույն ոգով դիմավորելով նրանց: Այնուհետև տեղի ունեցավ պատվոգրերի հանձնման արարողությունը, որի համար Միսլատայի քաղաքապետարանից ժամանել էին Արտաքին հարաբերությունների խորհրդական Խոսե Ժամոն Բոսկան (José Ramón Boscá), Ժողովրդական կուսակցության (Partido Popular) և Ձախ միության (Izquierda Unida) խոսնակներ Պեպա Սաենսը (Pepa Saenz), Անտոնիո Սանչեսը (Antonio Sanchez) և Սալվադոր Գարսիա դե լա Մոտան (Salvador García de la Mota):
Ինչպես ամեն տարի, այս տարի ևս, բացի պատվոգրերից, մրցանակներ հանձնվեցին նաև հետևյալ անվանակարգերում՝
Տարվա լավագույն աշակերտ – Էլեն Մողրովյան
Միության ակտիվ անդամ – Մարինե Արզումանյան
Հայ ժողովրդի լավագույն բարեկամ – Միգել Լոպես Մարինաս (Miguel Lopez Marinas)
Պատվոգրերի հանձնման արարողությունից հետո ելույթ ունեցան նորաստեղծ FUNDARM միության ներկայացուցիչները՝ Էդդի Դորը, Էլեն Հարութը և Լիլիթ Ավետիսյանը՝ հաճելի պահեր նվիրելով հանդիսատեսներին:
Իր խոսքում Խոսե Ռամոն Բոսկան անթաքույց գովեստի խոսքերով բարձր գնահատեց «Արարատ» Հայկական միության աշխատանքը քաղաքում և խոստացավ հովանավորել և հնարավորինս աջակցել բոլոր միջոցառումների կազմակերպմանը:
Իսկ ահա ամենավերջում Հայկական միության նախագահ Արարատ Ղուկասյանը ևս մեկ անգամ հայտարարեց Միսլատայի քաղաքապետարանի կողմից վերջերս Հայոց ցեղասպանության պաշտոնապես ճանաչման ուրախալի փաստի մասին, որն ընդունվեց երկարատև ծափերով:

“Our Alphabet” in Mislata
“Our Alphabet”-this was the title of the play for children presented at the culture home in Mislata on Jan. 9. It was a beautiful play that the children had organized on the occasion of the handing of certificates at the end of the year.
Director of the play Ararat Ghukasyan and artistic director Marine Arzumanyan had done everything possible to make sure that the audience enjoys the play, and they succeeded since the main characters were talented Armenian children with endless vigor.
The play had a very important symbol, and that was to learn and preserve the native language and transmit it to the future generations. The main characters of the play had lost the language, which is the main guarantee for national preservation. They had lost it to the extent that they couldn’t even read the name of their ship, which was full of books in Armenian.
Due to their negligence, they navigated from sea to sea in search of the Armenian alphabet preserved by a master, who gives back the most important symbol for their national preservation-the Armenian alphabet, under the condition that they go to an Armenian school, learn the letters of the alphabet and never lose knowledge of it. The play ends with the children’s promise, advising parents to transmit the precious Armenian language to their children properly.
The packed audience gave rounds of applause and greeted the characters back on stage. The play was followed by the handing of certificates, and Advisor for International Relations from Mislata Municipality José Ramón Boscá, speakers of the People’s Party (Partido Popular) and the Lefts Union (Izquierda Unida) Pepa Saenz, Antonio Sanchez and Salvador García de la Mota had attended the event especially for that.
Like every year, awards were presented in the following categories:
Best Student of the Year: Elen Modrovyan
Most Active Member of the Association: Marine Arzumanyan
Best Friend of the Armenian People: Miguel Lopez Marinas
The handing ceremony was followed by speeches by representatives of the newly established FUNDARM Union, including Andy Dor, Elen Harut and Lilit Avetisyan.
In his speech, José Ramón Boscá praised the efforts of Ararat Armenian Association and promised to sponsor and do everything possible to support the Association in organizing all its events.
In the end, President of Ararat Armenian Association Ararat Ghukasyan said he was pleased to announce Mislata Municipality’s official recognition of the Armenian Genocide, which was received with warm rounds of applause.