«Մեր այբուբենը» Միսլատայում
«Մեր այբուբենը». այս խորագիրն էր կրում մանկական բեմականացումը, որը հանդիսատեսի դատին ներկայացվեց հունվարի 9-ին Միսլատայի մշակույթի տանը: Մի գեղեցիկ դաստիարակչական ներկայացում, որը երեխաները պատրաստել էին տարեվերջյան պատվոգրերի հանձնման կապակցությամբ:
Ներկայացման ռեժիսոր Արարատ Ղուկասյանը և գեղարվեստական ղեկավար Մարինե Արզումանյանը ջանք չէին խնայել հանդիսատեսին հաճելի պահեր նվիրելու համար: Իսկ դա հաջողվեց, քանի որ հերոսները տաղանդավոր հայ երեխաներն էին՝ լի անսպառ եռանդով ու էներգիայով:
Ներկայացումը մի շատ կարևոր խորհուրդ ուներ՝ լավ սովորել ու պահպանել մայրենին, փոխանցել այն սերունդներին, որպեսզի չկորչի ժամանակի թոհուբոհում: Իսկ ահա ներկայացման հերոսները կորցրել էին այն՝ ազգապահպան ամենակարևոր գրավականը՝ մայրենի լեզուն: Այնպես, որ նրանք նույնիսկ չէին կարողանում կարդալ իրենց նավի անունը: Իսկ նավը լիքն էր հայատառ գրքերով, որոնք կորցրել էին իրենց պահապաններին՝ ընթերցողներին:
Այս անփութության պատճառով նավը ծովից ծով էր ընկել՝ այբուբենը փնտրելու, որը գիտունիկն է հսկում ու պահպանում: Վերջինս վերադարձնում է նրանց հայապահպանության ամենակարևոր խորհուրդը՝ հայոց այբուբենը՝ պայմանով, որ վերջիններս միշտ կայցելեն հայկական դպրոց, կսովորեն հայոց տառերը և երբեք այլևս չեն կորցնի այն: Այս խոստումով էլ վերջանում է ներկայացումը՝ խորհուրդ տալով ծնողներին հավուր պատշաճի փոխանցել անգին մայրենին իրենց զավակներին:
Լեփ-լեցուն դահլիճը ծափողջույններով ճանապարհ դրեց հերոսներին՝ քիչ անց նույն ոգով դիմավորելով նրանց: Այնուհետև տեղի ունեցավ պատվոգրերի հանձնման արարողությունը, որի համար Միսլատայի քաղաքապետարանից ժամանել էին Արտաքին հարաբերությունների խորհրդական Խոսե Ժամոն Բոսկան (José Ramón Boscá), Ժողովրդական կուսակցության (Partido Popular) և Ձախ միության (Izquierda Unida) խոսնակներ Պեպա Սաենսը (Pepa Saenz), Անտոնիո Սանչեսը (Antonio Sanchez) և Սալվադոր Գարսիա դե լա Մոտան (Salvador García de la Mota):
Ինչպես ամեն տարի, այս տարի ևս, բացի պատվոգրերից, մրցանակներ հանձնվեցին նաև հետևյալ անվանակարգերում՝
Տարվա լավագույն աշակերտ – Էլեն Մողրովյան
Միության ակտիվ անդամ – Մարինե Արզումանյան
Հայ ժողովրդի լավագույն բարեկամ – Միգել Լոպես Մարինաս (Miguel Lopez Marinas)
Պատվոգրերի հանձնման արարողությունից հետո ելույթ ունեցան նորաստեղծ FUNDARM միության ներկայացուցիչները՝ Էդդի Դորը, Էլեն Հարութը և Լիլիթ Ավետիսյանը՝ հաճելի պահեր նվիրելով հանդիսատեսներին:
Իր խոսքում Խոսե Ռամոն Բոսկան անթաքույց գովեստի խոսքերով բարձր գնահատեց «Արարատ» Հայկական միության աշխատանքը քաղաքում և խոստացավ հովանավորել և հնարավորինս աջակցել բոլոր միջոցառումների կազմակերպմանը:
Իսկ ահա ամենավերջում Հայկական միության նախագահ Արարատ Ղուկասյանը ևս մեկ անգամ հայտարարեց Միսլատայի քաղաքապետարանի կողմից վերջերս Հայոց ցեղասպանության պաշտոնապես ճանաչման ուրախալի փաստի մասին, որն ընդունվեց երկարատև ծափերով:

«Наша азбука» в Мислате
«Наша азбука» – так называлось детское представление, представленное на суд зрителей 9 января в Доме культуры Мислаты. Замечательное воспитательное представление, которое дети подготовили в связи с вручением Грамот по окончании года.
Режиссер постановки Арарат Гукасян и художественный руководитель Марине Арзуманян не пожалели сил, чтобы доставить зрителям приятные мгновения. �? это удалось, поскольку героями выступали талантливые армянские дети, преисполненные неисчерпаем энергией и энтузиазмом.
Представление содержало в себе очень важный завет: хорошо учиться и беречь родной язык, передавать его поколениям, чтобы не пропал в водоворотах времени. А вот сами герои представления потеряли его – родной язык, важнейший залог сохранения нации. Так что не могли даже прочитать название своего корабля. А корабль был полон армянскими книгами, лишившимися своих хранителей – читателей.
�?з-за этой неосмотрительности корабль скитался по морям и океанам в поисках азбуки, которую сторожит и бережет Знайка. Последний возвращает им важнейший залог сохранения армянства – армянскую азбуку с условием, все будут посещать армянскую школу, выучат армянскую азбуку и никогда больше не утеряют ее. Этим обещанием и завершается постановка, советуя родителям на должном уровне передать бесценный родной язык своим детям.
Переполненный зал овацией провожал героев, чуть позже в той же атмосфере встретил их. Затем состоялась церемония вручения грамот, для чего из мэрии Мислаты прибыли советник по внешним отношениям Хосе Рамон Боска, пресс-секретари Народной партии и Левого союза Пепа Саэнс, Антонио Санчес и Сальвадор Гарсиа де ла Мота.
Как и каждый год, в этом году также, помимо Грамот, были вручены призы в следующих номинациях:
Лучший ученик года – Элен Могровян
Активный член Союза – Марине Арзуманян
Лучший друг армянского народа – Мигелю Лопесу Маринасу
После церемонии вручения грамот выступили представители новосозданного союза FUNDARM Эдди Дор, Элен Арут и Лилит Аветисян, подарив зрителям приятные мгновения.
В своей речи Хосе Рамон Боска высоко оценил деятельность в городе Армянского союза «Арарат» и обещал спонсировать и по возможности содействовать организации всех мероприятий.
А в самом конце председатель Армянского союза Арарат Гукасян еще раз объявил о радостном факте недавнего официального признания мэрией Мислаты Геноцида армян, что было встречено продолжительными аплодисментами.