Հայկական մշակույթը բարձր մակարդակով ներկայացնելն անչափ կարևոր է ինձ համար. Մասիս Առաքելյան
Գերմանաբնակ հայ երգահան, տենոր Մասիս Առաքելյանը հունիսին Երևանի Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտում համերգային ծրագրով հանդես եկավ, որն անցավ լեփ-լեցուն դահլիճում և մեծ արձագանք գտավ: «Կռունկ, Պոետի սերը» խորագրով համերգի երգացանկում ընդգրկված էին Կոմիտասի, Ռոբերտ Շումանի, Արամ Խաչատրյանի, Գրիգոր Տալյանի, Շահեն Սարգսյանի և այլ կոմպոզիտորների գործերը, ինչպես նաև Մասիս Առաքելյանի հեղինակային ստեղծագործությունները:
Երեկոյի ընթացքում տեղի ունեցավ նաև Մասիս Առաքելյանի «Պար փոթորիկում» դաշնամուրի և թավջութակի համար գրված ստեղծագործության առաջնախաղը՝ դաշնակահարուհի Մարինա Վարդանյանի և թավջութակահար Գոռ Մանթաշյանի մեկնաբանությամբ: Ստեղծագործությունը գրվել է 2015 թվականին:
Երգելով տարբեր կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ՝ Մասիս Առաքելյանն առանձնակի ջերմությամբ է կատարում Կոմիտասի գործերը. «Կոմիտասից շատ եմ ոգևորված ու անչափ գնահատում եմ նրա կատարած աշխատանքը: Կոմիտասի շնորհիվ մոռացությունից փրկվել են մեր երգերը, որոնք ապրում են առ այսօր: Այդ երգերի շնորհիվ մենք Ցեղասպանությունից հետո չկորցրեցինք կապը մեր պատմության, մշակույթի հետ»,- «Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում ասաց Մասիս Առաքելյանը:
Երաժիշտը նկատում է, որ Սփյուռքում այսօր նմանօրինակ առաքելություն կարող է կատարել հայ մշակույթը, որպեսզի այն մարդիկ, որոնք ծնվել ու ապրում են հայրենիքից հեռու, մոտ լինեն իրենց արմատներին. «Ինքս այդ ամենի օրինակն եմ: Սփյուռքում եմ ծնվել՝ Իրանում, և դեռ փոքր հասակից հնարավորություն եմ ունեցել ծանոթանալ հայկական մշակույթին: Մայրս շատ լավ ձայն ուներ, երգչախմբում էր երգում: Քույրիկս նույնպես լավ ձայն ունի: Հիշում եմ, մի անգամ՝ Նոր տարվան, նա Իրանի ռադիոյով հայերեն երգ կատարեց: Եթե մշակույթը չփոխանցենք նոր սերնդին, ինչպիսի կապ նրանք կարող ենք ստեղծել հայրենիքի հետ: Միակ ճանապարհը մշակույթն է: Ես ինձ հաճախ հարց եմ տալիս՝ մենք դարերի ընթացքում մնայուն ինչ ենք ստեղծել՝ լեզու, մշակույթ, որոնք և դեպի Հայաստան կամուրջ կարող են ստեղծել Սփյուռքի սերունդների համար»:
Գերմանաբնակ երգիչը համերգներ է ունեցել աշխարհի տարբեր երկրներում՝ Շվեյցարիա, Իրան, Հնդկաստան, Հոլանդիա, Հունաստան և այլն: «Անցյալ տարի երկար ժամանակ Հունաստանում էի: Համագործակցելով Աթենքի հայկական պարախմբի հետ՝ «Հայկական ավանդույթներ՝ պար և դասական երաժշտություն» խորագրով բացօթյա համերգ ունեցանք Ռոդոս կղզու 13-րդ դարում կառուցված պալատում: Համերգին բավականին հանդիսատես էր ներկա, հիմնականում՝ օտարազգիներ: Ինձ համար հայկական մշակույթը բարձր մակարդակով ներկայացնելն անչափ կարևոր է: չէ՞ որ նաև մշակույթի միջոցով են ճանաչում մեր երկիրը, նրա պատմությունը: Եվ ամեն ինչ պետք է անենք, որպեսզի հնարավորինս շատ տարածենք հայկական երաժշտությունը կարողանանք աշխարհին ներկայացնել մեր բազմադարյա մշակույթը»,-նշեց գերմանաբնակ երաժիշտը:
Մասիս Առաքելյանը Հայստան կատարած այցի ընթացքում եղել է նաև Արցախում: Նրան շատ է տպավորել ու զարմացրել Արցախի հազարամյա պատմությունը, մշակույթը: Վստահ է՝ այնքան հարուստ ժառանգություն ունենք, որն անպայման պետք է ներկայացնել աշխահին: «Շատ կարևոր է, որ մեր մոտեցումներն ավելի լայն լինեն: Չպետք է սահմանափակվել միայն մեզանով: Պետք է դուրս գանք մեր սահմաններից ու մեր կատարած աշխատանքը նաև հասանելի դարձնել օտարին: Առաջին անգամ էի Արցախում, Ստեփանակերտը շատ գեղեցիկ, մաքուր քաղաք է, իսկ արցախյան բնությունը բառերով հնարավոր չէ նկարագրել: Արցախում ամեն ինչ շատ խաղաղ էր, մարդիկ լավ տրամադրություն ունեին, հանգիստ էին, ուրախ և ամենևին էլ լարված չէին»,- նշեց Մասիս Առաքելյանն ու հավելեց, որ կցանկանար ելույթ ունենալ նաև Արցախում: Այս անգամ երգելու հնարավորություն ունեցել է միայն Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց եկեղեցում: Երբ այցելել է եկեղեցի, չի կարողացել զսպել զգացմունքներն ու կատարել է Կոմիտաս: Երգիչը կարևորում է նաև եկեղեցիներում դասական երաժշտության համերգների կազմակերպումը, ինչն ընդունված է եվրոպական շատ երկրներում:
Մասիս Առաքելյանը թեև այսօր ապրում է Գերմանիայում, սակայն հաճախ է համերգներով լինում իր ծննդավայրում՝ Իրանում: 2016 թվականին Թեհրանի օպերային թատրոնում առաջին անգամ ներկայացրել է հայկական դասական երաժշտություն, խոսել Հայոց ցեղասպանության մասին մի դահլիճում, որտեղ հանդիսատեսի 85 տոկոսը պարսիկ են եղել: Նույն թվականին «Կռունկ և երկխոսություն» խորագրով համերգ է ունեցել Թեհրանի արվեստագետների տանը, որտեղ ներկայացրել է հայկական ստեղծագործություններ և պարսկական հին բանաստեղծությունների հիման վրա գրված երգեր, որոնց հեղինակը Մասիս Առաքելյանն է:

Для меня очень важно представить армянскую культуру должным образом. Масис Аракелян
Амянский композитор, проживающий в Германии, тенор Масис Аракелян в июне выступил с концертом в Ереванском институте-музее им. Концерт состоялся в переполненном зале и получил превосходные отзывы. В репертуаре концерта под названием «Крунк, любовь Поэта» были включены работы Комитаса, Роберта Шумана, Арама Хачатуряна, Григора Таляна, Шагана Саргсяна и других композиторов, а также работы Масиса Аракеляна.
Вечером, под аккомпониментом пианистки Марины Варданвни и виолончелиста Гора Манташяна состоялся дебют произведения «Танцевальная буря» Масиса Аракеляна. Работа была написана в 2015 году для пианино и виолончели.
Выполняя произведения разных композитров, Масис Аракелян с особой теплотой исполняет работы Комитаса.
«Меня очень вдохновляет Комитас, и я ценю его искусство. Благодаря Комитасу наши песни были спасены от забвения и сохранились до наших дней. Благодаря этим песням мы не потеряли связь с нашей историей и культурой после Геноцида », – сказал Масис Аракелян « Hayern Aysor ».
Музыкант отмечает, что сегодняшняя армянская диаспора может иметь аналогичную миссию в диаспоре, чтобы люди, родившиеся и живущие за пределами своей родины, были близки к своим корням. «Я – пример этого. Я родился в диаспоре в �?ране, и у меня была возможность познакомиться с армянской культурой с самого раннего возраста. У моей матери был хороший голос, она пела в хоре. У моей сестры тоже хороший голос. Я помню однажды на Новый год, она исполнила армянскую песню на иранском радио. Если мы не передадим культуру новому поколению, какую связь мы можем создать с нашей родиной? Единственный способ – культура. Я часто спрашиваю себя: «Что мы создали на протяжении веков: язык, культуру, которые могут стать мостом в Армению для поколений диаспоры?»
У немецкого певца были концерты в разных странах мира, включая Швейцарию, �?ран, �?ндию, Голландию, Грецию и так далее.
«В прошлом году я долгое время был в Греции. В сотрудничестве с армянской танцевальной группой в Афинах у нас был концерт под открытым небом под названием «Армянские традиции, танцы и классическая музыка» в дворце 13-го века на острове Родос. Концерт был довольно впечатляющим и было много зрителей, особенно иностранцев. Для меня очень важно представить армянскую культуру на высоком уровне. �?менно благодаря культуре наша страна признает свою историю. �? мы должны сделать все возможное, чтобы распространить армянскую музыку во всем мире, чтобы представить нашу многовековую культуру », – сказал немецкий музыкант.
Масис Аракелян посетил Арцах во время своего визита в Армению. Он был впечатлен тысячелетней историей и культурой Арцаха.
«Мы уверены, что у нас богатое наследование, которое обязательно должно быть представлено миру. Очень важно, чтобы наши подходы были более широкими. Мы не должны ограничивать себя только нами. Мы должны выйти за пределы наших границ и сделать нашу работу еще более доступной для иностранцев. Я был впервые в Арцахе и могу сказать- Степанакерт – прекрасный, чистый город, и природа Арцаха не может быть описана словами. Все было очень мирно в Арцахе, люди были в хорошем настроении, были спокойны, счастливы и совсем не напряжены », – сказал Масис Аракелян и добавил, что он также хотел бы выступить в Арцахе.
На этот раз смог только выступить в Соборе Сурб Аменапркич Казанчецоц в городе Шуши в. Когда он посетил церковь, он не смог сдержать свои чувства и исполнял Комитаса. Певец также подчеркивает организацию концертов классической музыки в церквях, что широко распространено во многих европейских странах.
Хотя Масис Аракелян живет сегодня в Германии, у него часто проводятся концерты на его родине в �?ране. Он впервые представил армянскую классическую музыку в Тегеранском оперном театре в 2016 году, выступая в зале Геноцида армян, где 85 процентов зрителей было персидского происхождения. В том же году у него был концерт под названием «Крунк и диалог» в Доме искусств Тегерана, где он представил армянские песни и песни на основе персидских стихотворений, автором которых является он сам Масис Аракелян.