Գյումրիում բացվեց ՀՄԸՄ-ի ռահվիրա Վահան Չերազի արձանը
Հուլիսի 23-ին Գյումրիի Վարդանանց հրապարակում տեղի ունեցավ ՀՄԸՄ-ի ռահվիրա Վահան Չերազի արձանի բացման հանդիսավոր արարողությունը, որին մասնակցեցին Շիրակի փոխմարզպետ Սոֆյա Հովսեփյանը, Գյումրիի քաղաքապետ Սամվել Բալասանյանը, հոգևոր հայրեր, Համաշխարհային սկաուտական շարժման ընդհանուր քարտուղարի ներկայացուցիչը, Վահան Չերազի դուստրը` Բյուրակն Չերազը, ՀՄԸՄ-ի կենտրոնական և շրջանային վարչությունների անդամներ, հյուրեր: Օրվա բանախոսն էր ՀՄԸՄ կենտրոնական վարչության ատենադպիր Րաֆֆի Կեովողլանյանը:
Գյումրու քաղաքապետ Սամվել Բալասանյանը բոլոր գյումրեցիների անունից շնորհավորեց ՀՄԸՄ-ականներին՝ կազմակերպության 100 ամյակի և Վահան Չերազի արձանի բացման առիթով:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ Չերազի դուստրը՝ Բյուրակն Չերազը: Նա մասնավորապես նշեց. «Ուրախ եմ ներկա գտնվել իմ ծննդավայր Գյումրիում: Շնորհակալություն ՀՄԸՄ-ին այս գեղեցիկ նախաձեռնության համար: Շնորհակալություն քանդակագործ Սամվել Մուրադյանին հրաշալի քանդակի համար»:
Ողջույնի ուղերձ հնչեցվեց նաև համաշխարհային սկաուտական կազմակերպության անունից:
Վահան Չերազի արձանի բացումից հետո՝ շեփորախմբի գլխավորությամբ սկաուտական քայլերթով հրապարակով անցան Հայ մարմնակրթական ընդհանուր միության 100-ամյակի առիթով համա-ՀՄԸՄ-ական 11-րդ բանակմանը մասնակցելու համար աշխարհի 26 երկրներից հայրենիք ժամանած 1200 սկաուտներ:
Հայ հասարակական-քաղաքական գործիչ, հայտնի մարզիկ, Հայաստանում սկաուտության հիմնադիրներից Վահան Չերազը 1920-1927 թթ. զբաղվել է Հայոց ցեղասպանությունից մազապուրծ որբերի հավաքագրմամբ և խնամակալությամբ, հիմնել սկաուտական և մարզական խմբեր Գյումրիում: Նա գնդակահարվել է ստալինյան բռնաճնշումների տարիներին:

В Гюмри открылся памятник первопроходцу Оменетмена Ваану Черазу
23 июля на площади Вардананц в Гюмри состоялась церемония открытия памятника Оменетмена Ваану Черазу с участием заместителя губернатора Ширака, Софии Овсепяна, мэра Гюмри Самвела Баласаняна, священнослужителей, дочери представителя генерального секретаря Всемирного скаутского движения Бюрак Чераз, члены центральных и региональных отделов Оменетмена и дургие гости. Спикером дня был ректор Центрального совета Оменетмена Раффи Кеовогланян.
Мэр Гюмри Самвел Баласанян поздравил всех участников Оменетмена от имени жителей Гюмри по случаю 100-летия организации и открытия статуи Ваана Чераза.
С приветственной речью выступила Бюрак Чераз. Она  отметила следующее: «Я рада находиться на родине в Гюмри. Спасибо, организаторам Оменетмена за эту замечательную инициативу. Благодарю скульптора Самвела Мурадяна за великолепную работу».
Приветственную речь представили также представители всемирной скаутской организации.
После открытия статуи Ваана Чераза 1200 скаутов из 26 стран мира прошлись по площади Республики с музыкальным сопровождением.
Ваан Чераз, известный армянский общественно-политический деятель, известный спортсмен в Армении, был одним из основателей скаутской организации в 1920-1927 годах занимался сбором и покровительством оставшихся в живых после Геноцида армян и создания в Гюмри скаутских и спортивных групп. Он был расстрелян во время сталинских репрессий.