Երևանում ելույթ կունենա Նյու Ջերսիի «Նաիրի» պարախումբը
Հուլիսի 7-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության բարձր հովանավորությամբ Երևանի Հակոբ Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի պետական թատրոնում Համազգային հայ կրթական և մշակութային միության նախաձեռնությամբ տեղի կունենա Համազգայինի Նյու Ջերսիի մասնաճյուղի «Նաիրի» պարախմբի մենահամերգը՝ Համազգային հայ կրթական և մշակութային միության 90 և Համազգայինի Նյու Ջերսիի մասնաճյուղի հիմնադրման 50-ամյա հոբելյանների շրջանակներում:
«Հայերն այսօր»-ի փոխանցմամբ, «Նաիրի» պարախմբի գեղարվեստական ղեկավարն է Գարիկ Խաչիկյանը, պարուսույցը՝ Հալեպի Համազգային հայ կրթական և մշակութային միության «Սարդարապատ» պարախմբի մենակատար Պարգև Սանոսյանը:
Հավելենք, որ հուլիսի 4-ին և 5-ին «Նաիրի» պարախումբը համերգներ է ունեցել Արցախում:
Նյու Ջերսիի Համազգային հայ կրթական և մշակութային միության «Նաիրի» պարախումբը հիմնվել է 2004 թվականին: Տարիների բեղմնավոր գործունեության ընթացքում պարախումբը Սփյուռքում մշտապես նպաստել է հայկական պարարվեստը բարձր մակարդակով ներկայացնելու գործին՝ հանրահռչակելով հայկական մշակույթը: Ներկայումս պարախումբն ունի 80 անդամ:
Պարախումբը հյուրախաղերով հանդես է եկել ԱՄՆ-ի տարբեր քաղաքներում, համատեղ ելույթներ է ունեցել հայաստանյան նշանավոր երգիչների հետ: «Նաիրի» պարախումբը մասնակցել է բազմաթիվ համերգների և փառատոների:

В Ереване выступит танцевальный ансамбль «Наири» из Нью Джерси
Под высоким патронатом Министерства Диаспоры РА 7 июля в Ереванском государственном театре музыкальной комедии им. Акопа Пароняна по инициативе Общенационального армянского образовательного и культурного союза состоится концерт танцевального ансамбля «Наири» филиала Общенационального Нью Джерси. Он проходит в рамках празднования 90-летия Общенационального образовательного и культурного союза и 50-летия филиала Общенационального Нью Джерси.
Как передает «Армяне сегодня», художественный руководитель танцевального ансамбля «Наири» Гарик Хачикян, хореограф – солист танцевального ансамбля «Сардарапат» Общенационального армянского образовательного и культурного союза Алеппо Паргев Саносян.
Добавим, что 4-5 июля танцевальный ансамбль «Наири» выступал с концертами в Арцахе.
Танцевальный ансамбль «Наири» Общенационального армянского образовательного и культурного союза Нью Джерси основан в 2004 году. За годы плодотворной деятельности ансамбль постоянно содействовал представлению в Диаспоре армянского танцевального искусства на должном уровне, пропагандируя армянскую культуру. Ныне ансамбль насчитывает 80 участников.
Ансамбль гастролировал в разных городах США, выступал совместно с известными певцами из Армении. Ансамбль «Наири участвовал в многочисленных концертах и фестивалях.