ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի հայաստանյան գրասենյակի պատվիրակությունն այցելեց Սփյուռքի նախարարություն
Հունիսի 22-ին Սփյուռքի նախարար Մխիթար Հայրապետյանն ընդունեց ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչ Քրիստոֆ Բիերվիրթին և ծրագրերի բաժնի պատասխանատու Նվեր Սարգսյանին:
Ողջունելով հյուրերին՝ նախարարը կարևորեց ակտիվ համագործակցությունը ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի հայաստանյան գրասենյակի և միջազգային, բարեգործական, համահայկական կառույցների հետ, նրանց գործուն մասնակցությունը սիրիահայերի հիմնախնդիրների լուծմանը: Մխիթար Հայրապետյանը մասնավորապես նշեց. «Մեզ համար շատ կարևոր է մեր աշխատանքի արդյունքը: Աշխատանքային հանդիպումներ կունենանք ձեր թիմի հետ, կմշակենք սիրիահայերի հարցերով զբաղվող բոլոր կազմակերպությունների աշխատանքը համակարգող մարմին, որը միասնական և արդյունավետ կդարձնի նրանց գործունեությունը»:
ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչը շեշտեց, որ կարևորում է փախստականների բոլոր խմբերի ներառումը սոցիալական ծրագրերում, ինչը կօգնի նրանց արագ ինտեգրվել հասարակությանը: «Կարևոր է հասարակական կազմակերպությունների աջակցությունը, համախմբումը, համագործակցությունը»,– հավելեց նա:
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ կատարվեց սիրիահայերի սոցիալական, տնտեսական հարցերի լուծման ուղղությամբ իրականացված քայլերին, առաջնահերթություններին ու մարտահրավերներին:

Делегация офиса Верховного комиссара ООН по вопросам беженцев в Армении посетила Министерство Диаспоры
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2018/06/handipwum-1.jpg)
Министр Диаспоры Мхитар Айрапетян 22 июня принял представителя офиса Верховного комиссара ООН по вопросам беженцев в Армении Кристофа Биервирта и ответственного отдела программ Нвера Саркисяна.
Приветствовав гостей, министр отметил важность активного сотрудничества с офисом Верховного комиссара ООН по вопросам беженцев в Армении и международными, благотворительными, общеармянскими структурами, их деятельное участие в решении проблем сирийских армян. Мхитар Айрапетян, в частности, отметил: «Для нас очень важен результат нашей работы. Состоятся рабочие встречи с Вашей командой, будет сформирован орган, координирующий деятельность всех организаций, занимающихся вопросами сирийских армян, который сделает сплоченной и эффективной их деятельность».
Представитель офиса Верховного комиссара ООН по вопросам беженцев в Армении подчеркнул, что придает важность вовлечения всех групп беженцев в социальные программы, что поможет им быстро интегрироваться в общество. «Важны содействие общественных организаций, сплоченность, сотрудничество», – добавил он.
В ходе беседы были затронуты предпринятые шаги по решению социальных, экономических проблем сирийских армян, приоритеты и вызовы.