Ֆրանսահայ կապույտ խաչի «Աստղիկ» մասնաճյուղի կանայք հարգանքի տուրք են մատուցել Ցեղասպանության նահատակների հիշատակին
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2018/05/ֆրանսահայ-կապույ-խաչ9-300x225.jpg)
Հայոց ցեղասպանության 103-րդ տարելիցի կապակցությամբ Ֆրանսահայ կապույտ խաչի «Աստղիկ» մասնաճյուղի կանայք հարգանքի տուրք մատուցեցին Ֆրանսիայում՝ Փարիզի տարածաշրջանի 4 համայնքներում՝ Արնուվիլ, Վիլեյ Լը Բել, Գոնես և Սարսել: Ինչպես նաև վերոնշյալ քաղաքներում կապույտ խաչի կանանց կողմից տնկվեցին ծառեր՝ ի հիշատակ Ցեղասպանությանը զոհ գնացած հայ կանանց:
Ինչպես «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են Ֆրանսահայ կապույտ խաչի «Աստղիկ» մասնաճյուղից, Վիլեյ Լը Բել քաղաքում բացման խոսքով հանդես եկավ Ֆրանսահայ կապույտ խաչի «Աստղիկ» մասնաճյուղի քարտուղարուհի Սոնա Սուրեկենը, իսկ Սարսել քաղաքում Ֆրանսահայ կապույտ խաչի «Աստղիկ» մասնաճյուղի փոխատենապետուհի Նունե Ավետիսյանը: Յուրաքանչյուր քաղաքում խաչքարերի առջև դրվեցին ծաղիկներ՝ քաղաքապետերի, քաղաքապետարանների ներկայացուցիչների, պատգամավորների, ինչպես նաև միությունների կողմից:
Արնուվիլ քաղաքում Ցեղասպանության սրբադասված նահատակների հիշատակին նաև եկեղեցական պատարագ մատուցվեց Հայ Առաքելական Սուրբ Վարագ եկեղեցում՝ Տեր Մանուել Ռաշո-Հովհաննիսյանի գլխավորությամբ, որին ներկա էին Ֆրանսահայ կապույտ խաչի «Աստղիկ» մասնաճյուղի 20 խաչուհիներ, բյուրոյի անդամներ, գանձապահ Սիլվա Սեմերջյանը, փոխատենապետուհի Նունե Ավետիսյանը, քարտուղարուհիներ Անիտա Պողոսյանը և Սոնա Սուրեկենը, ինչպես նաև Արնուվիլ քաղաքի քաղաքապետ Պասկալ Դոլը, քաղաքապետարանի մի շարք ներկայացուցիչներ, պատգամավոր Ֆրանսուա Պիպոնին, համայնքում գործող մի շարք միությունների անդամներ:
Ֆրանսահայ կապույտ խաչի դպրոցի հայոց լեզվի սաները ՝ իրենց ուսուցչուհու ուղղորդությամբ, քայլեցին եկեղեցուց մինչև խաչքար և իրենց հարգանքի տուրքը մատուցեցին Ցեղասպանության սրբադասված նահատակների հիշատակին:

Women members of “Astghik” branch of French-Armenian Blue Cross paid tribute to Armenian Genocide martyrs
On the occasion of the 103rd anniversary of the Armenian Genocide, the women members of “Astghik” branch of the French-Armenian Blue Cross paid their tribute to the victims of the Armenian Genocide in four communes of Paris, including Arnouville, Villiers-le-Bel, Gonesse and Sarcelles and planted trees in memory of the Armenian women victims of the Armenian Genocide in the mentioned cities.
As reported the “Astghik” branch of the French-Armenian Blue Cross to Hayern Aysor, in Villiers-le-Bel, secretary of the “Astghik” branch of the French-Armenian Blue Cross Sona Sureken gave her opening remarks, and in Sarsel — vice-chairwoman of the “Astghik” branch of the French-Armenian Blue Cross Noune Avetisian. The mayors, representatives of the municipalities, Members of Parliament and the unions laid flowers in front of the cross-stones in every city.
Father Manuel Racheau-Hovhannisian served a Holy Mass commemorating the canonized martyrs of the Armenian Genocide at the St. Varag Armenian Apostolic Church in Arnouville. Among the attendees were 20 members of the “Astghik” branch of the French-Armenian Blue Cross, bureau members, Treasurer Silva Semerdjian, Vice-Chairwoman Nune Avetisian, secretaries Anita Boghosian and Sona Sureken, as well as Mayor of Arnouville Pascal Dol, several representatives of the municipality, MP Francois Piponi and members of several unions and associations operating in the commune.
The students of the Armenian language class of the school of the French-Armenian Blue Cross, under their teacher’s leadership, walked from the church to the cross-stone and paid their respects to the memory of the canonized martyrs of the Armenian Genocide.