«Այլևս մեր կյանքը Հայաստանից դուրս չենք պատկերացնում».սիրիահայ հայրենադարձ բժիշկ
Հայաստանում արտագաղթի կողքին վերջին տարիներին նաև հաճելիորեն նկատվում է հայրենադարձության ալիքը: Բառիս լավագույն դրսևորումներից մեկն էլ սիրիահայ բժշկի կյանքի պատմությունն է, ով այլևս ՀՀ- ի լիիրավ քաղաքացի է:
«Թեև հայրենադարձությանս համար պատերազմը առիթ հանդիսացավ, բայց հայրենիք վերադառալու ցանկություն միշտ եմ ունեցել, սակայն չի հաջողվել: Շատ ուրախ եմ, որ վերջապես Հայաստանում եմ»,- «Հայերն այսօրի» հետ զրույցում անկեղծացավ սիրիահայ հայրենադարձ Խաչիկ Օհանյանը:
Խաչիկ Մկրտչի Օհանյանը ծնվել է 1959 թվականին, Հալեպում դպրոցն ավարտելուց հետո տեղափոխվել է Հայաստան և ընդունվել Երևանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարան: Ուսումնառության 10 տարիները անմոռանալի էին նրա համար, որից հետո վերադարձել է Հալեպ, հիմնել սեփական պոլիկլինիկան, ընտանիք կազմել և սկսել զբաղվել սիրած աշխատանքով:
Սիրիայում բռնկված պատերազմը խաթարեց կյանքի բնականոն ընթացքը, և արդեն կայացած բժիշկը 2016 թվականի սեպտեմբերի 1-ին կրկին հայրենիք վերադարձավ: Մի քանի օր անց նա արդեն աշխատանքի անցավ Թալին քաղաքում ՝ որպես տեղի բժշկական կենտրոնի ծննդաբերական բաժանմունքի վարիչ և հիվանդանոցի միակ վիրահատող բժիշկ- գինեկոլոգ: Աշխատանքը մարզային փոքր քաղաքում թեև սկզբնական շրջանում ոչ բարենպաստ եղավ բժշկի համար՝ ոչ այնքան բարենպաստ պայմանների պատճառով, բացի հարմարվել է նոր միջավայրին.արհեստավարժությունն ու աշխատանքի նկատմամբ մեծ սերը օգնել են հաղթահարելու բոլոր դժվարությունները:
«Ապրելով օտար ափերում՝ մենք մշտապես հետևել ենք հայաստանյան կյանքին, և վերադարձա՝ քաջատեղյակ առկա դժվարություններին: Երբեք չեմ մտածել այլ երկրում հաստատվելու մասին, չնայած այդ ամենի հնարավորությունը բազմիցս ունեցել եմ:
Երբ աղջկաս առաջարկեցի եղբոր հետ Եվրոպայում ուսանել, կտրականապես հրաժարվեց՝ ասելով, որ չի կարող ապրել մի քաղաքում, որտեղ հայեր չկան»:
Երեք սերունդ է արդեն, ինչ Օհանյանները բնակվում են օտար ափերում, բայց պահպանելով հայկական ավանդական ընտանիքի մոդելը, բոլորովին չեն հեռացել ազգային ակունքներից:
«Շատ հպարտ եմ, որ հայ եմ, հայ անհատներ եմ դաստիարակել և կարողացել եմ այդ զգացումը փոխանցել իմ զավակներին: Ամռանը ընտանիքս ևս՝ կինս երեք զավակներիս հետ կտեղափոխվեն այստեղ. այլևս մեր կյանքը Հայաստանից դուրս չենք պատկերացնում»-, զրույցի վերջում ասաց պատվարժան բժիշկը:
Իսկ այն հարցին, թե որպե՛ս հայ, և որպե՛ս մարդ , որն է համարում իր առաքելությունը Հայաստանում, վերջինս հպարտությամբ ասաց, որ յուրաքանչյուր մարդու բարձրագույն արժեքը մարդ լինելն է՝ անկախ մասնագիտությունից և ազգային պատկանելությունից, իսկ իբրև հայ իմ պարտքն եմ համարում պահանել հայի տեսակը և իմ կատարած մարդասիրական աշխատանքով այլևս ծառայել իմ ազգին»:

«Отныне не представляем свою жизнь вне Армении»: сирийский армянин, репатриант, врач
Наряду с миграцией из Армении в последние годы приятно наблюдается волна репатриации. Наилучшим отражением этого явления является история жизни сирийского армянина, врача, ныне полноправного гражданина РА.
«Хотя поводом к моей репатриации послужила война, но желание вернуться на Родину испытывал всегда – просто не получалось. Очень рад, что наконец-то нахожусь в Армении», – сказал в беседе с «Армяне сегодня» репатриант Хачик Оганян.
Хачик Мкртычевич Оганян родился в 1959 году, после окончания школы в Алеппо переехал в Армению, поступил в Ереванский Государственный медицинский университет им. Мхитара Гераци. Десять лет учебы стали для него незабываемыми. Потом возвратился в Алеппо, основал собственную поликлинику, создал семью, занимался любимым делом.
Разразившаяся в Сирии война нарушила нормальное течение жизни, и уже состоявшийся врач 1 сентября 2016 года вновь возвратился на Родину. Спустя несколько дней он уже приступил к работе в городе Талин в качестве заведующего родильным отделением местного медицинского центра. Он – единственный в больнице хирург-гинеколог. Работа в небольшом областном городке поначалу была не слишком благоприятной для него, но уже приспособился к новой среде, профессионализм и любовь к работе помогли преодолеть все трудности.
«Живя на чужбине, мы всегда следили за жизнью Армении, и я возвратился, будучи прекрасно осведомлен о трудностях. Никогда не думал о том, чтобы обосноваться в другой стране, хотя возможности были всегда.
Когда предложил дочери вместе с братом учиться в Европе, она категорически отказалась, заявив, что не может жить в городе, где нет армян», – рассказал Хачик.
Уже третье поколения Оганянов живет на чужбине, но сохранили традиционную армянскую семью, совершенно не отдалились от национальных корней.
«Очень горжусь тем, что я армянин, воспитал армян и сумел передать это чувство своим детям. Летом жена с тремя детьми переедут сюда, отныне не представляем свою жизнь вне Армении», – в завершение беседы сказал уважаемый врач.
А на вопрос, что считает своей миссией в Армении как армянин, как человек, с гордостью сказал, что высшая ценность для каждого человека – быть человеком, независимо от профессии и национальной принадлежности. Как армянин же считает своим долгом сохранить тип армянина и своей работой служить нации.