Շարունակվում են սիրիահայերի մասնագիտական դասընթացները
Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդի հայաստանյան Կլոր սեղան հիմնադրամի ֆինանսավորմամբ շարունակվում են սիրիահայերի մասնագիտական դասընթացները՝ «Հալեպ» ԲՀԿ և «Արտ հաուս» ուսումնական կենտրոնի հետ սերտ համագործակցությամբ: 29 սիրիահայ երիտասարդներ և կանայք այս պահին մասնագիտանում են վարսահարդարների, դիմահարդարների, մատնահարդարների, սեղանի ձևավորման, ինչպես նաև` հագուստի մոդելավորման և կարի խմբերում: Դասընթացների ավարտին յուրաքանչյուրը կտիրապետի մասնագիտական որակավորման հմտություններին և կկարողանա դրամ վաստակել կարիքները հոգալու և Հայաստանում արժանապատիվ կյանք ունենալու համար:
Աշխատուժի զարգացման այս նախաձեռնությունը Կլոր սեղան հիմնադրամն իրականացնում է արդեն 4-րդ տարին՝ հնարավորություն տալով 150-ից ավելի կանանց ու երիտասարդների ստանալու ծրագրավորման, տարբեր արհեստների, արվեստների և լեզուների կարողությունների զարգացման հնարավորություն, դրանով իսկ նպաստելով նրանց մրցունակությանը հայաստանյան աշխատաշուկայում, և հետևաբար՝ բարեկեցության ապահովմանը:
Սոցիալ-հոգեբանական աջակցությունն իրականացվում է Սբ. Զորավոր Աստվածածին եկեղեցում, ուր ամեն ուրբաթ 50-60 սիրիահայ մասնակցում է հոգևոր միջոցառումների, որից հետո նրանք խոսում են իրենց խնդիրների ու անելիքների մասին, ձեռք մեկնում միմյանց՝ հաղթահարելու դժվարությունները: Տեր Գրիգոր քհն. Գրիգորյանի գլխավորությամբ սիրիահայերի համար կազմակերպած բազմաբնույթ միջոցառումները կնպաստեն շահառուների բարոյահոգեբանական խնդիրների լուծմանը և նրանց հզորացմանը:

Продолжаются профессиональные курсы сирийских армян
При финансировании армянского фонда «Круглый стол» Всемирного совета церквей в тесном сотрудничестве с благотворительной общественной организацией «Алеппо» и учебным центром «Арт хаус» продолжаются профессиональные курсы сирийских армян. 29 молодых сирийских армян и женщин в данный момент приобретают профессию в кружках парикмахеров, косметологов, маникюрщиц и сервировки столов, моделирования одежды.
По завершении курсов каждый овладеет профессиональными навыками и сможет зарабатывать деньги для достойной жизни в Армении.
Эту инициативу развития рабочей силы фонд «Круглый стол» осуществляет уже четвертый год, давая возможность более 150 женщинам и молодым людям получить профессию программиста, приобрести навыки различных ремесел, искусств, выучить языки, тем самым способствуя повышению их конкурентоспособности на рынке труда Армении, соответственно, и обеспечению их благополучия.
Социально-психологическая поддержка оказывается в церкви Св. Зоравор Богородицы, где каждую пятницу 50-60 сирийских армян участвуют в духовных мероприятиях, после чего говорят о своих проблемах и задачах, протягивают друг другу руки для преодоления трудностей. Разнообразные мероприятия, организуемые во главе с иереем Григором Григоряном, поспособствуют решению морально-психологических проблем бенефициариев и их усилению.