Տեղի ունեցավ տեսաժողով Եվրոպայի տարածաշրջանի հայկական լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ
Փետրվարի 20-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում տեղի ունեցավ տեսաժողով Եվրոպայի տարածաշրջանի հայկական լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ: Հայաստանից տեսակապին մասնակցում էին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը, նախարարության աշխատակիցներ:
Տեսաժողովին Եվրոպայից մասնակցում էին «Հայկական նորություններ» ամսագրի թղթակից Գրիգոր Ամիրզայանը (Ֆրանսիա), «Օրեր» ամսագրի գլխավոր խմբագիր Հակոբ Ասատրյանը (Չեխիա), «Ազատ Օր» օրաթերթի լրագրող Հովսեփ Բարազյանը (Հունաստան), «Արմենիա» ամսագրի գլխավոր խմբագիր Սոսի Սուսանյանը (Հունգարիա), «Գիբրահայեր» լրատվական կայքի գլխավոր խմբագիր Սիմոն Այնեճյանը (Կիպրոս), «Բարեգործականի ձայն» (ՀԲԸՄ) պարբերաթերթի գլխավոր խմբագիր Հռիփսիմե Երնիասյանը (Բուլղարիա), «Վատիկան» ռադիոյի հայկական բաժնի տնօրեն և «Տելեպաս Արմենիա» հեռուստաընկերության աշխատակից Ռոբերտ Աթթարյանը (Իտալիա):
Ողջունելով առցանց հանդիպման մասնակիցներին՝ նախարար Հրանուշ Հակոբյանը նշեց, որ նման ձևաչափով քննարկումները մեծապես կնպաստեն համաժողովի առավել արդյունավետ ու նպատակային կազմակերպմանը: Նա մասնավորապես նշեց. «Վստահ եմ, որ բոլորդ կմասնակցեք համաժողովին և ձեր հարցադրումներով, ձեր օրինակն ու փորձը ներկայացնելով կնպատեք համահայկական միասնական տեղեկատվական դաշտի ձևավորմանը: Գիտեմ, որ ձեր լրատվամիջոցները ունեն բազում խնդիրներ, որոնք մենք միասնաբար պետք է փորձենք հաղթահարել: Մենք արդեն միասին 5-րդ անգամ ենք կազմակերպում լրագրողների համահայկական համաժողովը, գործում է լրագրողների ընկերակցությունը, որոնք միմյանց հետ հաղորդակցվելու և խնդիրներ արծարծելու լավագույն հարթակներ են: Այս տարի կփորձենք համաժողովը կազմակերպել քննարկումների ինտերակտիվ ձևաչափով: Կարծում եմ ձեր լրատվամիջոցներն այս տարի համակողմանիորեն կներկայացնեն Հայաստանի հանրապետության վերահաստատման և մայիսյան հերոսամարտերի 100 ամյակների և Երևանի 2800 ամյակի միջոցառումները՝ հայոց պետությունն ու հայ մշակույթը ճանաչելի դարձնելով ամբողջ աշխարհին: Վստահ եմ, որ օբյեկտիվ և պատշաճ կներկայացնեք նաև Հայաստանում ընթացող քաղաքական զարգացումները»:
Քննարկվեցին լրագրողների համահայկական 9-րդ համաժողովի թեմատիկ ուղղություններին և համաժողովի կազմակերպմանն առնչվող հարցեր:
Կարևորվեց օտար լրատվամիջոցների հայ լրագրողների ներգրավումը համաժողովի աշխատանքներում և համահայկական խնդիրների ներկայացման գործընթացում:

RA Ministry of Diaspora holds teleconference with representatives of Armenian media outlets in Europe
On February 20, the Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia held a teleconference with the representatives of Armenian media outlets in Europe. Among the participants representing Armenia were RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan, Deputy Minister Serzh Srapionyan and employees of the Ministry.
Among the participants from Europe were correspondent for Armenian News Magazine Krikor Amirzaian (France), Editor-in-Chief of Orer Magazine Hakob Asatryan (Czech Republic), journalist for Azad Or Daily Hovsep Barazian (Greece), Editor-in-Chief of Armenia Magazine Sosi Susanyan (Hungary), Editor-in-Chief of Gibrahayer news portal Simon Aynedjian (Cyprus), Editor-in-Chief of the AGBU Voice newspaper Hripsime Yerniasyan (Bulgaria) and Head of the Armenian Section of Vatican Radio and representative of Telepas Armenia TV Robert Attarian (Italy).
Greeting the participants from Europe, Minister Hranush Hakobyan stated that these teleconferences highly contribute to more effective and more goal-oriented organizing of the pan-Armenian forums of journalists and particularly stated the following: “I am certain that you will all participate in the upcoming forum and will foster the creation of a unified pan-Armenian field of information with your questions and by sharing your examples and experiences. I know that your respective media outlets face numerous issues, and we have to try to solve those issues together. This will be the fifth forum that we are organizing together. There is also an association of journalists. The forum and the association serve as the best platforms for communication and the discussion of issues. This year, let’s try to organize the forum through interactive discussions. I believe your respective media outlets will provide multifaceted information about the events dedicated to the 100th anniversary of the reestablishment of the Republic of Armenia and the May Heroic Battles and the 2,800th anniversary of the foundation of Yerevan, making the Armenian State and Armenian culture recognizable around the world. I am certain that you will also present the political developments in Armenia objectively and properly.”
The headings for the 9th Pan-Armenian Forum of Journalists and organizational issues were discussed during the teleconference.
Importance was attached to the engagement of Armenian journalists of foreign presses in the forum and in the process of presenting pan-Armenian issues.