Տեղի ունեցավ տեսաժողով Եվրոպայի տարածաշրջանի հայկական լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ
Փետրվարի 20-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում տեղի ունեցավ տեսաժողով Եվրոպայի տարածաշրջանի հայկական լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ: Հայաստանից տեսակապին մասնակցում էին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը, նախարարության աշխատակիցներ:
Տեսաժողովին Եվրոպայից մասնակցում էին «Հայկական նորություններ» ամսագրի թղթակից Գրիգոր Ամիրզայանը (Ֆրանսիա), «Օրեր» ամսագրի գլխավոր խմբագիր Հակոբ Ասատրյանը (Չեխիա), «Ազատ Օր» օրաթերթի լրագրող Հովսեփ Բարազյանը (Հունաստան), «Արմենիա» ամսագրի գլխավոր խմբագիր Սոսի Սուսանյանը (Հունգարիա), «Գիբրահայեր» լրատվական կայքի գլխավոր խմբագիր Սիմոն Այնեճյանը (Կիպրոս), «Բարեգործականի ձայն» (ՀԲԸՄ) պարբերաթերթի գլխավոր խմբագիր Հռիփսիմե Երնիասյանը (Բուլղարիա), «Վատիկան» ռադիոյի հայկական բաժնի տնօրեն և «Տելեպաս Արմենիա» հեռուստաընկերության աշխատակից Ռոբերտ Աթթարյանը (Իտալիա):
Ողջունելով առցանց հանդիպման մասնակիցներին՝ նախարար Հրանուշ Հակոբյանը նշեց, որ նման ձևաչափով քննարկումները մեծապես կնպաստեն համաժողովի առավել արդյունավետ ու նպատակային կազմակերպմանը: Նա մասնավորապես նշեց. «Վստահ եմ, որ բոլորդ կմասնակցեք համաժողովին և ձեր հարցադրումներով, ձեր օրինակն ու փորձը ներկայացնելով կնպատեք համահայկական միասնական տեղեկատվական դաշտի ձևավորմանը: Գիտեմ, որ ձեր լրատվամիջոցները ունեն բազում խնդիրներ, որոնք մենք միասնաբար պետք է փորձենք հաղթահարել: Մենք արդեն միասին 5-րդ անգամ ենք կազմակերպում լրագրողների համահայկական համաժողովը, գործում է լրագրողների ընկերակցությունը, որոնք միմյանց հետ հաղորդակցվելու և խնդիրներ արծարծելու լավագույն հարթակներ են: Այս տարի կփորձենք համաժողովը կազմակերպել քննարկումների ինտերակտիվ ձևաչափով: Կարծում եմ ձեր լրատվամիջոցներն այս տարի համակողմանիորեն կներկայացնեն Հայաստանի հանրապետության վերահաստատման և մայիսյան հերոսամարտերի 100 ամյակների և Երևանի 2800 ամյակի միջոցառումները՝ հայոց պետությունն ու հայ մշակույթը ճանաչելի դարձնելով ամբողջ աշխարհին: Վստահ եմ, որ օբյեկտիվ և պատշաճ կներկայացնեք նաև Հայաստանում ընթացող քաղաքական զարգացումները»:
Քննարկվեցին լրագրողների համահայկական 9-րդ համաժողովի թեմատիկ ուղղություններին և համաժողովի կազմակերպմանն առնչվող հարցեր:
Կարևորվեց օտար լրատվամիջոցների հայ լրագրողների ներգրավումը համաժողովի աշխատանքներում և համահայկական խնդիրների ներկայացման գործընթացում:

Состоялась видеоконференция с представителями армянских СМ�? Европейского региона
В Министерстве Диаспоры РА 20 февраля состоялась видеоконференция с представителями армянских СМ�? Европейского региона. �?з Армении в ней участвовали министр Диаспоры РА Грануш Акопян, заместитель министра Серж Срапионян, сотрудники Министерства.  �?з Европы в видеоконференции участвовали корреспондент журнала «Армянские новости» (Франция) Григор Амирзаян, главный редактор журнала «Орер» (Чехия) Акоп Асатрян, журналист ежедневной газеты «Азат ор» (Греция) Овсеп Баразян, главный редактор журнала «Армения» (Венгрия) Соси Сусанян, главный редактор информационного сайта «Кипраайер» (Кипр) Симон Айнечян, главный редактор издания «Голос Благотворительного» (ВАБС, Болгария) Рипсиме Ерниасян, директор армянского отдела радио «Ватикан» и сотрудник телекомпании «Телепас Армения» (�?талия) Роберт Аттарян.
Приветствовав участников онлайн-встречи, министр Грануш Акопян отметила, что обсуждения в подобном формате в большой мере поспособствуют наиболее эффективной и целенаправленной организации форума. Она, в частности, отметила: «Уверена, что все вы примете участие в форуме и своими вопросами, представляя собственный пример и опыт, поспособствуете формированию общеармянского информационного поля. Знаю, что перед вашими СМ�? имеется множество проблем, которые мы должны попытаться преодолеть совместно. Мы уже в пятый раз вместе организуем общеармянский форум журналистов, функционирует ассоциация журналистов – прекрасные площадки общения и озвучивания вопросов. В нынешнем году попытаемся организовать форум в интерактивном формате обсуждений. Думаю, ваши СМ�? в этом году всесторонне представят мероприятия 100-летия утверждения Респубюлики Армения и героических Майских сражений, а также 2800-летия Еревана, сделав узнаваемыми в мире Армянское государство и армянскую культуру. Уверена, что объективно и на должном уровне представите также политические развития, протекающие в Армении».
Были обсуждены вопросы, касающиеся тематической направленности 9-го Общеармянского форума журналистов и организации форума.
Была отмечена важность вовлечения в работу форума журналистов-армян, работающих в иностранных СМ�?, а также процессе представления общеармянских проблем.