«Ի դեմս Սփյուռքի նախարարության՝ ունենք լավ հնարավորություն մեր հայրենակիցներին ներգրավելու մեր տնտեսական ծրագրերում». Վարչապետն այցելել է Սփյուռքի նախարարություն
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր այցելել է ՀՀ սփյուռքի նախարարություն՝ ծանոթանալու 2017 թ. գերակա խնդիրների կատարման և միջոցառումների իրականացման արդյունքներին, ինչպես նաև 2018 թ. անելիքներին:
Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը զեկուցել է, որ 2017 թ. նախարարության առջև դրվել է ռազմավարական երեք խնդիր՝ նպաստել հայապահպանությանը՝ համագործակցելով Սփյուռքի կազմակերպությունների և հոգևոր կառույցների հետ, նպաստել հայկական ներուժի հայտնաբերմանն ու համախմբմանը՝ Հայաստանի և Արցախի տնտեսական զարգացման նպատակով և մշակել հայրենադարձությունը խթանող ծրագրեր: Այս նպատակով աշխատանք է իրականացվել 138 երկրում գործող համայնքների հետ, և հուշագրեր ու համաձայնագրեր են կնքվել 43 համահայկական կազմակերպության հետ: Աշխարհի 21 երկրում ձևավորվել են առևտրային ցանցեր, և սփյուռքահայ համայնքներում մասնագիտական բիզնես կառույցների ստեղծումը շարունակվում է: Հայրենադարձության մասով մշակվել է ռազմավարություն, ծրագիր, գործողությունների ծրագիր և օրենքի նախագիծ:
Սփյուռքի նախարարի խոսքով՝ կառավարության ծրագրով նախատեսված 6 գերակա խնդրի ուղղությամբ իրականացվել է 26 ծրագիր, որոնց մասնակիցների թիվը հասնում է 7000-ի։ 2017 թ. շարունակվել են աշխատանքները Սիրիայից Հայաստան տեղափոխված հայերի ինտեգրման, կեցության, կրթության, առողջապահության, աշխատանքի տեղավորման հարցերի լուծման ուղղությամբ։ Գործում են միջգերատեսչական հանձնաժողով, աշխատանքային խումբ, արագ արձագանքման խումբ և թեժ գիծ։ ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության հետ կազմակերպվել է 5 գործարանների բացում, օժանդակություն է ցուցաբերվել բիզնես ծրագրերի մշակմանը։
Հայապահպանության և սփյուռքի երիտասարդության շրջանում հայերենի իմացության մակարդակի բարձրացման ծրագրերի շրջանակում 2017 թ. «Սփյուռք» ամառային դպրոցի դասընթացներին մասնակցել է 266 սփյուռքահայ 30 երկրից, 2016 թ. համեմատ մասնակիցների թիվն ավելացել է 100-ով։ Սփյուռքի երիտասարդների «Արի տուն» հայրենաճանաչության ծրագիրն իրականացվել է 9 փուլով, մասնակցել է 1055 սփյուռքահայ երիտասարդ՝ 36 երկրից։ ԱՄՆ-ի հայկական կրթօջախներում Երևանից ուղարկված մասնագետի ուժերով կազմակերպվել է 27 կրթօջախի 50 ուսուցչի վերապատրաստման դասընթաց։ 37 երկրի ավելի քան 200 Սփյուռքի հայկական կրթօջախի առաքվել են 87 000 կտոր դասագիրք և ուսումնաօժանդակ նյութեր։ Նախարարության աջակցությամբ Սփյուռքում ստեղծվել է 16 նոր մեկօրյա դպրոց։ Իրականացվել են նաև տարածաշրջանային կրթամշակութային ծրագրեր: Նախարարի խոսքով՝ 2018 թ. գերակա խնդիրներից է սփյուռքում մշակութային կյանքի զարգացման ուղղությամբ միջոցառումների իրականացումը:
Նախարար Հակոբյանը զեկուցել է, որ ՀՀ ներդրումային ծրագրերին սփյուռքահայերի մասնակցության ապահովման գործուն մեխանիզմների ներդրման նպատակով՝ 2017 թ. ստեղծվել են աշխատանքային խումբ և «Մեկ պատուհան» կառուցակարգը, նախարարության պաշտոնական կայքում բացվել է «Ներդրումներ Հայաստանում» բաժին, որում ներկայացված են իրավական հարցեր, ներդրումային ծրագրեր և այլ տեղեկատվական նյութեր: Կայքում տեղադրվել է 180 ներդրումային ծրագիր և սփյուռքի գործարարներին ու հայկական առևտրաարդյունաբերական պալատներին են ուղարկվել բիզնես ծրագրեր և տեղեկատվություն Հայաստանում ներդրումներ իրականացնելու հարթակների մասին։ 290 գործարար ներդրում է կատարել Հայաստանում, մոտ 700-ի հետ նախարարությունը շարունակում է աշխատանքն այդ ուղղությամբ: Բիզնես ծրագրերի տարածման և ներդրումների ներգրավման ուղղությամբ տեղեկատվությունը փոխանցվում է տեսաժողովների և առցանց քննարկումների միջոցով: Հրանուշ Հակոբյանի խոսքով՝ սփյուռքահայ գործարարները գոհ են մաքսային համակարգի աշխատանքից, իսկ խնդիրների շարքում նշում են շինարարական նորմատիվների կարգավորումը, դատական համակարգի բարեփոխումը, այլ լեզուներով ՀՀ օրենսդրության թարգմանությունը և այլն: Կարեն Կարապետյանը նշել է, որ կառավարությունը բարեփոխումներ է իրականացնում այս ոլորտներում և համապատասխան հանձնարարականներ է տվել:
Վարչապետը գոհունակություն է հայտնել հայապահպանության, սփյուռքում ազգային ինքնության պահպանման և հայոց լեզվի իմացության մակարդակի բարձրացման սփյուռքա¬հայ երիտասարդության շրջանում պատմական հիշողության ամրապնդման ուղղություններով տարվող շարունակական աշխատանքից և հանձնարարել շարունակել ակտիվ աշխատանքը: Կառավարության ղեկավարն անդրադարձել է Հայաստան-Սփյուռք համագործակցության տնտեսական օրակարգի ձևավորման խնդրին՝ կարևորելով ներդրումների ներգրավմանը, հայրենադարձության խթանմանը և մասնագիտական ներուժի համախմբմանն ուղղված ծրագրերը: «Ի դեմս Սփյուռքի նախարարության՝ մենք ունենք լավ հնարավորություն մեր տնտեսական ծրագրերում ներգրավելու մեր հայրենակիցներին, քարոզելու այն ձեռքբերումները, որն այսօր ունենք: Մենք ասում ենք, որ Հայաստանը, լինելով փոքր երկիր, լավ պլատֆորմ է Եվրասիական տնտեսական միություն, Եվրոպական միություն, իրանական շուկա մտնելու համար: Այս առումով պետք է հստակ ձևակերպված լինի պետական յուրաքանչյուր օղակի և սփյուռքի նախարարության միջև շփման կանոնակարգը: Երկրորդը հայրենադարձության խնդիրն է. սփյուռքահայության ռեպատրիացիայի առումով սիրիահայերի փորձն ունենք, հիմա պետք է ձևակերպենք՝ ինչպես ենք ներգրավելու: Երրորդը մասնագիտական ներուժի համախմբումն է՝ նպատակ ունենալով սփյուռքի միջոցով ավելացնել արտաքին աշխարհի հետ շփման հնարավորությունները՝ ժամանակակից քաղաքացի ունենալու համար: 2018 թվականին այս խնդիրների մասով ակնկալում եմ ձեզնից որոշակի պրագմատիկ ռեցեպտներ», – ասել է Կարեն Կարապետյանը:
Կառավարության ղեկավարը հանձնարարել է հստակ ձևակերպել և ներկայացնել Հայաստան-Սփյուռք համագործակցության ինստիտուցիոնալ զարգացման վերաբերյալ առաջարկությունները: Վարչապետը կարևորել է նաև սփյուռքահայության ներուժի օգտագործումը Հայաստանը՝ որպես զբոսաշրջային երկիր ներկայացնելու և քարոզելու գործում, և հանձնարարել համատեղ աշխատել Զբոսաշրջության պետական կոմիտեի հետ:

«В лице Министерства Диаспоры у нас есть хорошая возможность вовлечь наших соотечественников в наши экономические программы»: премьер-министр посетил Министерство Диаспоры
Премьер-министр Карен Карапетян сегодня посетил Министерство Диаспоры РА для ознакомления с результатами выполнения приоритетных задач и осуществления мероприятий в 2017 году, а также с задачами на 2018 год.
Министр Диаспоры Грануш Акопян доложила, что в 2017 году, перед Министерством были поставлены три стратегические задачи: содействовать сохранению армянства, сотрудничая с организациями Диаспоры и духовными структурами, способствовать выявлению и объединению армянского потенциала для экономического развития Армении и Карабаха, а также разрабатывать программы, стимулирующие  репатриацию соотечественников. С этой целью были проведены соответствующие работы с общинами, действующими в 138 странах мира, а также подписаны меморандумы и соглашения с 43 армянскими организациями. В 21 стране были созданы торговые сети. Кроме того в общинах Диаспоры продолжается создание профессиональных бизнес-структур. Для репатриации были разработаны стратегия,  план действий и даже законопроект.
По словам министра Диаспоры, в направлении 6 приоритетных задач, предусмотренных программой правительства, было реализовано 26 программ, число участников которых достигло 7000 человек.
В 2017г. продолжались работы по интеграции переехавших из Сирии в Армению армян, решению вопросов их жилья, образования, здравоохранения, трудоустройства. Функционируют межведомственная комиссия, рабочая группа, группа быстрого реагирования и «горячая линия». Совместно с Министерством экономического развития и инвестиций РА организовано открытие пяти предприятий, оказано содействие в разработке бизнес-планов.
В рамках программ сохранения армянства и повышения уровня знания армянского языка среди молодежи Диаспоры в 2017 году в курсах «Летняя школа «Спюрк» участвовали 266 армян Диаспор из 30 стран, по сравнению с 2016г. число участников увеличилось на 100.
Программа познания Родины молодежью Диаспоры «Ари тун» была реализована в 9 этапов, в ней приняли участие 1055 армянских юношей из 36 стран мира. Силами командированного из Еревана  специалиста в США были организованы курсы переподготовки 50 учителей из 27 учебных заведений. Более 200 армянских школ диаспоры в 37 странах мира получили 87000 книг и учебных пособий. При содействии Министерства в Диаспоре были созданы 16 новых однодневных школ. Реализованы также региональные образовательные и культурные программы. По словам министра, одним из приоритетов на 2018 год является реализация мер по развитию культурной жизни в Диаспоре.
Министр Акопян доложила, что с целью внедрения эффективных механизмов обеспечения участия армян Диаспоры в инвестиционных программах РА, в 2017 году была создана рабочая группа, а на официальном веб-сайте Министерства запущен раздел «�?нвестиции в Армении», в котором представлены юридические вопросы, инвестиционные программы и другие информационные материалы. На веб-сайте размещены 180 инвестиционных проектов. Бизнесменам Диаспоры и армянским торгово-промышленным палатам разосланы бизнес-планы и информация о площадках осуществления инвестиций в Армении. 290 предпринимателей сделали инвестиции в Армении, соответствующую работы в этом направлении Министерство продолжает проводить с еще 700 бизнесменами.
�?нформация о распространении бизнес-проектов и привлечении инвестиций передается посредством видеоконференций и он-лайн обсуждений. По словам Грануш Акопян, армянские бизнесмены Диаспоры довольны работой таможенной системы, а среди проблем отмечают урегулирование строительных нормативов, реформирование судебной системы, перевод законодательства РА на другие языки и др.
Карен Карапетян отметил, что правительство осуществляет реформы в этих сферах и им даны соответствующие поручения.
Премьер-министр выразил удовлетворение работой по сохранению армянства, сохранению национальной идентичности в Диаспоре, повышению уровня знания армянского языка, укрепления исторической памяти среди армянской молодежи Диаспоры, поручив продолжать активную работу.
Глава правительства коснулся вопроса формирования экономической повестки взаимодействия Армения-Диаспора, отметив важность программ, направленных  на привлечение инвестиций, стимулирование репатриации и сплочение профессионального потенциала.
«В лице Министерства Диаспоры у нас есть хорошая возможность вовлечь наших соотечественников в наши экономические программы, пропагандировать достижения, имеющиеся сегодня. Мы говорим, что Армения, будучи маленькой страной – хорошая платформа для выхода в Евразийский экономический союз, Европейский союз, �?ранский рынок. В этом плане должен быть четко сформулирован регламент общения каждого государственного звена с Министерством Диаспоры.
Второй вопрос – репатриации: в плане репатриации армян Диаспоры у нас есть опыт сирийских армян, теперь нужно сформулировать, как будем привлекать.
Третье – сплочение профессионального потенциала, имея целью посредством Диаспоры увеличить возможности контактов с внешним миром, дабы иметь современного гражданина. В 2018 году в части этих вопросов жду от вас определенных прагматических рецептов», – сказал Карен Карапетян.
Глава правительства поручил четко сформулировать и представить предложения по институциональному развитию взаимодействия Армения-Диаспора. Премьер-министр отметил также важность использования потенциала армянства Диаспоры в деле представления и пропаганды Армении как туристической страны, поручив совместно работать с Государственным комитетом по туризму.