Մեկնարկում է Սփյուռքի նախարարության «ներՈւԺ» ծրագիրը. տեսանյութ
Սփյուռքի նախարարությունը FAST և IDEA հիմնադրամների, Դիլիջանի միջազգային դպրոցի (UWC) և Impact Hub Yerevan-ի հետ համատեղ մեկնարկում է «ներՈւԺ» ծրագիրը:
Ծրագրին կարող են մասնակցել սփյուռքում բնակվող 18-35 տարեկան այն հայ երիտասարդները, ովքեր ունեն բիզնես գաղափար: Հաղթողները կստանան մինչև 15 մլն դրամ աջակցություն: «ներՈւԺ»-ի նպատակն է Սփյուռքի հայազգի ձեռներեցների համար հնարավորություն ստեղծել սթարթափերը բերել Հայաստան և բարելավել երկրում սթարթափերի էկոհամակարգը։
Ծրագիրը կանցկացվի 2018 թվականի դեկտեմբերի 16-ից 21-ը Հայաստանում՝ UWC Դիլիջան քոլեջում։
Չորսօրյա միջոցառման գերակա նպատակներն են՝
- հայազգի երիտասարդ ձեռներեցների համար հարթակներ և հնարավորություններ ստեղծել՝ Հայաստանում բիզնեսով զբաղվելու համար.
- օժանդակել էկոհամակարգին և կառուցել ամուր ու առողջ սթարթափային էկոհամակարգ.
- ապահովել կիրառական ուղղություն՝ ինչպես կառուցել արժեք գեներացնող, առևտրապես կենսունակ և ճկուն սթարթափային բիզնես.
- կառուցել և օգտագործել առանցքային սթարթափային բիզնեսի զարգացման հմտություններ.
- հնարավորություններ ստեղծել համագործակցության և ֆինանսավորման համար:
Ծրագրի թիրախային ոլորտներն են գյուղատնտեսությունը, զբոսաշրջությունը և նորարար տեխնոլոգիաները։
Դիմելու վերջնաժամկետն է 2018թ․ սեպտեմբերի 13:
Ծրագրի վերաբերյալ մանրամասներին ծանոթանալու, ինչպես նաև մասնակցելու համար պետք է այցելել ծրագրի պաշտոնական կայքը՝ http://neruzh.am/:

The Ministry of Diaspora is starting a programme called “Neruzh” (video)
The Ministry of Diaspora is starting a programme called “Neruzh” cooperating parallelly with the foundations FAST and IDEA, UWC Dilijan and Impact Hub Yerevan.
If you are an Armenian young person between the ages of 18-35 living in the Diaspora and you have business ideas, then be part of the programme “Neruzh”, win and get support up to 15 mln AMD in order to to fulfil your startup project in Armenia.
The Program will take place from 16 to 21 December, 2018 in UWC, Dilijan, Armenia.
The four-day event has the following primary objectives:
- Create platform and opportunities for Armenian descent young entrepreneurs to do business in Armenia;
- Support the ecosystem and build a strong and healthy startup ecosystem;
- Provide applied direction on how to build value generating commercially viable and scalable startup businesses;
- Build and employ core startup business development skills;
- Create opportunities for collaboration and funding.
The target sectors of the Program are Agriculture, Tourism and Innovative Technologies.
Application deadline: September 13, 2018
For more details about the programme and also, in order to participate in the programme, we suggest you to visit the official web page of the programme: http://neruzh.am/.