Տագանրոգ քաղաքի «Նաիրի» հայկական համայնքը 20 տարեկան է
ՌԴ Ռոստովի մարզի Տագանրոգ քաղաքի «Նաիրի» հայկական ազգամշակութային ինքնավարությունը ստեղծվել է 1997 թվականին՝ մշակութային, կրթական և հոգևոր ոլորտները զարգացնելու, հայ-ռուսական հարաբերություններն առավել սերտացնելու, ինչպես նաև գործարար շրջանակների հետ համագործակցությունն ընդլայնելու համար:
Որոշ դադարից հետո՝ 2010 թվականին, Տագանրոգի հայկական համայնքը վերսկսել է գործունեությունը՝ ստեղծելով «Ուրարտու» պարախումբը, իսկ 2011 թվականին՝ վերաբացել է կիրակնօրյա դպրոցը: Ի դեպ, դպրոցն այժմ տասնհինգ աշակերտ ունի, իսկ պարախումբը՝ քառասուն պարող:
Ռուսաստանաբնակ հայ երեխաները, դպրոցում սովորելով հայոց լեզու, հայ գրականություն, հայոց պատմություն առարկաները, օտարության մեջ չեն կորցնում իրենց ինքնությունն ու ազգային նկարագիրը: Բացի փոքրահասակներից և երիտասարդներից, դպրոց են հաճախում նաև Տագանրոգում ծնված այն մեծահասակները, ովքեր ցանկանում են ծանոթանալ հայկական ավանդույթներին, մշակույթին և սովորել Մայրենին:
Համայնքի կայացման գործում նշանակալի ավանդ ունի համայնքի անդամներից Լուիզա Ադամյանը, ով 1992 թվականին Գյումրիից տեղափոխվելով Տագանրոգ՝ սկսել է հայրենասիրական գործունեություն ծավալել:
«Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում Լուիզա Ադամյանն ասաց, որ համայնքային գործը ժրաջանորեն կազմակերպում է իր գործընկերների՝ Նշան Ղազարյանի, Սոնա Օհանջանյանի, Լարիսա Խուրշուդյանի և Արսեն Մկրտչյանի հետ՝ նպաստելով օտարության մեջ ապրող հայ երեխաներին հայեցի կրթություն և դաստիարակություն ստանալուն:
Լուիզա Ադամյանի խոսքով, Ռուսաստանում հայկական մշակույթի օրերի շրջանակներում Տագանրոգ քաղաքի մշակութային տներում և կրթական հաստատություններում մի շարք միջոցառումներ են կազմակերպվել, որին անմիջական մասնակցություն է ցուցաբերել «Նաիրի» համայնքը: Հոկտեմբերի 29-ին տեղի ունեցած հայկական պոեզիայի գրական երեկոյի ընթացքում կիրակնօրյա դպրոցի աշակերտները ներկաներին ջերմ մթնոլորտում ծանոթացրել են հայ գրողների կենսագրությանն ու ստեղծագործություններին՝ սկսած 5-րդ դարից:
Համայնքում և դպրոցում նշվում են ազգային, եկեղեցական և պետական տոները, որոնք մեծ խանդավառություն են առաջացնում ոչ միայն հայերի, այլ՝ Տագանրոգում ապրող մյուս ազգությունների մոտ: Բարի ավանդույթ է դարձել երեխաներին ամանորյա ժպիտներ պարգևելը. տարեվերջին կազմակերպվող տոնական հանդեսին հայ մանուկները տոնածառի շուրջ բացի երգելուց, պարելուց և արտասանելուց, անհամբերությամբ սպասում են Ձմեռ պապիի հայտնվելուն՝ ստանալու իրենց նվերները:
«Նաիրի» հայկական համայնքը համագործակցում է նաև ՀՀ սփյուռքի նախարարության հետ, որի արդյունքում «Ուրարտու» պարախմբի ութ պարողներ այս տարի մասնակցել են Սփյուռքի երիտասարդների հայրենաճանաչության «Արի տուն» ծրագրին: Ինչպես վստահեցնում է Լուիզա Ադամյանը, հետագայում պատրաստակամ են սերտացնել համագործակցությունը՝ մասնակցելով մյուս ծրագրերին նույնպես:
2017 թվականը հոբելյանական տարի է «Նաիրի» համայնքի համար. նոյեմբերի 11-ին լրացավ համայնքի կազմավորման 20-ամյակը, որը մեծ շուքով հատուկ տոնակատարությամբ է նշվել:
Բացման խոսքում համայնքի նախագահի տեղակալ Ավետիք Սարիբեկյանը ներկայացրել է համայնքի ստեղծման պատմությունը, անցած ուղին և շնորհակալություն հայտնել Ն. Ղազարյանին, Վ. Սարիբեկյանին և Ս. Համբարյանին՝ համայնքի կազմավորման հիմքերն ամուր դնելու համար:
Մշակույթի տան նախասրահում, որտեղ կազմակերպվել է միջոցառումը, հյուրերին ցուցադրվել է հայկական մշակույթը՝ ազգային տարազներով, ուտեստներով, արհեստագործական առարկաներով, երիտասարդները հայկական ավանդական ըմբշամարտի՝ «Կոխ»-ի ցուցադրական մենամարտն են կազմակերպել, իսկ կիրակնօրյա դպրոցի սաները` «Կիկոսի մահը» հայկական ժողովրդական հեքիաթը բեմականացրել:
Միջոցառմանը ներկա են եղել համայնքային, քաղաքային իշխանությունների և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ և այլ հյուրեր: Ընթերցվել է նաև ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի ողջույնի խոսքը, որը ոգևորել և հուզել է ռուսաստանաբնակ հայերին:
Շնորհավորական խոսք է ասել Դոնի Ռոստովի «Դոնի Նախիջևան» համայնքի նախագահ, մարզային դումայի պատգամավոր Հարություն Սուրմալյանը: Տագանրոգ քաղաքի ղեկավար Անդրեյ Լիսիցկու շնորհավորական խոսքն է փոխանցել Տագանրոգի քաղաքապետարանի գործերի կառավարիչ Մաքսիմ Բակսովը՝ նշելով, որ հայերը Տագանրոգում ապրող մյուս ազգերի հետ մեծապես նպաստել են քաղաքի տարբեր ոլորտների զագացմանը: Մաքսիմ Բասկովը քաղաքապետարանի և քաղաքային դումայի շնորհակալական նամակներ է հանձնել ինքնավարության նախագահ Վազգեն Սարիբեկյանին և համայնքի մյուս ակտիվ ներկայացուցիչներին՝ ազգամիջյան հարաբերությունների զարգացմանը նպաստելու համար:
Միջոցառման ավարտին տեղի է ունեցել տոնական համերգ՝ հայ համայնքի ստեղծագործական համույթների մասնակցությամբ:

Армянской общине «Наири» города Таганрог – 20 лет
Армянская национально-культурная автономия «Наири» города Таганрог Ростовской области РФ создана в 1997 году с целью развития культурной, образовательной и духовной сфер, еще большего сближения армяно-российских отношений, расширения взаимодействия между деловыми кругами.
После некоторого перерыва, армянская община Таганрога в 2010 году возобновила деятельность, создав танцевальный ансамбль «Урарту», а в 2011-м вновь открылась воскресная школа. Кстати, в школе ныне насчитываются 15 учеников, а в ансамбле – 40 танцовщиков.
Проживающие в России армянские дети, изучая в школе предметы армянский язык, литература, история, на чужбине не теряют своей национальной идентичности и облика. Помимо малышей и молодежи, школу посещают также родившиеся в Таганроге взрослые, желающие познакомиться с армянскими традициями, культурой, выучить родной язык.
Весомый вклад в дело становления общины внесла член общины Луиза Адамян, в 1992 году переехавшая из Гюмри в Таганрог и развернувшая там патриотическую деятельность.
В беседе с «Армяне сегодня» она сказала, что общинную работу активно организует вместе с коллегами Ншаном Казаряном, Соной Оганджанян, Ларисой Хуршудян и Арсеном Мкртчяном, способствуя получению живущими на чужбине армянскими детьми армянского образования и воспитания.
По словам Луизы Адамян, в рамках Дней армянской культуры в России в домах культуры и образовательных учреждениях города Таганрог был организован ряд мероприятий, в которых участвовал ансамбль «Наири». В ходе состоявшегося 29 октября Вечера армянской поэзии учащиеся воскресной школы ознакомили присутствующих с биографиями и творчеством армянских писателей начиная с V века.
В общине и школе отмечаются национальные, церковные и государственные армянские праздники, вызывающие большой восторг не только армян, но и представителей других национальностей, проживающих в Таганроге. Доброй традицией стало дарить Новогоднюю радость детям: на организуемых в конце года Новогодних праздниках армянские дети не только поют и танцуют вокруг елки, но и ждут Деда Мороза с подарками.
Армянская община «Наири» сотрудничает и с Министерством Диаспоры РА, в результате чего 8 танцоров ансамбля «Урарту» в этом году участвовали в программе познания молодежью Диаспоры Родины «Ари тун». Как заверяет Луиза Адамян, планируют еще более укрепить сотрудничество, участвуя и в других программах Министерства.
Для общины «Наири» 2017 год был юбилейным: 11 ноября исполнилось 20-летие формирования общины, которое отмечалось с большой торжественностью.
Во вступительной речи заместитель председателя общины Аветик Сарибекян представил историю создания общины, пройденный ею путь и выразил благодарность Н.Казаряну, В.Сарибекяну и С.Амбаряну за активное участие в формировании общины.
В вестибюле Дома культуры демонстрировалась армянская культура – национальные наряды, блюда, рукодельные изделия, молодежь организовала показательный поединок армянской национальной борьбы кох, а учащиеся воскресной школы показали постановку армянской народной сказки «Смерть Кикоса».
На мероприятии присутствовали представители общины, городских властей, общественных организаций, другие гости. Было зачитано приветственное послание министра Диаспоры РА Грануш Акопян, сильно воодушевившее и взволновавшее проживающих в России армян.
С поздравительной речью выступил также председатель общины «Нахичеван на Дону» Ростова на Дону, депутат областной думы Арутюн Сурмалян. Поздравление главы города Таганрог Андрея Лисицкого передал управляющий делами мэрии Максим Баксов, отметивший, что армяне, вместе с другими проживающими в Таганроге нациями в большой мере способствовали развитию различных сфер города. Он вручил поздравительные и благодарственные послания мэрии и городской думы председателю автономии Вазгену Сарибекяну и другим активным представителям общины за содействие развитию межнациональных отношений.
По завершении мероприятия состоялся праздничный концерт с участием творческих ансамблей армянской общины.