Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի հանդիպումը Լիոնի հայազգի քաղաքապետի հետ
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը Ֆրանսիայի Հանրապետություն կատարած այցի շրջանակներում նոյեմբերի 28-ին հանդիպել է Լիոնի հայազգի քաղաքապետ Գևորգ (Ժորժ) Կեպենեկյանին:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները կարևորել են հայ-ֆրանսիական հարաբերությունները, քննարկել են հատկապես 2018թ. հոկտեմբերին տեղի ունենալիք Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի անցակցման հետ կապված հարցեր, որին նախատեսվում է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի մասնակցությունը:
Լիոնի քաղաքապետը և Սփյուռքի նախարարը քննարկել են մարտ ամսին Գևորգ Կեպենեկյանի Հայաստան կատարելիք հնարավոր այցի մանրամասները: Հրանուշ Հակոբյանը և Լիոնի քաղաքապետն արծարծել են կրթության, ճարտարապետության, բժշկության ոլորտներին առնչվող հարցեր: Կարևորվել է բարձր տեխնոլոգիաների շուրջ համագործակցությունը՝ մատնանշելով Երևանում գործող Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի առկայությունը:
Կողմերն անդրադարձել են նաև Հայաստան-Սփյուռք գործակցության զարգացման հեռանկարներին, համայնքի ակտիվությանը, հայկական դպրոցներում հայոց լեզվի ժամաքանակի ավելացման խնդիրներին, հայկական մշակույթի կենտրոնների և Հայ Առաքելական եկեղեցու գործունեությանը վերաբերող հարցերին: Կարևորվել են շախմատի մասնագետների գործուղումը Լիոն, ինչպես նաև Ֆրանսիայում շախմատի տարածման խնդիրները:
Հանդիպման ավարտին Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը նախարարության Ոսկե հուշամեդալով է պարգևատրել Գևորգ (ժորժ) Կեպենեկյանին:
Հանդիպումից հետո նախարարը և քաղաքապետն այցելել են Լիոնի Հայոց ցեղասպանության սրբադասված նահատակների հիշատակը հավերժացնող հուշահամալիր և ծաղիկներ խոնարհել:
Նույն օրը Հրանուշ Հակոբյանը հանդիպել է ֆրանսահայ գործարարների հետ և քննարկել ոչ միայն հայ, այլ նաև ֆրանսիացի գործարարների՝ Հայաստանում ներդրումներ կատարելու հնարավորությունները:
Հանդիպմանը ներկա են գտվել Լիոնում ՀՀ փոխհյուպատոս Գայանե Մանուկյանը, Կենտրոնական Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի (CCAF) նախագահ Րաֆֆի Կրիկորյանը, Լիոնի քաղաքապետարանի Հայաստանի ծրագրերի ղեկավար Իզաբել Լակյանը և պաշտոնատար այլ անձինք:

Министр Диаспоры Грануш Акопян встретилась с мэром-армянином Лиона
В рамках рабочего визита во Францию министр Диаспоры РА Грануш Акопян 28 ноября встретилась с мэром-армянином Лиона Геворгом (Жоржем) Кепенекяном.
В ходе встречи собеседники отметили важность армяно-французских отношений, особо обсудили вопросы, касающиеся предстоящего в октябре 2018 года саммита Франкофонии, в котором планируется участие президента Франции Эммануеля Макрона.
Мэр Лиона и министр Диаспоры обсудили подробности возможного визита в марте Геворга Кепенекяна в Армению. Грануш Акопян и мэр Лиона затронули вопросы, касающиеся культуры, архитектуры, медицины. Было отмечено сотрудничество в сфере высоких технологий, с учетом наличия в Ереване Центра креативных технологий Тумо.
Стороны коснулись также перспектив развития взаимодействия Армения-Диаспора, активности общины, вопросов увеличения количества часов армянского языка в армянских школах, деятельности Армянских культурных центров и Армянской Апостольской церкви. Была отмечена важность командирования в Лион специалистов по шахматам, а также вопросы распространения шахмат во Франции.
В завершение встречи министр Диаспоры Грануш Акопян вручила Золотую памятную медаль Министерства Геворгу (Жоржу) Кепенекяну.
После встречи министр и мэр посетили мемориальный комплекс, увековечивающий память канонизированных мучеников Геноцида армян и возложили цветы.
В тот же день состоялась встреча Грануш Акопян с французскими бизнесменами-армянами, на которой обсуждались возможности инвестирования в Армению не только армянских, но и французских бизнесменов.
На встрече присутствовали вице-консул РА в Лионе Гаяне Манукян, председатель Координационного совета армянских организаций Центральной Франции (CCAF) Раффи Крикорян, руководитель армянских программ мэрии Лиона �?забель Лакян, другие официальные лица.