Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի հանդիպումը Կիպրոսի ներկայացուցիչների պալատի նախագահի հետ
Հոկտեմբերի 20-ին Կիպրոսի ներկայացուցիչների պալատում տեղի է ունեցել ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի հանդիպումը Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Դեմիտրիս Սիլլուրիսի հետ: Ներկա է եղել նաև Կիպրոսի ներկայացուցիչների պալատում հայ համայնքի պետական ներկայացուցիչ Վարդգես Մահտեսյանը:
Հանդիպման ընթացքում նախարար Հրանուշ Հակոբյանը նշել է, որ Կիպրոսում հայ ինքնության պահպանման գործում մեծ է Կիպրոսի իշխանությունների և ժողովրդի դերը, որ նրանց բարեկամական վերաբերմունքի շնորհիվ հայ համայնքը կարողացել է գոյատևել՝ պահպանելով իր ազգային նկարագիրը, լեզուն, մշակույթը և այժմ էլ շարունակում է ապրել և բարգավաճել:
Նախարարը փոխանցել է նաև Հայաստանի կառավարության գոհունակությունը՝ հայ համայնքի հանդեպ ցուցաբերվող ուշադրության և պետական հոգատարության համար, ինչի շնորհիվ պահպանվում են հայ-կիպրական հոգևոր-մշակութային դարավոր ժառանգությունն ու ավանդույթները, ֆինանսավորվում են կրթամշակութային ծրագրերը և համայնքային կառույցների գործունեությունը:
Նախարարն իր խոսքում ողջունել է նաև 2015թ. Կիպրոսի օրենսդիր մարմին՝ Ներկայացուցիչներ պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանության ժխտողականությունը քրեորեն պատժող օրենքի ընդունումը՝ նշելով, որ այս քայլով Կիպրոսը լուրջ մարտահրավեր նետեց ժխտողականությանը և հավատարիմ մնաց համամարդկային արժեքներին և սկզբունքներին:

Minister of Diaspora Hranush Hakobyan meets with President of House of Representatives of Cyprus
On October 20, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan had a meeting with President of the House of Representatives of Cyprus Demetris Syllouris.
During the meeting, Minister Hranush Hakobyan stated that the Cypriot authorities and people play a major role in the preservation of the Armenian identity in Cyprus and that their friendly attitude has helped the Armenian community manage to survive by preserving its national image, language, culture and continue to live and prosper today.
The Minister also conveyed the satisfaction of the Government of Armenia with the attention towards the Armenian community and state care, which help maintain the centuries-old spiritual and cultural heritages and traditions of the Armenians and Cypriots and thanks to which educational and cultural programs and the activities of Armenian community organizations are funded.
The Minister also welcomed the fact that the House of Representatives of Cyprus passed a law criminalizing denial of the Armenian Genocide in 2015 and stated that Cyprus seriously challenged denial and stayed true to universal values and principles with the adoption of that law.