Տեղի ունեցավ Սփյուռքի գործարար և մասնագիտական ցանցերի Հնարավորություններին նվիրված թեմատիկ նիստ
Սեպտեմբերի 19-ին`«Հայաստա ն- Սփյուռք» համահայկական 6-րդ համաժողովի շրջանակներում տեղի ունեցավ «Հայաստանի զարգացման հիմնախնդիրներ» ուղղության «Սփյուռքի գործարար և մասնագիտական ցանցերի հնարավորությունները» թեմատիկ նիստը, որը նվիրված էր Հայկական առևտրային ցանցի (ATN) 3-րդ գործարար ֆորումին: Նիստը վարեց Հայկական առևտրային ցանցի խորհրդի անդամ Վահրամ Փիրջանյանը (Կանադա):
«Միջազգային տնտեսության զարգացումները և անդրազգային ցանցերի զգալի դերը» զեկույցով հանդես եկավ Ռումինիայի խորհրդարանի անդամ, Ռումինիայի Հայոց միության նախագահ, Ռումինիա-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամական խմբի նախագահ, Ռումինիա – Հայաստան առևտրա – արդյունաբերական պալատի հիմնադիր Վարուժան Ոսկանյանը: Նա կարևորեց Հայաստանի տնտեսության զարգացման տեմպերի արագացումը և ներդրումների աշխուժացումը և մասնավորապես նշեց. «Սփյուռքի համար սրբազան պարտականություն է,, որ ուս ուսի տանք Հայաստանի զարգացման համար: Չխոսենք միայն բարոյական ու հայասիրական հարցերի մասին, անդրադառնանք նաև տնտեսական հարցերին: Հայաստանի զարգացած տնտեսություն չի կարող գոյություն ունենալ, եթե համահայկական ցանց չունենանք: Լրջորեն պետք է քննարկել այս հարցը»:
«Շարժա» բանկի գործադիր տնօրեն և գլխավոր կառավարիչ Վարուժան Ներգիզյանը (ԱՄԷ) իր զեկուցման մեջ ներկայացրեց «Համաշխարհային շուկաների ընձեռած նոր հնարավորությունները հայ գործարարի համար»: Նա նշեց, որ Սփյուռքի ողջ ներուժի ներգրավման և տնտեսության զարգացման առաջադեմ տեղնոլոգիաների վրա հիմնված լուծումները արդյունավետ կլինեն:
«Հայկական գործարար աշխարհի ներուժը և համագործակցության հրամայականը» զեկույցով հանդես եկավ Հայաստանի Առևտրաարդյունաբերական պալատի գլխավոր տնօրեն, Հայկական առևտրային ցանցի փոխնախագահ Անդրանիկ Ալեքսանյանը:
Նա նշեց, որ կազմակերպությունը աշխարհի 20 երկրում ներկայացուցիչներ ունի և նրանց միջոցով փորձում է հայկական բիզնեսը աշխուժացնել, նպաստել տնտեսության զարգացմանը:
«Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի գործադիր տնօրեն Մարի Լու Փափազյանը (ԱՄՆ) զեկուցեց «Սփյուռք-Հայաստան ներդրումը կրթական ոլորտում. ռիսկեր և ակնկալիքներ» թեմայով, ներկայացրեց կենտրոնի հաջողությունները և հեռանկարները:
«Հայաստանի առաջին ռեսուրսն իր ժողովուրդն է» թեմայով զեկույցով հանդես եկավ «Հայաստանի մանուկներ» հիմնադրամի հիմնադիր, խորհրդի ատենապետ Գարո Արմենը (ԱՄՆ): Զեկուցողը գործարար ֆորոմի ներկայացուցիչներին կոչ արեց՝ խոսքից անցնել գործի, գործնական քայլեր անել:

Состоялось тематическое заседание, посвященное возможностям предпринимательских и профессиональных сетей Диаспоры
В рамках направления «Основные задачи развития Армении» 6-го общеармянского форума Армения-Диаспора 19 сентября состоялось тематическое заседание «Возможностям предпринимательских и профессиональных сетей Диаспоры», посвященное 3-му бизнес-форуму Армянской торговой сети (ATN). Заседание вел член совета Армянской торговой сети Ваграм Пирджанян (Канада).
С докладом «Мировые экономические развития и значительная роль транснациональных сетей» выступил член парламента Румынии, председатель Союза армян Румынии, председатель парламентской группы дружбы Румыния-Армения, учредитель торгово-промышленной палаты Румыния-Армения Варужан Восканян. Он отметил важность ускорения темпов развития экономики Армении и активизацию инвестиций, в частности, отметив: «Священной обязанностью для Диаспора является плечом к плечу развивать экономику Армении. Не будем говорить исключительно о нравственных и патриотических вопросах, коснемся также вопросов экономических. Развитой экономики Армении не может существовать, если не будет общеармянской сети. Этот вопрос нуждается в серьезном обсуждении».
�?сполнительный директор и главный управляющий банка «Шаржа» Варужан Нергизян (ОАЭ) в своем докладе представил новые возможности, предоставленные мировым рынком армянским бизнесменам. Он отметил, что развитие экономики на основе привлечения потенциала Диаспоры и прогрессивных технологиях решениях будет эффективно.
С докладом «Потенциал армянского делового мира и требование сотрудничества» выступил генеральный директор Торгово-промышленной палаты Армении, вице-президент Армянской торговой сети Андраник Алексанян.
Он отметил, что организация имеет представительства в 20 странах мира, посредством которых старается активизировать армянский бизнес, способствовать развитию экономики.
�?сполнительный директор Центра креативных технологий «Тумо» Мари Лу Папазян (США) представила доклад на тему «Вклад Диаспора-Армения в образовательной сфере: риски и ожидания». Она также представила достижения и перспективы центра.
С лекцией на тему «Первый ресурс Армении – ее народ» выступил учредитель фонда «Дети Армении», председатель совета Гаро Армен (США), который призвал участников бизнес-форума перейти от слов к делу, предпринять практические шаги.