«Հպարտ եմ ու երջանիկ, որ հե՛նց հայ եմ ծնվել. հայկականությունն իմ արյան բջիջների՛, հոգու՛ս մեջ է». բրազիլաբնակ երգիչ Ժակ Օգչյան
ՀՀ սփյուռքի նախարարության հյուրընկալ դռները միշտ բաց են Սփյուռքում ապրող մեր հայրենակիցների համար. նրանց, ովքեր օտար ափերում ապրում են Հայրենիքի կարոտով, ովքեր Աստծուց ի վերուստ տրված ստեղծագործելու իրենց շնորհը ծառայեցնում են Հայրենիքին, ովքեր Երկիր մոլորակի բոլոր անկյուններում ներկայացնում են հայությանն ու Հայաստանը, ովքեր իրենց շուրթերին պահում են հայոց լեզուն, հայ երգը, հայոց բառուբանը: Նրանցից մեկին՝ լիբանանահայ, բրազիլաբնակ երգիչ Ժակ Օգչյանին, հանդիպեցի Աղավնաձորի «Արի տուն» ճամբարի հրաժեշտի միջոցառման ընթացքում և հիացա պարոն Ժակի հրաշալի կատարումներով, որոնց ճամբարում հանգստացող սփյուռքահայ պատանիներն ու աղջիկներն արձագանքեցին խանդավառությամբ, որից հետո «Հայերն այսօր»-ի համար զրույց ունեցա պարոն Ժակի հետ: Ստորև մեր ընթերցողների ուշադրությանն ենք ներկայացնում այդ հարցազրույցը:
-Պարո՛ն Ժակ, պատմեք, խնդրեմ Ձեր անցած ճանապարհի մասին:
-Ծնվել եմ Բեյրութում, սովորել եմ տեղի Վահան Թեքեյանի անվան վարժարանում, որից հետո՝ Հովակիմյան-Մանուկյան վարժարանում: Կրթությունս շարունակել եմ Բեյրութի կոնսերվատորիայի վոկալի բաժնում, նաև հաճախել եմ դաշնամուրի դասերի: Շատ ելույթներ եմ ունեցել ռադիոյով, հեռուստատեսությամբ: Առաջին մենահամերգս կայացել է, երբ տակավին շատ երիտասարդ էի՝ ընդամենը 18 տարեկան: Երաժշտական խումբ էի կազմել, երգում էինք տարբեր լեզուներով, սակայն մինչ այդ արդեն երգել էի հայկական երգեր, որոնք իմ հոգում մանուկ հասակից էին տպավորվել. ասեմ, որ երգել սկսել եմ դեռևս 3-4 տարեկանից:
-Ձեր խոսքերում, Ձեր երգերի կատարումներում այնքա՜ն սեր ու ջերմություն կա Հայաստանի, հայ արվեստի ու մշակույթի հանդեպ. ո՞րն է եղել Ձեզ սնուցող ակունքը:
-Դեռ մանկուց ռադիոկայններով ու հեռուստատեսությամբ միշտ լսել եմ հայկական ժողովրդական երգեր, դրանք եղել են իմ մանկության ու պատանության, երիտասարդության տարիների անբաժան ուղեկիցները: Միշտ անհամբերությամբ սպասում էի, թե երբ պետք է սկսվի համերգային ծրագիրը. իմ ունկերում Հայաստանի հայտնի երգիչների զուլալ, հոգեհարազատ ձայներն էին՝ հայկական ժողովրդական երգերի կատարումներով, որոնք հնչում էին Բեյրութի, Կիպրոսի ռադիոկայաններով. որքա՜ն եմ զմայլվել Հովհաննես Բադալյանի երգերով:
-Պարո՛ն Օգչյան, Դուք, շրջելով եվրոպական մի շարք երկրներում, երգելով տարբեր վայրերում, դահլիճներում ու բացօթյա տարածքներում՝ կարողացե՞լ եք արդյոք Ձեր կատարումներով ինչ–որ կերպ նպաստել հայաճանաչությանը:
-Այո՛, շրջել եմ տարբեր երկրներում՝ ամենուր տարածելով հայ երգը: Ես տարբեր լեզուներով երգեր եմ կատարել համերգային տարբեր դահլիճներում, երգել եմ զբոսանավերում, օտարերկրացիների մոտ և ամեն անգամ պարտադիր հնչեցրել եմ նաև մեր հայկական երգերը՝ դրանով կատարելով հայ երգի դեսպանի յուրօրինակ առաքելություն: Հանդիսատեսներից շատերն էին հարցնում՝ Դուք հա՞յ եք, ու ես հպարտությամբ հաստատում էի հայ լինելս: Անչափ սիրում եմ իմ Հայրենիքը, իմ արմատները, իմ մայր լեզուն, հպարտ եմ, որ հե՛նց հայ եմ ծնվել ու հայեցի դաստիարակություն ստացել, հայկականությունն իմ արյան բջիջների՛, հոգու՛ս մեջ է:
-Խոսեցինք Ձեր կատարումների, Ձեր անցած ստեղծագործական ուղու մասին. իսկ ումի՞ց եք ժառանգել երգելու շնորհը:
-Հայրս ու մայրս երգելու շնորհ ունեին, լավ ձայնով էին օժտված: Մայրիկս շատ էր սիրում Լուսիկ Քոշյանի, Աստղիկ Քամալյանի երգերը և երգում էր ինքն իր համար: Երբ մանուկ էի, հայրս միշտ ասում էր, որ «Սյունյաց սարեր» երգը երգեմ, ու ես սիրով կատարում էի հորս խնդրանքը, երգում էի հայկական ժողովրդական գրեթե բոլոր երգերը: Հիմա ես էստրադային երգեր եմ երգում, բայց դա չի նշանակում, որ հեռացել եմ ժողովրդական երգի ակունքներից:
Իմ նախնիները ծնվել են Կիլիկիայում, հայրս Բեյրութում է ծնվել, մայրս Սանջախից է: Մերոնք հրաշալի գիտեին թուրքերեն, սակայն մեր տան լեզուն հայերենն է եղել, մեր տան մթնոլորտն այնքա՜ն հայկական է եղել, այնքա՜ն հայաշունչ: Ինձ համար սուրբ պատգամ են եղել Սիլվա Կապուտիկյանի «Խոսք իմ որդուն» բանաստեղծության հետևյալ տողերը.՝«Ու տե՛ս, որդիս, ուր էլ գնաս, Այս լուսնի տակ ուր էլ լինես, Թե մորդ անգամ մտքիցդ հանես, Քո մայր լեզուն չմոռանա՛ս»:
-Լիբանանահայ Ժակ Օգչյանն ինչպե՞ս հայտնվեց Բրազիլիայում:
-Ես երգիչ եմ և, բնականաբար, շրջում էի տարբեր երկրներով. լիբանանյան քաղաքացիական պատերազմի ժամանակ արդեն Եվրոպայում էի, այնտեղ ապրում ու այնտեղ երգում էի: Մի օր գրություն ստացա, որում հայտնվում էր Բրազիլիայում կազմակերպվող երգի փառատոնի մասին. բրազիլացիներն ինձ նույնպես հրավիրել էին՝ մասնակցելու այդ փառատոնին: Առաջին անգամ այդ ժամանակ եմ գնացել Բրազիլիա: Երգեցի փառատոնի ընթացքում, երգեցի նաև տեղի հայության համար. ասեմ, որ հայերն ամենից շատ տեղակայված են Սան Պաուլոյում: Այդպիսով, Բրազիլիայում էլ դարձա հայ երգի յուրօրինակ դեսպան: Մնացի այնտեղ, սակայն հաճախ նաև Բեյրութում եմ լինում: Բրազիլիայի եկեղեցիներում երգել եմ նաև «Տեր ողորմյա»: 200 միլիոնանոց այդ հսկա երկրում հնչեցրել եմ մեր հայկական երգերը: Հայկական շրջանակներում երգել եմ նաև հարսանիքների, հոբելյանական հանդիսությունների, զանազան խրախճանքների ժամանակ, և իմ ունկնդիրները եղել են նաև բրազիլացիները, ովքեր հիանում էին հայկական երգերով:
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի առիթով, ապրլի 24-ին մի ուրիշ քաղաքի ասորական եկեղեցում երգեցի. այնտեղ ներկա էին ասորիներ, լիբանանցի արաբներ, հայեր գրեթե չկային. բոլորը միասնաբար խնկարկեցին Ցեղասպանության զոհերի հիշատակը: Ես պատմեցի հայերի ու Հայաստանի, Հայոց ցեղասպանութայն մասին, ամեն ինչ բացատրեցի ներկաներին: Երգեցի «Ու՞ր էիր Աստված» երգը (սա նաև ասորական եկեղեցում եմ երգել) և «Տեր ողորմյա»-ն կատարեցի: Այդ օրերին ելույթ ունեցա Բրազիլիայի կաթոլիկ և ավետարանչական եկեղեցիներում և ասացի, որ մենք մեր Արարատ լեռը 100 տարի միայն Երևանից ենք դիտում այսօր, որ մեր Սրբազան սարը գերված է…Ներկաներից շատերը չգիտեին ո՛չ Հայաստանի, ո՛չ Հայոց ցեղասպանության մասին: Մարդիկ շատ ուշադիր լսում էին:
Հայաստան, Արմենիա անունը հնչեցնելու, տարածելու համար այնտեղ նույնիսկ անունս փոխեցի. ինձ Արմենիո են անվանում նաև, ես դա միտումնավոր եմ արել: Ձգտում եմ հնարավոր բոլոր միջոցներով հնչեցնել Հայրենիքիս անունը:
-Պարո՛ն Ժակ, Դուք Ձեզ հետ Հայաստան եք բերել Ձեր բառերով ու երաժշտությամբ գրած երգը՝ «Նաիրի երկիր»-ը, որը կատարեցիք «Արի տուն» ճամբարում. ինչպե՞ս է ծնվել այն:
– Իմ երգերից շատերի բառերի հեղինակը ես եմ: Այդ երգն իմ գլուխգործոցն է, որը հնչեցրել եմ աշխարհի շատ երկրներում ու քաղաքներում, որտեղ հայկական օջախներ կան: Երգը գրել եմ Բրազիլիայում: Երաժշտությունը ծնվեց մի գիշերում. ասես հրաշքով ինձ տրվեցին բառերը:
…Ես հավատում եմ, որ հայը հավերժելու է, հավատում եմ, որ Սփյուռքն ու Հայաստանը պետք է մի բռունցք դառնան, ես հավատո՛ւմ եմ, որ Հայաստանը շատ պետք է հզորանա:
Ես ծնվել եմ Լիբանանում, ապրել Եվրոպայում, հաստատվել Բրազիլիայում, շրջել աշխարհի տարբեր երկրներում և այսօր եկել եմ Հայրենիք, ստացել ՀՀ քաղաքացու անձնագիր, եկել եմ՝ շուտով այստեղ հաստատվելու ցանկությամբ ու որոշմամբ: Հոգով ու սրտով միշտ Հայաստանի հետ եմ. ես շա՜տ հայ եմ:

«Горд и счастлив, что родился именно армянином: армянственность в моей крови, в душе»: бразильский певец Жак Огчян
Двери Министерства Диаспоры РА всегда гостеприимно раскрыты перед соотечественниками, проживающими в Диаспоре: теми, кто на чужбине живут с тоской по Родине, кто свой Божий дар творить ставят на службу Родине, кто в любом уголке планеты Земля представляют армянство и Армению, храня на своих устах армянский язык, армянскую песню. С одним из них, ливанским армянином, проживающим в Бразилии певцом Жаком Огчяном встретилась на прощальном мероприятии в Ахавнадзорском лагере «Ари тун» и была восхищена замечательным исполнением господина Жака, на которое отдыхающие в лагере юноши и девушки из Диаспоры реагировали восторженно. Затем состоялась наша беседа с господином Жаком для «Армяне сегодня», которую и предлагаем ниже вниманию наших читателей.
– Господин Жак, расскажите, пожалуйста, о пройденном Вами пути.
– Родился в Бейруте, учился в местной гимназии имени Ваана Текеяна, затем – в гимназии «Овакимян-Манукян». Продолжил образование на вокальном отделении Бейрутской консерватории, посещал также уроки фортепиано. Много выступал по радио, телевидению. Первый мой сольный концерт состоялся в 18-летнем возрасте. Создал музыкальную группу, пели на разных языках, однако до того уже пел армянские песни, которые запечатлелись в моей душе с детских лет. Скажу также, что петь начал с 3-4 летнего возраста.
– В Ваших словах, Вашем исполнении столько теплоты и любви к Армении, армянскому искусству и культуре. Что стало подпитывающим Вас истоком?
– Еще с детства всегда слушал по радио и телевидению армянские народные песни, они были неразлучными спутниками моих детства, юношества, молодых лет. Всегда с нетерпением ждал начала концертной программы: в моих ушах звучал чистый, родной голос известных армянских певцов, исполнение ими армянских народных песен, которые звучали в эфире радиостанций Бейрута и Кипра. Сколько восхищался песнями Ованеса Бадаляна.
– Господин Огчян, путешествуя по ряду европейских стран, исполняя песни в разных местах – залах, открытых площадках, – сумели ли хоть немного поспособствовать своим исполнением узнаванию армян?
– Да, бывал в разных странах, распространяя повсюду армянскую песню. В разных концертных залах исполнял песни на разных языках, пел на кораблях, перед иностранцами, и каждый раз непременно исполнял наши армянские песни, тем самым выполняя своеобразную миссию посла армянской песни. Многие из зрителей спрашивали: Вы армянин?, и я с гордостью подтверждал свою армянственность. Я очень люблю свою Родину, свои корни, родной язык, горжусь, что родился именно армянином, получил армянское воспитание, армянственность в моей крови, в душе.
– Мы поговорили о пройденном Вами пути, Вашем исполнении. А от кого унаследовали дар пения?
– Отец и мать обладали хорошими голосами, были наделены песенным талантом. Мама очень любила песни Лусик Кошян, Астхик Камалян и пела для себя. Когда был маленьким, отец часто просил меня петь песню «Сюняц сарер» и я охотно выполнял просьбу отца, пел почти все армянские народные песни. Сейчас я исполняю эстрадные песни, но это не значит, что отдалился от истоков народной песни.
Мои предки родились в Киликии, отец родился в Бейруте, мать из Санджаха. Наши прекрасно владели турецким языком, однако дома мы говорили исключительно на армянском, атмосфера была армянской, пропитанной армянственностью. Священным заветом для меня были строки стихотворения Сильвы Капутикян «Слово к моему сыну»:  «Смотри, сынок, куда бы ни пошел, где бы ни был под этой луной, если даже забудешь мать, родной язык не забывай».
– Как ливанский армянин Жак Огчян оказался в Бразилии?
– Я певец, и естественно, переезжал из страны в страну: во время Ливанской гражданской войны я был уже в Европе, жил и пел там. Однажды получил сообщение, что в Бразилии организуется песенный фестиваль: бразильцы и меня  пригласили участвовать в нем. Первый раз тогда оказался в Бразилии. Пел на фестивале, пел и для местных армян. Замечу, что армяне больше всего сконцентрированы в Сан Пауло. Таким образом, и в Бразилии стал своеобразным послом армянской песни. Остался там, но часто бывал и в Бейруте. В бразильских церквях пел и «Тер вогормя». В этой огромной 200-миллионной стране исполнял наши армянские песни. В армянской среде пел также на свадьбах, юбилейных торжествах, различных мероприятиях, и слушателями моими были также бразильцы, которые восхищались армянскими песнями.
В день 100-летия Геноцида армян, 24 апреля пел в ассирийской церкви другого города – там присутствовали ассирийцы, ливанские арабы, армян почти не было, и все вместе почтили память жертв Геноцида армян. Я рассказал об Армении и армянах, Геноциде армян, объяснил все присутствующим. �?сполнил песню «Ур еир Аствац» (пел ее и в ассирийской церкви), а также «Тер вогормя». В те дни выступал также в католической и евангелистской церквях Бразилии и сказал, что нашу гору Арарат уже 100 лет видим только из Еревана, что наша священная гора находится в плену… Многие из присутствующих не знали ни об Армении, ни о Геноциде армян, но очень внимательно слушали.
Чтобы озвучивать слова Айастан, Армения я там даже сменил имя – меня называют также Арменио, и сделал это сознательно. Стремлюсь всеми  возможными способами озвучивать имя Родины.
– Господин Жак, Вы привезли в Армению также песню «Еркир Наири», написанную на Ваши слова и музыку, которую исполнили в лагере «Ари тун». Как она родилась?
– Автором текстов многих моих песен являюсь я. Эта песня – мой шедевр, звучал во многих странах и городах мира, где имеются армянские очаги. Песню написал в Бразилии, музыка родилась за одну ночь, будто чудом мне были ниспосланы и слова.
…Я верю, что армяне вечны, верю, что Диаспора и Армения сожмутся в один кулак, верю, что Армения станет очень мощной.
Я родился в Ливане, жил в Европе, обосновался в Бразилии, бывал во многих странах, сегодня же приехал на Родину, получил паспорт гражданина РА. Приехал с желанием и твердым решением вскоре обосноваться здесь. Душой и сердцем я всегда с Арменией, я истинный армянин.